Back up του iphone σε αλλο σκληρο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Από ότι έχω καταλάβει, το iTunes δε δίνει αυτή τη δυνατότητα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω back up σε άλλο location; Κάποιο πρόγραμμα ίσως;
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
Μπορεις να μεταφερεις ολη τη βιβλιοθηκη του itunes σε αλλο σκληρο... για σκετο το back up του iphone δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό, αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βρεις (σε μια επιλογή του iTunes) και λογικά και να διαχειριστείς (πχ μεταφέρεις σε άλλο δίσκο) το αρχείο του κάθε backup.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό, αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βρεις (σε μια επιλογή του iTunes) και λογικά και να διαχειριστείς (πχ μεταφέρεις σε άλλο δίσκο) το αρχείο του κάθε backup.
Θα το προσπαθήσω. Δεν θυμάμαι τέτοιο option, μόνο delete back up. Δεν είμαι σίγουρος. Θa πρέπει για αρχή να πάρω ένα back up. Μετά το update δεν χωράει, αν και έσβησα τα παλιά windows. Είναι μικρός ο ssd (120g) και μεγάλος του κινητού :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Θα το προσπαθήσω. Δεν θυμάμαι τέτοιο option, μόνο delete back up. Δεν είμαι σίγουρος. Θa πρέπει για αρχή να πάρω ένα back up. Μετά το update δεν χωράει, αν και έσβησα τα παλιά windows. Είναι μικρός ο ssd (120g) και μεγάλος του κινητού :p

Από το iTunes σίγουρα δεν σε αφήνει να μεταφερεις το αρχείο του backup

Εννοούσα ότι από iTunes νομίζω βλεπεις, εκτός από την ημερομηνία κλπ και τη θέση του αρχείου στον δίσκο.

Αν όχι από iTunes, νομίζω googlάρχοντας θα βρεις που σώζει τα αρχεία.

Κσι μετά λογικά θα μπορείς να τα διαχειριστείς.

ΥΓ «λογικά» κατά Apple, βέβαια 😋
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Re: Back up του iphone σε αλλο σκληρο

Θα το προσπαθήσω. Δεν θυμάμαι τέτοιο option, μόνο delete back up. Δεν είμαι σίγουρος. Θa πρέπει για αρχή να πάρω ένα back up. Μετά το update δεν χωράει, αν και έσβησα τα παλιά windows. Είναι μικρός ο ssd (120g) και μεγάλος του κινητού :p

Δεν μεταφέρεται το back up μαζί με την βιβλιοθήκη του itunes?
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα, σε 250ssd στο μακ και ήλπιζα οτι μεταφέροντας την βιβλιοθήκη του itunes θα άδειαζε ο χώρος στον δίσκο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Αν θυμάμαι καλα, το backup σώζεται εκεί που είναι η βιβλιοθήκη του itunes, αρα αν αλλάξεις location της βιβλιοθήκης θα σώζεται εκεί το backup του κινητού.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Το back up σώζεται (αν θυμάμαι καλά καθώς είμαι εκτός) στο users/user/Apple computer/ κάτι διάφορα /roaming. Από εκεί το παίρνω και το πάω όπου θέλω. Όμως όταν πάρω πάλι back up, πάλι εκεί θα πάει
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Αν θυμάμαι καλα, το backup σώζεται εκεί που είναι η βιβλιοθήκη του itunes, αρα αν αλλάξεις location της βιβλιοθήκης θα σώζεται εκεί το backup του κινητού.
Θα το δω όταν επιστρέψω. Ίσως μετά το format δεν άλλαξα την βιβλιοθήκη.
P.s Αυτά τα βρωμοwindows δεν αφήνουν το iTunes να κάνει τη δουλειά του 😇
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Αν θυμάμαι καλα, το backup σώζεται εκεί που είναι η βιβλιοθήκη του itunes, αρα αν αλλάξεις location της βιβλιοθήκης θα σώζεται εκεί το backup του κινητού.

Επειδή είσαι και πιο σχετικός, μπορείς να το δεις και να μας πεις αν παίζει σίγουρα αυτό που λες?
Κάνε το καλό ρε Τάκη να μας φύγει αυτό το σαράκι lol
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Επειδή είσαι και πιο σχετικός, μπορείς να το δεις και να μας πεις αν παίζει σίγουρα αυτό που λες?
Κάνε το καλό ρε Τάκη να μας φύγει αυτό το σαράκι lol

Που να βρει windows 😋
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Επειδή είσαι και πιο σχετικός, μπορείς να το δεις και να μας πεις αν παίζει σίγουρα αυτό που λες?
Κάνε το καλό ρε Τάκη να μας φύγει αυτό το σαράκι lol

Σίγουρα Πετραν
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
http://www.iphonehacks.com/2016/03/where-does-itunes-store-iphone-ipad-ipod-touch-backups.html


In Windows 7 and Vista, iPhone backup files are stored at the same place: C:\Users\~\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup
In Windows 8, it's be stored at: C:\Users\~\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup
In Windows 10. C:\Users\USER\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup
By the way, In Mac OS X system, your iPhone data are backed up at this location:~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/