Αγορά Soundbar ή Home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Γεια σας,
Μόλις απέκτησα την καινούρια μου τηλεόραση και θα ήθελα να την βοηθήσω και στο θέμα του ήχου χωρίς βέβαια να ξοδέψω αρκετά.Το μπατζετ που διαθέτω είναι 200-250 ευρώ και δεν ξέρω αν πρέπει να αγοράσω ένα soundbar ή να πάω σε home cinema που θα έχει και blue ray player αν χρειαστεί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ SOUNDBAR H HOME CINEMA

Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το αποφασίσεις. Στα χρήματα αυτά παίρνεις μια ηχομπάρα με δυνατό ήχο αλλά όχι καλό surround, ή σύστημα όλα-σε-ενα με καλύτερο surround αλλά όχι και πολύ δυνατό.

Εγώ ηχομπάρα θα έπαιρνα, γιατί είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή ο μηχανισμός του δίσκου θα παραδώσει πνεύμα.
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ SOUNDBAR H HOME CINEMA

Στην πραγματικότητα δεν με ενδιαφέρει το player αλλά από αυτά που έχω δεί οικονομικά βγαίνει πιο φθηνό το home cinema από σκέτα ηχεία 5.1 .Δεν είμαι λάτρης της μεγάλης έντασης όσο της εμπειρίας του surround .Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτό το εύρος τιμής;
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Σε κουμπάρο μου που δεν ήθελε να δώσει πολλά χρήματα με μικρό σαλόνι του προτεινα να αγοράσει ένα πακέτο 5,1 ηχείων Tannoy sfx 5,1 από ebay. Κατόπιν αγόρασε και ενα πιονεερ vsx 830 και με ενα συνολο 450 ευρω περιπου έχει ενα αξιοπρεπες εισαγωγικό συστημα. Η ηχομπάρα τώρα τι ηχο μπορεί να δώσει ως σαραουντ;δεν έχω άποψη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Στην κατηγορία που κοιτάζει ο φίλος 200 με 250 ευρώ, λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν. Τα όλα-σε-ένα σε αυτά τα χρήματα πολύ δύσκολα μπορούν να φτάσουν εντάσεις. Και οι ηχομπάρες είναι εισαγωγικές, το πολύ πολύ να έχουν ασύρματο sub.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ SOUNDBAR H HOME CINEMA

Στην πραγματικότητα δεν με ενδιαφέρει το player αλλά από αυτά που έχω δεί οικονομικά βγαίνει πιο φθηνό το home cinema από σκέτα ηχεία 5.1 .Δεν είμαι λάτρης της μεγάλης έντασης όσο της εμπειρίας του surround .Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτό το εύρος τιμής;

Αν είσαι λάτρης της εμπειρίας του surround η ηχόμπαρα δεν θα σου ικανοποιήσει αυτή την απαίτηση ούτε στο 20%, ουσιαστικά θα έχεις πιο δυνατό ήχο τηλεόρασης στο κέντρο και τίποτα παραπάνω, δυστυχώς κακά τα ψέμματα αν δεν ανέβεις στο μπάτζετ έστω και σιγά σιγά να χτίσεις κομμάτι κομμάτι με ενισχυτή και πραγματικά ηχεία, surround ικανοποιητικό δεν θα πάρεις.

Υ.Γ. Στις αγγελίες στους ενισχυτές υπάρχει ένα σετ ενισχυτή κι ηχείων στο μπάτζετ σου, πολύ καλύτερο απ την ηχόμπαρα, ρίξε και σ αυτό μια ματιά.
 
Last edited:

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ SOUNDBAR H HOME CINEMA

Αν είσαι λάτρης της εμπειρίας του surround η ηχόμπαρα δεν θα σου ικανοποιήσει αυτή την απαίτηση ούτε στο 20%, ουσιαστικά θα έχεις πιο δυνατό ήχο τηλεόρασης στο κέντρο και τίποτα παραπάνω, δυστυχώς κακά τα ψέμματα αν δεν ανέβεις στο μπάτζετ έστω και σιγά σιγά να χτίσεις κομμάτι κομμάτι με ενισχυτή και πραγματικά ηχεία, surround ικανοποιητικό δεν θα πάρεις.

Υ.Γ. Στις αγγελίες στους ενισχυτές υπάρχει ένα σετ ενισχυτή κι ηχείων στο μπάτζετ σου, πολύ καλύτερο απ την ηχόμπαρα, ρίξε και σ αυτό μια ματιά.

Για χρήση στο υπνοδωμάτιο σε δεύτερη τηλεόραση δεν θα κάλυπτε μία soundbar με καλό ασύρματο subwoofer;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Αν πρόκειται να τρέξουν καλώδια γύρω-γύρω, ας είναι για κάποιο σετ κανονικό με ενισχυτή και ηχεία. Γι' αυτό και η σκέψη για ηχομπάρα. Ειδικά σε κρεβατοκάμαρα βολεύει πολύ. Και παίζει και δυνατά αν είναι ποιοτική.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ SOUNDBAR H HOME CINEMA

Για χρήση στο υπνοδωμάτιο σε δεύτερη τηλεόραση δεν θα κάλυπτε μία soundbar με καλό ασύρματο subwoofer;
Ειπες οτι σ ενδιαφερει η εμπειρια του surround και πανω σ αυτο σου απαντησα, η ηχομπαρα και το subwoofer ειναι γι αλλη δουλια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ SOUNDBAR H HOME CINEMA

Ειπες οτι σ ενδιαφερει η εμπειρια του surround

Όχι δεν είμαι ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα, απλά μία ερώτηση έκανα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ SOUNDBAR H HOME CINEMA

Όχι δεν είμαι ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα, απλά μία ερώτηση έκανα.

Ωπ σόρρυ ήμουν από κινητό και δεν το είδα εννοείται ότι θα σε καλύψει από θέμα έντασης αν μιλάμε για λογικές εντάσεις κι όχι πάρτυ.
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επανέρχομαι μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα για να μάθω κάποια πράγματα στον χώρο του ήχου(δεν κατάφερα να καταλάβω και πολλά ή μάλλον σχεδόν τίποτα ).Οι νέες πληροφορίες που έχω για να βοηθήσουν στην επιλογή είναι ότι ο χώρος είναι αρκετά μικρός 3χ3 και το σύστημα θα το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για ταινίες και όχι σε μεγάλες εντάσεις μιας και η ηχομόνωση της πολυκατοικίας δεν το επιτρέπει απλά θέλω λίγη απ´τη μαγεία του surround όπως προείπα σε μέτριες εντάσεις.Για να καταλάβετε για τον υπολογιστή έχω 4.1 σύστημα της creative από το 1999 και μου προσφέρει αυτή την αίσθηση στο βαθμό που του αναλογεί βάσει παλαιότητας .Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω σκέφτομαι την αγορά του http://www.public.gr/product/samsun...262pp/?source=recommendations_category_4.Όπως είπα δεν θέλω να ξεφύγω στην τιμή
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Δεν θα ειναι και πολυ σπουδαια αναβαθμιση σε σχεση με αυτο που ειχες.

Για να παρεις ουσιαστικη αναβαθμιση θα πρεπει να δεις ξεχωριστο ενισχυτη AV και ξεχωριστο σετ ηχειων.
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Οπότε για να φτάσω στο σημείο που θέλω πρέπει να μοιράσω τις αγορές μου .Αν πάρω τώρα ηχεία και ίσως και το ενεργό woofer που προτεινεταί ,χωρίς να ξέρω και πάλι τι παραπάνω προσφέρει ,και αφήσω τον ενισχυτή για τους επόμενους μήνες το σύστημά μου θα λειτουργεί ή χωρίς τον ενισχυτή δεν θα παίζουν τα ηχεία ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Όχι δεν γίνεται πλην εάν κοιτάξεις στην αγορά των μεταχειρισμένων. Για να φτάσεις στο σημείο που θες η εκκίνηση είναι στα 5-6 κατοστάρικα. Πιο κάτω πολύ δύσκολα. Υπάρχουν μόνο συστήματα όλα-σε-ένα με ημερομηνία λήξης και που καταχρηστικά ονομάζονται συστήματα Home Cinema.
Δεν είναι μόνο θέμα εντάσεων (στάθμης πιο σωστά) μόνο. Είναι και πολλά ακόμη στα οποία υπολείπονται. Κυρίως στην έκταση του χαμηλού που δεν έχουν και που είναι εκείνο που δίνει την κινηματογραφική διάσταση στον ήχο.