Αναβάθμιση Home Cinema

Darudakos

Established Member
2 August 2011
275
Παιδιά καλησπέρα..
Έχω ενα home cinema εδω και μερικά χρόνια το οποίο αποτελείται απο έναν ενισχυτή Yamaha Rx-v 375 και ενα σετάκι ηχείων της Jbl 200.5 https://www.cnet.com/products/jbl-simply-cinema-scs200-5/specs/

Θα ήθελα να αναβαθμιστώ λιγάκι στην απόδοση της μουσικής κατά βάση αλλά και σαν home cinema.
Η πρόταση που μου έγινε ήταν 2 κολώνες της
Taga-Harmony-TAV-506F-V2
https://www.skroutz.gr/s/5071875/Taga-Harmony-TAV-506F-V2.html

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;; Αξίζει η κίνηση αυτή ή όχι;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μιλάμε για μπάτζετ 200 ευρώ; Αν ναι η απάντηση είναι όχι αν πάρουμε τη λέξη αναβάθμιση στην κυριολεξία της, τώρα βέβαια αν ακούσεις αυτά τα ηχεία με τον ενισχυτή σου και το αποτέλεσμα σου αρέσει ηχητικά καλύτερα απ τα υπάρχον μπορείς και να το θεωρήσεις αναβάθμιση. Απ την άλλη με τα Taga θα πας σε ηχεία με χαρακτηριστικά που μάλλον θα φτάσουν στα όριά του τον ενισχυτή οπότε δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα θα είναι το αναμενόμενο. Επίσης θα χαλάσεις την ομοιομορφία ηχητική κι αισθητική, αν αυτό το χεις σκεφτεί και μπορείς να ζήσεις μ αυτό κανένα πρόβλημα. Αλήθεια για τι χώρο μιλάμε;
Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, για ουσιαστική αναβάθμιση θα πρέπει να ανεβάσεις περισσότερο το μπάτζετ και να συμπεριλάβεις κι έναν μεγαλύτερο ενισχυτή να μπορεί να υποστηρίξει - οδηγήσει καλύτερα ηχεία αλλά φυσικά περίμενε κι άλλες προτάσεις μήπως υπάρχουν στην αγορά καλύτερα σετ ηχείων που εγώ δε γνωρίζω και να μπορούν να συνεργαστούν με τον υπάρχον ενισχυτή σου και να αναβαθμίζουν πραγματικά το ηχητικό αποτέλεσμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Για να κάνεις μια αναβάθμιση που να έχει νόημα, θα πρέπει να υπολογίσεις περισσότερα. Να βρεις ένα σετ ηχείων εύκολων 5.0 και ένα οικονομικό αλλά αξιοπρεπές subwoofer. Συνήθως σετ ηχείων γύρω στα 300-350 ευρώ και άλλα τόσα περίπου για ένα subwoofer θα χρειαστείς.
Απλά κοιτάς το σετ των ηχείων να αποτελείται από ηχεία που είναι εύκολα φορτία και έχουν σχεδιαστεί για να μη δημιουργούν πρόβλημα σε εισαγωγικούς ενισχυτές AV, όπως ο δικός σου.

Αλλιώς, η αναβάθμιση θα πρέπει να γίνει σταδιακά. Δεν θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις στην περίπτωση αυτή με κάτι λιγότερο από τριάδα μπροστινών ηχείων (και όχι μόνο L-R) και κατόπιν το επόμενο βήμα να είναι το subwoofer.
 

Darudakos

Established Member
2 August 2011
275
Ευχαριστώ παιδιά,η αλήθεια είναι ότι είμαι σχετικά ικανοποιημένος απο την απόδοση που έχω τώρα, απλά θα ήθελα να γεμίσει λίγο ο ήχος όταν ακούω απλά μουσική.
Ο χώρος είναι περίπου 3Χ3m² , μόλις έφτιαξα ένα πρόχειρο σχεδιάκι.
Είχα στο μυαλό μου ότι παίζοντας μουσικουλα με τα 2 taga + το Jbl sub που έχω ήδη,οτι θα είχα αρκετά καλύτερο αποτέλεσμα.
Η ένταση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα,τη ποιότητα θα ήθελα να βελτιώσω περισσότερο.
Τη λύση του νέου ενισχυτή και ηχείων τη ξεχνάμε γιατί παίζει παντόφλα :) 😂😂
Λέτε δεν αξίζει το κόπο να ασχοληθώ;
Σας ευχαριστώ και τους 2.
Η τηλεόραση είναι Panasonic Gt-30 50"
8fa6ee683f59abaf42afb5cb10939111.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις τον ενισχυτή. Στα ηχεία θα εστιάσεις, σύμφωνα με τους στόχους που έθεσες.

Είναι προφανές ότι τα ηχεία σετ δορυφόρων και sub που έχεις δεν θα έχουν απόδοση στη μουσική. Όπως και το sub είναι μικρό για να ακολουθήσει τα μεγαλύτερα ηχεία που θα χρειαστείς. Απλά πρόσεξε το θέμα με τα μεγάλα ηχεία και το μικρό κεντρικό των δορυφόρων που θα είναι πισωγύρισμα στο Home Cinema.
Γι' αυτό και η πρόταση της τριάδας τουλάχιστον σε περίπτωση που θα το αλλάξεις σταδιακά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο χώρος είναι πολύ μικρός οπότε δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο ενισχυτή όπως επίσης δεν χρειάζεσαι ηχεία δαπέδου που θα ζορίσουν τον Yamaha αλλά και δεν θα αποδώσουν σωστά σε τόσο μικρό χώρο. Τώρα για ηχεία που να γεμίζουν το χώρο καλύτερα στη μουσική αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις αναζήτηση για καταστήματα που μπορούν να σου προσφέρουν ακρόαση ώστε να έχεις προσωπική άποψη κι εικόνα, μία καλή λύση θα ήταν τα βραβευμένα DALI ZENSOR-1 BLACK με το DALI ZENSOR-VOKAL BLACK αν μπορείς να φτάσεις σ αυτό το μπάτζετ και να πας κατευθείαν για τριάδα ειδάλλως ξεκινάς με τα κυρίως. Εννοείται ότι αργότερα για surround ένα δεύτερο ζευγάρι με τα κυρίως κι είσαι κομπλέ, αλλά όπως είπε κι ο Pleo χρειάζεσαι κι ένα καλύτερο υπογούφερ για να είσαι ολοκληρωμένος όσον αφορά το home cinema.
 

Darudakos

Established Member
2 August 2011
275
Αν ανέβουμε στο budget στα 350 περίπου αλλάζει καθόλου όλο αυτό;
 

Darudakos

Established Member
2 August 2011
275
Παιδιά καλησπέρα..
Μου χάρισε τελικά ο κουνιάδος μου κάτι roister emphasis 20 πού είχε στην αποθήκη και δεν τα χρησιμοποιούσε..
Έκανα την ρύθμιση με το YPAO μικρόφωνο χτες,τα ρύθμισε στα 160hz crossover με -10 στο sub και -6 στα πίσω.
Σε ταινιουλα είχε καλή διαφορά νομίζω, όπως και σε μουσική.
Ποια η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα;

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk