Διπλοενίσχυση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Μιας κι οταν ο διαολος δουλεια δεν εχει, ξερετε τι κανει... ετσι κι εγω!
Εχοντας λοιπον τους τελικους 2Χ80w Burson timekeeper, γεφυρωμενους ως μονομπλοκ, σκεπτομαι να ριξω τις ...γεφυρες και να τους χρησιμοποιησω ως stereo για διπλοενισχυση των venere 3. Γινεται- δεν γινεται;
Βοηθηστε με κανενα σχηματακι συνδεσεων, ετσι για να μην παει χαμενη τοση ενεργεια που κοιμαται εντος τους.
Ναι;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Θέλει αντί για μόνομπλοκ, να τους δουλέψει παράλληλα. Ενα για τα woofer και ενα για τα tweeter ώστε να έχουν καλύτερη συμπεριφορα στις εναλλαγές εμπςδησης Πέτρο.

Υποθέτω οτι χρειαζεσαι προ με δυο εξόδους η αλλιως βάζεις rca σπλιτερ. Επίσης νομιζω οτι χρειάζεται και γαϊδουράκι προ.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Νομίζω πως η μόνη πιθανή περίπτωση είναι να κάνεις παράλληλη διενίσχυση. Χρειάζεσαι όμως προενισχυτή με δυο στέρεο εξόδους.
Αν το ηχείο είναι τριδρομο ίσως κάτι τέτοιο να έχει νόημα.
Να αφιερωθεί δλδ ένας ενισχυτής μόνο στα γουφερ και ο άλλος στα mid/twitter αλλά αν είναι διάδρομο τότε μάλλον είναι overkill να οδηγήσεις μόνο τα twitter με όλα τα watt που δίνει ο ένας τελικός!
Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Θες και μπόλικα καλώδια για αυτή τη δουλειά Ε;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Είναι μια απορία που την έχω κι εγώ. Και νομιζω ο πλεον κατάλληλος για απάντηση είναι η ίδια η εταιρία.
Σίγουρα χάνεις σε συνολική ισχύ αλλα κερδιζεις σε ηχεία που κατεβαίνουν χαμηλότερα των οκτώ ωμ. Βασικά νομιζω οτι με τα ηχεία σου (6ω nominal) και τους ενισχυτές σου είσαι εκτος προδιαγραφών των ενισχυτών.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Βαγγέλη ,σε ρώτησα κάτι δηλ αν θέλεις να δουλεύουν ώς στέρεο και να βγάζουν 80 βάττ?
Αν τους κάνεις στέρεο θα βγάζουν 80 βάττ ο καθένας .
Καταλαβαίνω κάτι λάθος ;
Γιατί ή θα είναι μονοφωνικοί με περίπου 80χ3 [περί τα 240] βαττ ο καθένας ή θα είναι 2 στερεοφωνικοί με 80 βαττ ο καθένας .
Ας ξεκινήσουμε απ αυτή την επιλογή και βλέπουμε .
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Μην τους φοβασαι λογω αντιστασης. Ο Κωτσης τα τεσταρισε με 4ωμα και στην Thas τα παιξαμε με τα Neat ulti που πεφτουν στα 3Ω. Ακαυστα σχεδον!

Πετρο, ναι ως στερεο 2Χ80 πλεον.

εστειλα μεηλ στην Burson, συνηθως απαντουν την αλλη μερα
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Μην τους φοβασαι λογω αντιστασης. Ο Κωτσης τα τεσταρισε με 4ωμα και στην Thas τα παιξαμε με τα Neat ulti που πεφτουν στα 3Ω. Ακαυστα σχεδον!

Πετρο, ναι ως στερεο 2Χ80 πλεον.

Σ αυτή τη περίπτωση ,πηγαίνεις σε όσα ανέφερε ο Θανάσης σε προηγούμενο πόστ .
Προσωπικά δεν θα το έκανα ,θα προτιμούσα να πάρω άλλους 2 και να πάνε ανά 2 σε κάθε κανάλι [ο ένας στο + ,ο άλλος στο -]αν βέβαια το επιτρέπει η σχεδίαση τους .Κάτι τέτοιο γινόταν με τους μονομπλόκ της electro
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Νομίζω πάντως ότι πάλι κάτι άλλο φταίει και αλλού το ψάχνεις. Αν όντως οι ενισχυτές δεν έχουν θέμα οδήγησης των ηχείων δλδ.

Το Venere 3.0 μου φαίνεται πολύ (πολύ) μεγάλο για το χώρο σου.

Δεν κάνεις καμία κουβέντα με τον ΚΟΨ για κανένα joseph audio pulsar...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Μα δεν εχω παραπονο απο τα venere, παρα τον ογκο τους.Εχω ξεκουραστο ηχο, πληρους φασματος αριστης αποδοσης ακομη και χαμηλα, γι αυτο αλλωστε δισταζω να τa δωσω αφου δεν ξερω τι να παρω (εχω τον αγοραστη με τα λεφτα στο χερι). Με βασης σιγουρα θα μου λειψουν πραγματα και αυτην την πολυωρη ανετη ακροαση, χωρις καμια κοπωση, αμφιβαλλω αν θα την εχω. Τωρα απλα θελω να βελτιωσω την αποδοση τους. Αυτο που μου λειπει οντως ειναι ενας ποιοτικος προ - παιζει ενας mactone, μα χωρις ακροαση εδω...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Μα δεν εχω παραπονο απο τα venere, παρα τον ογκο τους.Εχω ξεκουραστο ηχο, πληρους φασματος αριστης αποδοσης ακομη και χαμηλα, γι αυτο αλλωστε δισταζω να τa δωσω αφου δεν ξερω τι να παρω (εχω τον αγοραστη με τα λεφτα στο χερι). Με βασης σιγουρα θα μου λειψουν πραγματα και αυτην την πολυωρη ανετη ακροαση, χωρις καμια κοπωση, αμφιβαλλω αν θα την εχω. Τωρα απλα θελω να βελτιωσω την αποδοση τους. Αυτο που μου λειπει οντως ειναι ενας ποιοτικος προ - παιζει ενας mactone, μα χωρις ακροαση εδω...


Aυτό που σου λείπει είναι σε μένα ,πέρασε από το χώρο σου αλλά δεν ...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Γιατί ή θα είναι μονοφωνικοί με περίπου 80χ3 [περί τα 240] βαττ ο καθένας ή θα είναι 2 στερεοφωνικοί με 80 βαττ ο καθένας .

Στα 4 ohm εξανεμίζεται το όποιο κέρδος σε ισχύ εκ της γεφύρωσης: δίνουν 270w γεφυρωμένοι ή 2x140 σε στέρεο.
http://www.6moons.com/audioreviews/burson11/1.html