Τελος οι 3D τηλεορασεις εντελως?

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Καλημερα στο φορουμ και Χριστος Ανεστη Χρονια πολλα. Ενδιαφερομαι να αγορασω μια τηλεοραση απο 55 ιντσων εως 65` για το σαλονι μου. Μου αρεσε και με ελκυε ανεκαθεν η 3D τεχνολογια. Κατα την ταπεινη μου αποψη ηταν και ειναι σε οσες τηλεορασεις εχουν απομεινει πια με 3D τεχνολογια, ενα προσθετο χαρακτηριστικο που χαρακτηριζοταν και χαρακτηριζεται ακομαη κορυφαιο απο πολλους φαν της τηλεορασης. Σε ταινιες, σε κινουμενα σχεδια για παιδια, σε 2d μετατρεπομενο σε 3d και ακομη και σε αθλητικους αγωνες. Θυμαμαι ειχα δει ενα ντερμπυ στο σπιτι ενος φιλου σε μετατροπη 2d σε 3d σε μια 65-ρα LG UF 950, αν θυμαμαι καλα και το σαγονι μου και τα σαλια μου τα μαζευα απο το πατωμα. Παθητικη μετατροπη με απολυτη εμπειρια.
Οι εταιριες λενε οτι δεν πουλανε πια. Δεν νομιζω πως ειναι τοσο τραγικο αυτο. Επρεπε να βγαινουν καποια μοντελα σε κορυφαιες μαρκες καθε χρονο για αυτους που απολαμβανουν την 3D απολαυση.
Μην κουραζω το thread, απλα θα ηθελα καποιες γνωμες απο ειδικους, υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα και το γνωριζω οντας διαβαζοντας το φορουμ εδω και χρονια ανελλειπως, και αν υπαρχει στο μελλον καποια διαρροη στο να υπαρξουν επιτελους μοντελα σε επιφανεις, κυριως, μαρκες που να καλυψουν ενα μεγαλο απογοητευμενο μερος του κοσμου της τηλεορασης που λατρευε την 3D τεχνολογια.
Ευχαριστω, Δημητρης.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Οι τελευταιες 3D ειναι της Panasonic αν θες για 4K η σειρα TX-**EX780E στα ** βαλε 50 58 65 75

Και εγω για 3D θελω και μια καλη προταση ειναι η 58αρα στα 1299 στο Mediamarkt

Εδω μπορεις να δεις οτι 3D εχει απομεινει και σε FHD και σε 4k

https://www.bestprice.gr/cat/3048/thleoraseis/f/49_1/3d.html?o=2
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου LLLEFTERIS. Ευχομαι στο αμεσο μελλον να υπαρξουν τετοιες πρωτοβουλιες, που δεν τις θεωρρω σε καμια περιπτωση πισωγυρισμα στην τεχνολογια, που να ολοκληρωνουν μεγαλυτερη γκαμα οπαδων της ποιοτικης και αναβαθμισμενης τηλεορασης. Φανταστειτε 3D τεχνολογια, σημερα, με ενεργο HDR και HLG σε ultra-4Κ, με τετοιους αλγοριθμους και επεκτασεις σε πολλους πυρηνες για ταχυτερες και ομαλοτερα ποιοτικες εικονες. Προσθεστε σε ολη αυτη την μαγεια της τηλεορασης οπου εχει φτασει σημερα και την 3D τεχνογνωσια-τεχνολογια, επαυξημενη τροποποιημενη πιοτερο ψηφιακα κι οχι οπως την γνωριζαμε μεχρι το 2016. Εστω και με το ελαχιστο clouding, ειτε Active ειτε Passive. Τιποτα στην τεχνολογια δεν ηταν ποτε απολυτο. Η τεχνολογια με τα μειονεκτηματα της "γεννησε" την τροφη για πιοτερη τεχνογνωσια και ενα βημα προς τα εμπρος. 3D τεχνολογια στηριζομενη πανω σε ολο αυτο το δυναμικο τοπιο που εχει φτασει η τεχνογνωσια προς την πραξη της τεχνολογιας. Θαυμα.
 
Last edited:

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Οι καλύτερες 3D τηλεοράσεις είναι οι LG OLED του 2016: LG 55EG910V (FHD), LG 65C6V (4K curved), LG 65C6V (4K) Υπάρχουν ακόμα κάποια λίγα κομμάτια στην αγορά.