Αudeze Deckard - Παρουσίαση από το avclub.gr

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Audeze Deckard
"Hot Steel"

Τιμή: 750ευρώ

Kατασκευαστής και specs:
https://www.audeze.com/products/amplifiers/deckard


Audeze Deckard Headphone Amplifier and Dac by No Hype Fi, on Flickr

Ιntro
Oι περισσότεροι θα γνωρίζετε την Αudeze από τα ακουστικά της. Aυτό δεν πάει να πει ότι στην γκάμα της δεν περιλαμβάνει και dac/amps με τα Αudeze The King και Αudeze Deckard. Tο Audeze Deckard είναι η πιο βατή της οικονομικά επιλογή την οποία προορίζε ως ματσαρισμά για τα ακουστικά της. Και μιλάω σε παρελθόντα χρόνο γιατί δυστυχώς έχει σταματήσει πλέον η παραγωγή του. Μπορεί όμως να τύχει να το βρείτε σε καλή τιμή είτε στην αγορά είτε από δεύτερο χέρι και ίσως να είναι μία καλή ευκαιρία. Πάμε να δούμε γιατί..

Hardware/Software
"Κατεδαφίζει τοίχους"
Εντάξει μιλάμε τρομερή κατασκευή. 2,1 κιλά βάρος και 15,5(Μ)x 5(Υ)x 29(Β) εκατοστά σέξι καυτού αλουμινίου. Και λέω καυτού γιατί όντας τάξης Α ο ενισχυτής ζεσταίνεται. Είναι και μεγάλη η επιφάνεια οπότε το αυγουλάκι το ψήνεις. Εδώ είναι που έρχεται η ίδια η κατασκευή με τις λεπτομέρειες που θα δείτε στα πλάγια και μιμείται ουσιαστικά μία μεγάλη ψύκτρα. Από τις μεγάλες επιφάνειες του αλουμινίου είναι που διαχέεται η θερμότητα στο εξωτερικό. Οπότε δεν υπάρχουν τρύπες σε κανένα σημείο και ως αποτέλεσμα δεν εισχωρούν τρίχες, σκόνη κτλπ στο εσωτερικό...


Το ποτενσίομετρο και οι επιλογείς αφήνουν ικανοποιητική αίσθηση και είναι αρκετά ευμεγέθη. Γενικά μιλάμε για στιβαρότητα, ποιότητα και ποσότητα μετάλλου που δεν βρίσκεις εύκολα αυτή την εποχή, ειδικά σε αυτή την τιμή. Μπορείτε να δοκιμάσετε να το πετάξετε στον τοίχο.. Αλλα μετά θα χρειαστείτε καινούργιο... Τοίχο!
Για τους drivers δεν έχω να πω κάτι. Τους κατέβασα εύκολα από το sitε της Audeze και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.


Συνδεσιμότητα/Features
"Dac-HP Amp- Pre, no optical in-no fixed line out"
Στο μπροστινό μέρος θα δειτε την έξοδο ακουστικών


Ενα επιλογέα "input" με επιλογές "usb" (για να χρησιμοποιήσετε το εσωτερικό dac) ή "rca"(για να παίξετε από εξωτερική πηγή)
Ενα επιλογέα "gain" για τον ενισχυτή ακουστικών με επιλογές "low,mid,high" (ανάλογα πόσο δύσκολα ακουστικά θα συνδέσετε πάνω)
Το ποτενσιόμετρο βεβαίως βεβαίως και ένα μπλε led.


Στο πίσω μέρος θα βρείτε rca inputs, rca outputs, usb input, διακόπτη λειτουργίας και υποδοχή για το καλώδιο ρεύματος.(εσωτερική τροφοδοσία). Aυτό που λείπει είναι μία υποδοχή οπτικής ίνας π.χ για transport από cd players.



Tι είναι ακριβώς είναι ο Audeze Deckard λοιπόν? Είναι ένα all-in-one πακετάκι που περιλαμβάνει:
Dac, ενισχυτή ακουστικών και λειτουργία προενισχυτή. Κάποιος που το αγοράζει λοιπόν καλύπτει ένα μεγάλο εύρος των αναγκών του αλλά κακά τα ψέμματα ο ενισχυτής ακουστικών είναι όλα τα λεφτά εδώ. Οχι ότι τα υπόλοιπα στοιχεία δεν είναι αξιοπρεπή βέβαίως..Πάμε να δούμε...


Απόδοση:

Σαν Προενισχυτής
"Κάνει την δουλεία"
Σαν προενισχυτής κάνει την δουλεία του με πολύ βολικό στοιχείο τα gain controls ιδιαίτερα για monitor ενεργά ηχεία. Παράδειγμα? Με το ifi Micro iDsd με το που κούναγα λίγο το ποτενσιόμετρο η ένταση ανέβαινε πολύ ενώ στις πολύ χαμηλές στάθμες (που βρισκόταν αναγκαστικά γιατί δεν ήθελα να ακούσω πιο δυνατά) παρουσίαζε ανισσοροπίες σε αριστερό και δεξί κανάλι. Τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει με τον Deckard. Θέτω το gain στη low επιλογή και παίζω με το ποτενσιόμετρο σαν άνθρωπος.
Το μόνο θέμα που είχα ήταν ότι με μη balanced σύνδεση και χωρίς xlr καλώδια τα Focal μου πιάνουν τρελό θόρυβο (hum) που στην συγκεκριμένη περίπτωση σκεπάζε τα πάντα. Αυτό βέβαια δεν είναι πρόβλημα που προέρχεται από τον deckard αλλά με εμπόδισε να κρίνω το ηχητικό αποτέλεσμα χρησιμοποιόντας τα ηχεία μου οπότε θα αρκεστώ στα ακουστικά.

Σαν Dac
"To πρώτο σου dac"

Το dac φοράει ένα τσιπάκι TI Burr Brown PCM5102A με δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων ανάλυσης έως 32bit/384khz. Δεν έχει βέβαια δυνατότητα αναπαραγωγής dsd αρχείων κάτι γιατί το οποίο αδιαφορώ (μην πω τίποτα άλλο..)



H απόδοση του dac (πάντα κρίνοντας από ακουστικά και χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στην κατηγορία οπότε θα αφήσω τους υπόλοιπους να σας στα πουν πιο εμπεριστατωμένα) μου φαίνεται αξιοπρεπής και δεν υπάρχει εκεί απλά για να υπάρχει. Ετσι όπως το βλέπω εγώ μάλλον το θεωρώ σαν το πρώτο σας "καλό" dac με το οποίο θα ακούσετε μουσικούλα με fun χαρακτήρα, θα χαρείτε το all-in-one σύστημα σας χωρίς πολλές συσκευές πάνω στο γραφείο και μετά εάν και όταν το θελήσετε θα χρειαστεί να βγάλετε ενα καλό ποσό από την τσέπη για να πάτε παράπανω (κάτι πιο refined,φυσικό και oυδέτερο ίσως)
Μάλλον και η ίδια η εταιρεία δείχνει έμμεσα προς αυτήν την κατέυθυνση καθώς το Deckard δεν δίνει καθαρό line out (το ποτενσιόμετρο πάντα παίζει) οπότε ουσιαστικά δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το εσωτερικό dac π.χ με έναν άλλο ενισχυτή ακουστικών. Αυτό που θα κανετε είναι το αντίστροφο ταιριάζοντας ένα άλλο dac με τον ενισχυτή ακουστικών του deckard o oποίος...

Σαν ενισχυτής ακουστικών
"Εδώ είναι τα λεφτά.."

Ο οποίος σπρώχνει την πλειοψηφία των ακουστικών εκεί έξω. O ενισχυτής δίνει 4W στα 20 ohm και 465 mW στα 300 ohm. Οπότε από θέμα έντασης δεν θα έχετε πρόβλημα. Τόσο με τα Sennheiser HD650 όσο και τα HD800 σπάνια πέρασα τη μέση στο ποτενσιόμετρο (high gain) παρόλο που έχω την κακή συνήθεια να ακούω δυνατά.
Επίσης θετικη η ύπαρξη του low gain για ψείρες. Αν έχετε κάποιο iem χρησιμοποιείστε το low gain και δεν θα έχετε κανένα θόρυβο. Το μόνο θεματάκι που μπορεί να υπάρξει με ψείρες πολύ χαμηλής αντίστασης είναι ότι η αντίσταση εξόδου του deckard βλέπω ότι είναι στα 3 ohm οπότε π.χ με ψείρες και ακουστικά των 16 ohm και κάτω δεν θα έχετε το ιδανικό damping factor.
Οκ λοιπόν από ένταση. Από ποιότητα?
Ο ήχος του Deckard είναι ευχάριστος καθώς είναι ελαφρώς θερμός χώρίς όμως να το παρακάνει . Αυτό όμως δεν θα πει ότι η υψηλή περιοχή είναι ρολαρισμένη και σκοτεινή. "Θερμός" και "σκοτεινός" είναι δύο όροι που συχνά συγχέονται ενώ σε καμία περίπτωση η ύπαρξη τους ενός δεν συνεπάγεται απαραίτητα και την ύπαρξη του άλλου. Η υψηλή περιοχή λοιπόν παραμένει αρκετά ζωηρή και ενεργητική.


Συγκρίσεις με άλλους ενισχυτέςκαι ματσαρίσματα με ακουστικά:
Tαίζοντας τον Deckard από το Dac του RME Adi-2 Pro μπορεί να διακρίνει κανείς ότι ο Deckard σε σχέση με τον ενισχυτή του Rme σε single ended σύνδεση ροκάρει περισσότερο (για να δανειστώ την έκφραση του Πέτρου). Καταρχήν είναι δυνατότερος καθώς στον RME πρέπει να ανέβεις περισσότερο για να πιάσεις την ίδια ένταση. Δέυτερον, ο Deckard όντας πιο θερμός δίνει ένα πιο γεμάτο αποτέλεσμα, πιο bloomy (όχι με την κακή έννοια) μπάσο, περισσότερο σώμα και πιο intimate φωνές. Ο Rme είναι λίγο πιο απόμακρος, με λίγο πιο στακάτο μπάσο, πιο στεγνός/κρύος, πιο ανάφρος και αέρατος με μεγαλύτερες αποστάσεις και ίσως ελαφρώς λιγότερος ενθουσιώδης ψηλά με ελαφρώς λιγότερη έμφαση στα συριστικά . Πιο βαρετός σίγουρα για κάποιους. Πιο flat/ουδέτερος για άλλους όπως ορίζει η επαγγελματική του ιδιότητα. Είναι θέμα γούστου και ακουστικών που θα χρησιμοποιηθούν. Προσωπικά με τα HD800 προτίμησα τον Deckard. Aν και ο RME* τους ταιριάζει δίνοντας τους ένα αεράτο αρκετό "καθαρό" αποτέλεσμα, που δεν ξυρίζει, το προσωπικό μου γούστο τείνει στον Deckard σαν ματσάρισμα και σαν διαχείριση του ακουστικού λόγω δύναμης. Νομίζω για καθαρός solid state είναι απότις καλές επιλογές για τα 800αρια


*Eπαναλμβάνω λοιπόν οτι o Rme δεν με εντυπωσιάζει από την Singled Εnded έξοδο του. Με την balanced λειτουργία χρησιμοποιόντας αντάπτορα ισοφαρίζει τον Deckard σε δύναμη/ενταση, διατηρεί το ηχητικό του χαρακτήρα και βελτιώνει λίγο σκηνή και δυναμικά . Τότε μπορεί να αλλάξει η εντύπωση μου ειδικά όταν με το καλό αποκτήσω ενα xlr καλώδιο για τα HD800. Aλλά αυτό είναι κουβέντα γιά αλλη στιγμή.

Ο Jotunheim από την άλλη είναι σε πιο κοντινά επίπεδα δύναμης από την SE έξοδο. Υπερτερεί των άλλων σε clarity και ταχύτητα, υστερεί των άλλων δύο σε τονικότητα με μία τραχύτητα πόυ βγάζει, ενώ η σκηνή του αν και αρκετά πλατιά είναι κάπως flat σε βάθος. Ειδικά από την xlr έξοδο είναι ο πιο "capable" ενισχυτής αλλά υστερεί στο βασικότερο που είναι η τονικότητα τουλάχιστον με τα ακουστικά που έχω εγώ. Με κάποιο άλλο ματσάρισμα μπορεί να είναι ταμάμ.

Mε λίγα λόγια από τους 3 ενισχυτές εάν έχετε ακουστικά με απλή μη xlr καλωδιώση deckard is the way to go. Aπό εκεί και πέρα εάν μπορείτε να παίξετε με xlr τότε είναι θέμα γούστου και ακουστικών όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Παράδειγμα από την σειρά της Audeze φαντάζομαι ότι ο Deckard θα ματσάριζε καλύτερα με τα LCD-X και ίσως τα νέα LCD-2C, ενώ λιγότερο καλά με τα ήδη θερμά LCD-3.

Value και Συνοψη
Συνοψίζοντας, δεν μπορείς να πεις πολλά αρνητικά για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Η κατασκευή του είναι φονικό όπλο. Ο ενισχυτής του είναι αρκετά καλός, ευχάριστος και ικανοποιητικά δυνατός σε σημέιο που μάλλον δεν θα χρειαστείτε κάτι άλλο εκτός αν πάτε σε hi end καταστάσεις.Το dac του αξιοπρεπές και fun αλλά αξίζει να ταϊσετε τον ενισχυτή με κάτι ακόμα καλύτερο. Σαν προ εγώ χρειάζομαι xlr outs, αν δεν χρειάζεστε τότε κάνετε δουλειά.
Οπότε, ειδικά από την στιγμή που είναι discontinued και μπορείτε να το βρείτε σε καλή τιμή, νομίζω ότι μπορεί να είναι μια πολύ καλή και safe επιλογή με αναλογικά χαμηλό κόστος. Αν βρείτε την ευκαιρία ακούστε τον!

approved_7.png


Θετικά:
Δυνατός ενισχυτής με ευχάριστο ήχο, λειτουργεί και σαν standalone ενισχυτής, gain controls, επιβλητική κατασκευή, ύπαρξη dac και pre για αυτούς που θέλουν all-in-one,
Aρνητικά: Οχι για εραστές του flat, αντίσταση εξόδου όχι ιδανική για κάποιες ψείρες, μεγαλούτσικο βάθος για γραφείο, έλλειψη fixed line out και optical in


Ευχαριστίες: Ο λόγος που έγινε εφικτή αυτή η παρουσίαση είναι ο Πέτρος και θέλω να τον ευχαριστήσω θερμά. Ο άνθρωπος πακετάρισε το θεριό και μου το έστειλε από Θεσαλλονίκη στον Πειραιά. Τον ευχαριστώ για την ευκαιρία να ακούσω άλλο ένα όμορφο μηχάνημα! Στείλτε του και εσείς μηνύματα λατρείας.
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Φωτογραφίες θα μπουν σύντομα. Βίντεο στο μέλλον. Ακολουθούν βίντεo για Acoustic Research AR-H1 και Ultrasone Signature Studio
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Μάνο ,συγχαρητήρια για την πολύ ωραία παρουσίαση .
Στα περισσότερα συμφωνούμε ,κυρίως στο τμήμα του ενισχυτή ακουστικών του deckart .Για τα δικά μου γούστα και με τα 1990 αποτελεί ένα πολύ καλό συνδυασμό και δεν ξέρω αν μπορεί να <δέσει>και με ανώτερης κατηγορίας ακουστικά.
Το τμήμα προενίσχυσης υπολείπεται του RME [υπάρχει βέβαια και η διαφορά τιμής] και βέβαια από την ιδιοκατασκευή που έχω .
Σημαντική έλλειψη [για μένα] η έλλειψη του τηλεχειρισμού [RME κορυφή σ αυτό το τομέα ] .
Και πάντα θέλει μισή ώρα ζέσταμα για να παίξει καλά .
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μανο και Δημητρη θα με αναγκασετε να απαγαγω τον Πετρο με το Deckard. Απο την μια ξερω οτι ειμαι του αναλυτικου ηχου.....απο την άλλη όλα αυτά που διαβάζω για τα πολλά γκάζια με κάνουν να αναρωτιέμαι.

Μάνο Ευχαριστούμε για το Review!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ακουσα Audeze και rme για λιγη ώρα σήμερα. Θα θελα να χω την δυναμη του deckard με τον ηχητικο χακτηρα του rme adi 2.

To deckard απο ζεστο εως πολυ ζεστο....αλλα φανταζομαι με ultra ψυχρα ακουστικα θα μπορουσε να φερω τον ηχο στα γουστα μου.

Το adi στις default ρυθμίσεις απλά καταπληκτικό....αναλυτικότατο χωρίς να είναι ψυχρό αλλα παρόλο που έπαιζα με τα 702 που ει ναι εύκολα την ένταση την είχα συνέχεια στο 95%.

Λογικά θα είχε κάποια ρύθμιση για gain αλλά επειδή δεν διάβασα το manual δεν μπόρεσα να την βρω.

Πέτρο σε υπέρ-ευχαριστώ για το κουβάλημα και την επίσκεψη.....τώρα εχω κλείσει ως άνθρωπος! :flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
αμα θες καμιά μέρα θα σου φέρω τον κλώνο να στον αφήσω να καταλάβεις σήμερα πως σου ακούγεται
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ναι γιατί όχι....τελευταία φορά που τον άκουσα δεν ειχα ακούσει και πολλούς άλλους για να βγάλω συμπέρασμα. Δεν θελω πολυ 5-10 τραγούδια να ακούσω μου φτάνει.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Αudeze Deckard - Παρουσίαση από το avclub.gr

αμα θες καμιά μέρα θα σου φέρω τον κλώνο να στον αφήσω να καταλάβεις σήμερα πως σου ακούγεται

Θα του αφήσουμε εκεί όλα για να βγάλει συμπέρασμα .