Αλλαγή στη διάρκεια μπαταρίας

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Καλησπέρα

Έχω ένα Huawei P10 Lite, το οποία αγόρασα πριν 5 μήνες.

Η μπαταρία ήταν ένα από τα χαρακτηριστικά που μου άρεσε στο κινητό. Με κρατούσε περίπου 2,5 με 3,5, ακόμα και 4 μέρες. Να σημειώσω εδώ πως δε χρησιμοποιώ το κινητό για ίντερνετ, fb κτλ, παρά ελάχιστων εξαιρέσεων, και συνήθως για λίγη ώρα. Απλά λίγες κλήσεις την ημέρα και καμιά φωτογραφία που και που.

Παρατήρησα μια ξαφνική αλλαγή στη διάρκεια της μπαταρίας, πριν κάποιες μέρες. Εκεί λοιπόν που σε μια μέρα έχανε γύρω στο 30% μέσο όρο, τώρα χάνει 70%, και γενικά δε κρατάει πάνω από μια μέρα και λίγες ώρες (ούτε 1,5 για την ακρίβεια). Όχι μόνο με την ίδια χρήση που του έκανα, αλλά και λιγότερη, για να παρακολουθώ τη διάρκεια.

Έχω χαμηλά τη φωτεινότητα οθόνης, κλειστά bluetooth, wifi και δεδομένα, έχω ρυθμίσει προσεκτικά τις εφαρμογές, να κλείνουν όταν σβήνει η οθόνη κτλ, πέρασα την τελευταία αναβάθμιση, έκανα hard reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις σβήνοντας τα πάντα, το άφηνα το βράδυ σε λειτουργία πτήσης... τίποτα.

Ψάχνοντας λίγο στο νετ αλλά και ρωτώντας σε κάποια καταστήματα, καθώς και σε ένα γνωστό repair shop στην πόλη μου, μου είπαν ότι πολύ πιθανόν να μη φταίει η μπαταρία, γιατί πολλοί αντιμετωπίζουν ανάλογο θέμα, και μάλλον έχει να κάνει γενικά με τις εφαρμογές που αναβαθμίζονται κτλ.

Έτσι, σκέφτομαι πως πιθανώς να μην έχει νόημα να το στείλω στη huawei (είναι ακόμη στην εγγύηση), γιατί μετά θα είναι το ίδιο.


Έτσι, αναρωτιόμουν, θα μπορούσα να το φέρω στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασα, όσον αφορά το λογισμικό του, firmware κτλ? Μετά το hard reset, είδα ότι είχε κρατήσει την τελευταία αναβάθμιση. Καταλαβαίνετε τι εννοώ, να το φέρω ακριβώς στην κατάσταση που ήταν αρχικά και κρατούσε καλά η μπαταρία.
 

zananiro

Established Member
14 November 2016
140
Gafaloupoli
Η μπαταρία δύσκολο να είναι γιατί θα είχες και άλλες ενδείξεις, όπως πχ να σβήνει το κινητό όταν είναι στο 15-20%. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.
Πριν κάνεις οτιδήποτε, πρέπει να παρακολουθήσεις τι σου καταναλώνει μπαταρία. Είναι πχ κάποια εφαρμογη? Ειναι τα google services, το λειτουργικό? Αν πας στις ρυθμίσεις μπαταρίας έχει αναλυτικά στατιστικά. Επίσης τσέκαρε μήπως έχεις ενεργοποιήσει την τοποθεσία, αυτό καταναλώνει μπαταρία.
Όταν έκανες hard reset το έστησε από την αρχή ή πέρασες ξανά τις εφαρμογές από back up?


Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Αλλαγή στη διάρκεια μπαταρίας

Ναι, όπως λέει και ο άλλος φίλος, μπορεί κάποια εφαρμογή ή διεργασία να έχει φάει κόλλημα και να καταναλώνει τρελά. Ένα πρώτο βήμα είναι τα στατιστικά της μπαταρίας όπως λέει ο φίλος. Δείχνουν ποιες εφαρμογές καταναλώνουν περισσότερο. Αλλά είναι γενικόλογες οι ενδείξεις. Αυτό εμένα δεν με είχε βοηθήσει παλιότερα σε ένα Samsung μου που ξαφνικά έπεσε στο ένα τρίτο η διάρκεια της μπαταρίας. Δεν μου έδειχναν τίποτα τα στατιστικά της μπαταρίας. Τότε με έσωσε μία εφαρμογή. Το OS Monitor. Δείχνει αναλυτικά όλες τις διεργασίες της συσκευής, αλλά αυτό που με έσωσε ήταν η δυνατότητα να φαίνεται στην περιοχή ειδοποιήσεων μία ένδειξη για το ποια εφαρμογή ή διεργασία καταναλώνει το περισσότερο την δεδομένη στιγμή. Έτσι είδα ότι μία διεργασία του κινητού είχε φάει σκάλωμα και δούλευε μετά την εκκίνηση στο 100% συνέχεια. Μόνο εκεί μπορούσα να το δω, και με τον task manager να την κλείνω. Έτσι επανήλθε στο φυσιολογικό η μπαταρία.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή στη διάρκεια μπαταρίας

Ναι, όπως λέει και ο άλλος φίλος, μπορεί κάποια εφαρμογή ή διεργασία να έχει φάει κόλλημα και να καταναλώνει τρελά. Ένα πρώτο βήμα είναι τα στατιστικά της μπαταρίας όπως λέει ο φίλος. Δείχνουν ποιες εφαρμογές καταναλώνουν περισσότερο. Αλλά είναι γενικόλογες οι ενδείξεις. Αυτό εμένα δεν με είχε βοηθήσει παλιότερα σε ένα Samsung μου που ξαφνικά έπεσε στο ένα τρίτο η διάρκεια της μπαταρίας. Δεν μου έδειχναν τίποτα τα στατιστικά της μπαταρίας. Τότε με έσωσε μία εφαρμογή. Το OS Monitor. Δείχνει αναλυτικά όλες τις διεργασίες της συσκευής, αλλά αυτό που με έσωσε ήταν η δυνατότητα να φαίνεται στην περιοχή ειδοποιήσεων μία ένδειξη για το ποια εφαρμογή ή διεργασία καταναλώνει το περισσότερο την δεδομένη στιγμή. Έτσι είδα ότι μία διεργασία του κινητού είχε φάει σκάλωμα και δούλευε μετά την εκκίνηση στο 100% συνέχεια. Μόνο εκεί μπορούσα να το δω, και με τον task manager να την κλείνω. Έτσι επανήλθε στο φυσιολογικό η μπαταρία.


Αν μπορείς να μου πεις από που να κατεβάσω αυτή την εφαρμογή. Δε μπαίνω συνήθως ίντερνετ από το κινητό, και θα ήθελα να κατεβάσω το apk file από το pc και μετά να το περάσω στο κινητό.
Ακούγεται περίεργο αλλά δεν είμαι και πολύ αυτών των πραγμάτων με τα κινητά. Τη μόνη εφαρμογή που κατέβασα ηθελημένα (open camera για να τραβάω raw αρχεία), το έκανα με τον παραπάνω τρόπο και όχι με το κινητό κατευθείαν.

'Αρα αν ξέρουμε ένα ασφαλές link να το κατεβάσω και να το περάσω μου λες :)
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δυστυχώς, δεν μπορώ να βοηθήσω εδώ. Ελάχιστες φορές κατέβασα εφαρμογή στον υπολογιστή, και αυτό όταν λόγω περιορισμών της Google δεν υπήρχε η εφαρμογή στο Google Play. Όπως το tubemate για παράδειγμα. Και αυτό δεν το έκανα από συγκεκριμένα sites, ότι μου φαινόταν πιο ακίνδυνο. Με πρόσθετα στον browser για ενδείξεις ασφαλείας των site, να φαίνεται ασφαλές δηλαδή το site, έλεγχο με το antivirus στο apk κτλ.
Πάντως το Google Play και τις εφαρμογές που έχει, μπορείς να τα βρεις και να τα ψάξεις και από τον υπολογιστή. Πας Google, από εκεί ανάμεσα στις υπόλοιπες εφαρμογές της Google βρίσκεις το Google Play, βρίσκεις από εκεί την εφαρμογή που θέλεις, συνδέεσαι στον λογαριασμό της Google που έχεις έτσι και αλλιώς αφού έχεις android, σου εμφανίζει όλες τις συσκευές android που έχεις στον λογαριασμό σου (για παράδειγμα αν έχεις κινητό και τάμπλετ), διαλέγεις σε ποια συσκευή από όλες (αν είναι πάνω από μία) θέλεις να στείλεις την εφαρμογή, ανοίγεις απλά το WiFi του κινητού, και αυτόματα λαμβάνει την εφαρμογή χωρίς να ψάχνεις τίποτα στο κινητό. Αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις καθόλου ίντερνετ, ούτε WiFi δηλαδή, τότε όντως πρέπει να βρεις κάπου το apk.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Ωραία, την κατέβασα από τον παραπάνω σύνδεσμο, αλλά δε καταλαβαίνω πως θα δω μέσω της εφαρμογής για το αν κάτι τρώει παραπάνω την μπαταρία. Πήγα στην εφαρμογή στα settings, και επέλεξα customise notification και εκεί τίκαρα memory+battery. Αλλά δε καταλαβαίνω πως θα δω σε ειδοποίηση αν κάτι τρώει την μπαταρία.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Πας στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, στο εικονίδιο με τις 3 γραμμές. Τσεκάρεις την επιλογή show cpu usage. Στην περιοχή ειδοποιήσεων (όταν τραβάς το συρτάρι κάτω από την κορυφή της οθόνης) προστίθενται 3 δείκτες. Με την συνολική κατανάλωση επεξεργαστή, μνήμης και μπαταρίας. Και δίπλα από κάθε δείκτη δείχνει ποια εφαρμογή ή διεργασία κάνει την δεδομένη στιγμή την μεγαλύτερη κατανάλωση για κάθε τομέα. Σε μία φυσιολογική κατάσταση θα δεις μικρή κατανάλωση για κάθε εφαρμογή που εμφανίζεται, και εναλλασσόμενες εφαρμογές, αφού κάθε στιγμή κάτι άλλο κάνει το κινητό. Σε κατάσταση ηρεμίας, χωρίς δηλαδή να κανείς κάτι εσύ, πχ να σερφάρεις στο ίντερνετ. Αν εκεί δεις μία εφαρμογή να φαίνεται μόνιμα σε αυτή την πρώτη θέση κατανάλωσης, και με κανένα τρελό ποσοστό, πχ 70 ή 100%, τότε κάποια φλασιά έχει φάει και θέλει κλείσιμο. Την κλείνεις από την ιδία την εφαρμογή, το κεντρικό της παράθυρο, ή οποιονδήποτε task manager. Αν είναι εξωτερική εφαρμογή ίσως να την διαγράψεις κιόλας. Αν είναι κάποια κεντρική διεργασία της συσκευής και δεν κλείνει με τίποτα, κάποια φλασιά έχει ίσως φάει το λειτουργικό και μπορεί να πρέπει να φτάσεις μέχρι hard reset ή επανεγκατάσταση. Υπόψιν ότι ακόμα και η Google έχει κατηγορηθεί ότι μερικές φορές κάποια αναβάθμιση εφαρμογής της δεν είναι πολύ καλή, και τρώει μπαταρία. Θυμάμαι κάποτε μία έκδοση του Google Play ήταν προβληματική και έτρωγε τρελή μπαταρία. Την διόρθωσαν μόνοι τους μετά από λίγες μέρες.
Αν όλα δουλεύουν φυσιολογικά, τότε ίσως να φταίει τελικά η μπαταρία, αν και 5 μήνες είναι πολύ μικρός χρόνος για να χαλάσει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Αν βρεις το πρόβλημα και δεν χρειάζεται άλλο η εφαρμογή, ξετσεκάρεις το show cpu usage και το autostart για να μην δουλεύει η εφαρμογή άδικα μόνη της στο παρασκήνιο.
 

zananiro

Established Member
14 November 2016
140
Gafaloupoli
Μπορείς να τσεκάρεις και την εφαρμογή, αλλά Εφόσον έχεις Huawei, μπορείς να δεις τα στατιστικά από τις ρυθμίσεις γιατί τα δείχνει πολύ αναλυτικά. Πήγαινε ρυθμίσεις->διαχείριση μπαταρίας->κατανάλωση. Δες τι σου καταναλώνει το λογισμικό και οι εφαρμογές. Αυτές που είναι πρώτες δες πόση ώρα χρησιμοποιούν τη cpu και κρατάνε ξύπνιο το κινητό.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Ευχαριστώ παιδιά, πιστεύω πως πρέπει η μπαταρία να έχει πέσει για κάποιο λόγο, ακόμα και αν είναι 5 μηνών κινητό.
Με όλα τα παραπάνω αλλά και με πειραματισμούς διάφορους, factory reset κτλ, δε φαίνεται να φταίει κάτι άλλο.
 

zananiro

Established Member
14 November 2016
140
Gafaloupoli
Τότε στειλτο στο επίσημο service της Huawei στη Μιχαλακοπούλου. Εφόσον είναι 5 μηνών, αν όντως έχει πρόβλημα η μπαταρία δεν θα πληρώσεις τίποτα.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk