Εταιρίες κινητής Ελλάδας, οι πιο ακριβές στην Ευρώπη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Έχουμε τις πιο ακριβές εταιρίες κινητής τηλεφωνίας στην Ευρώπη. Ειδικά όλοι έχουμε αντιμετωπίσει τις χρεώσεις στο internet. Ενίοτε μπορεί αν κάποιος δεν προσέξει να φτάσει να πληρώσει μέχρι και 90 ευρώ 1 Giga δεδομένων.
Προφανώς δουλεύουν ως τραστ και δεν πέφτουν οι τιμές, γιατί κάθε φορά βλέπουμε αυξήσεις ταυτόχρονα στις ίδιες υπηρεσίες τους.
Δυστυχώς ούτε καν ο ιδιωτικός τομέας δεν δουλεύει στην Ελλάδα.
Έγραψα αυτό το μήνυμα για να ξέρουμε τουλάχιστον και να μη θεωρούν όλους ότι είμαστε χαζοί. Καμία εμπιστοσύνη ούτε σε Cosmote, oύτε σε Vodafone oύτε σε άλλες.

25 σεντς το SMS!
Όρεξη να έχουμε να διαβάζουμε τι σκαρφίζονται!
http://www.kathimerini.gr/950177/ar...oyn-se-ay3hseis-twn-timologiwn-apo-ton-martio

http://www.kathimerini.gr/959112/ga...ia/h-ellada-exei-to-akrivotero-kinhto-sthn-ee

s15b_1504kinith-thlefon-diktya.jpg
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Ο συνολικός τζίρος της κινητής έχει συρρικνωθεί πάνω από 50% τη τελευταία δεκαετία. Επίσης, η Ελλάδα συγκεκριμένα, έχει να αντιμετωπίσει τελείως διαφορετικό ανάγλυφο, πολλαπλάσιους σταθμούς βάσης ανά πάροχο σε σχέση με αντίστοιχες χώρες ως προς το μέγεθος του εξωτερικού, άπειρα νησιά με μόνο τον ΟΤΕ να έχει υποβρύχιες ίνες και όλους τους υπόλοιπους να πληρώνουν δεκάδες χιλιάδες τον μήνα χονδρική και άλλα πολλά.

Επίσης, έχουμε ένα εξαιρετικά μεγάλο αριθμό καρτοκινητών και offer που είναι κάτω του κόστους λόγω των αντιπροσφορών. Συνεπώς, καλά τα λένε οι πίνακες παραπάνω, ωστόσο παίρνουν τις τιμές τιμοκαταλόγου, που από προσωπική πείρα τουλάχιστον, κανένας γνωστός μου δεν έχει.

Για να εξορθολογιστεί η αγορά συνεπώς, πρέπει να πάψουν οι κραυγαλέες προσφορές και από τους 3 και να μειωθούν οι τιμές τιμοκαταλόγου. Διαφορετικά, καταλήγουμε με πελάτες 2 ταχυτήτων, αυτούς που θα πληρώσουν τις παραπάνω τιμές που δείχνει το πινακάκι και αυτούς που έχουν κάτω του κόστους προσφορές επειδή ''έπαιξαν'' το παιχνίδι της φορητότητας, το οποίο ευτυχώς από τον Ιούνιο τέλος.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Όπως λένε και τα ρεπορτάζ, έχουμε την ακριβότερη κινητή στην Ευρώπη, αν κοπούν και οι προσφορές τότε θα έχουμε την ακριβότερη κινητή στον κόσμο.
Οι υποδομές, σταθμοί βάσης και διασύνδεση έχουν γίνει εδώ και χρόνια, αν εξαιρέσουμε το fiber που είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο. Δηλαδή δεν μπορούν ακόμα να μιλούν για απόσβεση του κόστους τους. Θα έπρεπε να είμαστε στην περίοδο της πτώσης των τιμών αφού η απόσβεση έχει γίνει.
Δεν ξέρω αν οι προσφορές είναι στρέβλωση της αγοράς, όπου ακούω για στρεβλώσεις ξέρω ότι απλά θέλουν να με βάλουν να πληρώνω περισσότερα, ή να με πληρώνουν λιγότερα. Δεν ξέρω πχ γιατί είναι στρέβλωση οι προσφορές στην καρτοκινητή, αλλά δεν είναι τα πακέτα απεριορίστων δεδομένων που έχουν όλες οι πολιτισμένες χώρες της Δύσης ενώ εμείς πρέπει να πληρώνουμε με το ΜΒ, και το πιο "απεριόριστο" πακέτο που ξέρω στην Ελλάδα έχει μόνο 10 GB τον μήνα. Και πανάκριβο.
Νομίζω ότι είναι απλό το πράγμα. Λόγω της οικονομικής κρίσης έχουν πέσει τα κέρδη τους. Και επειδή αρνούνται να έχουν μείωση στα κέρδη τους, αυξάνουν συνεχώς τα πάγια και τις χρεώσεις τους. Προκαλώντας ακόμα περισσότερες αποχωρήσεις και αποσυνδέσεις, δηλαδή ακόμα περισσότερη μείωση στα κέρδη τους. Αλλά δεν μπορούν να πάρουν όσα αυτοί θέλουν, μόνο όσα μπορεί να διαθέσει ο κόσμος.
Για παράδειγμα, εμένα μου έκαναν αυξήσεις στο πάγιο όταν είχα ακόμα συμβόλαιο, με μετέφεραν σε άλλο πρόγραμμα χωρίς να με ρωτήσουν, και όταν τελικά έληξε το συμβόλαιο μου έκαναν προσφορά με το μεγαλύτερο πάγιο που θα είχα ποτέ, ακόμα και σε σύγκριση με τις καλές εποχές. Στις δυσκολότερες εποχές αυτοί μου ζητούσαν το μεγαλύτερο πάγιο που θα είχα πληρώσει ποτέ. Η μεταφορά σε καρτοκινητό ήταν μονόδρομος, όπως και οι προσφορές στην καρτοκινητή. Οι προσφορές αυτές για μένα δεν είναι στρέβλωση, είναι ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης. Όταν βλέπουν ότι ο κόσμος είναι έτοιμος να γυρίσει στην εποχή που το κινητό το είχες μόνο για να σε καλούν, και όταν θέλεις να καλέσεις κάποιον του κάνεις αναπάντητη για να σε πάρει αυτός (δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου, έτσι χρησιμοποιούσαμε τα κινητά μέσα-τέλη δεκαετίας του 90 όταν οι χρεώσεις ήταν πανάκριβες), και για το πιο πρόσφατο (σε σχέση με την δεκαετία του 90 που αναφέρθηκα) mobile internet θα χρησιμοποιείς μόνο WiFi, τότε λοιπόν καταλαβαίνουν ότι αν κάνουν προσφορές τότε μόνο θα δελεάσουν αυτούς τους πελάτες να πληρώσουν για να αγοράσουν κάποιο πακέτο χρήσης, έστω και με έκπτωση. Οι πιο άνετοι οικονομικά πελάτες έτσι και αλλιώς παραμένουν στα συμβόλαια, με τα αυξημένα πάγια αλλά που έχουν και μεγαλύτερες παροχές.
Α, ξέχασα. Φυσικά πρέπει να αναφερθούμε και στην πολύ αυξημένη φορολογία, μάλλον την μεγαλύτερη στην Ευρώπη, που αυξάνει και αυτή πολύ το κόστος για τον καταναλωτή.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Εταιρίες κινητής Ελλάδας, οι πιο ακριβές στην Ευρώπη

... το παιχνίδι της φορητότητας, το οποίο ευτυχώς από τον Ιούνιο τέλος.

Τι αλλαζει τον Ιουνιο ως προς τη φορητοτητα?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Η ουσια είναι αυτά που έγραψε παραπάνω ο Ανδρέας. Οταν βρώ λιγο χρόνο θα γράφω και μερικά επιπλέον...
Η αγορά στην Ελλάδα έχει πολλές στρεβλώσεις , κάποιες από τις οποίες είναι ανελαστικές ενώ όπως σωστά αναφέρθηκε μεγάλο ρόλο παίζει και η τεράστια πλέον φορολογία σε κινητή/σταθερή/συνδρομητική.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Εταιρίες κινητής Ελλάδας, οι πιο ακριβές στην Ευρώπη

Όπως λένε και τα ρεπορτάζ, έχουμε την ακριβότερη κινητή στην Ευρώπη, αν κοπούν και οι προσφορές τότε θα έχουμε την ακριβότερη κινητή στον κόσμο.
Οι υποδομές, σταθμοί βάσης και διασύνδεση έχουν γίνει εδώ και χρόνια, αν εξαιρέσουμε το fiber που είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο. Δηλαδή δεν μπορούν ακόμα να μιλούν για απόσβεση του κόστους τους. Θα έπρεπε να είμαστε στην περίοδο της πτώσης των τιμών αφού η απόσβεση έχει γίνει.
Δεν ξέρω αν οι προσφορές είναι στρέβλωση της αγοράς, όπου ακούω για στρεβλώσεις ξέρω ότι απλά θέλουν να με βάλουν να πληρώνω περισσότερα, ή να με πληρώνουν λιγότερα. Δεν ξέρω πχ γιατί είναι στρέβλωση οι προσφορές στην καρτοκινητή, αλλά δεν είναι τα πακέτα απεριορίστων δεδομένων που έχουν όλες οι πολιτισμένες χώρες της Δύσης ενώ εμείς πρέπει να πληρώνουμε με το ΜΒ, και το πιο "απεριόριστο" πακέτο που ξέρω στην Ελλάδα έχει μόνο 10 GB τον μήνα. Και πανάκριβο.
Νομίζω ότι είναι απλό το πράγμα. Λόγω της οικονομικής κρίσης έχουν πέσει τα κέρδη τους. Και επειδή αρνούνται να έχουν μείωση στα κέρδη τους, αυξάνουν συνεχώς τα πάγια και τις χρεώσεις τους. Προκαλώντας ακόμα περισσότερες αποχωρήσεις και αποσυνδέσεις, δηλαδή ακόμα περισσότερη μείωση στα κέρδη τους. Αλλά δεν μπορούν να πάρουν όσα αυτοί θέλουν, μόνο όσα μπορεί να διαθέσει ο κόσμος.
Για παράδειγμα, εμένα μου έκαναν αυξήσεις στο πάγιο όταν είχα ακόμα συμβόλαιο, με μετέφεραν σε άλλο πρόγραμμα χωρίς να με ρωτήσουν, και όταν τελικά έληξε το συμβόλαιο μου έκαναν προσφορά με το μεγαλύτερο πάγιο που θα είχα ποτέ, ακόμα και σε σύγκριση με τις καλές εποχές. Στις δυσκολότερες εποχές αυτοί μου ζητούσαν το μεγαλύτερο πάγιο που θα είχα πληρώσει ποτέ. Η μεταφορά σε καρτοκινητό ήταν μονόδρομος, όπως και οι προσφορές στην καρτοκινητή. Οι προσφορές αυτές για μένα δεν είναι στρέβλωση, είναι ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης. Όταν βλέπουν ότι ο κόσμος είναι έτοιμος να γυρίσει στην εποχή που το κινητό το είχες μόνο για να σε καλούν, και όταν θέλεις να καλέσεις κάποιον του κάνεις αναπάντητη για να σε πάρει αυτός (δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου, έτσι χρησιμοποιούσαμε τα κινητά μέσα-τέλη δεκαετίας του 90 όταν οι χρεώσεις ήταν πανάκριβες), και για το πιο πρόσφατο (σε σχέση με την δεκαετία του 90 που αναφέρθηκα) mobile internet θα χρησιμοποιείς μόνο WiFi, τότε λοιπόν καταλαβαίνουν ότι αν κάνουν προσφορές τότε μόνο θα δελεάσουν αυτούς τους πελάτες να πληρώσουν για να αγοράσουν κάποιο πακέτο χρήσης, έστω και με έκπτωση. Οι πιο άνετοι οικονομικά πελάτες έτσι και αλλιώς παραμένουν στα συμβόλαια, με τα αυξημένα πάγια αλλά που έχουν και μεγαλύτερες παροχές.
Α, ξέχασα. Φυσικά πρέπει να αναφερθούμε και στην πολύ αυξημένη φορολογία, μάλλον την μεγαλύτερη στην Ευρώπη, που αυξάνει και αυτή πολύ το κόστος για τον καταναλωτή.

Καταρχάς, τα ρεπορτάζ δεν γράφουν για προσφορές. Συνεπώς, το ότι θα είχαμε την ακριβότερη κινητή στο κόσμο είναι ανυπόστατο. Οι υποδομές, πρέπει να αναβαθμίζονται συνεχώς, εάν κανείς δεν είναι στον χορό δεν καταλαβαίνει πως χρειάζεται να αλλάξεις από το core μέχρι και τα panels της κινητής. Τα license costs στους vendors και τα features του δικτύου που έχουν σημαντικό κόστος. Το δίκτυο κορμού, δεν μένει για πάντα το ίδιο, εκεί που είχες εξοπλισμό SFP με διασυνδέσεις 1G, πήγε σταδιακά στα 10G και πλέον στα 100G. Έχουμε παραδείγματα για δίκτυο φθηνό, με παρατημένες υποδομές, αυτό της Wind, το οποίο το φτιάχνουν από την αρχή αυτή τη στιγμή. Αλλά άλλο το κόστος του να βάλεις Ericsson με όλα τα addons και το δίκτυο να είναι όλο πάνω σε δακτύλιους x*100G και άλλο Huawei με μια μπάντα για να μην πέσει η ισχύς και ασυρματικά παντού.

Οι περισσότεροι πελάτες πιστεύουν πως οι υποδομές δεν κοστίζουν κάτι, έχουν γίνει στο παρελθόν και τέλος, από εκεί και πέρα ενδιαφέρονται μόνο για τα εμπορικά θέματα. Εγώ δεν θα σταθώ σε αυτά γιατί όπως προείπα πιστεύω πως η αγορά αυτή τη στιγμή είναι 2 ταχυτήτων. Μπορεί το πρόγραμμα που πληρώνω εγώ 70ε/μήνα να το πληρώνει ο δίπλα μου 24 ευρώ. Η δεύτερη τιμή με τη φορολογία 36% -άμεση- είναι κάτω του κόστους με τα μπούνια, εάν τα μιλήσεις όλα τα λεπτά προς άλλους παρόχους με τα τέλη τερματισμού που υπάρχουν ο πάροχος θα πληρώσει 1,5 φορά το πάγιο χονδρική.

Πίσω στα τεχνικά, το να έχεις δίκτυο οπτικών ινών με εφεδρίες, να έχεις αξιόπιστη διασύνδεση στο εξωτερικό χωρίς να υπάρχει πουθενά bottleneck, το να αντικαταστείς τον εξοπλισμό με σοβαρές λύσεις και όχι κινέζους και το να διατηρείς σωστά KPIs έχουν κόστος. Όλοι οι κύριοι πάροχοι που φτιάχνουν σωστά δίκτυα έχουν μεγάλα κόστη και σχετικά μεγάλες χρεώσεις, βλέπε swisscom, T Mobile DE, Orange, EE κλπ. Προφανώς σε κάθε χώρα υπάρχουν διαφοροποιήσεις ώστε να είναι οι πάροχοι ανταγωνιστικοί, στην Αγγλία η Three σου δίνει απεριόριστα data εάν θέλεις, αλλά οι ταχύτητες είναι τριτοκοσμικές, δεν μπορείς να κάνεις ένα video call στο Heathrow. Στην Ελλάδα μπορώ να δεχθώ μόνο πως υπάρχουν μικρά πακέτα όσον αφορά τα δεδομένα, και αυτό συμβαίνει κυρίως λόγω της χρήσης που κάνουν οι πελάτες, το 40% της κίνησης γίνεται μέσω 3G. Εάν διπλασιαστούν τα data το 3G δίκτυο θα γονατίσει. Έχουμε το άλλο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του ότι μεγάλο market share έχουν κινέζικες συσκευές που οι baseband τους δεν υποστηρίζουν ούτε Carrier Aggregation, ούτε 4x4 MIMO, ούτε την B20, με αποτέλεσμα, παρότι ο πάροχος μπορεί να δίνει εξαιρετικά μεγάλα ποσά στο δίκτυο, να δημιουργεί πρόβλημα η συσκευή του χρήστη.

Τέτοια προβλήματα δεν υπάρχουν στην υπόλοιπη Ευρώπη, όχι σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον και όχι με 36% άμεση φορολογία στον λογαριασμό + τη φορολογία κερδών. Οπότε οι όποιες συγκρίσεις γίνονται σε ανόμοιες καταστάσεις.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Ετσι καταλαβαίνω και εγώ τα πράγματα. Ειδικα η (άμεση και έμμεση) υπερφορολόγηση έχει τσακίσει όλες τις ελληνικές επιχειρήσεις, όχι μόνο της κινητής τηλεφωνίας.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εταιρίες κινητής Ελλάδας, οι πιο ακριβές στην Ευρώπη

Μπορεί το πρόγραμμα που πληρώνω εγώ 70ε/μήνα να το πληρώνει ο δίπλα μου 24 ευρώ.
Αυτό ακριβώς με ενοχλεί. Η λογική "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα". Την βλέπω παντού. Εργαζόμενοι εναντίον συνταξιούχων, ιδιωτικοί εναντίον δημοσίων υπάλληλων. Γιατί αυτός παίρνει 700 και εγώ παίρνω 500; Και αντί να ζητάμε να παίρνουμε και εμείς 700, αντίθετα ζητάμε να παίρνει και ο άλλος 500. Κοινωνικός αυτοματισμός, διαίρει και βασίλευε. Τώρα το βλέπω ακόμα και στις προσφορές.
Και στο θέμα μας, η συντήρηση, ή έστω αναβάθμιση του δικτύου δεν μπορεί να κοστίζει όσο η αρχική αγορά και εγκατάσταση του δικτύου. Οπότε οι τιμές πρέπει να πέσουν σε σχέση με τις αρχικές τιμές, όχι ξαφνικά μετά από τόσο καιρό να αρχίσουν να ανεβαίνουν. Γιατί τότε δεν θα αφορούν μόνο το δίκτυο.
Οσο για τις προσφορές, τότε θα έπρεπε να γκρινιάζουμε πχ για την Black Friday, ή την προσφορά -50% που είχε όλη την διάρκεια των γιορτών του Πάσχα η Huawei για ένα συγκεκριμένο τάμπλετ της που ζαχάρωνα αλλά δεν κατάφερα να πάρω. Δηλαδή οι προσφορές είναι η πιο διαδεδομένη εμπορική πρακτική προσέλκυσης ενός πελάτη που δεν θα είχαν αλλιώς. Αλίμονο αν ζητάνε κάποιοι την κατάργηση της προσφοράς επειδή δεν την πρόλαβαν.
Και για να εξηγήσω γιατί νευριάζω και αντιδρώ ετσι, αυτό που λέτε είναι ότι πρέπει να μου κόψουν το τηλέφωνο. Γιατί αντί να ζητάτε να μειωθεί το ποσό που πληρώνετε εσείς, εσείς ζητάτε να κοπούν οι προσφορές στο δικό μου καρτοκινητό, σε σημείο που να μην μπορώ να το πληρώσω. Να θυμίσω ότι για αυτόν τον λόγο δεν δέχτηκα την αύξηση στο πάγιο που μου πρότειναν και πήγα στο καρτοκινητό. Δεν μπορώ να πληρώνω παραπάνω, και εσείς αυτό ζητάτε. Μάλλον χασούρα θα είναι αυτό για την εταιρία, γιατί αν δεν μπορείς να το πληρώσεις, το κόβεις, όσο δύσκολο και να είναι. Αυτοί λοιπόν το δίνουν 24 ευρώ γιατί ξέρουν ότι δεν μπορούν να πάρουν παραπάνω από τον πελάτη που στοχεύουν. Αντί να ζητάτε να πάει και αυτού η τιμή στα 70 ευρώ, που δεν μπορεί να πληρώσει, καλύτερα θα ήταν για μένα να ζητάτε να πέσει και για εσάς η τιμή στα 24 ευρώ.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Είναι τελείως διαφορετικό το να παίρνεις διαφορετικό μισθό από το ότι για το ίδιο ακριβώς προιόν μπορεί να πληρώνει κάποιος 2,5 φορές πάνω στην ίδια εταιρία. Δεν θα ζητήσω ποτέ να πάρω και εγώ τα 24 ευρώ επειδή γνωρίζω πως είναι κάτω του κόστους. Επειδή και οι εταιρίες το κατάλαβαν -αν και αργά- πως ο πόλεμος τιμών δεν κάνει καλό στην αγορά, από τον Ιούνιο τέλος, με τις ευλογίες της ΕΕΤΤ.

Η συντήρηση είναι όντως οικονομικότερη από την αρχική επένδυση, ωστόσο, όταν μιλάμε για τηλεπικοινωνίες, ο εξοπλισμός αλλάζει συνεχώς. Ξαναγράφω, πως τον τελικό πελάτη αυτά δεν τον ενδιαφέρουν, δεν τα γνωρίζει, ωστόσο, όταν κανείς λέει πως έχει γίνει απόσβεση, να αναφέρω ενδεικτικά, πως ένας edge router, ASR9000 κοστίζει πάνω από 300.000 ευρώ με τις κάρτες του, μια καμπίνα που αντικατέστησε καφαο κοστίζει περίπου 14000 ευρώ -βάλτε πως 15 άτομα πληρώνουν +5 ευρώ για VDSL και υπολογίστε πότε θα βγει η επένδυση- ενώ για το κόστος της κινητής που πολλά από αυτά -features- είναι αέρας κοπανιστός, καλύτερα να το αφήσουμε.

Δεν λέω λοιπόν να σου κόψουν το τηλέφωνο, κάθε άλλο, αυτό που θέλω είναι αντί του να πληρώνεις εσύ 25 και εγώ 70, να πληρώνουμε 40 και οι 2 στο ίδιο συμβόλαιο. Να πέσουν τα τέλη τερματισμού σιγά σιγά ώστε να μειωθεί περεταίρω αυτό το ποσό και φυσικά να μειωθεί η φορολογία. Μπορεί βέβαια και να πληρώσουμε όλοι 25, να κλείσουν όλοι εκτός OTE και Vodafone και στην επόμενη ανανέωση όλοι τα διπλά. Ο πόλεμος τιμών ξεκίνησε από παρόχους που δεν είχαν την κεφαλαιακή επάρκεια να τον υποστηρίξουν.

Στα καρτοκινητά, δυστυχώς υπήρξαν κράχτες. Προσφορά ώστε να προσελκύσει ένας πάροχος πελάτες και μετά τέλος, πράγμα που είναι και το φυσιολογικό. Οι προσφορές δεν είναι για πάντα. Προσωπικά πάλι, δεν υποστηρίζω να κοπούν, να εξορθολογιστούν θέλω, ώστε να μην κοστίζουν 15 ευρώ τα 3gb για εμένα και 30 για εσένα. Flat τιμές για όλους.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι, συμφωνώ σε αυτό. Οι προσφορές είναι κράχτες. Αλλά είναι διαδεδομένη και παραδεκτή πρακτική, σε όλες τις εμπορικές συναλλαγές. Δεν μπορεί να γίνεται θέμα μόνο στην κινητή τηλεφωνία.
Χωρίς τις τεράστιες τεχνικές γνώσεις που φαίνεται ότι έχετε εσείς, σκέφτομαι όμως ότι κινητή τηλεφωνία υπάρχει ακόμα και στις κατεστραμμένες ή υποανάπτυκτες χώρες. Έχουν στην Βενεζουέλα και στις φαβέλες της Λατινικής Αμερικής. Έχουν στην υποσαχάρια Αφρική. Και οι κάτοικοι αυτών των περιοχών μπορούν και την πληρώνουν και χρησιμοποιούν κινητά. Οι πρόσφυγες από τις εμπόλεμες χώρες έρχονται στην Ελλάδα με τα κινητά τους σε αδιάβροχες θήκες, και ένα από τα πράγματα που πρώτα φτιάχτηκαν στα κέντρα φιλοξενίας προσφύγων ήταν μπρίζες για να φορτίζουν τα κινητά τους, και να επικοινωνούν με τους δικούς τους στην πατρίδα τους. Δεν μπορεί λοιπόν ξαφνικά οι ελληνικές εταιρίες κινητής να ανακάλυψαν ξαφνικά το κόστος του δικτύου, και να αυξάνουν συνεχώς τις τιμές λόγω αυτού του κόστους. Και μάλιστα συντεταγμένα, με ελάχιστες αποκλίσεις στις τιμές, που δείχνει μάλλον δημιουργία τραστ, ελλείψει κρατικού ελέγχου και αντίδρασης.
Όσο το να μοιραστούμε το κόστος, δεν αμφιβάλλω ότι είναι μία κρατούσα αντίληψη. Την ακούω συνεχώς γύρω μου. Την ακούω από το ΔΝΤ που ζητάει διεύρυνση της φορολογικής βάσης. Μείωση του αφορολόγητου και να πληρώνει φόρο και αυτός που παίρνει μισθό 350 ευρώ. Την ακούω από τον πρόεδρο της ένωσης ιδιοκτητών ακίνητων που λέει ότι πρέπει να καταργηθεί το αφορολόγητο και να μειωθεί ο φόρος σε αυτόν που έχει 10 σπίτια, και να πληρώνει και ο άνεργος που έχει μία γκαρσονιέρα.
Η διαφωνία μου σε αυτήν την άποψη είναι πρώτα ιδεολογική. Ο κακόμοιρης των 350 ευρώ δεν μπορεί να πληρώσει φόρο γιατί ίσα ίσα μπορεί να ζήσει. Φόρος σε αυτόν σημαίνει απλήρωτο χρέος και κατασχέσεις σε ότι έχει. Φόρος στον άνεργο με την γκαρσονιέρα σημαίνει απλήρωτο φόρο, κατάσχεση της γκαρσονιέρας, και αυτός θα μείνει στο παγκάκι. Και μετά το κράτος θα πρέπει να τον στεγάσει κάπου και να τον ταΐζει. Που σημαίνει ότι αυτός που έχει 10 σπίτια θα πρέπει να πληρώνει ακόμα περισσότερα από πριν για τα παραπάνω έξοδα του κράτους.
Και για να γυρίσω στην περίπτωση μας, εγώ πλήρωνα 25 ευρώ για το συμβόλαιο μου, και ήθελαν να το πάνε 32. Ούτε καν 40. Και έκοψα το συμβόλαιο. Δεν μπορούν να πάρουν 40, ούτε καν 32 από εμένα. Οπότε αν επιμείνουν οπωσδήποτε να θέλουν 40, ακόμα και στο καρτοκινητό, θα είναι δύσκολο, αλλά θα το χρησιμοποιώ όπως προανέφερα για την δεκαετία του 90. Ή και καθόλου. Το ξέρω δεν το φαντάζεστε, αλλά το ίδιο δεν φαντάζεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που ζουν χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα επειδή δεν μπορούν να το πληρώσουν. Ή άνθρωποι χωρίς αυτοκίνητο. Εγώ προσωπικά έδωσα το αυτοκίνητο μου για να γλιτώσω τεκμήρια και φόρους. Το κράτος ήθελε να πληρώνω παραπάνω για το αυτοκίνητο μου, και τώρα πια δεν παίρνει φράγκο από εμένα για αυτοκίνητο.
Αν πρέπει λοιπόν να πάρουν 40 και από εμένα για το κινητό, τότε θα πάρουν ακόμα λιγότερα. Ή τίποτα. Και όλο το κόστος, δικτύου κτλ, θα το επωμισθείς εσύ, και όποιος άλλος μείνει. Και από 70 θα πληρώνεις 100.
Άστα λοιπόν όπως είναι. Για τα 70 σου έχεις την άνεση σου. Πολλές περισσότερες παροχές. Και ασφάλεια σε χρήση. Για τα λίγα τα δικά μου πρέπει να μπαίνω συνέχεια στην εφαρμογή της εταιρίας για να βλέπω αν μου φτάνει ο χρόνος, τα δεδομένα, τα SMS. Και να έχω κάρτα ανανέωσης στην τσέπη μήπως ξαφνικά μείνω από μονάδες. Μην προσπαθείτε να με δυσκολέψετε παραπάνω. Χαρείτε τις δυνατότητες των προγραμμάτων σας, και ας το αφήσουμε εδώ.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Το ότι λειτουργούν σαν τραστ είναι δεδομένο. Για αυτό και καμία δεν χαίρει εκτίμησης από τον κόσμο. Οι άνθρωποι τις βλέπουν σαν αρπακτικά. Η τακτικές τους, η συμπεριφορά τους με την επικοινωνία που άλλα λένε στις προσφορές και άλλα καταλήγει να χρεώνεται ο πελάτης δείχνει να μην υπάρχει καμία εμπιστοσύνη. Kαι αυτό το χάλι δεν το έκαναν οι πελάτες.

Είναι τυχαίο ότι στις διαφημίσεις συνεχώς προσπαθούν να φτιάξουν ένα "ανθρώπινο' και "ζεστό" και "φιλικό" κλίμα; Αφού με το που ακούει κάποιος το όνομα τους από μέσα του έχει την αίσθηση ότι κάπου του την έχουν στημένη, κάπου θα την πατήσει κάπου υπάρχει μια παγίδα.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Εταιρίες κινητής Ελλάδας, οι πιο ακριβές στην Ευρώπη

Ναι, συμφωνώ σε αυτό. Οι προσφορές είναι κράχτες. Αλλά είναι διαδεδομένη και παραδεκτή πρακτική, σε όλες τις εμπορικές συναλλαγές. Δεν μπορεί να γίνεται θέμα μόνο στην κινητή τηλεφωνία.
Χωρίς τις τεράστιες τεχνικές γνώσεις που φαίνεται ότι έχετε εσείς, σκέφτομαι όμως ότι κινητή τηλεφωνία υπάρχει ακόμα και στις κατεστραμμένες ή υποανάπτυκτες χώρες. Έχουν στην Βενεζουέλα και στις φαβέλες της Λατινικής Αμερικής. Έχουν στην υποσαχάρια Αφρική. Και οι κάτοικοι αυτών των περιοχών μπορούν και την πληρώνουν και χρησιμοποιούν κινητά. Οι πρόσφυγες από τις εμπόλεμες χώρες έρχονται στην Ελλάδα με τα κινητά τους σε αδιάβροχες θήκες, και ένα από τα πράγματα που πρώτα φτιάχτηκαν στα κέντρα φιλοξενίας προσφύγων ήταν μπρίζες για να φορτίζουν τα κινητά τους, και να επικοινωνούν με τους δικούς τους στην πατρίδα τους. Δεν μπορεί λοιπόν ξαφνικά οι ελληνικές εταιρίες κινητής να ανακάλυψαν ξαφνικά το κόστος του δικτύου, και να αυξάνουν συνεχώς τις τιμές λόγω αυτού του κόστους. Και μάλιστα συντεταγμένα, με ελάχιστες αποκλίσεις στις τιμές, που δείχνει μάλλον δημιουργία τραστ, ελλείψει κρατικού ελέγχου και αντίδρασης.
Όσο το να μοιραστούμε το κόστος, δεν αμφιβάλλω ότι είναι μία κρατούσα αντίληψη. Την ακούω συνεχώς γύρω μου. Την ακούω από το ΔΝΤ που ζητάει διεύρυνση της φορολογικής βάσης. Μείωση του αφορολόγητου και να πληρώνει φόρο και αυτός που παίρνει μισθό 350 ευρώ. Την ακούω από τον πρόεδρο της ένωσης ιδιοκτητών ακίνητων που λέει ότι πρέπει να καταργηθεί το αφορολόγητο και να μειωθεί ο φόρος σε αυτόν που έχει 10 σπίτια, και να πληρώνει και ο άνεργος που έχει μία γκαρσονιέρα.
Η διαφωνία μου σε αυτήν την άποψη είναι πρώτα ιδεολογική. Ο κακόμοιρης των 350 ευρώ δεν μπορεί να πληρώσει φόρο γιατί ίσα ίσα μπορεί να ζήσει. Φόρος σε αυτόν σημαίνει απλήρωτο χρέος και κατασχέσεις σε ότι έχει. Φόρος στον άνεργο με την γκαρσονιέρα σημαίνει απλήρωτο φόρο, κατάσχεση της γκαρσονιέρας, και αυτός θα μείνει στο παγκάκι. Και μετά το κράτος θα πρέπει να τον στεγάσει κάπου και να τον ταΐζει. Που σημαίνει ότι αυτός που έχει 10 σπίτια θα πρέπει να πληρώνει ακόμα περισσότερα από πριν για τα παραπάνω έξοδα του κράτους.
Και για να γυρίσω στην περίπτωση μας, εγώ πλήρωνα 25 ευρώ για το συμβόλαιο μου, και ήθελαν να το πάνε 32. Ούτε καν 40. Και έκοψα το συμβόλαιο. Δεν μπορούν να πάρουν 40, ούτε καν 32 από εμένα. Οπότε αν επιμείνουν οπωσδήποτε να θέλουν 40, ακόμα και στο καρτοκινητό, θα είναι δύσκολο, αλλά θα το χρησιμοποιώ όπως προανέφερα για την δεκαετία του 90. Ή και καθόλου. Το ξέρω δεν το φαντάζεστε, αλλά το ίδιο δεν φαντάζεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που ζουν χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα επειδή δεν μπορούν να το πληρώσουν. Ή άνθρωποι χωρίς αυτοκίνητο. Εγώ προσωπικά έδωσα το αυτοκίνητο μου για να γλιτώσω τεκμήρια και φόρους. Το κράτος ήθελε να πληρώνω παραπάνω για το αυτοκίνητο μου, και τώρα πια δεν παίρνει φράγκο από εμένα για αυτοκίνητο.
Αν πρέπει λοιπόν να πάρουν 40 και από εμένα για το κινητό, τότε θα πάρουν ακόμα λιγότερα. Ή τίποτα. Και όλο το κόστος, δικτύου κτλ, θα το επωμισθείς εσύ, και όποιος άλλος μείνει. Και από 70 θα πληρώνεις 100.
Άστα λοιπόν όπως είναι. Για τα 70 σου έχεις την άνεση σου. Πολλές περισσότερες παροχές. Και ασφάλεια σε χρήση. Για τα λίγα τα δικά μου πρέπει να μπαίνω συνέχεια στην εφαρμογή της εταιρίας για να βλέπω αν μου φτάνει ο χρόνος, τα δεδομένα, τα SMS. Και να έχω κάρτα ανανέωσης στην τσέπη μήπως ξαφνικά μείνω από μονάδες. Μην προσπαθείτε να με δυσκολέψετε παραπάνω. Χαρείτε τις δυνατότητες των προγραμμάτων σας, και ας το αφήσουμε εδώ.

Δίκτυο κινητής μπορεί να στήσει κανείς με το 1/5 του κόστους αυτού που στήνεται εδώ. Μπορεί και λιγότερο. Επίσης, όλες οι μεγάλες εταιρίες πωλούν και 2nd hand εξοπλισμό. Η Βενεζουέλα δεν νομίζω να απαιτεί x*100G links, ούτε και 4G+ με 3CA. Υπάρχουν δίκτυα και δίκτυα λοιπόν.

Για τα εμπορικά, μιλάμε για συνδρομητικές υπηρεσίες, τηλεπικοινωνιακές. Δεν είναι ούτε ρούχο να αλλάζει σεζόν και να μπαίνει σε έκπτωση, ούτε κρατική φορολογία να πηγαίνει με εισοδηματικά κριτήρια. Το καταλαβαίνω πως για μέρος του κόσμου -στα συμβόλαια- μπορεί να φανεί άδικο, δεν το πηγαίνω σε προσωπικό επίπεδο, πάντοτε θα υπαρχουν εναλλακτικές για όλα τα βαλάντια, εκεί που δίνεις 20ευρώ σε κάρτες, θα ήταν κατά πολύ καλύτερη ως πολιτική να έχεις ένα συμβόλαιο στα ίδια χρήματα με περισσότερες παροχές, που προφανώς αυτή τη στιγμή δεν σε συμφαίρει.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Είναι τελείως διαφορετικό το να παίρνεις διαφορετικό μισθό από το ότι για το ίδιο ακριβώς προιόν μπορεί να πληρώνει κάποιος 2,5 φορές πάνω στην ίδια εταιρία. Δεν θα ζητήσω ποτέ να πάρω και εγώ τα 24 ευρώ επειδή γνωρίζω πως είναι κάτω του κόστους. Επειδή και οι εταιρίες το κατάλαβαν -αν και αργά- πως ο πόλεμος τιμών δεν κάνει καλό στην αγορά, από τον Ιούνιο τέλος, με τις ευλογίες της ΕΕΤΤ.

Η συντήρηση είναι όντως οικονομικότερη από την αρχική επένδυση, ωστόσο, όταν μιλάμε για τηλεπικοινωνίες, ο εξοπλισμός αλλάζει συνεχώς. Ξαναγράφω, πως τον τελικό πελάτη αυτά δεν τον ενδιαφέρουν, δεν τα γνωρίζει, ωστόσο, όταν κανείς λέει πως έχει γίνει απόσβεση, να αναφέρω ενδεικτικά, πως ένας edge router, ASR9000 κοστίζει πάνω από 300.000 ευρώ με τις κάρτες του, μια καμπίνα που αντικατέστησε καφαο κοστίζει περίπου 14000 ευρώ -βάλτε πως 15 άτομα πληρώνουν +5 ευρώ για VDSL και υπολογίστε πότε θα βγει η επένδυση- ενώ για το κόστος της κινητής που πολλά από αυτά -features- είναι αέρας κοπανιστός, καλύτερα να το αφήσουμε.

Δεν λέω λοιπόν να σου κόψουν το τηλέφωνο, κάθε άλλο, αυτό που θέλω είναι αντί του να πληρώνεις εσύ 25 και εγώ 70, να πληρώνουμε 40 και οι 2 στο ίδιο συμβόλαιο. Να πέσουν τα τέλη τερματισμού σιγά σιγά ώστε να μειωθεί περεταίρω αυτό το ποσό και φυσικά να μειωθεί η φορολογία. Μπορεί βέβαια και να πληρώσουμε όλοι 25, να κλείσουν όλοι εκτός OTE και Vodafone και στην επόμενη ανανέωση όλοι τα διπλά. Ο πόλεμος τιμών ξεκίνησε από παρόχους που δεν είχαν την κεφαλαιακή επάρκεια να τον υποστηρίξουν.

Στα καρτοκινητά, δυστυχώς υπήρξαν κράχτες. Προσφορά ώστε να προσελκύσει ένας πάροχος πελάτες και μετά τέλος, πράγμα που είναι και το φυσιολογικό. Οι προσφορές δεν είναι για πάντα. Προσωπικά πάλι, δεν υποστηρίζω να κοπούν, να εξορθολογιστούν θέλω, ώστε να μην κοστίζουν 15 ευρώ τα 3gb για εμένα και 30 για εσένα. Flat τιμές για όλους.


Για να το κάνουμε ακόμα πιο fancy να πώ οτι το κόστος εγκατάστασης μιας πλατφόρμας SMS (ήδη ξεπερασμένη υπηρεσία) απο γνωστό μη Κινέζο προμηθευτή σνέρχεται σε ποσά της τάξης των 2.500.000 Ευρώ ενώ το OPEX (oταν τελειώσει η αρχική τριετής συμφωνία) ειναι περιπου μισό εκατομμύριο ευρώ ανα έτος.

Θελετε να σας πώ τιμές για Voice Mail ? (που δεν χρησιμοποιεί πια κανείς)
θέλετε τιμή εγκατάστασης και υποστήριξης για ΙΝ πλατφόρμα που υλοποιεί μεταξύ αλλων real time charging και υπηρεσίες καρτοκινητής ;
Eπταψήφια ποσά. Γιατί στις περιπτώσεις αυτές δεν αγοράζεις τόσο το "σιδερο" όσο το Intellectual property και το άριστο 24Χ7 SLA. Πολλά από αυτά τα συστήματα είναι black ή grey boxes με μικρές δυνατότητες "παραμετροποίησης" από τον operator.

Δυστυχώς οι περισσότεροι νομιζουν οτι "δικτυο" είναι μόνο οι κεραιες. Not even close..

Αλλά και εκει εχουμε μεγάλα κόστη

- Εργολάβους ανα την Ελλάδα (μεγάλους π.χ Victus και subcontractors)
- Υψηλό ανελαστικό κόστος ενέργειας
- Γεννήτριες - πετρέλαιο
- Κλοπές (σε πολύ μεγάλο βαθμό) υλικων , πετρελαιου ακόμα και πυλώνων , Οι Ρομά κάνουν πάρτι χρόνια τώρα
- Αποξηλώσεις κεραιών στο όνομα της υγείας, της ασφάλειας , του Αντίχριστου (666 κλπ κλπ) Εδώ οι βασικές ευθύνες είναι της πολιτείας που δεν εχει κατορθώσει μετά από τόσα χρόνια να φέρει και να εφαρμόσει ένα σοβαρό πλαίσιο αδειοδότησης
- Καρφωτές - αυτοφοράκηδες κλπ


Δεν μπαίνω σε πιο βαθιά θέματα αλλά νομίζω οτι ο Ανδρέας ήδη έχει απαντήσει σε όλα.

Είναι ακριβό το σπόρ παιδιά και θέλει επενδύσεις συνεχώς : σε δικτυο, backbone, transmission, transport, Value Added Services, IT, Logistics, κλπ. Οποιος δεν επενδύει και προσπαθει να βγάλει χρήματα μόνο πουλώντας "αέρα" το πληρώνει αργά ή γρήγορα σε revenues, ποιότητα συνδρομητικής βάσης και φήμη.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Να τονίζω επίσης οτι ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης για την εικόνα που έχει ο περισσότερος κόσμος για τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας οφείλεται στις εμπορικές πολιτικές τους, τόσο σε θέματα σύλληψης όσο και εφαρμογής.

- Υπηρεσίες σχεδιασμένες χωρίς business case ή με ανεπαρκές business case
- Υπηρεσίες φτιαγμένες για άλλες αγορές, διαφορετικά consumer segments, demographics, culture κλπ. Απλά γιατί κάποιος έπρεπε να πάρει το bonus του
- Βιασύνη του operator A να απαντήσει στην σούπερ προσφορά του operator B προσφέροντας ένα προιόν κακοσχεδιασμένο πολύπλοκο και όχι πλήρως λειτουργικό.
- Προιόντα πολύπλοκα, με χαζούς περιορισμούς.(ότι πρέπει για να πελαγώνει ο μέσος καταναλωτής)
- Ελλειψη επικοινωνίας και συναντίληψης μεταξύ τεχνικών και εμπορικών τμημάτων των Operators
- Μετριότατη και ανεπαρκής εκπαίδευση των πωλητών στα sell points των δικτύων με αποτέλεσμα οι υπηρεσίες / προσφορές / promos / προγράμματα να μην εξηγούνται σωστά στους πελάτες (πολλές φορές και σκόπιμα).
- Μετριότατη εκπαίδευση των customer care operators το οποίο σε συνδυασμό με το υψηλό churn rate των call centers δημιουργεί προβλήματα στο first level support των πελατών, παράπονα και γκρίνια
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Οι εμπορικές πολιτικές πάντοτε ήταν προβλήματικές. Για να έχεις αξιοπρεπείς παροχές, πρέπει να πας σε red1-c-ote xl και πάνω με κόστος περί τα 70ε. Ξέρουμε τι συμβαίνει με τα κόστη των τελών τερματισμού.

Για τα Data, όταν πάνω από 3 στις 4 συσκευές δεν υποστηρίζουν CA στο LTE και 4X4 MIMO, πως να δώσεις μεγαλύτερα πακέτα; Όταν θέλεις σήμερα να στήσεις σταθμό μη ΕΚΧΟ και η άδεια βγει σε ένα χρόνο.

Οι εμπορικές πολιτικές πρέπει να συμβαδίζουν με τις τεχνικές δυνατότητες του εκάστοτε δικτύου και των συσκευών των πελατών. Διαφορετικά, καταλήγουμε σε ποιότητα υπηρεσιών αλά ΗΠΑ, με 3Mbit στο LTE.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Εντάξει, παρακάμπτουμε το κοινωνικό μέρος του θέματος. Το αν η αντίληψη "αυξήστε το πάγιο του γείτονα για να μειωθεί το δικό μου πάγιο",είναι ή όχι κοινωνικός αυτοματισμός. Να μείνουμε στο τεχνικό μέρος. Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω και πολλά από αυτά που λέτε! Παραείναι δύσκολα για μένα. Και αφού δεν καταλαβαίνεις γιατί μιλάς και αντιδράς θα μου πείτε. Αλλά δυστυχώς όταν βλέπω δύσκολους τεχνικούς όρους, σε συνδυασμό με ύπαρξη στρεβλώσεων, ή ανάγκη λήψης μέτρων, πάντα θα πρέπει να πληρώνω παραπάνω, ή να με πληρώνουν λιγότερα. Αυτό έμαθα από τις περιπλοκές αναλύσεις του ΔΝΤ και τις εργαλειοθήκες του ΟΟΣΑ. Η αντίδραση μου έρχεται φυσικά.
Αλλά αυτό που καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα είναι ότι έχουμε δύσκολο ανάγλυφο ως χώρα. Βουνά, θάλασσες, νησιά. Οπότε έχουμε ανάγκη καλού εξοπλισμού, για να έχουμε και καλές υπηρεσίες, και να μην έχουμε μόνο υποτυπώδη επικοινωνία όπως στις κατεστραμμένες ή αναπτυσσόμενες χώρες. Που σημαίνει αυξημένο κόστος και υψηλές τιμές.
Η απορία είναι, είμαστε η μόνη χώρα με δύσκολο ανάγλυφο; Πως έχουν κινητή στις Άλπεις, και σύμφωνα με τα ρεπορτάζ από τα οποία ξεκίνησε το thread, έχουμε ακριβότερη κινητή από αυτούς; Πως έχουν στο Νεπάλ στους πρόποδες του Έβερεστ; Πως έχουν στα συμπλέγματα νησιών της Καραϊβικής και της Ινδονησίας;
Έχουμε λέτε καλύτερες υπηρεσίες από αυτούς. Τότε γιατί έχω 4g στο σαλόνι μου, αλλά στην κουζίνα μου έχω μόνο 3g; Γιατί για να πάρω τηλέφωνο τον κολλητό μου πρέπει να σηκωθώ από την αγαπημένη μου πολυθρόνα όπου έχω διαπιστώσει ότι έχω τρύπα και πέφτει το σήμα δύο γραμμές, και αυτός πρέπει να σηκωθεί από την καρέκλα του γραφείου του όπου συμβαίνει το ίδιο; Γιατί δεν μπορώ να κάνω βόλτα στον δρόμο ακούγοντας ιντερνετικό ραδιόφωνο γιατί πέφτω συνεχώς σε τρύπες που δεν έχω σύνδεση, άσε που έχω συγκεκριμένα πακέτα δεδομένων,ενώ πχ σε άλλες χώρες απεριόριστα δεδομένα και παντού σήμα, ώστε να μπορούν να συνδέουν το κινητό στο ηχοσύστημα του αυτοκίνητου και να κάνουν ταξίδια ακούγοντας ιντερνετικά τον αγαπημένο τους σταθμό;
Δηλαδή έχουμε όντως ένα από τα πιο δύσκολα ανάγλυφα, που χρειάζονται ακριβότερο εξοπλισμό άπο άλλες χώρες που έχουν φθηνότερη κινητή, ή έχουμε τόσο καλύτερες υπηρεσίες από άλλες φθηνότερες χώρες; Ή μήπως αυτή είναι η δικαιολογία των εταιριών, σε συνδυασμό με περίπλοκους τεχνικούς όρους που χρησιμοποιούν, για να δικαιολογούν τις συνεχείς αυξήσεις που κάνουν, συντεταγμένα, που δείχνει ύπαρξη τραστ, που λειτουργεί επειδή το κράτος δεν αντιδρά;
Ξέρω ότι μιλάω με τεχνοκράτες, που έχουν λατρεία στην τεχνολογία, που δικαιολογούν και το αυξημένο κόστος, αρκεί να συνδέεται με την τεχνολογία. Εδώ, σε αυτό το φόρουμ, σε άλλο σημείο του, είχαμε καυγά πριν λίγο καιρό ανάμεσα σε αυτούς που ήθελαν να πάει το τηλεοπτικό σήμα σε DVBT2 και σε αυτούς που έλεγαν ότι πρέπει να παραμείνει DVBT1 MPEG4 γιατί είχε περάσει λίγος καιρός από την αλλαγή σε MPEG4 από το MPEG2 της ΕΡΤ που ξεκίνησε την ψηφιακή τηλεόραση, και μόνο ανάγκη αλλαγής δεκτών είχαμε χωρίς βελτίωση στο σήμα. Δηλαδή η αγάπη για την τεχνολογία πολλές φορές γίνεται τεχνολογικός φετιχισμός που δικαιολογεί και κόστος και τιμές.
Συγνώμη, αλλά εγώ δεν έχω τόση αγάπη για την τεχνολογία που να δικαιολογώ οποιοδήποτε κόστος, ούτε βλέπω την Ελλάδα ως τόσο διαφορετική περίπτωση που δικαιολογεί τόσο ακριβότερο εξοπλισμό από άλλες φθηνότερες χώρες, ούτε τόσο ανώτερες υπηρεσίες βλέπω σε σχέση με άλλες φθηνότερες χώρες, ούτε η έντονη τεχνοκρατική ορολογία με πείθει ότι πρέπει να έχουμε ακριβότερη κινητή από άλλες φθηνότερες χώρες.
Αντίθετα με ενοχλεί ότι με πρόσχημα την τεχνολογία δικαιολογείται η διάφορα τιμολόγησης στην Ελλάδα σε σχέση με άλλες χώρες, και ως λύση δεν προτείνεται η πτώση των τιμών και για όσους πληρώνουν ακριβά, αλλά θέλουν να ψοφήσει και η δική μου η κατσίκα, και να πληρώνω και εγώ ακριβότερα για μειωθεί το κόστος σε άλλους.
Η διάσταση απόψεων είναι τεράστια, και μπορεί να θεωρηθεί και ιδεολογική, οπότε κανείς δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη. Δεν έχει νόημα να συνεχίζω την κουβέντα, την άποψη μου την διατύπωσα πολλάκις, οπότε θα μου επιτρέψετε να αποχωρήσω από την συγκεκριμένη συζήτηση.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Εγώ που μένω επαρχία και που χρησιμοποιώ για webradio το κινητό εδώ και 5 χρόνια κινούμενος στην Ήπειρο Στερεά Ελλάδα Νησιά Ιονίου, δεν έχω δει καμία βελτίωση πουθενά, όπου είχε "τρύπες" πριν 5 χρόνια ακόμα έχει ακριβώς τις ίδιες τρύπες. Ότι φτιάξανε φτιάξανε. Δεν υπάρχει βελτίωση του δικτύου. Να μη πω ότι αντιμετωπίζω και φόρτο στις κλήσεις πάρα πολλές φορές, ειδικά στα νοσοκομεία της Ηπείρου αλλά και μερικές φορέςμέσα στα αστικά κέντρα σε ώρες αιχμής δεν βγάζεις γραμμή με την πρώτη.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
πόσοι χρησιμοποιούσανε web radio ή youtube (μέσω κινητής) πριν 5 χρόνια και πόσοι σήμερα;
μήπως για αυτό "φαίνεται" ότι δεν υπάρχει βελτίωση του δικτύου;

απλά ρωτάω, η σχέση μου με τις εταιρείες είναι αυτή του πελάτη, δεν έχω καμμία όρεξη υπεράσπισης
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Θα σπάσω την "σιγή ασυρμάτου", και θα απαντήσω σε αυτό το ερώτημα, γιατί μου αρέσει αυτό το ερώτημα. Απλά και κατανοητά δείχνει την ουσία της πορείας της συμβίωσης μας με την τεχνολογία.
Η γνώμη μου είναι ότι όντως έχουμε συνεχώς περισσότερες απαιτήσεις από την τεχνολογία. Η τεχνολογία βελτιώνεται συνεχώς, έρχεται κατά κύματα, και κάθε μέρα έχουμε κάτι καλύτερο από την προηγούμενη, και περισσότερες απαιτήσεις από την προηγούμενη. Αλλά κάθε κύμα που έρχεται αντικαθιστά το προηγούμενο, δεν προστίθεται πάνω στο προηγούμενο. Και η τιμή του προηγούμενου είναι η ιδία με αυτό που αντικαθιστά. Δεν προστίθενται οι τιμές δύο κυμάτων.
Έτσι το κινητό μου είναι πια ένας μικρός υπολογιστής, αλλά κοστίζει λιγότερο από το τελευταίο συμβατικό κινητό που είχα πάρει. Η τηλεόραση μου δεν έχει καν DVBT δέκτη, αλλά την πήρα ακριβότερα από μια σύγχρονη smart tv. Η γραμμή ίντερνετ μου θεωρείται ξεπερασμένη ADSL, αλλά κοστίζει λιγότερο από την πρώτη μου dial up σύνδεση που σε σχέση με τώρα ήταν 100 φορές πιο αργή. Κάθε χρόνο παίρνεις καλύτερο υπολογιστή στην ιδία πάντα τιμή.
Είναι λογικό να έχουμε πολλές περισσότερες απαιτήσεις από την κινητή μας σε σχέση με 5 χρόνια πριν. Όπως θεωρώ λογικό και οι εταιρίες κινητής να μας δίνουν αυτά τα περισσότερα στην ίδια τιμή με 5 χρόνια πριν, χωρίς κάθε βελτίωση να προσθέτει τιμή. Απόδειξη για αυτό είναι ότι στην Ευρώπη έχουν καλύτερες υπηρεσίες από εμάς, αλλά σύμφωνα με τα ρεπορτάζ είναι φθηνότεροι από εμάς.