Συνδεση ενισχυτη χωρις aux με destop

Valadisphotography

New member
18 November 2013
41
Γεια σε ολους! Αγορασα εναν yamaha r-s300 αλλα δεν μπορω να τον συνδεσω στο ντεσκτοπ μου για να ακουσω. Τον συνδεω με το καλωδιο με το οποιο εκανα την συνδεση προηγουμενως (2 καρφια στο παλιο μου Hi-fi και 1 καρφι στη θεση των ακουστικων στην μοναδα ντεσκτοπ) αλλα δεν ακουγεται τιποτα.[/FONT]
[FONT=&quot]Εχω σκασει, σας παρακαλω πειτε μου τις φταιει.[/FONT]

[FONT=&quot]Να αναφερω επισης πως ο ενισχυτης δεν εχει AUX αλλα LINE
[FONT=&quot]Υ.Γ: Ραδιο-tuner ακουω κανονικα.
 

Attachments

  • yamaha_rs300_back.jpg
    yamaha_rs300_back.jpg
    70.3 KB · Views: 32
Last edited by a moderator:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Κατ αρχήν εκεί που έχεις συνδέσει το ραδιο, βάλε το κομπιούτερ για να σιγουρευτεις ότι
είναι εντάξει το καλώδιο και λειτουργει η έξοδος του κομπιουτερ
Αν δεν πάρεις ήχο από κει που ήδη παίρνεις από το ραδιο σημαίνει ότι μπορεί να είναι χαλασμένο το καλώδιο ή δεν σου δίνει έξοδο ήχου το κομπιούτερ (και αν είσαι "τυχερος" και τα δύο μαζί! ).
Οποτε αρχίζεις με την αντικατάσταση του καλωδίου με ένα καινούργιο και αν και εκεί δεν εχεις ήχο, εξετάζεις το κομπιούτερ σου.
Το ότι δεν έχει aux ο ενισχυτής κανένα πρόβλημα. ..την ονομάζει την είσοδο line ή οπως του καπνίσει!






Επείδη τώρα είδα τον ενισχυτη σου που είναι ραδιενισχυτης βάζεις το κομπιούτερ σου στη είσοδο cd ή line και όχι στο ράδιο που δεν υπάρχει.
Επίσης μπορεί κατά λάθος να το συνεδεσες στα rca tape που γράφει rec που είναι εξοδος οπότε λογικά δεν παίζει.
 
Last edited: