Verne Troyer: Απεβίωσε ο “Mini Me” του Austin Powers

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Έκλεισε οριστικά η αυλαία για τον κύριο ‛Mini-Me’

NEWS_806279831_AR_0_0.jpg


Σύμφωνα και με συναφές δημοσίευμα του Entertainment Weekly, o Verne Troyer, ο πρωταγωνιστής των ταινιών Austin Powers όπου μας συστήθηκε τότε ως ο ‛Mini-Me’ , άφησε σήμερα την τελευταία του πνοή στα 49 του χρόνια.

Η είδηση του θανάτου του ανακοινώθηκε μέσα από την προσωπική σελίδα του ηθοποιού στο Facebook, με την παρακάτω ανάρτηση


Ο Troyer ο οποίος εδώ και πολύ καιρό προσπαθούσε να αντιμετωπίσει τον εθισμό του στο αλκοόλ αλλά και την χρόνια κατάθλιψη που είχε, τις τελευταίες εβδομάδες νοσηλευόταν σε κλινική. Μία πρόσφατη ανάρτησή του στο Instagram στις αρχές του Απριλίου επεσήμανε ότι “λάμβανε την καλύτερη δυνατή περίθαλψη” και μία “άνετη ανάπαυση”.

Ο Troyer είχε τοποθετηθεί και πιο ανοιχτά για την μάχη που έδινε, και ιδιαίτερα στα social media το 2017 όταν μοιράστηκε με τους fans του την επιθυμία του να εισαχθεί εθελοντικά σε ένα πρόγραμμα αποτοξίνωσης. Ο ίδιος μάλιστα είχε δηλώσει:

«Όπως ξέρετε, έχω αντιμετωπίσει τον εθισμό μου στο αλκοόλ και στο παρελθόν και ενώ δεν ήταν πάντα ένας εύκολος αγώνας, είμαι πρόθυμος να τον συνεχίσω μέρα με τη μέρα. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους έφτασαν έξω με τα μηνύματα υποστήριξής τους, αυτό σημαίνει πραγματικά όλον τον κόσμο για ‛μένα. Με την υποστήριξή σας, θα τα καταφέρω».

Ο Troyer γεννήθηκε με αχονδροπλασία για την οποία είχε γράψει στην Guardian για την μέχρι τώρα πορεία του ότι:

«Ο νανισμός δεν με εμπόδισε ποτέ πραγματικά τόσο. Οι γονείς μου έμαθαν να είμαι αισιόδοξος και ανεξάρτητος. Με έκαναν να αισθάνομαι ότι θα μπορούσα να κάνω ο,τιδήποτε βάλω στο μυαλό μου, κάτι το οποίο με βοήθησε στ’ αλήθεια. Δεν μου έκαναν παραχωρήσεις λόγω του ύψους μου. Έπρεπε να κάνω ό, τι έπρεπε να κάνει ο αδελφός και η αδερφή μου, συμπεριλαμβανομένης της εκτροφής του δικού μας κτηνοτροφείου που περιελάμβανε αγελάδες και κότες».

Ο Troyer μεταξύ άλλων έγινε γνωστός και μέσα από τις συμμετοχές του σε διάφορα project, τόσο τηλεοπτικά όπως το The Love Guru, το Two and a Half Men, το MADtv, το Scrubs, και το Sabrina, the Teenage Witch, όσο και κινηματογραφικά όπως το Fear and Loathing in Las Vegas, το Men in Black και την ερμηνεία του ως το γκόμπλιν ‛Griphook’ στο Harry Potter and the Sorcerer’s Stone του 2001.

https://unboxholics.com/movies-tv/movie-news/30696-verne-troyer-apeviose-o-mini-me-tou-austin-powers
 
Last edited by a moderator: