WDTV Live & X96 KOMPI 17.6

Nikolasv

New member
12 April 2018
1
Καλησπέρα σε όλους
Ζητώ την βοήθεια σας στο εξής πρόβλημα που έχω.
Εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ το wdtvLive box το οποίο έχω σε wi-fi σύνδεση με το lap top για να βλέπω στη τηλεόραση ταινίες που έχω αποθηκευμένες στον υπολογιστή. Όσο είχα σύνδεση ADSL δεν είχα κανένα πρόβλημα διασύνδεσης. Με το που άλλαξα σε VDSL και αναγκαστικά άλλαξα ρούτερ , αμέσως έπαψε η επικοινωνία ανάμεσα στο WDTVLive box και το lap top. Ενώ και οι δύο συσκευές συνδέονται κανονικά στο internet, μέσω του νέου ρούτερ, τώρα όμως το WDTV "δεν βλέπει" το laptop και κατ' επέκταση τα αρχεία του. Δεδομένου πως το μόνο που άλλαξε ήταν η ταχύτητα του internet (από ADSL σε VDSL) και η αλλαγή ρούτερ δεν μπρώ παρά να αποδώσω το πρόβλημα σε αυτό το σημείο. Υπόψη πως η vodafone μου έστειλε νέο ρούτερ χωρίς όμως αυτή η αλλαγή να λύσει το πρόβλημα αυτό.
Το ερώτημα μου είναι αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με αυτό το τεχνικό μπέρδεμα και έχει να προτείνει λύση.

Εναλλακτικά, διαβάζοντας για τις android συσκευές και τις δυνατότητες τους και μη μπορώντας να λειτουργήσω το WDTV box αγόρασα την Χ96 kompi 17.6. Δυστυχώς, όπως εκ των υστέρων διαπίστωσα, αυτού του τύπου οι συσκευές είναι για online streaming ταινιών μόνο. Την λειτούργησα για λίγο αλλά γρήγορα την εγκατέλειψα μιας αυτό που βίωσα μέσα από την χρήση της ήταν η σπαστική και συχνά επαναλαμβανόμενη τάση να σταματάει διαρκώς η ταινία με την συσκευή να ψάχνει πως να ξαναβρεί σύνδεση. Επιπλέον σε πολλές περιπτώσεις οι υπότιτλοι της ταινίας δεν ήταν συγχρονισμένοι. Εντελώς ξενέρωμα και απογοήτευση κάτι που δυστυχώς το ανακαλύπτεις στη πορεία. Στη προσπάθεια μου να μπορέσω μέσω αυτής της συσκευής να μεταφέρω και να δω τις ταινίες του υπολογιστή το κατάφερα μεν κατεβάζοντας μια πρόσθετη εφαρμογή για να διαπιστώσω στη συνέχεια πως μπορούσα να δω μόνο την ταινία χωρίς να υπάρχει δυνατότητα να ενσωματωθεί σε αυτή το ξεχωριστό αρχείο με τους υπότιτλους.
Αν κι εδώ κάποιος γνωρίζει κάποια λύση θα το εκτιμούσα να με διαφωτίσει
 
Last edited:

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Αφού άλλαξες router τότε εκεί είναι το θέμα.

Πήγαινε στο laptop και βρες την ip που έχει το laptop. άνοιξε ένα cmd και γράψε ipconfig και δες την ip v4 address

Ύστερα δες στο WDTVLive box ποια IP χρησιμοποιεί για να βλέπει το laptop. Λογικά είναι διαφορετική.