Τι προβλέπεται για αντικατάσταση σκληρού δίσκου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

Έδωσα στο eshop.gr σκληρό δίσκο (WD, RED, 4TB) με bad sector και μου τον άλλαξαν με Recertified !!​

Τον επέστρεψα και ζήτησα να μου δώσουν κανονικό και όχι recertified (ή επιστροφή χρημάτων).
Αλλά αρνήθηκαν και μου έστειλαν πάλι τον ίδιο. ΔΕΝ τον έχω δεχτεί/παραλάβει προς το παρών!


Τι προβλέπεται κανονικά για αντικατάσταση σκληρού δίσκου ??
Δεν έπρεπε κανονικά να μου δώσουν κανονικό ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πάντως με κάρτα microsd μου έδωσαν αλλαγή νέα του κουτιού.

Πολύ δύσκολα να εμπιστευομουν κι εγώ διορθωμένο σκληρό.
Μήπως να κανεις και μια νύξη στη μαμά εταιρία του σκληρού;
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Εφόσον διαπιστωθεί το ελάττωμα, πραγματοποιείται επισκευή, ή αντικατάσταση του προϊόντος, άλλως ακύρωση της συναλλαγής σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η επισκευή του προϊόντος σε εύλογο χρόνο και δεν μπορεί να βρεθεί από την ΕΤΑΙΡΕΙΑ άλλο προϊόν αντίστοιχων ή καλύτερων χαρακτηριστικών ή αντίστοιχης αξίας για την αντικατάσταση. Σε περίπτωση ακύρωσης της συναλλαγής η επιστροφή των χρημάτων της αρχικής αγοράς γίνεται με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο είχε γίνει η αρχική πληρωμή του πελάτη προς την ΕΤΑΙΡΕΙΑ....

αυτοι ειναι οι οροι οχι και πολυ διευκρινιστικοι,παντως κατα την γνωμη μου απαραδεκτη τακτικη,εσυ αγορασες καινουργιο οχι διορθωμενο..ζητα χρηματα πισω και παρε απο αλλου..
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
E-shop = Προβληματα
Τελευταια φορα που ειχα παρει κατι μου βγηκε ελαττωματικο. Εχει και χαλια service... Υπαρχει, πλεον κανρις που ψωνιζει απο αυτο το ηλ.καταστημα, ακομα;;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ναι, εγώ, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις εγγυήσεις. Μου κάνει εντύπωση. Πόσο καιρό είχες τον δίσκο;
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Εφόσον είσαι μέσα στην εγγύηση και αρνούνται να στο αντικαταστήσουν με καινούριο ή να σου επιστρέψουν τα χρήματά σου, προχώρα με καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή σε πρώτη φάση:

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html
Το σωστό αυτό θα ήταν να κάνω.. αλλά βαρέθηκα και κράτησα τον recertified.

Πριν λίγες μέρες έβγαλε bad sector και ο 2ος δίσκος του nas.. ευτυχώς αυτόν τον αντικατέστησαν με κανονικό.

Τελικά σε αυτό το μαγαζί ότι νάνε κανουν.


(Sent from Huawei P20 Pro)
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Γι' αυτό δεν βάζουμε στον NAS δίσκους από την ίδια παρτίδα. Άμα χαλάσει ο ένας μάλλον θα χαλάσει κι ο άλλος.