65" 4K για Playstation 4 και Netflix/Mkv

chris222

New member
21 February 2009
21
Καλησπερα!
Θελω να αγορασω μια TV 65αρα, κυριως για Playstation αλλα και netflix/mkv. Λογω τιμης αλλα κυριως burn-in κλπ ΔΕΝ σκεφτομαι για OLED/QLED.
Εχετε να προτεινετε κατι? Ακουσα οτι λογω mundial θα γινουν καλες εκπτωσεις και ισως θα επρεπε να περιμενω αλλα καλο θα ηταν να εχω καπου το νου μου απο τωρα. Κυριως κοιταω LG/Samsung αλλα ειμαι ανοιχτος στα παντα αρκει να ειναι το καλυτερο για console gaming. Επισης θα ηθελα να ρωτησω, εαν δεν αγορασω το PS4 Pro υπαρχει περιπτωση η εικονα να ειναι πιο χαλια σε 4Κ με το απλο? Τα καναλια digea (για τους υπολοιπους στο σπιτι - εγω δεν βλεπω) θα ειναι επισης χαλια σε τοσο μεγαλη οθονη?

Ευχαριστω!
 

Videophile2

Established Member
1 June 2010
118
Λαμία
https://www.kotsovolos.gr/site/soun...d-lcd/166627-sony-kd65xd7505-65?cmicc=skroutz
Δες αυτη , φαινεται καλη ευκαιρια.
Η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι για τα κορυφαια μοντελα ,ΙΣΩΣ ,κοιτας σε samsung ή lg .
Σε μεσαια μοντελα η ποιοτητα κατασκευης και αξιοπιστια της sony αυτη την εποχη ειναι σε καλυτερο επιπεδο.
Το digea ειναι ελεεινο ουτως ή αλλως. Μην σε απασχολει αυτο. Οσοι βλεπουν digea δεν τους ενοχλει η εικονα .
Το σοκ ερχεται οταν πας απο 4κ σε digea .Νομιζεις οτι κατι χαλασε .... χαχαχα.

ΥΓ. Παρε ps4 pro .Εχει διαφορα ....
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
🤔 Ισως ειναι πολυ noob το post ε;

Ίσως επειδή έχουν ανοιχτεί πολλά ποστ με τα ίδια χαρακτηριστικά που ζητάς.
Μπορείς να δεις την sony 65xe8596 ή την samsung 65mu7000.
Αυτή που σου προτείνει ο φίλος παίζει να είναι και εκθεσιακό, οπότε προσοχή.
 

chris222

New member
21 February 2009
21
Re: Απάντηση: 65" 4K για Playstation 4 και Netflix/Mkv

Ευχαριστω! Απο οτι διαβασα λιγο εδω μεσα καλο θα ηταν να παρω μια με 100hz & VA Panel - σωστα? Ημουν καιρο εκτος θεματος και εχω χασει την μπαλα, γι'αυτο ζητησα την βοηθεια σας. Οσο για το PS4 Pro - ε, ναι εννοειται θα παιξει αγορα :)
 

chris222

New member
21 February 2009
21
Το VA panel ειναι καλυτερο γενικα ή για το gaming (refresh rate)? Γιατι πχ αν ειναι στα IPS πιο ωραια τα χρωματα κλπ ισως το ξανασκεφτω. Δεν παιζω και full competitive για να μετραει το millisecond- και εξαλλου η τωρινη (LG 47” full hd 5ατιας - δεν θυμαμαι ακριβως) παιζει να ειναι καλυτερη;;
 

Videophile2

Established Member
1 June 2010
118
Λαμία
Το ips απογειωνεται με local dimming οπως και η τιμη .Αν βρεις μοντελο με va να το προτιμησεις αν ολα τα αλλα χαρακτηριστικα ειναι ιδια , επεξεργαστης , hz ,μεγεθος εικονας κλπ
 

chris222

New member
21 February 2009
21
Re: Απάντηση: 65" 4K για Playstation 4 και Netflix/Mkv

Το ips απογειωνεται με local dimming οπως και η τιμη .Αν βρεις μοντελο με va να το προτιμησεις αν ολα τα αλλα χαρακτηριστικα ειναι ιδια , επεξεργαστης , hz ,μεγεθος εικονας κλπ
ευχαριστω πολυ!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
εδώ και 10 μήνες περίπου έχω την Oled Ε7 και παλαιότερα είχα την 930ν πάλι oled.Κανενα θέμα με burn in και παίζω αρκετές ώρες την ημέρα όταν βρίσκω χρόνο.. Απλά λίγο προσοχή θέλει μην ακούς αυτά που λένε..