Προστασία / attenuator στην είσοδο του μετρητικού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Επειδή οι περισσότεροι από εμάς δεν διαθέτουμε μετρητικά όπως το RTX6001 που δέχονται υψηλές τάσεις, θα ήθελα να ξέρω τι λύσεις ακολουθείτε οι υπόλοιποι. Έχετε ένα voltage divider με επιλογές ή κάτι πιο προχωρημένο όπως το autoranger του Jan Didden ;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σάββα, πριν το RTX6001 είχα ένα τύπου ladder 10K για αυτή τη δουλειά.
Με βόλεψε πάνω στην 1Mega είσοδο της EMU0404 και ήταν και μια επιλογή για δύσκολο φορτίο πάνω σε ένα dac ή ένα προ.
Σαφώς ήταν ακατάλληλο για εξόδους λάμπας (λόγω υψηλής αντίστασης εξόδου).

Πολύ καλή λύση είναι να φτιάξεις έναν εξασθενητή με βήματα 0.5dB, με μια είσοδο γύρω στα 20-30Κ που να ακολουθεί μπάφερ. Όταν είχα μετρήσει την Άρτεμις (είναι ο προ μου με R2R εξασθενητή και DCB1 αμέσως μετά) που στην ουσία είχε πέσει πάνω ακριβώς στην έξοδο του dac, η μέτρηση ήταν ότι καλύτερο είχα δει με την EMU.
Καμία είσοδος επιπρόσθετης παραμόρφωσης, κανένας τελεστικός στο κύκλωμα.

Το κύκλωμα του Jan Didden είναι πολύ καλό, έχουν γραφεί καλές κριτικές, αλλά έχω μία ένσταση για τον τρόπο αυτόματης ρύθμισης εξόδου. Κάθε μετρητικό και κάθε κάρτα έχει το δικό του spot sweet μέτρησης, επομένως δεν ξέρω εάν είναι πράγματι βολικό να αυτορυθμίζεται η έξοδος σε μια συγκεκριμένη τιμή έστω και προγραμματιζόμενη, ειδικά εάν δεν χρησιμοποιείται με μία αποκλειστικά κάρτα ήχου.

Τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά εάν θέλεις να μετρήσεις τελικούς ή ολοκληρωμένους ενισχυτές.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Μανώλη, οι μετρήσεις θα γίνουν με κάρτα ήχου EMU 1212Μ που προτιμήθηκα έναντι του QA401 για πολλούς λόγους, άσε που μετρητικά πρέπει να είναι κάτω των EMU Μ (λόγω ΑΚ5394Α).
Επειδή η χρήση είναι για όλα εκτός των DAC, σκέφτηκα την λύση του Jan γιατί καταρχήν δέχεται 100Vrms (συγκριτικά η QA401 δέχεται περίπου 40Vrms).
O Jan νομίζω πως στην τελευταία έκδοση έχει επιλογή για 0.4V και 1V καθώς όπως έγραψες κάθε κάρτα έχει τo sweet spot της που αποδίδει τα μέγιστα.
Ήθελα την γνώμη σας, όχι για καθαυτή την υλοποίηση αλλά για το concept. Το κόστος της είναι αρκετό, δεν είναι ολοκληρωμένο κτι, εκτός από τα 200 ευρώ, συν μεταφορικά κτλ, θέλει και άλλα περίπου 100 ευρώ παραγγελία από το Mouser. Αν με έπειθε σαν ιδέα θα έψαχνα για κάτι ανάλογο σε DIY.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Έχω μόνο έναν ενδοιασμό στο θέμα της αντίστασης εισόδου που δεν είναι γνωστή στην περίπτωση της 1212, για κάποιο λόγο η creative δεν έδινε αυτή την πληροφορία για την 1212.
Αυτός είναι περιοριστικός παράγοντας, όταν θα κάνεις ένα δικό σου σχεδιασμό για λύση diy.

Εάν λοιπόν τη θέλεις για χρήση κυρίως προ, ενισχυτών από ότι καταλαβαίνω, θα πρέπει η έξοδος του interface να είναι πάρα πολύ χαμηλή για να είσαι 100% σίγουρος σε θέματα θορύβου.
Αλλά ακόμη και μία λύση εξασθενητή με μπάφερ, σίγουρα θα σου πάει ένα 300άρι, για σωστή υλοποίηση.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Μπάφερ υπάρχει, ποιοτικές αντιστάσεις επίσης. Πιστεύεις Μανώλη ότι το autoranger πετυχαίνει μεγαλύτερη ακρίβεια σε βαθμό που να το καθυστά προτεινόμενο;
Μια που το έφερε η κουβέντα, πως υλοποιεί την εξασθένηση το RTX ; Νομίζω είναι μέσω ρελέ που ελέγχονται μέσω software.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Έχω την εντύπωση ότι η συσκευή του Jan, φτιάχτηκε περισσότερο για να προστατεύει και όχι για να πετυχαίνει τα μέγιστα.
Είναι συσκευή που την "ταϊζεις" με ότι θες και αυτή φροντίζει να σου δίνει μόνιμα σταθερή έξοδο μέσα στα όρια των ανοχών της.
Εάν ο χρήστης είναι προσεκτικός και πάντα έχει τη μεγαλύτερη εξασθένιση και απλά κατεβάζει μέχρι να πετύχει την ιδανική στάθμη, δεν βλέπω τον λόγο που υπερτερεί η συσκευή του Jan.
Αυτό έχω καταλάβει και από το βίντεο που έχει ανεβάσει στο youtube.

Το RTX τώρα στις εισόδους του έχει διπλό έλεγχο.
(1) Ο ένας είναι έλεγχος υπερφόρτωσης και κάνει αυτό που λέει δηλ. προστατεύει την είσοδο από αστοχίες του χρήστη και ανάβει red led που σε προειδοποιεί.
(2) Ο άλλος έλεγχος είναι προς το παρόν χειροκίνητος μέσω ρελέ, δηλ. o χρήστης επιλέγει στάθμη εισόδου 100V/31.6/10/3.16/1/0.316/0.1V ανά κανάλι έχοντας και πάλι την προστασία του (1)
Με λίγα λόγια έχει φτιάξει έναν εξασθενητή αλλά ταυτόγχρονα και ενισχυτή σήματος για την είσοδο του ADC και τελευταία μας έστειλε και τα καπάκια που απομονώνουν τις εισόδους από κάθε είδους παρεμβολή.
Δυστυχώς, δεν έχει δώσει το σχηματικό καθότι έχει πνευματικά δικαιώματα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω επί αυτού. Το σίγουρο είναι ότι μετά τον εξασθενητή που σου περιέγραψα έχει μπάφερ πριν μπει στο AK5394A που φοράει.

Η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να τα καταφέρεις αρκετά καλά με εξασθενητή ladder είτε χειροκίνητο είτε αυτόματο μέσω ρελέ και arduino και εάν ακολουθήσει μπάφερ καλό, είσαι άρχοντας.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    221.4 KB · Views: 137
  • 2.jpg
    2.jpg
    176.4 KB · Views: 137

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
ΟΚ, ευχαριστώ Μανώλη, τα καλώδια που βλέπω προθανώς από το δεύτερο mod του μηχανήματος
Να το χαίρεσαι, αλλά η αγορά του για τους περισσότερους ήταν στοίχημα και ακόμα νομίζω δεν έχει παραδώσει σε κάποιους, παρόλα αυτά, η επιλογή αυτή το κάνει ολοκληρωμένη λύση. Θα έλεγα πάντως ότι, όπως και σε άλλες περιπτώσεις (βλέπε Soekris) έγινε ένα είδος test drive / beta testing μ´ αυτή την ομαδική αγορά. Όλες οι διορθώσεις / βελτιώσεις θα πάνε στο εμπορικό πρόϊον. Και έτσι όμως, φαίνεται προσεγμένη δουλειά.
Με εκπλήσει πάντως το πόσο λείπουν από την αγορά προϊόντα για τον χομπίστα που θέλει να κάνει απλώς κάποιες βασικές μετρήσεις με εξαρτήματα που είναι μέσος όρος και όχι hiend της τεχνολογίας. Μετά το QA401 χάος.
Αν θυμάμαι καλά και ο κατασκευαστής του Soekris εκείνη την εποχή ψαχνότανε για κάτι ανάλογο αλλά ...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ναι έχουν γίνει δύο διαφορετικές μόντες στην πλακέτα των εισόδων, ευτυχώς και οι δύο επιτυχημένες.

Δυστυχώς η αλήθεια είναι αυτή, υπάρχει χάος ανάμεσα στα μεγάλα εμπορικά μετρητικά προιόντα και τα diy. Τα μετρητικά θέλουν πάρα πολύ μελέτη και πολύ χρόνο δοκιμών για να φθάσουν στα μέγιστα και δυστυχώς αυτό πληρώνεται.
Στην αρχή το πήγε για diy λύση, όταν όμως είδε ότι έφαγε περίπου ενάμιση χρόνο εξέλιξης (και ποιος ξέρει πόσα άλλα πρωτύτερα σε διάφορα άλλα πρότυπα) και είδε ότι του βγήκε παραπάνω από το αναμενόμενο αμέσως έγινε μεταστροφή σε εμπορικό προιόν, θεωρώντας ότι δεν γίνεται ντιούικο με αυτές τις προδιαγραφές.

Ολοκληρωμένο σίγουρα δεν είναι - είναι όμως ότι καλύτερο μετά τα AP - του λείπει σίγουρα εκείνο το λογισμικό το οποίο θα εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες του. Δεν είναι τυχαίο ότι τα πάντα ελέγχονται μέσω ρελέ και λογισμικού.
Μάλλον το επόμενο στάδιο της εταιρίας ειναι να βγάλει μία αναβαθμισμένη έκδοση του RTX6001, περιλαμβάνοντας όλες τις τωρινές μόντες συνοδευόμενο με το λογισμικό που θα το απογειώσει.
Αλλά θα μιλάμε για πολλά χρήματα, αν αναλογιστούμε ότι τώρα δίνεται από την RTX γύρω στα 2400 +ΦΠΑ και αυτό δίχως λογισμικό.
Για εμάς που μπήκαμε στη διαδικασία για περίπου 1100 ευρώ, αν και πολλά για ντιούικο, εντούτοις άξιζε και με το παραπάνω η απόκτησή του καθότι μας καλύπτει 100% και σταδιακά το ολοκληρώνουμε με διάφορα πρόσθετα καλούδια που χρειάζεται (κυρίως με R2R εξασθενητή στην έξοδο της γεννήτριας) και ψάξιμο για συνέργεια με διάφορα ελεύθερα ή μη λογισμικά.

Το Q401 είναι η αμέσως επόμενη επιλογή, ενώ έχει τα ίδια DAC/ADC, δεν είναι φτιαγμένο στις ίδιες επιδόσεις με το RTX6001, αλλά έχει ένα δικό του λογισμικό που αυτό είναι το μεγάλο του ατού για τα 500+ ευρώ που κοστίζει.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Να προσθέσω επίσης μια πολύ καλή λύση, του Frex από το Diyaudio, το AT2380, που όπως είδα ο Μανώλης πρόκεται να υλοποιήσει. Γενικότερα ο Frex έχει δώσει πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις για τα μετρητικά. Μου είχε διαφύγει το νέο ADC που φτιάχνει ενώ ενδιαφέρον έχει και το oscillator του.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
O Frex έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτόν τον εξασθενητή, με κυριότερο ότι έχει προσθέσει ένα fpga και έχει γράψει τον κατάλληλο κώδικα.
Τα θετικά του, ότι μπορείς να παραμετροποιείς - on demand & on fly θα έλαγα (χα, χα) - την κλίμακα με βήματα 0,5/1/3/5/10dB. Έχει βάλει 8 ρελέ στην κλίμακα που θεωρητικά του δίνει 256 βήματα εξασθένισης.
Επίσης ότι μπορείς πάλι σε πραγματικό χρόνο, να αλλάζεις την εμφάνιση της εξασθένισης είτε σε dB είτε σε dBV.

To αρνητικό του, αλλά είναι γενικά χαρακτηριστικό των R2R εξασθενητών, ότι δεν μπορείς να έχεις μεγάλη αντίσταση εισόδου και συνάμα χαμηλή αντίσταση εξόδου, έτσι ώστε να είναι πασπαρτού για όπου θα χρειαστεί.
Το συγκεκριμένο έχει 600ωμ σταθερή εισόδου και μεταβλητή εξόδου 0-300ωμ. Φυσικά μπορεί κάποιος να το παραμετροποιήσει σε άλλες τιμές αλλάζοντας όλη τη σειρά των αντιστάσεων. Έτσι όπως είναι, προορίζεται για πολύ συγκεκριμένη χρήση μετρητικού.

Προσωπικά το φτιάχνω για το RTX6001 και ειδικότερα για την αναλογική του έξοδο. Η αναλογική έξοδος του RTX έχει 3 διαβαθμίσεις που στην περίπτωση των SE εξόδων είναι 50mV/500mV/5V, με 50ωμ αντίσταση εξόδου (έχει μπάφερ στην έξοδο), σκέπτομαι να είναι σταθερά στα 5V (στην πραγματικότητα θα πάει λίγο πιο κάτω εξαιτίας των 600ωμ που θα βλέπει η έξοδος) και να έχω διαβάθμιση εξόδου αναλυτική μέσω του AT2380 η οποία με μέγιστο τα 300ωμ δεν θα προβληματίσει πουθενά.

Ο Frex, πρέπει να είναι πολύ καλός στη δουλειά του, όπως έγραψες έχει φτιάξει μια πολύ καλή γεννήτρια 1/10Κ και ένα πολύ καλό εξωτερικό ρολόι, περιμένω να αναβαθμίσει τον ιστότοπό του για να δω λεπτομέρειες.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Μανόλη γιατί δεν έφτιαξες ένα σύστημα τελεστικών με σταθερή είσοδο (π.χ 5Kohm), με πολύστροφο ποτενσιόμετρο για το κέρδος και με ρυθμιζόμενη αντίσταση εξόδου (π.χ 600, 100, 50 ohm), ώστε να έχεις τη δυνατότητα να ρυθμίζεις την έξοδο της τάσης συνεχώς, με ακρίβεια και με πάντα γνωστή την αντίσταση εξόδου. Προς τούτο θα μπορούσες να έχεις ένα RMS βολτόμετρο (ίσως και με βαθμονόμηση σε db) συνδεδεμένο στην έξοδο, είτε μόνιμα είτε σε σύνδεση με ένα από όργανα που έχεις στο πάγκο. Με τη χρήση τελεστικών η παραμόρφωση είναι χαμηλότερη από την αντίστοιχη μια ψηφιακής γεννήτριας. Μου φαίνεται πιο ευέλικτη λύση από τη σύνδεση ενός εξασθενητή που θα σε περιορίζει σε μια μόνο αντίσταση εξόδου (μάλλον υψηλή). Έχω βολευτεί με μια τέτοια γεννήτρια και πίστεψέ με είναι μεγάλη ευκολία (π.χ μπορώ να έχω στάθμες και αντιστάσεις εξόδου που προσομοιώνουν κεφαλή MC).

Όσο αφορά τον εξασθενητή του Frex, για χρήση σε είσοδο ενός DAC θεωρώ πως η σύνδεση με το ladder των 600 ohm είναι ακατάλληλη. Το γιατί θα το γράψω σύντομα και θα προτείνω και ένα κύκλωμα που θεωρώ κατάλληλο.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Γιατί έχει κάνει τόση καλή δουλειά ο Jen στην έξοδο της γεννήτριας, που φοβήθηκα να βάλω οτιδήποτε ενεργό στο σήμα.
Ακόμα και το pga2311 που έχω στην άκρη, βάζει το χεράκι του παρόλο τις προδιαγραφές του, αν που και αυτό επαρκούσε για μετρήσεις τελικών που με ενδιέφερε.
Έτσι σκέφτηκα να μη βάλω τίποτα ενεργό παρά μόνο έναν εξασθενητή, δίχως την ανάγκη να θέλω και μπάφερ στην έξοδό του για χαμηλή αντίσταση εξόδου.
Στράφηκα λοιπόν στη λύση του Frex με το 600(Zin)->0...300(Zo)
Για το θέμα του εξασθενητή του Frex, είχα ρωτήσει και το Jen, αν τα 600ωμ αντίστασης εισόδου θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην έξοδο της γεννήτριάς του. Η απάντησή του ήταν πως όχι, με εξαίρεση μια μικρή πτώση της τάσης εξόδου, καθότι η έξοδος της γεννήτριας μετά τους τελεστικούς έχει υλοποιηθεί με μπάφερ και κατά αυτόν δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα.

Πάντως ο Frex, δεν νομίζω να το έφτιαξε για χρήση σε dac, μάλλον μετρήσεις άλλων οργάνων τον ενδιέφεραν και είχε ανάγκη να ρίξει το σήμα...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Αν και το τελείωσα αυτές τις μέρες και δεν έχει ακόμη τελειοποιηθεί και καλιμπραριστεί, βάζω μία σύγκριση για το πως επιδρά το pga2311 πάνω στην έξοδο του RTX σε δεδομένο σήμα και πως ο εξασθενητής του Frex.
Το μόνο που φρόντισα είναι να μην αλλάξει ούτε η στάθμη της γεννήτριας ούτε η εξασθένιση που έχει το ίδιο το RTX και φρόντισα να έχουμε ακριβώς την ίδια στάθμη (-14.2dBFS) και στις δύο περιπτώσεις.
THD 0.00096%(pga) vs 0.00015%(Frex) είναι μεγάλη η διαφορά και ο λόγος που έγραψα Ντίνο ότι φοβήθηκα κάθε τι ενεργό πάνω στην έξοδό του.

Με κόκκινο η σύλληψη με το pga στο ενδιάμεσο, με μπλε η αντίστοιχη με το Frex.
 

Attachments

  • test.jpg
    test.jpg
    223.2 KB · Views: 96

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Μανόλη τι τάση είχες σαν αναφορά (ή αλλιώς τα -14dbfs σε τι στάθμη αντιστοιχούν);
Η ΤΙ για τα PGA 2311 δίνει τιμές κοντά ή και καλύτερες (διότι είναι THD +N) σε αυτές του Frex (THD +N = 0,0002% για μέγιστη έξοδο περίπου 2 V και εύρος 20KHz, σε φορτίο 600ohm, με θεμελιώδη το 1KHz).
Αντίθετα εδώ βλέπω τιμές χειρότερες κατά 16db, οπότε τα ενδεχόμενα είναι δύο: ή η τάση είναι λίγο μεγαλύτερη και η παραμόρφωση ανεβαίνει γρήγορα (είναι και άρτιες οι αρμονικές) είτε η υλοποίηση δεν εκμεταλλεύτηκε το μέγιστο του PGA.

Αυτά τα λέω όχι διότι δεν συμφωνώ με τη λύση του παθητικού (που άλλωστε δίνει πολύ καλές τιμές) αλλά θέλω να επισημάνω πως υπάρχουν και ενεργές λύσεις με πολύ καλά αποτελέσματα.
Για παράδειγμα στο πάγκο έχω γεννήτρια με ενεργή μεταβολή της εξόδου και με σήμα 0db σε φορτίο 600 ohm, με εύρος .......100 KHz τόσο στο 1KHz όσο και στα 10KHz, η παραμόρφωση THD + N είναι 0,001 (μόνο από θόρυβο, ενώ απουσιάζουν οι αρμονικές και όλα αυτά με μηχανήματα παππούδες του '80).



1KHz.jpg

1KHz μειωμένο κατά 82db, μετά απο notch φίλτρο και ανάλυση real time, BW 20KHz με παράθυρο 30HZ, με άνω σταθμη τα -70db και κατώτερη σταθμη τα -130 db
(να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι)




10kHZ.jpg

10KHz μειωμένο κατά 70db, μετά απο notch φίλτρο και ανάλυση real time, BW 100KHz με παράθυρο 100HZ, με άνω σταθμη τα -70db και κατώτερη σταθμη τα -130 db



instruments.jpg

οι παππούδες
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Επανέλαβα τις μετρήσεις για να σου δώσω ακριβείς απαντήσεις.
H γεννήτρια παρήγαγε σήμα 1Κ@-3dB και η δειγματοληψία του ADC είχε τεθεί σε 44.1Κ

Για το Frex, τo σήμα από τη γεννήτρια ήταν 3.26Vrms, η έξοδος από τον εξασθενητή προς το ADC ήταν 1.94Vac
Για το pga, τo σήμα από τη γεννήτρια ήταν 3.52Vrms, η έξοδος από το pga προς το ADC ήταν 1.93Vac
Η διαφορά της στάθμης της γεννήτριας οφείλεται στη διαφορετική αντίσταση που βλέπει η γεννήτρια στην περίπτωση του Frex και του pga.
Το pga με αυτή την τάση εισόδου δεν μπορεί να πάει καλύτερα, είναι η καλύτερη τιμή που μέτρησα και η τροφοδοσία του είναι άψογη.

Αυτά φυσικά τα είχα δει και πριν φτιάξω τον εξασθενητή του Frex, όταν για παράδειγμα σύγκρινα τη loop μέτρηση του RTX, με τιμές με 0.0000Χ και σύγκρινα με αυτές που έδινε το pga. Δεν είχα κάποια άλλη λύση δοκιμασμένη, στα χέρια μου, δοκίμασα και την Άρτεμις (ο προενισχυτής μου) που είναι R2R+buffer και είδα πόσο καλύτερα πήγαινε απο το pga, οπότε και αποφάσισα να υλοποιήσω λύση και πάλι με R2R αλλά δίχως μπάφερ για απλότητα.

Για τους "παππούδες" τα έχουμε ξαναπεί, έχουν άλλη χάρη, το noise floor που περίπου βρίσκεται;
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Με το Frex πάλι, το ίδιο σήμα από τη γεννήτρια, καθόλου εξασθένιση από το Frex, δειγματοληψία στα 192Κ.
Πάει αρκετά καλά μέχρι τα 95Κ που είναι το όριο της δειγματοληψίας των 192Κ
 

Attachments

  • 192test.jpg
    192test.jpg
    222.8 KB · Views: 59

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Τι παλιουτζούρα είναι αυτή ; :2thumb22sup:
Η SG50XX σειρά ήταν και είναι κορυφή.

Απ' ότι βλέπω από την εικόνα που έδωσε ο Μανώλης, η PGA δεν έχει τα προβληματάκια από την τροφοδοσία (spikes) οπότε υποθέτω ότι η υλοποίηση είναι σωστή και παρόλα αυτά η ενεργή (pga) παρουσιάζει μεγαλύτερη παραμόρφωση. Και εγώ για παθητική κινούμαι.

Και μια ακόμη λύση για εξασθένιση
http://www.pmillett.com/ATEST.htm

atest_front_big.jpg
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
pmillet, γνωστό και καλό interface.
Έχει δεχθεί και αρκετές μόντες.
Εάν τα υλικά δίνονται σε επικαιροποιημένη BOM List, αξίζει να το φτιάξεις.

Όλη η Tektronix και ο αναλογικός της εξοπλισμός, στο εργαστήρι του Ντίνου :SFGSFGSF:
 
Last edited:

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Για τους "παππούδες" τα έχουμε ξαναπεί, έχουν άλλη χάρη, το noise floor που περίπου βρίσκεται;

Έχει απόκριση συχνότητας 20Hz – 5MHz με απόκλιση 0,7 db.
Ο θόρυβος δίνεται από τον πίνακα.

noise table.jpg

χρησιμοποιώ το L3 module εισόδου και resolution 10 – 300 Hz