Magnat Monitor Supreme 1002

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

belisk42

New member
16 April 2018
9
Καλησπέρα, καινούργιος στο φόρουμ,
σκέφτομαι να αγοράσω δικάναλο ενισχυτή και ηχεία (κυρίως για μουσική) με budget περίπου στα 6 κατοστάρικα σύνολο. Σκεφτόμουν τα magnat monitor supreme 1002 που βγαινουν περιπου στα 3 κατοσταρικα.Εχω διαβάσει καλές κριτικές.
Θα ήθελα μια γνώμη αν αξίζουν γενικά και επίσης με τη ενισχυτή να τα ταιριάξω ώστε να αποδώσουν στο μεγιστο.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: MAGNAT Monitor Supreme 1002

Καλησπέρα και καλώς ήρθες, επειδή είναι λίγο ασαφές, λες κυρίως για μουσική κι αναφέρεσαι για δικάναλο αλλά έχεις βάλει το θέμα στην κατηγορία του πολυκάναλου, έχεις σκοπό στο μέλλον για home cinema ή να μεταφέρω το θέμα σου στη δικάναλη κατηγορία για πιο στοχευμένη βοήθεια;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλησπέρα. Τα ηχεία αυτά για να οδηγηθούν σωστά από hifi ενισχυτή θα χρειαστούν κάτι με πολύ ισχύ που σημαίνει ότι με τα υπόλοιπα που μένουν δεν θα γίνει σωστά. Και πάλι μην περιμένεις θαύματα από τα συγκεκριμένα ηχεία.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
γενικα (και ισωs πρεπει να τονιζεται αυτο συχνα πυκνα), οταν βλεπουμε ηχειο απο 2 mid bass και πανω, οι απαιτησειs σε ρευμα απο τον ενισχυτη που Θα κληΘει να τα οδηγησει ειναι αυξημενεs.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Γενικά, αν πρόκειται να υπερισχύσει η λογική του σουπερμάρκετ σε στυλ ό,τι μεγαλύτερο βρω με τα μισά λεφτά και με ό,τι περισσέψει τα υπόλοιπα, θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για το τσαφ.
 

belisk42

New member
16 April 2018
9
Ναι όντως δεν είμαι στη "σωστή κατηγορία", το έγραψα λίγο γρήγορα το μήνυμα και δεν έδωσα βάση.
Τώρα αν κατάλαβα καλά δεν πολύ αξίζει η συγκεκριμένη επιλογή, για τους λόγους που αναφέρατε. Οπότε σε τι επιλογές πάμε στη κατηγορία του συγκεκριμένου budget? Να διευκρινίσω ότι δεν έχω απίστευτες απαιτήσεις προφανώς, και με ενδιαφέρει να αποδίδει καλά το ηχοσύστημα σε χαμηλή σχετικά ένταση αν αυτό έχει κάποια σημασία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα Polk Audio T50 με τον Marantz PM5005 τότε. Με λίγη ισχύ λόγω παθητικών ακτινοβολητών, αρκετά ελεγχόμενο μπάσο που θα χρειαστείς για το χώρο και ήχος που αποφεύγει τα κακώς κείμενα. Δεν υπάρχουν και πολλές άλλες ποιοτικές επιλογές.
 

belisk42

New member
16 April 2018
9
Οκ ευχαριστώ για την πρόταση. Πάντως έτσι κουβέντα να γίνεται τα magnat δεν εχουν καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτά που προτείνεις ( 3 δρόμων, ευαισθησια θορύβου κτλ)?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καμία σχέση. Είσαι σίγουρος κατ' αρχήν ότι κοιτάς τα ενδεδειγμένα χαρακτηριστικά για το budget σου;

Στη μια περίπτωση μιλάμε για ένα ευκολοδήγητο ηχείο με ABR και peak power handling 150W και στην άλλη ένα τρίδρομο 380W. Ποιο από τα δυο πιστεύεις ότι είναι πιο εύκολο φορτίο για έναν ενισχυτή hi-fi που η ισχύς του είναι 40-50W στα χρήματα που διαθέτεις;
H ευαισθησία δεν μας λέει τι φορτίο είναι ένα ηχείο, αλλά πόσο δυνατά παίζει στο ένα μέτρο με ένα Watt.

Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι με τις ερωτήσεις αυτές, απλά κοιτάμε να μην προστεθείς στον αριθμό εκείνων που το μετάνιωσαν από λάθος επιλογή. Όπως έχω πει και σε άλλο νήμα, δεν χρειάζεται να κοιτάς τα Magnat εάν ψάχνεις το απόλυτο ηχείο που θα σου δώσει "φτυαριές" specs που επί της ουσίας δεν μπορείς να εκμεταλευτείς. Μπορείς άνετα να δεις τα ηχεία της KODA που είναι ακόμα φτηνότερα.
Ήχο βέβαια δεν θα έχεις, αλλά θα έχεις επιβλητική παρουσία (στο μάτι μόνο).
 

belisk42

New member
16 April 2018
9
Για τον onkyo A-9010 που έχει πολυ καλές κριτικές τι ηχεία βάσης θα προτείνατε?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σχεδόν ό,τι υπάρχει εκεί έξω σε 5ιντσο 6αιντσο βάσης. Στον Onkyo θα χάσεις σε ήχο σε σχέση με τον Marantz αλλά θα κερδίσεις την ευκολία της ψηφιακής εισόδου.
 

belisk42

New member
16 April 2018
9
Να θέσω πάντως ένα προβληματισμό, διαβάζω συνέχεια ότι με μικρά budget, όπως αυτό που σκοπεύω να διαθέσω εγώ, δεν μπορείς να έχεις ποιοτικό ήχο, θα υπάρχουν έντονες παραμορφώσεις, τσαφ κτλ. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το μέτρο σύγκρισης, γιατί αν μιλάμε σε σχέση με ένα ηχοσύστημα 5000 ευρώ φαντάζομαι δεν υπάρχει σύγκριση. Ο περισσότερος κόσμος όμως ακούει μουσική από laptop, φτηνά ηχεία υπολογιστή bluetooth ηχεία ακόμα και από κινητό. Οπότε η αγορά ενός "κακού" ή τελοςπάντων ενός entry level ηχοσυστήματος 500-600 ευρώ δεν είναι απίστευτη αναβάθμιση?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν ο συνδυασμός ενισχυτή και ηχείου δεν κινείται μέσα στα πλαίσια της επαρκούς οδήγησης, το αποτέλεσμα παίζει και να είναι χειρότερο από φορητό bluetooth ηχείο. Εξαρτάται πάντα και από το τι θεωρείς απίστευτη αναβάθμιση.
Με το Magnat ακριβώς λόγω της έλλειψης ελέγχου που θα προκύψει από την ανεπάρκεια οδήγησης, το χαμηλό του θα έχει μια ουρά που θα τη ζήλευε και το ΙΚΑ σε εποχές προ μηχανοργάνωσης. Ενώ το φορητό ηχείο bluetooth όχι.

Τυχεροί όσοι έχουν μικρό χώρο έχω να πω. Πετυχαίνουν πιο εύκολα και οικονομικά καλό αποτέλεσμα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
να δειs ατομα pleo που Θεωρουν αυτη την ουρα προτερημα (μπασαρεs ατελειωτεs!!) και δεν αλλαζουν γνωμη. Θα σου`χει τυχει φανταζομαι.
οσο για τουs μικρουs χωρουs, πραγματικα ετσι ειναι.
 

belisk42

New member
16 April 2018
9
Και μια τελευταία ερώτηση (συγγνώμη αν κούρασα)! Αν ανέβαινα budget και πήγαινα σε ένα σετ ενισχυτή ηχείων γύρω στο χιλιάρικο, έχω να κερδίσω πολύ στην σχέση απόδοσης-τιμής ή πάνω κάτω κινούμαι στα ίδια επίπεδα. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιους συνδυασμούς για σωστό ματσάρισμα ηχείων και ενισχυτή?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Νομίζω ότι κάπου εκεί αρχίζει το budget να γίνεται πιο συμβατό με το χώρο σου (30 τ.μ.)