ML2 Mark Levinson

eleonoras

New member
14 April 2018
3
καλησπέρα ..έχω αρχίσει την κατασκευή ενως ML2 Mark Levinson αλλά έχω ένα πρόβλημα με τα δύο ITS 30874 μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει
ML2.png
 

eleonoras

New member
14 April 2018
3
Δεν βρισκω ούτε στο ίντερνετ ούτε στο βιβλίο δεν ξέρω αν είναι σωστά στο σχέδιο γραμμένα
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν νομίζω να έχεις τύχη με δαύτα.
Έχουν γίνει και στο diyaudio παρόμοιες αναζητήσεις, δίχως αποτέλεσμα.

Γνώμη μου, σε τέτοια vintage μοντέλα, είναι μάλλον άσκοπο να ψάχνουμε να βρούμε 1-2 κομμάτια από vintage εξαρτήματα, τα οποία εάν βρεθούν θα είναι πανάκριβα και το κυριότερο αταίριαστα, ειδικά εάν βρίσκονται σε σημεία συμμετρικής σχεδίασης.
Καλύτερα θα ήταν να πέρναγες το σχηματικό στο LTSpice, με όποιες βιβλιοθήκες μπορείς να βρεις για τα εξαρτήματά του και έπειτα εάν το καταφέρεις να δουλέψει σωστά στην εξομοίωση να δεις με ποια άλλα υλικά στα σημεία που δεν έχεις τύχη μπορείς να παίξεις για να έχεις σωστή έξοδο.
Έχω δει αρκετές αντιγραφές vintage μηχανημάτων, με ένα προς ένα τα εργοστασιακά εξαρτήματα, αλλά με αταίριαστα τα διάφορα ημιαγωγά και μετρητικά ο ενισχυτής ή ο προ να είναι μακριά από τις εργοστασιακές προδιαγραφές.
 

eleonoras

New member
14 April 2018
3
έχεις δίκιο απόλυτο αλλά μέχρι τώρα πολλά μηχανήματα που έχω κατασκευασμένα δεν με απογοήτευσαν ..μαλωνμ θα πσάψω να ψάχνω και θα ασχοληθώ με κάποιον άλλο ενισχυτή