μία κεραία UHF για δύο σπίτια και 4 τηλεοράσεις...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

2 September 2012
33
καλησπέρα σε όλες κ όλους,όπως γράφω στον τίτλο έχω μια κεραία με την οποία θέλω να δωσω σήμα σε δύο σπίτια,τα οποία βρίσκονται σε απόσταση λίγων μέτρων, και τα οποία έχουν από δυο τηλεοράσεις,παλιότερα είχα δύο κεραίες,αλλά είπα να τα μαζέψω λίγο...επειδή ο διακλαδωτής που είχα κάηκε,αγόρασα αυτόν https://www.emimikos.gr/DIV-2/, για να μη γίνει κάποιο πρόβλημα,θέλω να ρωτήσω,χρειάζομαι δύο ενισχυτές μέσα στο σπίτι η με τον ενα πχ αρκεί για να τροφοδοτησει όλο το κύκλωμα; οι δύο τηλεοράσεις ειναι με αποκωδικοποιητη και οι άλλες δυο χωρίς,με ενσωματωμένο δέκτη.χρειάζεται να αγοράσω και ενισχυτη ιστου η με καλύπτει ο διαχωριστης; δεν ειμαι σε περιοχη με δυσκολη λήψη,περιπου 30 χλμ εξω από Πάτρα
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
484
Ν.φθιωτιδος
φιλε μου καλησπερα.ο διακλαδωτης που πηρες χρησιμοποιειται για να κλεψεις ουσιαστικα το σημα απο τον ενισχυτη ιστου λογω ευκολιας για να ριξεις εξωτερικο καλωδιο σε αλλη τηλεοραση.
δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.
καλυτερα να παρεις εναν φθηνο ενισχυτη κεντρικης οπου θα μπει στην κεραια σου και απο κει η μια εξοδος θα παει στο ενα σπιτι και η αλλη στο αλλο...
αν ειναι ευκολη περιοχη με οπτικη επαφη του αναμεταδοτη ισως σου παιξει και χωρις ενισχυτη με μια απλη μπακαλιστικη ενωση ολων τον καλωδιων μαζι στην κεντρικη κεραια...