Αλλαγή καλωδίου ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
τελος πάντων
νομίζω ήμουν σαφής... :grinning-smiley-043


αλλά επειδή ίσως δεν το νομίζουν όλοι αυτό, θα περιοριστώ για την ώρα σ αυτό

χωρίς να κάνω ΑΒ, με coax και τα Κ240 με το νέο καλώδιο (είναι κι αυτό ένα θέμα) δεν θυμάμαι να έχω ακούσει κάτι καλύτερο από άποψης dac και ενισχυτή ακουστικών....

φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος, έχω και αρκετό καιρό να ακούσω το βουβάλι και δεν πήγα σε άλλα ακουστικά, ηχεία ή δειγματοληψίες. (και δεν ξέρω αν έχω πειράξει τίποτα σημαντικό από τα μενού που μου φάγανε 2-3 ώρες...)

αναμείνατε. Εχει ενδιαφέρον

Δημήτρη για πες μου για το "μπλε/νέο καλώδιο", που,πως κλπ. Έχω κι'εγώ τα 240 40+χρόνια
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: RME ADI-2 DAC !

Ειναι γεγονος δυστυχως οτι το καλώδιο των Κ240 αντεχει μονο 40 χρονια....σε αντιθεση με τις μοναδες...

Μολις βρω το λινκ θα στο στειλω
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: RME ADI-2 DAC !

Δημήτρη σ'ευχαριστώ.
Μιας και σ'έχω.....για την αλλαγή πρέπει κάπως να ανοίξω τα πλαϊνά καπακάκια με το Logo AKG (R) και Κ240DF (L) ;; Και πως;;;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: RME ADI-2 DAC !

ανοίγεις (σηκώνεις) με την άκρη από ένα λεπτό κοπίδι το μεταλλικό καπάκι της πλευράς που είναι το καλώδιο. Με προσοχή, διότι το μεταλλικό καπάκι είναι λεπτό μεν, ελαστικό δε, αλλά υπάρχει κίνδυνος να το τσαλακώσεις.
Βάζεις τη μύτη επάνω που είναι ένα σημείο ευθυγράμμισης και αφού ανασηκώσεις εκεί μισό χιλιοστό, βάζεις το κοπίδι σιγά σιγά περιφερειακά, μέχρι το κέντρο (δεν υπάρχει κάτι κάτω, μόνο κόλλα απλή) μέχρι να βγεί.
Μετά ξεβιδώνεις μια βίδα και τα βλέπεις όλα.
Εννοείται θέλει να μαρκάρεις όλα τα σύρματα του τετραπολικού καλωδίου και τις αντίστοιχες θέσεις εκεί που κολλάνε. Εγώ το έκανα με βερνίκια νυχιών 4 χρωμάτων. Μετά με πολύμετρο βρίσκεις την αντιστοιχία στο βύσμα με τα χρώματα.
Πρέπει να έχεις φυσικά την κατάλληλη άνεση στο κολλητήρι (γύρω στα 15-20 βατ) που θεωρώ ότι την έχεις.

Μισό λεπτό για το λίνκ του καλωδίου.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: RME ADI-2 DAC !

το καλώδιο είναι αυτό που αναφέρεται εδώ

https://avclub.gr/forum/showthread.php/104242-The-incredible-Sony-MH1-MH1c!/page7

στο μέσο της σελίδας υπάρχει λινκ προς τον μπεη αλλά...εκεί δεν είναι πλέον διαθέσιμο.
Υποθέτω όμως ότι μπορείς να το βρείς αλλού (ίσως με την ίδια περιγραφή?) ή να βάλεις άλλο αντίστοιχο.
το ίδιο το καλώδιο επάνω γράφει
professional low noise dual cable
είναι ποιοτικό με ελάχιστο μικροφωνικό (μηχανικό) θόρυβο και καλή ελαστικότητα.

Αν εχεις άλλη δυσκολία πες να σε βοηθήσω ή να σου στείλω φωτογραφίες της επέμβασης. (δεν έχω αλλά μπορώ να τα ανοίξω και να βγάλω).

Αν θεωρείς δύσκολη γενικά την επέμβαση....μετά χαράς αναλαμβάνω... -bye-
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Μπορούμε να βρούμε έτοιμο περιοχόμενο/οδηγίες/συμβουλές κτλπ για όσους θέλουν να ασχοληθούν με κατασκευή DIY καλωδίων ακουστικών?
Προσωπικά θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω, ενώ και από οικονομικής πλευράς από το να πληρώνουμε μια περιουσία τα aftermarket καλώδια θα ήταν πολύ πιο συμφέρον να τα φτιάχνουμε μόνοι μας..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Μπορούμε να βρούμε έτοιμο περιοχόμενο/οδηγίες/συμβουλές κτλπ για όσους θέλουν να ασχοληθούν με κατασκευή DIY καλωδίων ακουστικών?
Προσωπικά θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω, ενώ και από οικονομικής πλευράς από το να πληρώνουμε μια περιουσία τα aftermarket καλώδια θα ήταν πολύ πιο συμφέρον να τα φτιάχνουμε μόνοι μας..

το θέμα δεν είναι να βρεις- επιλέξεις το καλώδιο που σου αρέσει.
Το θέμα είναι (και δυστυχώς δεν μπορούν να υπάρξουν γενικές οδηγίες) να έχεις την "τεχνογνωσία" ή τις "ικανότητες" μαζί με τα κατάλληλα εργαλεία να το κάνεις.
Εχω αλλάξει αρκετές φορές καλώδια σε ακουστικά και μπορώ να πω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Εκτός από τις γενικές οδηγίες δηλαδή σχετικά με το τί κολλητήρι θα χρησιμοποιήσεις, κόλληση, μόνωση, στερέωση κάθε μηχάνημα έχει τις ιδιαιτερότητές του
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Επειδή η περιγραφή αλλαγής που έγραψε ο Δημήτρης μου φάνηκε αρκετά πολύπλοκη,έριξα μια πιο προσεκτική ματιά στα καλώδια των 240 μου. Δεν διέκρινα σημάδια φθοράς,ίσως είναι λίγο πιο σκληρά από καμιά 40ριά χρόνια πριν αλλά.. ίσως,πού να θυμάμαι. Το ερώτημα που προκύπτει λοιπόν είναι:
-Αλλάζουμε για καλλίτερη ποιότητα ήχου;
-Γιατί κάτι δεν δουλεύει καλά; (πχ:διακοπές σήματος,κάτι ξεκόλλησε και τέτοια)
Αν για καλλίτερη ποιότητα δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα,προς στιγμή τουλάχιστον,τεχνικά δεν μοιάζει να έχω κάνα σοβαρό πρόβλημα.
Άρα ευχαριστώ το Δημήτρη για την προσφορά βοήθειας περιμένοντας και καμιά απάντηση.-
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Εγω ειχα κοψει ξανακολλησει το καλωδιο στο σημειο συνδεσης 2 φορες επειδη ειχε καταπονηθει. Την 3η φορα διαπίστωσα οτι ο χαλκος ειχε διαβρωθει. Μαλιστα η 3η φορά ηρθε πολυ πιο γρηγορα απο την 1η ή 2η.
Για να εχω ησυχο το κεφάλι μου το αλλαξα ολο.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Αλλαγή καλωδίου ακουστικών

Εγω ειχα κοψει ξανακολλησει το καλωδιο στο σημειο συνδεσης 2 φορες επειδη ειχε καταπονηθει. Την 3η φορα διαπίστωσα οτι ο χαλκος ειχε διαβρωθει. Μαλιστα η 3η φορά ηρθε πολυ πιο γρηγορα απο την 1η ή 2η.
Για να εχω ησυχο το κεφάλι μου το αλλαξα ολο.

Άρα προς το παρόν κάθομαι στ'αυγά μου, ευχαριστώ,
ΥΓ.Πότε θ'ακούσεις το Στούντερ;;;;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή καλωδίου ακουστικών

Άρα προς το παρόν κάθομαι στ'αυγά μου, ευχαριστώ,


στη θέση σου θα άνοιγα το καλώδιο να δω τον χαλκό.
Σε μένα είχε πρασινίσει σχεδόν και οι ίνες του ήταν πολύ εύθραυστες.
40 χρόνια είναι αυτά...
Παίξαν αλλιώς.