Technics SL 2000 πικάπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kabel

New member
20 February 2018
49
Έχω στην κατοχή μου ένα technics SL 2000.Του έχω κάνει service πρόσφατα,του άλλαξα κ μια βελόνα και γενικά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί.

Αυτό που με ενοχλεί μόνο είναι το καπάκι του το οποίο είναι θόλο και έχει πολλές γρατζουνιές.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω πουθενά κάποιο άλλο καινούριο??
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Γιατι να βρεις καινουριο; παρε αλοιφη ψιλη για γυαλισμα χρωματος αυτοκινητου, απλωσε την στο καπακι ασε την λιγο να στεγνωσει και μετα με πολυ βαμβακι τριψε καργα. τμημα τμημα. ακομα και μεσαιου βαθους γρατζουνιες θα φυγουν. το´χω κανει αμετρητες φορες. και στα δικα μου πικαπ και σε φιλων. προσφατα μαλιστα σε project debut και η κατοχος νομισε οτι ηταν καινουργιο.
 

kabel

New member
20 February 2018
49
Μπορείς να μου πεις ποια αλοιφή χρησιμοποίησες?

Ευχαριστώ!
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα με το γυάλισμα στο καπάκι του πικάπ, μπορείς να πεις ποιά αλοιφή χρησιμοποίησες και πού θα τη βρούμε;
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Εχω μια προ αμνημονευτων χρονων. REXIN auto polish λεγεται. Δραχμεs,2400...!! απο τοτε που το αμαξι μου ηταν μωρο ηλικιακα. 500ml ποσοτητα. οπου πουλανε χρωματα αυτοκινητων.
Ξαναλεω, να ειναι "ψιλη" και οχι χοντρη. μετα πλυσιμο το καπακι στη μπανιερα με πολυ μαλακο σφουγγαρι και λιγο υγρο πιατων για να μην μυριζει και σκουπισμα με πανι για τζαμια με μικρο`ινεs.
σιγουρα η αλοιφη τηs vinyl aid κανει την ιδια δουλεια, (αν οχι καλυτερη),αλλα ποσοτητα και τιμη πρεπει να μαs βαλουν σε σκεψειs.
 

kabel

New member
20 February 2018
49
Μετά από 2 ημέρες χειροκίνητου τρίψιμου και αρκετής απογοήτευσης το πήγα σε γνωστό με πλυντήριο αυτοκινήτων ο οποίος γυαλίζει και φανάρια.

Εκεί αρχικά με χοντρή αλοιφή κ μετά με ψιλή και φυσικά με την προσεκτική χρήση αλοιφαδόρου πήρα ένα πολύ πολύ καλο αποτέλεσμα.Δεν έγινε "κρύσταλλο" αλλά σίγουρα είναι πολύ καλό..
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
το SL 2000 ειναι μοντελο του `78 περιπου. Αν απο τοτε δεν ειχε γυαλιστει ποτε καταλαβαινω την δυσκολια του εγχειρηματοs.
σε βαΘοs χρονου, ξανατριψτο μονοs σου με ψιλη η με αυτη τηs vinyl aid και Θα γινει ακομα καλυτερο.
ποσα χρηματα σου πηρε?
 

kabel

New member
20 February 2018
49
Δεν μου χρέωσε κάτι γιατί είναι φίλος και πλένω εκεί το αυτοκίνητο...