Πρόβλημα με Samsung QLED Q7F 65

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
Καλημέρα σε όλους,

Περιληπτικά να αναφέρω ότι έχω την Q7F 65 που δεν δουλεύει όπως πρέπει. Αρχικά έσβηνε μόνη της και ξαναάνοιγε.
Με νέο Connect Box και οπτική ίνα, διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα αλλά τώρα δεν παίζουν τα μαύρα πλάνα, η ανάλυση είναι άθλια και όπου υπάρχει φωτισμός πίσω από το πρώτο πλάνο, τα χρώματα είναι λανθασμένη και η ανάλυση, όπως προείπα, άθλια. Παράλληλα καποιες φορές, η οθόνη μαυρίζει και πρέπει να απενεργοποιηθεί για να λειτουργήσει.

Έχει πλάκα η ιστορία:
Στις 28/2 αγόρασα την Samsung Q7F 65 ιντσών.

Από την στιγμή που την έβαλα στην πρίζα είχε το πρώτο πρόβλημα που ανέφερα.
Κάλεσα Samsung, Κωτσόβολο, ήρθε τεχνικός, την πήραν και μετά από λίγες μέρες μου ξαναέφεραν την τηλεόραση με νέο Connect box και οπτική ίνα.

Και αμέσως διαπίστωσα το πρόβλημα της αναπαραγωγής. Άθλια ανάλυση στα σκοτεινά πλάνα, καθόλου σωστή αναπαραγωγή του μαύρου, οι σκιές για κλάματα και αν στο βίντεο παίζουν μαύροι ηθοποιοί... αφήστε δεν μπορώ καν να το περιγράψω.

Κάλεσα Samsung Κωτσόβολο. Ήρθε τεχνικός και ήθελε να του δείξω το πρόβλημα.
Εδώ έχει πολύ πλάκα.

Βάζω Netflix βίντεο 4Κ το οποίο δεν παίζει σωστά. Φωτεινές σκηνές μια χαρά, αλλά έβλεπα και εκεί πρόβλημα, σκοτεινές χάλια.
Το βλέπει ο τεχνικός και μου λέει ότι μπορεί να φταίει το βίντεο. "δεν μπορώ να γνωρίζω τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γυρίστηκε το βίντεο" είπε.
Βάζω Netflix τη σειρα Mindhunters που έχει σκοτεινά πλάνα... χάλια. "δεν έχεις καλό internet"
50αρι internet μετρημένο από τον ΟΤΕ. Το Καφάο το πετυχαίνω με πέτρα από το σπίτι.

"Για βάλε YOUTUBE, εκεί θα δούμε"
Βάζω youtube ένα βίντεο Demo της Sony που δεν έπαιζε καλά.
"Μπορεί να μην παίζει, γιατί είναι Sony" είπε ο ειδικός.

Για να μη σας κουράσω, είδαμε πολλά βίντεο, η τηλεόραση δεν έπαιζε σωστά, αλλά ο ειδικός τεχνικός που έστειλε η Samsung, δήλωσε ότι η τηλεόραση είναι εντός προδιαγραφών.
Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσσες φορές έχω πάρει τηλέφωνο σε Samsung και Κωτσόβολο.
Απίστευτη ταλαιπωρία και εκνευρισμός!

Πρότεινα να πάρω το Connect box και την οπτική και να πάω εγώ κάπου, όπουν θέλουν για συγκριτική δοκιμή, ή να έρθει ένας τεχνικός με άλλο Connect box για συγκριτικό έλεγχο. Τίποτα.
Τους έχω στείλει βίντεο και φωτογραφίες με το πρόβλημα αλλά τίποτα.

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

Και προτείνω φίλοι:
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SAMSUNG !!!!!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SAMSUNG !!!!!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SAMSUNG !!!!! Μόνο στα φθηνά αξίζει.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Καλημέρα σε όλους,

Περιληπτικά να αναφέρω ότι έχω την Q7F 65 που δεν δουλεύει όπως πρέπει. Αρχικά έσβηνε μόνη της και ξαναάνοιγε.
Με νέο Connect Box και οπτική ίνα, διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα αλλά τώρα δεν παίζουν τα μαύρα πλάνα, η ανάλυση είναι άθλια και όπου υπάρχει φωτισμός πίσω από το πρώτο πλάνο, τα χρώματα είναι λανθασμένη και η ανάλυση, όπως προείπα, άθλια. Παράλληλα καποιες φορές, η οθόνη μαυρίζει και πρέπει να απενεργοποιηθεί για να λειτουργήσει.

Έχει πλάκα η ιστορία:
Στις 28/2 αγόρασα την Samsung Q7F 65 ιντσών.

Από την στιγμή που την έβαλα στην πρίζα είχε το πρώτο πρόβλημα που ανέφερα.
Κάλεσα Samsung, Κωτσόβολο, ήρθε τεχνικός, την πήραν και μετά από λίγες μέρες μου ξαναέφεραν την τηλεόραση με νέο Connect box και οπτική ίνα.

Και αμέσως διαπίστωσα το πρόβλημα της αναπαραγωγής. Άθλια ανάλυση στα σκοτεινά πλάνα, καθόλου σωστή αναπαραγωγή του μαύρου, οι σκιές για κλάματα και αν στο βίντεο παίζουν μαύροι ηθοποιοί... αφήστε δεν μπορώ καν να το περιγράψω.

Κάλεσα Samsung Κωτσόβολο. Ήρθε τεχνικός και ήθελε να του δείξω το πρόβλημα.
Εδώ έχει πολύ πλάκα.

Βάζω Netflix βίντεο 4Κ το οποίο δεν παίζει σωστά. Φωτεινές σκηνές μια χαρά, αλλά έβλεπα και εκεί πρόβλημα, σκοτεινές χάλια.
Το βλέπει ο τεχνικός και μου λέει ότι μπορεί να φταίει το βίντεο. "δεν μπορώ να γνωρίζω τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γυρίστηκε το βίντεο" είπε.
Βάζω Netflix τη σειρα Mindhunters που έχει σκοτεινά πλάνα... χάλια. "δεν έχεις καλό internet"
50αρι internet μετρημένο από τον ΟΤΕ. Το Καφάο το πετυχαίνω με πέτρα από το σπίτι.

"Για βάλε YOUTUBE, εκεί θα δούμε"
Βάζω youtube ένα βίντεο Demo της Sony που δεν έπαιζε καλά.
"Μπορεί να μην παίζει, γιατί είναι Sony" είπε ο ειδικός.

Για να μη σας κουράσω, είδαμε πολλά βίντεο, η τηλεόραση δεν έπαιζε σωστά, αλλά ο ειδικός τεχνικός που έστειλε η Samsung, δήλωσε ότι η τηλεόραση είναι εντός προδιαγραφών.
Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσσες φορές έχω πάρει τηλέφωνο σε Samsung και Κωτσόβολο.
Απίστευτη ταλαιπωρία και εκνευρισμός!

Πρότεινα να πάρω το Connect box και την οπτική και να πάω εγώ κάπου, όπουν θέλουν για συγκριτική δοκιμή, ή να έρθει ένας τεχνικός με άλλο Connect box για συγκριτικό έλεγχο. Τίποτα.
Τους έχω στείλει βίντεο και φωτογραφίες με το πρόβλημα αλλά τίποτα.

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

Και προτείνω φίλοι:
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SAMSUNG !!!!!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SAMSUNG !!!!!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SAMSUNG !!!!! Μόνο στα φθηνά αξίζει.
Φίλε μου απλά πράγματα.
Κ α τ α γ γ ε λ ι α
Υπουργείο εμπορίου,συνήγορο καταναλωτή,Ίνκα, και σε οποιοδήποτε φορέα υπέρ του καταναλωτή, κοινοποίηση σε όλους με κάποια φόρμα καταγγελίας που υπάρχει στο διαδίκτυο.
Και θα δικαιωθείς.πολλοι έχουν δικαιωθεί,όπως και γω,και θα κοπεί πιστωτικό υπέρ σου

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,714
ΑΘΗΝΑ
"Μπορεί να μην παίζει, γιατί είναι Sony" είπε ο ειδικός.
ενταξει-αυτο πιστευω ειναι ολα τα λεφτα..

μπορεις να μας ανεβασεις καμια φωτο να παρουμε μια ιδεα τι γινεται,ή το φαινομενο δεν διακρινεται σε φωτο?
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Περιληπτικά να αναφέρω ότι έχω την Q7F 65 που δεν δουλεύει όπως πρέπει.

α) Αρχικά έσβηνε μόνη της και ξαναάνοιγε.

Με νέο Connect Box και οπτική ίνα, διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα

β) αλλά τώρα δεν παίζουν τα μαύρα πλάνα, η ανάλυση είναι άθλια και όπου υπάρχει φωτισμός πίσω από το πρώτο πλάνο, τα χρώματα είναι λανθασμένη και η ανάλυση, όπως προείπα, άθλια.

γ) Παράλληλα καποιες φορές, η οθόνη μαυρίζει και πρέπει να απενεργοποιηθεί για να λειτουργήσει.

α) Δεν είσαι ο μόνος, υπάρχουν αρκετές αναφορές και στο αμερικάνικο και το αγγλικό forum, όχι μόνο για την Q7 αλλά και για άλλες που χρησιμοποιούν One Connect Βοx (είτε Q με καλώδιο οπτικής ίνας και ξεχωριστή τροφοδοσία, είτε το μικρότερο που έχουν οι MU 7000/8000). Στις περισσότερες των περιπτώσεων η αλλαγή κουτιού και καλωδίου διόρθωνε το πρόβλημα, αλλά εμφανιζόταν και πάλι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Πολλές αναφορές θα βρεις στο παρακάτω link, αλλά και στα owners threads των Q και MU 7000/8000 του avforums και avsforum....

Samsung QLED TV Turning Off and On by itself... https://us.community.samsung.com/t5...g-Off-and-On-by-itself-remote-not/td-p/183655

β) Σου παρουσιάζει κάτι τέτοιο;

20171122_083208-jpg.942149

https://www.avforums.com/threads/samsung-q7-q8-q9-owners-thread.2119287/page-8

23584343_10159644227215626_1565257592_o-jpg.938416

https://www.avforums.com/threads/samsung-q7-q8-q9-owners-thread.2119287/page-7

γ) Το μαύρισμα της οθόνης το διαπίστωσα και ο ίδιος σε μια 55Q6 στον Κωτσόβολο-Σταδίου, είπα του υπάλληλου να την βγάλει από το ρεύμα για ένα λεπτό και μετά διορθώθηκε (δεν ξαναπήγα για να δω αν το ξαναέκανε). Κατά τ´άλλα όπως και στο α).

Black screen periodically..... https://us.community.samsung.com/t5/TVs/Black-screen-periodically/td-p/1140

Υ.Γ. 1:Ρίξε και μια ματιά και σε αυτό μήπως τυχόν βρεις κάποιες ομοιότητες με την δική σου περίπτωση.....
Vertical lines on 75inch q7f..... https://us.community.samsung.com/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/tv/thread-id/18104/page/1

Υ.Γ. 2: Γενικά στο https://us.community.samsung.com/t5/TVs/ct-p/TVs μπορείς να βρεις αρκετές αναφορές σχετικά με τα α), β), γ) όχι μόνο από κατόχους Αμερικής, αλλά και από άλλα κράτη.

Υ.Γ. 3: Για τα υπόλοιπα περί Samsung, αντιμετώπισης τεχνικού κ.λ.π. έχεις απόλυτο δίκιο να αγανακτείς.
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
αυτο το μπιμπικιασμα το εχει και η δικη μου τηλεοραση και δεν ειναι και τοσο ακριβη,ειναι η 5502 . Αυτο που ανεφερες για την εικονα οτι σπαει " η ανάλυση είναι άθλια και όπου υπάρχει φωτισμός πίσω από το πρώτο πλάνο " το κανει και αυτο.Γενικα δεν εχει καλη αναλυση οποτε κατι φταιει σιγουρα.Αφου και ο τεχνικος που καλεσες το ειδε μια χαρα μαλλον πρεπει να το δεχτω και εγω ετσι οπως ειναι.Σκηνες μεσα στη ζουγκλα δε το συζητω εκει γινεται το ελα να δεις.
Δεν ειναι φυσιολογικο οπως και να εχει.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,714
ΑΘΗΝΑ
αυτα τα χαλια δηλαδη,δεν τα αποδεχεται ως προβλημα(τα)η samsung και τα θεωρει ως "εντος προδιαγραφων"..??
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Για ποιο λογο δε ζητησες αντικατασταση προιοντος? Δεν ησουν στα ορια DOA? Στο πανελ ή στην πλακετα οφειλεται αυτο?
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
β) Σου παρουσιάζει κάτι τέτοιο;

Για αποφυγή παρεξηγήσεων υπενθυμίζω ότι οι φωτο είναι από το owners thread των Q στο αγγλικό forum (έχω το link κάτω από κάθε μία) και όχι του μέλους που άνοιξε το νήμα.

Απλά είναι ερώτηση αν του παρουσιάζει κάτι παραπλήσιο, αφού ο ίδιος δεν έχει ανεβάσει φωτο με το δικό του πρόβλημα.
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Ποια λυση εχουν βρει στο θεμα της αναλυσης στα ξενα φορουμ? Και την χαλια εικονα?
 

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
Συγνώμη που δεν απάντησα αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα...
Την Παρασκευή επικοινώνησα με chat με την Samsung... πρέπει να περιμένω.
Ρωτάω αν έχει δει κάποιος τα βίντεο και τις φωτογραφίες που έχω στείλει... πρέπει να περιμένω.
Το Σάββατο παίρνω τηλέφωνο... "ναι κύριε έχετε δίκιο, δώστε μου χρόνο για να ειδοποιήσω στον αρμόδιο και θα σας καλέσει... τίποτα.

Οι φωτογραφίες που ανεβάσατε περιγράφουν το πρόβλημα μου με ακρίβεια. Αν προλάβω θα ανεβάσω αργότερα..
Έχω κάνει καταγγελίες όπου μπορώ. Θα πάρω ξανά τώρα τη Samsung

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες. Θα τις χρησιμοποιήσω όπου μπορώ. Αν βρείτε και άλλα link στείλτε.
Ευχαριστώ
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Συγνώμη που δεν απάντησα αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα...
Την Παρασκευή επικοινώνησα με chat με την Samsung... πρέπει να περιμένω.
Ρωτάω αν έχει δει κάποιος τα βίντεο και τις φωτογραφίες που έχω στείλει... πρέπει να περιμένω.
Το Σάββατο παίρνω τηλέφωνο... "ναι κύριε έχετε δίκιο, δώστε μου χρόνο για να ειδοποιήσω στον αρμόδιο και θα σας καλέσει... τίποτα.

Οι φωτογραφίες που ανεβάσατε περιγράφουν το πρόβλημα μου με ακρίβεια. Αν προλάβω θα ανεβάσω αργότερα..
Έχω κάνει καταγγελίες όπου μπορώ. Θα πάρω ξανά τώρα τη Samsung

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες. Θα τις χρησιμοποιήσω όπου μπορώ. Αν βρείτε και άλλα link στείλτε.
Ευχαριστώ
Αν επικοινωνησες με ΙΝΚΑ και Συνήγορο Καταναλωτή,έχει πάρει το δρόμο του.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk