Κάρτα ήχου με οπτική ίνα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλησπέρα , χρειάζομαι μία κάρτα ήχου με οπτική ίνα για τα Edifier M3600D , έχω την Behringer UCA 222 απλά θέλω κάτι παραπάνω..τι μου προτείνεται; max 100
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Εχη ηδη οπτκη και δεν θελω να την αφησω...αλλωστε παιζει καλυτερα με οπτικη απ οτι με rca που το ειχα..ελαχιστη διαφορα αλλα γιατι να την χασω; δηλαδη μεχρι 100 ευρω κατι καλυτερο δεν γινεται;
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Εχω ηδη τα ηχεια και μια καρτα ηχου behringer...τα ηχεια πισω απο το σαμπ εχουν εισοδο οπτικης ινας και απο εκει εχω βαλει μια οπτικη ινα και παει στη καρτα ηχου behringer στην εξοδο οπτικης ινας...θελω μια αλλη καρτα ηχου με εξοδο οπτικης ινας μεχρι 100 ευρω...πιο σαφες δεν γινεται...η καρτα ηχου με τον υπολογιστη συνδεονται μεσω usb
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σαφές τώρα το έκανες. Πριν δεν ηταν.
Με τα 100 ευρώ να βγεις με κανένα γκομενακι να περάσεις καλά.
Δεν αξίζει σαν αναβάθμιση αυτό που σκέφτεσαι.

Η όποια διάφορα θα είναι ανεπαίσθητη απο τα ηχεία σου. Όσο καλό μετατροπέα και να πάρεις.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Όταν χρησιμοποιείς οπτική ίνα το σήμα που μεταφέρεται είναι ψηφιακό και η μετατροπή σε αναλογικό σήμα γίνεται μέσα στην ''κάρτα ήχου'' των ηχείων σου. Εαν καταλαβαίνω καλά από αυτά που περιγράφεις έχεις συνδέσει μια εξωτερική κάρτα ήχου με usb στο pc σου και μετά με οπτική ίνα στα ηχεία. Η κάρτα ήχου σου χρησιμεύει μόνο σαν μεσάζοντας αυτή την στιγμή.

Με την οπτική ίνα δεν θα δεις καμία διαφορά γιατί πάλι η μετατροπή θα γίνεται στα ηχεία σου. Γνώμη αν θες να αναβαθμίσεις την κάρτα ήχου πάρε ένα usb dac και συνέδεσε το με rca στο sub των ηχείων.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πιο σαφές λοιπόν γίνεται!
Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο επάνω εσύ χρησιμοποιείς την κάρτα behringer που έχεις
σαν usb to spdif converter και μετά με την οπτική ίνα στέλνεις το ψηφιακό σήμα στα ηχεία σου
όπου την μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό αναλαμβάνει το εσωτερικό DAC των ηχείων σου.
Συνεπώς με αυτή την συνδεσμολογία και 10000 DAC να πάρεις το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο.
Άρα δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο και μόλις έκανες οικονομία 100 .