Σύστημα εως 8500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dudolios

New member
28 June 2009
56
Γειά σας!Θα ήθελα προτάσεις για δημιουργία hi fi συστήματος αποτελούμενο από dac,πλατό,cdp,προενισχυτή phono,ολοκληρωμένο ενισχυτή (εκτός λάμπας και τάξη Δ)και ηχεία δαπέδου ή βάσης.Το μπάτζετ είναι 8500 .Απόσταση ακρόασης 2.8 μέτρα.Σύνολο περίπου χώρου. 28τ.μ.Γειά πάμε λοιπόν.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
εκ του μηδενός?
δεν υπάρχει - υπήρχε τίποτα μέχρι τώρα?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
H προσέγγιση σου πόσο διαφορετική ή όμοια θα είναι με το προηγούμενο σύστημα σου ;
Αν δεν κάνω λάθος είχες naim nait xs .
 

dudolios

New member
28 June 2009
56
Για να το θέσω καλύτερα απ'τον καθένα σας ζητάω μια ολοκληρωμένη πρόταση εφόσον διέθετε το πόσο αυτό.Ευχαριστώ
 

dudolios

New member
28 June 2009
56
Περισσότερο με ενδιαφέρει να δω προτάσεις.Καλοδεχούμενες όλες και κουβέντα να γίνεται.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Χωρίς να εχω σε καμιά περίπτωση τις γνώσεις να σου απαντήσω σε ενα θέμα με τόσες μεταβλητές θα τολμήσω να πω το εξής:

Τα χρήματα είναι πολλά αλλά πολλά ειναι και τα μηχανήματα που θες να αγοράσεις. Αν θες όλο αυτό το setup για να εχεις μια σιγουριά ίσως θα ήταν έξυπνο να κοιτάξεις λύση από μια και μόνο φίρμα ώστε να μην ζοριστείς με το ταίριασμα τόσο πολλών συσκευών.

Μετά να ρωτήσω και κάτι:

Που θα ήθελες να δώσεις βαρύτητα (σε πιο μηχάνημα θες να ρίξεις τα περισσότερα χρήματα) ? Επιπλέον, είσαι διατεθειμένος χάριν απλοποίησης του συστήματος να "ξεχάσεις" το πικάπ ή εχεις τεράστια δισκοθήκη οπότε αυτό αποκλείεται?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
δεν είναι δυνατόν να δοθεί απάντηση εάν δεν υπάρχει αναφορά σε προηγούμενο σύστημα.
Αν δεν υπάρχει προηγούμενο οι απαντήσεις είναι θεωρητικά άπειρες.
Επίσης το είδος της μουσικής παίζει κάποιο ρόλο.
Επίσης δεν μιλάμε για cdp αλλά για transport προφανώς.
Ο ολοκληρωμένος είναι άλλος ένας αντιφατικός παράγοντας.
Επιθυμητές στάθμες ακρόασης?
Μεγάλος ήχος?
Αναλυτικός ήχος?
Σχολή?
 

economo

Senior Member
4 December 2007
586
ΑΘήνα, Ελλάδα
Είναι όντως δύσκολο το θέμα.

Εγώ θα έσπαγα κατ'αρχην το μπάτζετ χοντρικά ως εξής:

2000 Ολοκληρωμένος με phono
2000 Ηχεία
1000 CD player
700 DAC
1300 Πικάπ
1500 για καλώδια ρεύματος-IC-ηχείων

Έχεις και CDs και δίσκους?

Για εμένα είναι δύσκολο να δημιουργήσεις 3 αξιόλογες πηγές με αυτά τα χρήματα.

Επίσης τα 1500 για καλώδια & πολυμπριζο είναι λίγα. Αλλά δε βλέπω να περισσεύουν από αλλού.

Οι ιδέες για ένα σύστημα είναι πάρα πολλές θα πρέπει να μας δώσεις κάποια στοιχεία του τι σου αρέσει από μουσική ή από εταιρείες.

Προσωπικά θα σου έλεγα να αρχίσεις να ακούς μερικά setup, ώστε να προσεγγίσεις αυτό που σου αρέσει και μετά το πλαισιώνουμε αυτό με κάποιες προτάσεις.

Έχω μείνει εκτός "αγοράς" τα τελευταία χρόνια, οπότε δεν έχω πολλές φρέσκιες προτάσεις.

Νομίζω όμως πως κυκλοφορούν ωραίοι Ολοκληρωμένοι που μπορεί να έχουν και DAC και phono επάνω.
Σκέφτομαι τους Hegel (δεν θυμάμαι αν έχουν phono), αλλά υπάρχουν κι άλλοι .

Από ηχεία, αυτά του Νίκου Μπουλαματση (που τον έχουμε χάσει λίγο από εδώ αν δεν κάνω λάθος ) έχει αξιόλογες λύσεις σε χαμηλό μπάτζετ, που είναι ευαίσθητα κ δεν απαιτούν πολύ ρεύμα για να παίξουν σωστά. Νομίζω ότι τα νέα Macro δαπέδου κοστίζουν γύρω στα 1500.

Αυτα από εμένα, αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγώ από την άλλη, πιστεύω ότι με λίγο στρίμωγμα, και καθώς πρόκειται για τον ίδιο αντιπρόσωπο ίσως στο ποσό μπορούσες να στριμώξει τα atc scm 40 active και το benchmark hgc 2 αφήνοντας το πικάπ για αργότερα. Όσο για spinner, δε νομίζω πως χρειάζεται κανένα τεράστιο ποσό.
Αν θέλεις οπωσδήποτε πικάπ, δες και τα focal trio be. Ίσως και με κανένα mytek Brooklyn.

Αν πάλι επιμένεις παθητικά δες για τα b&w 703.
Παντως σε 28τ.μ. τα 2,8μ τρίγωνο χωράνε πολύ οριακά. Ό χώρος είναι dedicated;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Θα πω κι εγω το δικο μου κι ας πεσει χαμου.

Αν εστηνα σημερα συστημα με αυτα τα λ7 θα εκανα τα εξης in that order:

1. Τεχνικος να ερθει να μετρησει το χωρο.
2. Αγορα ηχειων για τον χωρο αυτο που θα κληθουν να παιξουν
3. Αγορα ενισχυτη ικανο να οδηγησει τα ηχεια που θα παιξουν στο χωρο.
4. Αγορα dac που θα ταϊζα απο εναν υπολογιστη αρχεια ή streaming υπηρεσιες.
5. Εχοντας ηχεια/ενισχυτη/πηγη, ξανα ο τεχνικος πισω για επιπλεον μετρησεις και προχωραμε σε οσο το δυνατον φροντιδα του χωρου (εδω καθεις πρατει στο βαθμο που νομιζει, εγω προσωπικα θα εκανα τα μινιμουμ αρκει να μην εχω "χοντραδες" στις μετρησεις)
6. Με τα ρεστα θα μοιραζα σε οτι αλλο ηθελα να παρω.


Τα σεβη μου.

-bye-
 

economo

Senior Member
4 December 2007
586
ΑΘήνα, Ελλάδα
Θα πω κι εγω το δικο μου κι ας πεσει χαμου.

Αν εστηνα σημερα συστημα με αυτα τα λ7 θα εκανα τα εξης in that order:

1. Τεχνικος να ερθει να μετρησει το χωρο.
2. Αγορα ηχειων για τον χωρο αυτο που θα κληθουν να παιξουν
3. Αγορα ενισχυτη ικανο να οδηγησει τα ηχεια που θα παιξουν στο χωρο.
4. Αγορα dac που θα ταϊζα απο εναν υπολογιστη αρχεια ή streaming υπηρεσιες.
5. Εχοντας ηχεια/ενισχυτη/πηγη, ξανα ο τεχνικος πισω για επιπλεον μετρησεις και προχωραμε σε οσο το δυνατον φροντιδα του χωρου (εδω καθεις πρατει στο βαθμο που νομιζει, εγω προσωπικα θα εκανα τα μινιμουμ αρκει να μην εχω "χοντραδες" στις μετρησεις)
6. Με τα ρεστα θα μοιραζα σε οτι αλλο ηθελα να παρω.


Τα σεβη μου.

-bye-
Σοφά τα λες γέροντα...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Γειά σας!Θα ήθελα προτάσεις για δημιουργία hi fi συστήματος αποτελούμενο από dac,πλατό,cdp,προενισχυτή phono,ολοκληρωμένο ενισχυτή (εκτός λάμπας και τάξη Δ)και ηχεία δαπέδου ή βάσης.Το μπάτζετ είναι 8500 .Απόσταση ακρόασης 2.8 μέτρα.Σύνολο περίπου χώρου. 28τ.μ.Γειά πάμε λοιπόν.

Ηχεία: ενεργά: 6000 ευρώ http://www.quadral.com/en/loudspeaker/aurum-aktiv/orkan-aktiv/
Μένουν 2500: πικαπ rega planar 3, 800 ευρώ + Trichord Dino MK3 phono stage περίπου 500 ευρώ = 1300 ευρώ.
Μένουν και 1200 ευρώ για CD + DAC:
προτείνω cd player Tascam cd-200: 200 ευρώ περίπου και τα υπόλοιπα 1000 για DAC:
π.χ Ideon Audio Ayazi 800-900 ευρώ, M2Tech Young DSD 1000 euros ή εναλλακτικά για να ακούς και ραδιοφωνάκι μέσω ιντερνετ το πρωί: Pioneer N-70 περιπου 1100 ευρώ
 

dudolios

New member
28 June 2009
56
Ο χώρος δεν είναι dedicated.Το σύστημα θα ήθελα να είναι ισορροπημένο χωρίς κάποια μονάδα να υπερέχει της άλλης.Είδη μουσικης ροκ μπλουζ σόουλ τζαζ...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
cambridge audio transport CXC. Πιστευω μια πολυ καλη μοναδα που κοστιζει λιγα για αυτα που προσφερει. το ακουω συχνα σε σπιτι φιλου και πολυ Θα`Θελα να το`χα.
νομιζω με ενα dac γυρω στο 1000ρικο ειναι καλη κατανομη χρηματων για το συστημα
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Ηχεία Vienna Acoustics Mozart
Ενισχυτής Όλ. Sonneteer Orton
Πικαπ+Phono. VPI The Player
DAC. M2Tech Young3 ή M2Tech Evo 2 plus+Bluesound Node2.


Πηγή από υπολογιστή, server, streamer, cd-transport...


Γειά σας!Θα ήθελα προτάσεις για δημιουργία hi fi συστήματος αποτελούμενο από dac,πλατό,cdp,προενισχυτή phono,ολοκληρωμένο ενισχυτή (εκτός λάμπας και τάξη Δ)και ηχεία δαπέδου ή βάσης.Το μπάτζετ είναι 8500 .Απόσταση ακρόασης 2.8 μέτρα.Σύνολο περίπου χώρου. 28τ.μ.Γειά πάμε λοιπόν.
 
Last edited by a moderator:

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Δύσκολη η διαμόρφωση άποψης από προφορικές περιγραφές αναπαραγωγής μηχανημάτων ήχου,εκτός αν επισκέπτεσαι στον χώρο του τον καθένα ξεχωριστά,για να καταλάβεις πως 'εννοεί' την κάθε 'παράμετρο'..
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε topics Εκθέσεων,για να καταλάβεις πως 'αντιλαμβάνεται' ο καθένας μας τον ηχητικό 'χαρακτήρα' ενός εκθέτη,ενός δωματίου-στούντιο.
Έχει συμβεί κάποιο στούντιο Εκθέτη να βγει από πρώτο σε ήχο και σχέσης τιμής-απόδοσης μέχρι ...'ακατάλληλο' και εντελώς λάθος!!!
Απ την άλλη έτσι όπως είναι διαμορφωμένη η 'γεωγραφία' αντιπροσωπειών ηχητικών συσκευών στην χώρα μας ,μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές (επειδή θα αγοράσεις προϊόντα που αντιπροσωπεύει ο ίδιος,ή συνεργάζεται με άλλη αντιπροσωπεία),αλλά και να βγάλεις ασφαλέστερα συμπεράσματα εξασφαλίζοντας μάλιστα ακροάσεις κατ οίκον.
Κάποια βέβαια μηχανήματα ενός αντιπροσώπου,δεν ματσάρουν μεταξύ τους (είναι κοινό μυστικό) και σ αυτό το ζήτημα μπορείς να μπερδευτείς..όμως έχει καταστήματα με καλή εξυπηρέτηση και εναλλακτικές προτάσεις,μη ξεχνάς ότι αρκετά μαγαζιά έχουν στοκ από τράμπες,όπως επίσης μου έτυχε μαγαζάτορας να εξασφαλίζει από πελάτη του ένα μηχάνημα που δεν το είχε...
Επίσης μην προχωρήσεις σε καμιά αγορά χωρίς προσεκτική ακρόαση,και φυσικά στηριζόμενος σε κάποιο review.
Ένα π.χ μηχάνημα που πήρε διθυραμβικά σχόλια σε τεστ περιοδικού ,ακούγοντας το κάπου μέσα Μαρτίου ,σχημάτισα άλλη γνώμη,όχι λόγω της απόδοσής του σε σημεία που έθιγε ο reviewεr,αλλά πως ξεπέρασε το ότι χρωμάτιζε έντονα...
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Δεύτερη πρόταση
Ολοκληρωμένος ενισχυτής + DAC +Streamer: Hegel H160 (2X150W 8Ω): περίπου 2800-2900 ευρώ (http://www.avmentor.gr/reviews/hegel_h160_0.htm)
Ηχεία: Golden Ear Triton Five (έκταση από 28Hz): περίπου 2500 (
Πικαπ: Rega Planar 3: 800 ευρώ + Trichord Dino MK3 phono stage: 500 ευρώ
Σύνολο έως εδώ: 6.600 ευρώ
CD player: Tascam CD-200 :) 200-230 ευρώ περίπου ή αν θέλεις πιο "μουράτο": Rega Apollo-R ] περίπου 900 ευρώ
Αν πάρεις το Tascam περισσεύουν 1500 ευρώ για καλώδια...αν πάρεις το ακριβότερο μένουν 800 ευρώ για καλώδια
Αυτά
 
Last edited by a moderator:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Θα παρακαλούσα οι προτάσεις να αφορούν μόνο τα μηχανήματα ,χωρίς τα λίνκ των εμπόρων .
Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να ψάξει και να βρεί ποιός έχει τα μηχανήματα που προτείνονται .