Εγκατάσταση συστήματος θυροτηλεόρασης... και μπλέξαμε τα μπούτια μας..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Έως πρόσφατα υπήρχε καλωδίωση σε 3 ορόφους (από 1 μόνιτορ), προς 1 μπουτονιέρα 3 κλήσεων στην είσοδο της πολυκατοικίας. Λειτουργούσε μόνο ο ένας όροφος μέσω συστήματος θυροτηλεόρασης της bitron, όπου μάλιστα τα τελευταία χρόνια δεν έδειχνε καθόλου εικόνα. Πλέον υπάρχει ανάγκη για 2[SUP]η[/SUP] μπουτονιέρα στη καγκελόπορτα (προ της εισόδου) ενώ θα κατοικηθούν και οι υπόλοιποι όροφοι. Για τη σύνδεση των δύο μπουτονιέρων στις πόρτες απλώθηκε UTP (αν δε κάνω λάθος, shielded). Στους μη χρησιμοποιούμενους ορόφους που βλέπω αναμονές καλωδίων υπάρχουν 8 καλώδια αρκετά λεπτά και 1 που μοιάζει με ομοαξονικό.
  1. Στην είσοδο ξηλώνοντας τη μπουτονιέρα θα πρέπει να βρω δηλαδή 3x9 καλώδια;
  2. Ψάχνοντας στο ιντερνετ βλέπω για 4+Ν, 7+Ν, 2-wire, IP αλλά και αναλογικά συστήματα θυροτηλεόρασης. Εγώ με τη καλωδίωση που έχω ποια συστήματα μπορώ να υλοποιήσω; Τι συμφέρει οικονομικά; Τι αποδοτικά;
  • Σε περίπτωση υλοποίησης συστήματος IP είναι αυτόνομο ή μπορεί να συνδεθεί με υπάρχον δίκτυο IP στο χώρο; Υπάρχει δομημένη καλωδίωση στους ορόφους αλλά όχι με πρόβλεψη σύνδεσης θυροτηλεόρασης, αν και είναι εφικτό ακόμη στους δυο ορόφους.
  • Ανεξαρτήτως συστήματος βλέπω ότι σχεδόν όλες οι λύσεις διαθέτουν κάποιο Interface RS485. Τι είναι αυτό;
Όσον αφορά τις εταιρίες που παίζουν στο χώρο. Αν εξαιρέσεις Legrand κ Schneider που για αυτό που προσφέρουν δεν αξίζουν τα λεφτά τους, δυσκολεύομαι να βρω αξιόπιστο brand. Υπάρχουν κάποιες Ισπανικές αλλά και μια Ιαπωνική, αλλά από εκεί και πέρα μόνο Κινέζοι και Κινεζοέλληνες. Δηλάδη στον υπόλοιπο κόσμο δε βάζουν κουδούνια στα σπίτια τους; Βέβαια από Κινέζο άλλο τίποτα, να φάνε και οι κότες. Το ερώτημα λοιπόν έχει ως εξής. Αν πας σε Κινέζο, σε ποιον; Ο καθένας εισαγωγέας διαφημίζει τον δικό του. Αλλά σε 15 χρόνια ποιος θα υπάρχει ακόμα αν τον χρειαστείς; Αν πας σε μεγάλο brand, ποιος σου λέει ότι καταργώντας το μοντέλο σε μερικά χρόνια θα βρίσκεις ανταλλακτικά;

Άρα σε γενικές γραμμές, με γνώμονες την ποιότητα κατασκευής, την υποστήριξη προϊόντος, αλλά και την ανάγκη παραμετροποίησης στο μέλλον εάν χρειαστεί τι θα προτείνατε;

Και μπλέξαμε τα μπούτια μας...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
https://www.dahuasecurity.com/products/allProducts/11/80

Εδώ είναι η μπροσούρα, https://www.dahuasecurity.com/asset...404/2018_V1_-video-intercom(36P)2018_04_1.pdf έχει και τη συνδεσμολογία και σου δείχνει τι μπορείς να κάνεις και μελλοντικά με διασύνδεση καμερών, συναγερμού και άλλων...
Με ip κάνεις ότι τραβάει η ψυχή σου. Ξεκίνα διάβασμα, υπάρχουν αρκετοί σωστοί εγκαταστάτες της dahua στην αγορά μας.

Αν θες πλήρη υποστήριξη θα πας σε μεγάλη εταιρεία...
 

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Άπο κινέζο και μένα η dahua με κέρδισε. Το θέμα είναι τι από ολα αυτά που δείχνει ο κατάλογος είναι συμβατό με τη καλωδίωση μου!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ρώτα την ελληνική CTC. Η μόνη απ' όσο ξέρω που μπορεί να εγκαταστήσει θυροτηλεόραση σε εγκατάσταση αναλογικού θυροτηλεφώνου σε παλιές πολυκατοικίες.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Η CTC δεν είναι η μοναδική εταιρεία, υπάρχουν αρκετές που μπορούν να το κάνουν.

@ MeReNdAs , αν δεν γνωρίζεις μην επιμένεις να το κάνεις μόνος σου. Κάλεσε μερικούς επαγγελματίες και πάρε προσφορά...
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
η γνωμη μου σαν επαγγελματιας: παρε προσφορες υπαρχουν και αλλες εταιριες απο την ctc που διαφημησε ο φιλος πιο πανω,σαφεστατα κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν ειναι και η καλυτερη,ισως να ειναι η ακριβοτερη ομως :).Ολα ξεκινουν απο τα λεφτα που διαθετεις και τελειωνουν ιδανικα στο τι πραγματικα χρειαζεσαι.

Η γνωμη μου ως τελικος χρηστης: μην πετας χρηματα σε κατι που ισως να μην χρειαζεσαι (εκτος αν εχεις τοσα που πραγματικα τα πετας :) ) ναι ειναι καλο να εχεις face recognition στο θυροτηλεφωνο ,ειδοποιησεις στο κινητο και συνδεση με το τηλ κεντρο της πολυκατοικιας αλλα ολα αυτα,ειδικά εδω στο ελλαδισταν ,θελουν ενα σκασμο χρηματα οποτε καλο θα ειναι να τα χρειαζεσαι πραγματικα.Φτηνο ειναι αυτο που πληρωσες μεν ακριβα αλλα δουλευει αρκετα χρονια χωρις να εχεις ξαναασχοληθει με αυτο απο τοτε που το εγκατέστησες .
 

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Καλησπέρα και συγχωρήστε με για την καθυστερημένη απάντηση.

Ίσως έδωσα λάθος εντύπωση, αλλά δεν έχω σκοπό να αναλάβω την εγκατάσταση. Αυτό είναι δουλειά επαγγελματία όπως λέτε και σεις. Θέλω όμως να γνωρίζω κάποια πράγματα τα οποία (σε όλες τις ειδικότητες), ο πωλητής στα παρουσιάζει τελείως διαφορετικά από τη πραγματικότητα απλά και μόνο για να πραγματοποιήσει μια πώληση. Και μιλάω για βλάβες και ανταλλακτικά, όχι για παρουσίαση κάποιου προϊόντος που αν είσαι διαβασμένος δε σε πείθει κανένας για κάτι διαφορετικό. (πχ όταν έψαχνα για VA panel ΤV και σε συγκεκριμένο κατάστημα μου έλεγαν ότι είναι IPS όλες οι TV της εταιρίας που κοιτούσα). Θεωρώ λοιπόν πως χωρίς προσωπική αναζήτηση για το τι συμφέρει αποδοτικά αλλά και οικονομικά το παιχνίδι είναι χαμένο. Πως μπορώ, ως παράδειγμα και πάλι, να ξέρω αν ο πωλητής/εγκαταστάτης με κοροϊδεύει λέγοντας μου να προτιμήσω 2wire από άλλο σύστημα, όταν η πραγματικότητα είναι ότι θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα αλλά το διπλάσιο κόστος σε σχέση με άλλη εγκατάσταση ενώ το μόνο πλεονέκτημα είναι η ευκολία εγκατάστασης που θα προσφέρει στον ίδιο; Ελπίζω να έγινα κατανοητός (γιατί μου έχουν πει ότι τα παραδείγματα δεν είναι το φόρτε μου)! Κοινώς, σκοπός είναι να πληρώσω κάτι που καλύπτει τις ανάγκες μου στη σωστή τιμή. Δε θέλω κάτι φθηνό αλλά ούτε κάτι ακριβό που να μην αξίζει. Προτιμώ να δώσω 1200 για no name που αξίζει παρά 1000 για brand που δεν αξίζει ούτε τα 500.

Πίσω στο θέμα μας, οι ανάγκες μας στο θέμα μπουτονιέρα είναι:
1. Να υπάρχει αναγνώστης ηλεκτρονικών καρτών ώστε οι ένοικοι να μπαινοβγαίνουμε πιο άνετα.
2. Να υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης στην υπάρχουσα καλωδίωση του κτιρίου.
3. Να υπάρχουν διαθέσιμα ανταλλακτικά, έστω και φασόν ώστε στο μέλλον σε περίπτωση μικρής βλάβης να μη χρειαστεί αλλαγή ολόκληρη η μπουτονιέρα.
4. Night vision και αδιάβροχη ψιλοεννοούνται από όσο βλέπω στο εμπόριο, οπότε και δε τα αναφέρω.

Στο θέμα μόνιτορ χρειαζόμαστε
1. Να υποστηρίζουν αποθήκευση φωτογραφιών για τις χαμένες κλήσεις με ενσωματωμένη μνήμη είτε επέκταση με SD card είτε με άλλο τρόπο (IP based?)
2. Να υποστηρίζουν δύο διαφορετικές πόρτες (2 μπουτονιέρες).
3. Να υπάρχει δυνατότητα συνεργασίας με ηλεκτρονική κλειδαριά (αυτόματο ξεκλείδωμα-ηλεκτροπύροι) αν και φαντάζομαι πως αυτά είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Οποιαδήποτε λειτουργία παραπάνω από αυτά είναι αναγκαίο κακό αφού οι περισσότερες εταιρίες σου τα προσφέρουν στα περισσότερα μοντέλα τους έτσι κι αλλιώς.

Εν τέλει, και λόγω βοήθειας που έχω λάβει στο παρελθόν σε θέματα αγοράς TV, projector, media player, από το φόρουμ ζητώ τη γνώμη σας, από εμπειρία επαγγελματική ή καθαρά λόγω χρήσης κάποιων προϊόντων, ώστε να είμαι σε θέση να γνωρίζω πχ αν τα συστήματα 2wire θα μου βγουν πιο φθηνά από τα αντίστοιχα της ίδιας εταιρίας με χρήση ομοαξονικού ή αν το ομοαξονικό είναι πιο επιρρεπές σε βλάβες σε σχέση με τα 2wire, αν το 2 wire system πχ της ctc και της bitron είναι το ίδιο…
Τέτοια πράγματα, οπότε και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας:2thumb22sup:

edit: ΙΜΗΟ θα έπρεπε το thread να είναι σε κάποια άλλη ενότητα όπως σε κάποιο subcategory του AVClub Lounge, αλλά δεν είχα τη δυνατότητα δημιουργίας θέματος εκεί.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Να υποστηρίζουν αποθήκευση φωτογραφιών για τις χαμένες κλήσεις με ενσωματωμένη μνήμη είτε επέκταση με SD card είτε με άλλο τρόπο (IP based?)
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να αποθηκεύεις τις λήψεις της θυροτηλεόρασης; Αφού η θυροτηλεόραση βλέπει σε δημόσιο χώρο, η αποθήκευση των λήψεων εμπίπτει στις διατάξεις του νόμου περί προσωπικών δεδομένων. Καλά ξεμπερδέματα.
 

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Η σκέψη σου είναι σωστή αλλά δεν θεωρώ ότι η θυροτηλεόραση εμπίπτει στο νόμο περί προστασίας προσωπικών δεδομένων αφού δεν υπάρχει βιντεοσκόπηση/βιντεοεπιτήρηση (cctv) αλλά απόθήκευση εικόνας μετά από ανθρώπινη ενέργεια (πάτημα κουδουνιού). Επίσης η θυροτηλεόραση δε βλέπει σε δημόσιο χώρο αλλά στην είσοδο της οικίας μου η οποία ναι μεν είναι κοινόχρηστη σαν χώρος αλλά χρησιμοποιείται μόνο από μέλη της οικογένειας καθώς και επίσης τους επισκέπτες.
Αλλά ακόμη και να είμαι εντελώς λάθος και να θεωρείται παράνομο, ποσώς με ενδιαφέρει, ας με καταγγείλουν αυτοί που θεωρούν ότι πρέπει! Να δω ποιος θα έρθει να κάνει τον έλεγχο..!

Οπότε δεκτή η άποψη για παρανομία αλλά έτερον εκάτερον στο ζήτημά μου :) Πόσο μάλλον όταν η παλιά θυροτηλεόραση κοιτούσε φάτσα φόρα το δρόμο και όχι την είσοδο!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Απάντηση: Re: Εγκατάσταση συστήματος θυροτηλεόρασης... και μπλέξαμε τα μπούτια μας..

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να αποθηκεύεις τις λήψεις της θυροτηλεόρασης; Αφού η θυροτηλεόραση βλέπει σε δημόσιο χώρο, η αποθήκευση των λήψεων εμπίπτει στις διατάξεις του νόμου περί προσωπικών δεδομένων. Καλά ξεμπερδέματα.

Όταν η θυροτηλεόραση βλέπει πόρτα μόνο και όχι δημόσιο χώρο μπορεί να το κάνει...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Απάντηση: Re: Εγκατάσταση συστήματος θυροτηλεόρασης... και μπλέξαμε τα μπούτια μας..

Καλησπέρα και συγχωρήστε με για την καθυστερημένη απάντηση.

Ίσως έδωσα λάθος εντύπωση, αλλά δεν έχω σκοπό να αναλάβω την εγκατάσταση. Αυτό είναι δουλειά επαγγελματία όπως λέτε και σεις. Θέλω όμως να γνωρίζω κάποια πράγματα τα οποία (σε όλες τις ειδικότητες), ο πωλητής στα παρουσιάζει τελείως διαφορετικά από τη πραγματικότητα απλά και μόνο για να πραγματοποιήσει μια πώληση. Και μιλάω για βλάβες και ανταλλακτικά, όχι για παρουσίαση κάποιου προϊόντος που αν είσαι διαβασμένος δε σε πείθει κανένας για κάτι διαφορετικό. (πχ όταν έψαχνα για VA panel ΤV και σε συγκεκριμένο κατάστημα μου έλεγαν ότι είναι IPS όλες οι TV της εταιρίας που κοιτούσα). Θεωρώ λοιπόν πως χωρίς προσωπική αναζήτηση για το τι συμφέρει αποδοτικά αλλά και οικονομικά το παιχνίδι είναι χαμένο. Πως μπορώ, ως παράδειγμα και πάλι, να ξέρω αν ο πωλητής/εγκαταστάτης με κοροϊδεύει λέγοντας μου να προτιμήσω 2wire από άλλο σύστημα, όταν η πραγματικότητα είναι ότι θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα αλλά το διπλάσιο κόστος σε σχέση με άλλη εγκατάσταση ενώ το μόνο πλεονέκτημα είναι η ευκολία εγκατάστασης που θα προσφέρει στον ίδιο; Ελπίζω να έγινα κατανοητός (γιατί μου έχουν πει ότι τα παραδείγματα δεν είναι το φόρτε μου)! Κοινώς, σκοπός είναι να πληρώσω κάτι που καλύπτει τις ανάγκες μου στη σωστή τιμή. Δε θέλω κάτι φθηνό αλλά ούτε κάτι ακριβό που να μην αξίζει. Προτιμώ να δώσω 1200 για no name που αξίζει παρά 1000 για brand που δεν αξίζει ούτε τα 500.

Πίσω στο θέμα μας, οι ανάγκες μας στο θέμα μπουτονιέρα είναι:
1. Να υπάρχει αναγνώστης ηλεκτρονικών καρτών ώστε οι ένοικοι να μπαινοβγαίνουμε πιο άνετα.
2. Να υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης στην υπάρχουσα καλωδίωση του κτιρίου.
3. Να υπάρχουν διαθέσιμα ανταλλακτικά, έστω και φασόν ώστε στο μέλλον σε περίπτωση μικρής βλάβης να μη χρειαστεί αλλαγή ολόκληρη η μπουτονιέρα.
4. Night vision και αδιάβροχη ψιλοεννοούνται από όσο βλέπω στο εμπόριο, οπότε και δε τα αναφέρω.

Στο θέμα μόνιτορ χρειαζόμαστε
1. Να υποστηρίζουν αποθήκευση φωτογραφιών για τις χαμένες κλήσεις με ενσωματωμένη μνήμη είτε επέκταση με SD card είτε με άλλο τρόπο (IP based?)
2. Να υποστηρίζουν δύο διαφορετικές πόρτες (2 μπουτονιέρες).
3. Να υπάρχει δυνατότητα συνεργασίας με ηλεκτρονική κλειδαριά (αυτόματο ξεκλείδωμα-ηλεκτροπύροι) αν και φαντάζομαι πως αυτά είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Οποιαδήποτε λειτουργία παραπάνω από αυτά είναι αναγκαίο κακό αφού οι περισσότερες εταιρίες σου τα προσφέρουν στα περισσότερα μοντέλα τους έτσι κι αλλιώς.

Εν τέλει, και λόγω βοήθειας που έχω λάβει στο παρελθόν σε θέματα αγοράς TV, projector, media player, από το φόρουμ ζητώ τη γνώμη σας, από εμπειρία επαγγελματική ή καθαρά λόγω χρήσης κάποιων προϊόντων, ώστε να είμαι σε θέση να γνωρίζω πχ αν τα συστήματα 2wire θα μου βγουν πιο φθηνά από τα αντίστοιχα της ίδιας εταιρίας με χρήση ομοαξονικού ή αν το ομοαξονικό είναι πιο επιρρεπές σε βλάβες σε σχέση με τα 2wire, αν το 2 wire system πχ της ctc και της bitron είναι το ίδιο…
Τέτοια πράγματα, οπότε και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας:2thumb22sup:

edit: ΙΜΗΟ θα έπρεπε το thread να είναι σε κάποια άλλη ενότητα όπως σε κάποιο subcategory του AVClub Lounge, αλλά δεν είχα τη δυνατότητα δημιουργίας θέματος εκεί.

Διάβασε το pdf στο λινκ που σου έβαλα, έχει με σχεδιαγράμματα αυτά που ζητάς, τα γράφει αναλυτικά. Το ίδιο ισχύει και για άλλες μεγάλες εταιρείες του χώρου που προσφέρουν ολοκληρωμένες λύσεις, δεν είναι ανάγκη να κολλήσεις με την dahua..
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Μιας κι έχουν ξεκινήσει κάποια μερεμέτια για ηλεκτρολογικά, τα οποία πρόκειται να ολοκληρωθούν μεθαύριο, οπότε και θα κλείσουν οι τρύπες, στοκαρίσματα, βαψίματα και δεδομένου ότι έχει προκύψει πρόβλημα σε υπάρχων θυροτηλέφωνο 3 ορόφων, σκέψη είναι να περαστεί κάποιο καλώδιο αν αυτό κρίνεται απαραίτητο, ιδίως κάποιο utp ή και όποιο άλλο, αλλά ενώ κοιτούσα μήπως αρχίσω να έχω κατά νου κάποια θυροτηλεόραση, δεν γνωρίζω ποιες θα μπορούσαν να προσφέρουν δυνατότητες απομακρυσμένου ελέγχου/ενημέρωσης και φυσικά αν θα μπορούσαν να γίνουν στις υπάρχουσες καλωδιώσεις. Εξαιρείται η πιθανότητα καλωδίου utp για το οποίο όπως προανέφερα μπορεί να περαστεί, αρκεί να γνωρίζω που θα πρέπει να τοποθετηθεί, πχ στην οθόνη ή στο διανομέα (αν το αναφέρω σωστά) ;
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Αν υπάρχει εύκολα η δυνατότητα να περάσεις utp επιπλέον της υπάρχουσας καλωδίωσης, να το κάνεις αβλεπί. Θωρακισμενο ακόμα καλύτερα, PET ακόμα καλύτερα, cat 6Α που έχει πιο χοντρους αγωγους ακόμα καλύτερα. (απλά ανεβαίνει το κόστος και η διάμετρο του καλωδιου-μπορεί να μην περνάει εύκολα μετά)
Και καταλήγει στο "κέντρο"