Αγορά φθηνού Μεταχειρισμένου Πικάπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Chrismp

New member
24 April 2018
15
Ναι ξέρω απο μέσα σας πολύ θα λέτε πάλι τα ίδια , αλλά δυστυχώς στην ηλικία μου (16) δεν ειπαρχουν πολλές επιλογές λόγω χρημάτων . Οπότε με τα χρηματα που διαθέτω που ειναι 150 θελω να αγοράσω μόνο το πικάπ με βραχίονα χωρίς κεφαλή .Τα υπόλοιπα (κεφαλή προενισχυτης ) σιγά σιγά μαζεύοντας κάποια χρήματα θα αγοραστούν. Τα βινύλια μου δεν ειναι Πολλά (20 αγορασμένα και 10 τα οποία ηταν των γονιών μου) καθώς τον τελευταίο 1.5 χρόνο αποφάσισα να ασχοληθώ "σοβαρά" αν και από μικρότερη ηλικία είχα καταλάβει το κόλλημα μου . Αυτήν την στιγμή έχω έναν stereo hifi ενισχυτή technics (χωρίς υποδοχή phono) με roister δυο δρόμων ηχεια και ενα παιχνίδι που στο Σκρουτζ το είχαν για πικάπ ion με πιεζοηλεκτρική κεραμική κεφαλή (λεμε τώρα κεφαλή) επιλογή λόγω ασχετοσύνης και υπερβολικής βιασύνης για την απόκτηση ενός πικάπ .
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ολους όσους κάτσουν τουλάχιστον να το διαβάσουν😂
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Καλύτερα να μη παίζεις τους δίσκους με τέτοιες κεφαλές, καταστρέφουν τους δίσκους.
 

Chrismp

New member
24 April 2018
15
Ναι το γνωρίζω προσπαθώ να μην το χρησιμοποιώ πολύ και όταν με το καλό αντικατασταθεί με μεγάλη μου χαρά θα το αποσύρω
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Αυτό που μάλλον θα πούν και οι υπόλοιποι είναι να μαζέψεις κάποια επιπλέον χρήματα για να πάρεις ενα πικ με βραχίονα και κεφαλή .
Αλλά το πρόβλημα δεν είναι η απόκτηση πικ απ ,αλλά οι δίσκοι βινυλίου που θα πρέπει να αρχίσεις να αγοράζεις .
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Παλιότερα έβλεπες κανένα Systemdek IIX με βραχίονα Rega RB250 ή Lenco L75 με μανίσιο βραχίονα στα λεφτά που ζητάς στo ebay, τώρα όμως είναι ένα κλικ πιο πάνω οι τιμές.
Τελευταία λύση, η φθηνές σειρές της Pro-Ject, νομίζω το Debut είναι το φθηνότερο.
Όπως είπε ο Πέτρος το θέμα είναι οι δίσκοι πλέον, τα περισσότερα μαγαζιά πουλάνε έξω τους μεταχειρισμένους και οι τιμές δεν έχουν σχέση με την ελληνική πραγματικότητα
 

Chrismp

New member
24 April 2018
15
Απάντηση: Re: Αγορά φθηνού Μεταχειρισμένου Πικάπ

Αρα απο οτι καταλαβαίνω λετε να μην συμβιβαστώ με κάτι σε χαμηλές τιμες οπος αυτό PIONNER pl15_D (http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-447066907.html) και να περιμένω να μαζέψω κάποια παραπάνω χρήματα ώστε να πάρω κάτι καλύτερο οπος π.χ. project debut . Επίσης με τον κερω αγοράζω βινύλια απλά λόγω των χρημάτων που δεν εχω δεν μπορώ κιόλας να χτίσω μια μεγάλη συλλογή σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα άσε που μου κάνει και καλό γτ όταν μετά απο ένα μήνα έχω καταλήξει σε έναν δίσκο και πάω να τον αγοράσω η χαρά μου είναι διπλάσια.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Ναι ξέρω απο μέσα σας πολύ θα λέτε πάλι τα ίδια , αλλά δυστυχώς στην ηλικία μου (16) δεν ειπαρχουν πολλές επιλογές λόγω χρημάτων . Οπότε με τα χρηματα που διαθέτω που ειναι 150 θελω να αγοράσω μόνο το πικάπ με βραχίονα χωρίς κεφαλή .Τα υπόλοιπα (κεφαλή προενισχυτης ) σιγά σιγά μαζεύοντας κάποια χρήματα θα αγοραστούν. Τα βινύλια μου δεν ειναι Πολλά (20 αγορασμένα και 10 τα οποία ηταν των γονιών μου) καθώς τον τελευταίο 1.5 χρόνο αποφάσισα να ασχοληθώ "σοβαρά" αν και από μικρότερη ηλικία είχα καταλάβει το κόλλημα μου . Αυτήν την στιγμή έχω έναν stereo hifi ενισχυτή technics (χωρίς υποδοχή phono) με roister δυο δρόμων ηχεια και ενα παιχνίδι που στο Σκρουτζ το είχαν για πικάπ ion με πιεζοηλεκτρική κεραμική κεφαλή (λεμε τώρα κεφαλή) επιλογή λόγω ασχετοσύνης και υπερβολικής βιασύνης για την απόκτηση ενός πικάπ .
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ολους όσους κάτσουν τουλάχιστον να το διαβάσουνο˜‚
Από μια γρήγορη ματιά σε αγγελίες....(άσχετος φυσικά με τους πωλητές!)
https://www.avsite.gr/forum/threads/kenwood-kd-2055.163484/
https://www.avsite.gr/forum/threads/project-debut-ortofon-2m-red.163052/
http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-447066907.html
http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-447311556.html
http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-490815804.html
http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-494683401.html
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
το να αγοράζεις βινύλια και να τα παίζεις με πιεζοηλεκτρική και να πάρεις κάτι χωρίς κεφαλή και Phono δε λέει.
Το pioneer μια χαρά είναι, αν είναι σωστό λειτουργικά. Σίγουρα στην τελική ένα project θα είναι καλύτερο, αλλά θα περιμένεις καιρό καταστρέφοντας δίσκους ή μην αγοράζοντας.
Θα έλεγα πάρτο και μετά ...βλέπεις.
Κανείς δεν ξεκίνησε με το καλό εξ αρχής.
 

Chrismp

New member
24 April 2018
15
Απάντηση: Re: Αγορά φθηνού Μεταχειρισμένου Πικάπ

Είσαι θεούλης Ευχαριστώ πολύ
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Παράτα το. Οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα, αδικαιολόγητα. Βινύλια κοστίζουν μεταχειρισμένα όσο τα αγόραζα πριν λίγα χρόνια καινούργια. Μεταχειρισμένα πικάπ που πήγεν για πέταμα πριν 10 χρόνια τώρα πωλούνται ως βίντατζ.
Δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς με το βινύλιο. Κι όχι μόνο εσύ. Αν δεν έχεις μερικούς εκατοντάδες απλά δεν αξίζει τον κόπο. Αγόρασε ξανά τους 30 δίσκους σε download, και φτηνότερα θα σου έρθει και καλύτερα θα ακους.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Κατι μηπως δεν πιάνω;
Ο ανθρωπος ρωτάει για πικαπ και του λετε να τα κανει μπ3;
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Δημήτρη το παραπάνω μέλος δεν υπερβάλλει και ίσως θέλει να προστατέψει το παλικάρι.
Αν αναλογιστεί μάλιστα κανείς πιο ήταν ο μέσος μισθός πριν μερικά χρόνια και ποιος είναι τώρα. Όπως έγραψα αυτό είναι άγνωστο θέμα για τους πωλητές μεταχειρισμένων καθώς πουλάνε έξω.
Επίσης να προσθέσω πως είναι δύσκολο να βρεθούν μαγαζιά ( Αθήνα; ) που κατά καιρούς πουλάνε δύσκους αγνώστης ποιότητας με το κιλό, όπως γίνεται στο εξωτερικό.
Σε συνδυασμό με το πόσο κακομεταχειρισμένοι είναι οι ελληνικοί δίσκοι ( ποιους λέμε βάρβαρους; ) κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα.

Στην περίπτωσή σου το κακό είναι ότι ο ενισχυτή σου δεν έχει είσοδο για phono οπότε με μια κεφαλή ΜΜ να ξεμπέρδευες.
Δες σε μεταχειρισμένα στα φόρουμ και στην ΧΕ (xe.gr)
 

Chrismp

New member
24 April 2018
15
Απάντηση: Re: Αγορά φθηνού Μεταχειρισμένου Πικάπ

Επίσης σιγά μην περίμενα να ακούσω απο αυτό το πικάπ τα βινύλια μου . Πηγαίνω συνήθως σε ενα φιλαράκι που ο πατέρας του εχει καμιά 300 βινύλια και το ευχαριστιέμαι κυρίως ακούω τα δικά μου βέβαια αλλα νταξ
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
ΟΚ τότε είσαι πιο cool. Δεν ξέρω αν καταφέρνουμε να σου δώσουμε να καταλάβεις το θέμα που λεγεται αγορά βινυλίου, δεν είναι για τρελαμένους με μικρή τσέπη.

Δες τις αγγελίες, μάρκαρε κάποια πράγματα και αν έχεις απορίες, εδώ είμαστε
 

Chrismp

New member
24 April 2018
15
Λοιπόν επειδή βλέπω οτι επικρατεί μια συνχιση δεν είπα ποτέ οτι Θέλω να αλλάξω τον τρόπο πού ακούω εγώ μουσική δηλαδή το πικάπ με κάποιων πιο σύγχρονο . Πόσο μάλλον το μπ3 που είναι οτι ποιό απρόσωπο υπάρχει , δεν λεω οτι δεν το χρησιμοποιώ άν το έλεγα θα ήταν μεγάλο ψέμα αλλά δεν το προτιμώ σε καμία των περιπτώσεων . Επίσης το πικάπ ειναι και θα είναι πάντα ένας από τους καλύτερους τρόπους ακρόασης μουσικής ο οποίος θα ακολουθείται παντα από μία μερίδα τού πληθυσμού άλλοτε μικρότερη άλλοτε μεγαλύτερη όπως τώρα και πάντα κάποιοι θα υπάρχουν που θα το εκμεταλλεύονται .Εκεί είναι και η μαγκιά να μπορέσεις να το δεχτείς και να προχορίσεις .
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν πραγματικά με έχετε βοηθήσει πολύ
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Δημήτρη το παραπάνω μέλος δεν υπερβάλλει και ίσως θέλει να προστατέψει το παλικάρι.

είπε ότι έχει 20 δικούς του δίσκους στα 16. Και 10 του πατέρα του.
Εγώ στην ηλικία του είχα ίσως πιό λίγους.
Όποιος αγοράζει 20 δίσκους στην ηλικία αυτή, πάει καραμπινάτος για βινύλιο
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
phono stage
https://www.skroutz.gr/s/10793706/Millenium-PHP-2.html

το παιδί σίγουρα γουστάρει βινύλια.

ούτε project πρέπει να πάρει, ούτε Linn, ούτε dynavector.
με 150 ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρει (με 130 και το παραπάνω phono) στις ευκαιρίες κάτι που να δουλεύει σήμερα.
 

Chrismp

New member
24 April 2018
15
ΟΚ τότε είσαι πιο cool. Δεν ξέρω αν καταφέρνουμε να σου δώσουμε να καταλάβεις το θέμα που λεγεται αγορά βινυλίου, δεν είναι για τρελαμένους με μικρή τσέπη.

Δες τις αγγελίες, μάρκαρε κάποια πράγματα και αν έχεις απορίες, εδώ είμαστε

Χαχαχα κάτι εχω καταλάβει αλλά ελπίζω να αποδειχτω μάγκας και να μπορέσω αυτήν την τρέλα να την υποστηρίξω .
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον μην ανησυχείς κάποια απορία θα προκύψει
 

Chrismp

New member
24 April 2018
15
Απάντηση: Re: Αγορά φθηνού Μεταχειρισμένου Πικάπ

συγγνώμη για το θάρρος αλλα είσ' ωραίος
 
Last edited by a moderator: