VU+ Zero 4K

aimar

Established Member
31 October 2007
214
καλημερα χρονια πολλα
καινουριος κατοχος του εν λογω δεκτη κ θελω μια ερωτηση να κανω
μπορω να βλεπω τα καναλια απο τον δεκτη μεσω kodi σε αλλη τηλεοραση μεσω δικτυου?
πρωτη φορα εχω τετοιο ειδος δεκτη
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
καλημερα χρονια πολλα
καινουριος κατοχος του εν λογω δεκτη κ θελω μια ερωτηση να κανω
μπορω να βλεπω τα καναλια απο τον δεκτη μεσω kodi σε αλλη τηλεοραση μεσω δικτυου?
πρωτη φορα εχω τετοιο ειδος δεκτη

Ναι, κατέβασε το Vu+/enigma2 addon στο Kodi από τα pvr addons και ρύθμισε το με την ip του δέκτη, user/pass και port (συνήθως η 80 ή η 8080)
 

aimar

Established Member
31 October 2007
214
Ξερει κάποιος πως κανεις αρχικοποιηση σε σκληρό γιατί από το μηχάνημα μ λέει δεν γίνεται
 

parapente

Established Member
12 June 2010
239
Αγορασα σήμερα τον δέκτη και τον περιμένω τις επόμενες μέρες. Ποιο image να περάσω; Δέκτη linux θα εχω πρώτη φορά. Επίσης το πιάτο μου είναι κινητό με moter usals. Υπαρχει καποιος οδηγός για αρχαρίους;
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Αγορασα σήμερα τον δέκτη και τον περιμένω τις επόμενες μέρες. Ποιο image να περάσω; Δέκτη linux θα εχω πρώτη φορά. Επίσης το πιάτο μου είναι κινητό με moter usals. Υπαρχει καποιος οδηγός για αρχαρίους;

διαλεγεις image επισης εχει και αλλα χρησιμα

https://www.vuplus4k.com/category/images/vu/vu-zero-4k/

how to flash image
https://www.vuplus4k.com/tuto-how-to-flash-vu-zero-4k-video/

VU+ community
http://www.vuplus-community.net/board/threads/vu-zero-4k-tested-for-you.35663/
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: VU+ Zero 4K

Ξερει κάποιος πως κανεις αρχικοποιηση σε σκληρό γιατί από το μηχάνημα μ λέει δεν γίνεται

Εγώ έβαλα στο VU+ Uno 4K SE δίσκο και μου έκανε εγγραφές .
Κάποια στιγμή άρχιζε να μου βγάζει μήνυμα για αρχικοποίηση, κάπου στις ρυθμίσεις βρήκα την επιλογή αυτή και το έκανα .
Και εμένα μου έβγαζε κάποια μηνύματα στην αρχήότι δεν γίνεται , αλλά κάποια στιγμή την έκανα .
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Καλησπέρα

Αφού ο πιστός, μου από το 2008 δέκτης παρέδωσε το πνέυμα, μου τράβηξε την προσοχή ο VU+ Zero 4K τον οποίο και αγόρασα.

Η πρώτες ώρες πέρασαν δοκιμάζοντας τα υπάρχοντα image, οπου δοκίμασα περίπου 8.

Αυτό που τελικά επέλεξα και απ´ότι φαίνεται θα μείνει στον δέκτη, είναι το pur-E2, καθώς μου αρέσει οπτικά, αλλά ήταν και το μοναδικό που δίχως ρυθμίσεις έπαιξε κατ' ευθείαν
τα κανάλια της κάρτας Viaccess στο CI.
Με το addon - Gbox έπαιξε μετά από λίγο και η δεύτερη κάρτα μου που μπήκε στην επάνω υποδοχή για Smartcard.

Στο σύστημα μου έχω και τον 3001 της NOVA που δούλευε με τον προγούμενο δέκτη (Kathrein UFS 910) στην ίδια κεραία
με έναν διακόπτη της SPAUN, SAR12F. Την τάση που χρειάζεται ο διακόπτης, την πήρα από την θύρα USB του δέκτη, ο οποίος όταν είναι
σε Deep Standby δεν βγάζει τάση, σε αντίθεση με το 3001 που ακόμη και κλειστός, βγάζει στην USB 5 V.

Τo πιο σημαντικό ομως είναι η εικόνα του δέκτη που είναι εξαιρετική. Έχοντας καλομάθει τόσα χρόνια με τον UFS 910 δεν πίστευα στα μάτια μου
την εικόνα που βλέπω στην δεκαετίας TV ενώ όταν έβαλα και τα promo-demo UHD κανάλια στον Astra δεν πίστευα αυτό που έβλεπα.
Ένας απο τους λόγους που επέλεξα δέκτη της VU, είναι ότι κατασκευαστής του UFS910 ήταν η Marusys που είναι η μαμά της VU+.

Στην τιμή που τον πήρα - 172,00 , είναι value for money.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
καλοριζικος :ernaehrung004:

για τα χρηματα του ειναι πολυ καλος ομως το δυνατο χαρτι του ειναι η ληψη των multistream http://en.satexpat.com/mis/ τον εχεις δοκιμασει σε αυτες τις συχνοτητες?.

τον εχω 4 μηνες και πλεον η σκεψη μου ειναι να βαλω T90 για την ληψη των multistrem και ενα gibertini 1.25*1.35 ή tecatel 1.25*1.45 κεντραρισμενο στις 5w (ελπιζω να ειναι αρκετο και οταν αντικατσταθει ο δορυφορος)
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ Stelios

Ευχαριστώ και για το link.
Όχι, το multistream δεν το εχω δοκιμάσει ακόμη.
Προς το παρών φτιάχνω ακόμη το skin και την λίστα με τα κανάλια.
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Ναι, βέβαια μπορεί και το είχα κάνει δοκιμάζοντας κάποιο απο τα images, αλλά προτιμώ να φτιάχω την δική μου που δεν περιέχει κανάλια που δεν βλέπω.

Χθές το βράδυ θυμήθηκα ομως οτι λίστα Enigma 2 με τα κανάλια που είχα στον UFS910 από τις δοκιμές που έκανα με Barry Allen, έπρεπε να υπάρχει
κάπου σε έναν εφεδρικό σκληρό δίσκο και πράγματι την βρήκα.

Κατέβασα και την τελευταία έκδοση του Dreamboxedit και το βράδυ στο σπίτι θα δώ αν είμαι τυχερός και κερδίσω χρόνο.