Ανταπόκριση από τον δρόμο.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Dead Prez-Let's Get Free (2000/Loud rec.)

Κάθε φορά που επισκέπτομαι τα πάτρια εδάφη,ξεκοκαλίζω διάφορα περιοδικά μουσικής φύσεως που έχω στοιβαγμένα στις ντουλάπες (στας Αθήνας δεν έχω χώρο καλά,καλά για την πάρτη μου),επιζητώντας την αναπροσέγγιση της αγαπημένης μου δεκαετίας όσον αφορά την μουσική ('90's)...Γιατί αγαπημένη; O λόγος είναι απλός..Στην συγκεκριμένη δεκαετία ''ανδρώθηκα'' μουσικά και την αγαπάω ιδιαίτερα ,κάτι που συμβαίνει όπως παρατηρώ και με άλλους μουσικόφιλους..Δύσκολα θα δει κάποιος σαραντάρη να την βρίσκει με παλαιότερες δεκαετίες και γηραιότερους να ταυτίζονται με μεταγενεστερες γενιες.
Υπάρχουν βέβαια και οι λαμπρές εξαιρέσεις οι οποίες μάλλον επιβεβαιωνουν τον κανόνα.

Ξεφυλλίζοντας λοιπόν το Ποπ & Ροκ (Αύγουστος του 2000-Το περιοδικό Zoo δεν είχε ''αυτονομηθεί'' ακόμα),σκόνταψα πάνω σε ένα άλμπουμ,το οποίο θεωρώ σαν εξέχουσα στιγμή στο είδος που υπηρετεί..Το Let's Get Free των Dead Prez...
Το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι ίσως το μοναδικό που υφαρπάζει ένα ολοστρόγγυλο δεκαράκι στις βαθμολογίες του τεύχους και υπογράφει ο Loyal T,ο οποίος αρκετά χρόνια αργότερα,έγραψε το πρώτο βιβλίο για την Hip-Hop κουλτούρα στην χώρα μας,(εννοώ όχι μεταφρασμένο) το New Rap Language - What does it all mean?.

Θα μου επιτρέψετε να παραθέσω το κείμενο αυτούσιο,αν και διαφωνώ με την βαθμολογία...Δεκαράκι θα έβαζα στο God Loves Ugly π.χ των Atmosphere,αν πιάσουμε τα εναλλακτικά hip hop άλμπουμ,αλλά αυτό έγκειται σε ενδελεχέστερο ψείρισμα και αυτή τη στιγμή δεν διαθέτουμε μαϊμού για πειραματισμούς. :)

Παμε λοιπον.



''Η πιο πρόσφατη απόδειξη ότι υπάρχουν ακόμα αφυπνισμένοι μαύροι αγωνιστές στη μητρόπολη της παρακμής και του ρατσισμού,δεν είναι ούτε νεκρή ούτε προεδρική,όπως με ενθουσιασμό διαπιστώνει ο Loyal T,πέρα για πέρα...ελεύθερη.

Οι Dead Prez είναι το καλύτερο γκρουπ από τότε που οι Public Enemy έχασαν το κοινό τους και οι NWA διαλύθηκαν..Συνδυάζουν δηλαδή το συνειδητοποιημένο πολιτικό στίχο τον Public Enemy και το reality rap των Niggers With Attitude,οι οποίοι μάλιστα σε μια συνέντευξη τους κάποτε είχαν διευκρινίσει ότι δεν είναι οι ίδιοι γκάνγκστερ,αλλά περισσότερο ανταποκριτές από τον δρόμο.
Φέρουν γνήσια την ατμόσφαιρα των Watts Prophets,του Gil Scott Heron και των Last Poets και όλα τα στοιχεία των X-Clan,Brand Nubian,Paris.
Επιτέλους,αυτοί είναι αληθινοί hip hop στρατιώτες και ξέρουν τι πολεμούν.
Το όνομα Dead Prez ειναι η αργκο συντμηση του Dead Presidents,εννοώντας αυτό το εξαιντσο χαρτί που κυβερνά τον κόσμο,δηλαδή το δολάριο,πάνω στο οποίο απεικονίζονται οι νεκροί πρόεδροι των Ηνωμένων Πολιτειών της ΑμεριΚΚΚής..
Αυτό μας υπενθυμίζει εκείνη τη σωστή και ισορροπημένη σχέση αγάπης-μίσους που πρέπει να έχουμε για το χρήμα,θεωρώντας το μέσο απόκτησης αγαθών αλλά και ρίζα κάθε κακού.
''Ο καπιταλισμός σημαίνει μαύρη καταπίεση'' δηλώνουν οι ίδιοι. Δεν πρόκειται απλώς για δυο καλά διαβασμένους ραπερ με είδωλα τους Μαύρους Πάνθηρες του '69,αλλά και για δυο ακτιβιστές ,μέλη ανάλογων οργανώσεων.
Επί τη ευκαιρία,είναι καλό να προσδιορίσουμε ορισμένες έννοιες που σχετίζονται με το πολιτικοποιημένο rap και την μελέτη της μαύρης σκέψης.
Signifying rap είναι η χρήση ενός αποσπάσματος από μια δημόσια διάλεξη ή συνέντευξη ενός επώνυμου ακτιβιστή,συνήθως έγχρωμου,που έχει συνδεθεί με την πάλη κατά της ρατσιστικής λευκής κυριαρχίας (white supremacy) όπως οι Marcus Garvey,Malcolm X,Bobby Seale κτλ. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που στο εξώφυλλο απεικονίζει Αφρικανούς αντάρτες της Νιγηρίας να ξεσηκώνονται υπέρ της ανεξαρτησίας τους.
Προφανως C. Gavin και L. Alford ειναι τα αληθινά τους ονόματα (η μάλλον πιο σωστά τα Αμερικανικά τους,που δεν σημαίνουν τίποτα),γιατι ο Mi εχει το αφρικανικο ονομα Mutulu Olugbala το οποιο σημαινει ''Με καθε τροπο απαραιτητος για την αγαπη του κοσμου'',ονομα που μας θυμίζει τον τίτλο κάποιων λόγων του Malcolm X.
Οταν λεμε μαυρος εθνικισμος (black nationalism),για να μην παρεξηγήσει κανείς την λέξη ''εθνικισμός'',εννοούμε αυτό το νέο παναφρικανικό έθνος σκλάβων,οι οποίοι έχασαν τις ρίζες τους και την ταυτοτητα τους,που συντάχθηκε στην δύση τέσσερις αιώνες πριν. (Κάτι μου θυμίζει αυτό. :) )
African griot,ως προγονος των συγχρονων ραπερ,συμφωνα με τον David Toop,στην ζωνη της σαβανας της δυτικής Αφρικής,είναι ο επαγγελματίας μουσικός,που λειτουργει ως ''οπλο προς ενοικιαση'' και ειναι συνδεσμος ζωντανου βιβλιου ιστοριας και εφημεριδας με φωνητική και ενοργανη δεξιοτεχνία..

Στην παραγωγη του αλμπουμ εχει βοηθησει ο Lord Lamar,των εξίσου πολιτικοποιημένων Brand Nubian,ενώ στα credits βρίσκουμε το όνομα ενός 'Ελληνα μηχανικού ήχου,του Christos Tsantilios.
Συναντούμε εδω μια επιτυχημένη μουσική ποικιλία,που θα πρέπει να οφείλεται σίγουρα σε αυτούς τους συνεργάτες,αλλά και η διατήρηση της μαύρης μουσικής παρακαταθήκης.
Στα Wolves και Police State έχουμε signifying παρέμβαση του Chairman Omali Yeshitela,που επισημαίνει ότι οι περισσότεροι μαύροι σήμερα μοιάζουν ναρκωμένοι και δεν συνέρχονται ούτε με μια ζωντανή,πόσο μάλλον τηλεοπτική,επανάσταση,καταλήγοντας στην πικρή αλήθεια ότι ''niggers ain't ready for revolution''. (Ας μην αρχίσω τους παραλληλισμούς).
Αμέσως μετά στο ''I'm A African'',δηλώνουν ότι δεν υπήρξαν ποτέ Αφροαμερικάνοι και έχουν δίκιο,γιατί στην πραγματικότητα Αφροαμερικάνος είναι ο μιγάς μαύρου και ερυθρόδερμου και αυτός λέγεται Zambo.
O Mista Sinista των X-ecutioners αναλαμβάνει τα scratch,ένας στίχος των NWA από το Niggaz4life παραφράζεται εύστοχα (αν ο Jam Master Jay ήταν μόνος του μια μπάντα,οι Dead Prez είναι ένας ολόκληρος στρατός) και αντίστοιχα τιμούν αλλού και τους Stetsasonic και ένα ποίημα του Abiodum Oyemole των Last Poets.
To ''They Scools'' ξεκινά με την ανατρεπτική δήλωση ''οι ίδιοι άνθρωποι που ελέγχουν το εκπαιδευτικό σύστημα,ελέγχουν και το σωφρονιστικό'',ρίχνοντας εκεί τις ευθύνες για το χαμηλό πνευματικό επίπεδο των μαύρων σήμερα.
Το ''It's bigger than hip hop'' είναι ρεμίξ του ''Hip Hop'' ,αλλά και με διαφορετικούς στίχους,όπου συναντάμε κάποια dub στοιχεία.
Αν και δεν πίστευα ότι θα υπήρχε ποτέ κάτι μεγαλύτερο από το hip hop,αυτό φαίνεται πλέον λογικό όταν,αντί να μεγαλώνει και να ωριμάζει,μικραίνει.
Στο ''Psycology'',το οποίο αρχίζει με blues διάθεση,ακούμε μια παράφραση στίχων του ''Message'',στα πρότυπα των Brand Nubian και του ''A Child's Born''.
To ''You''ll Find A Way'' είναι ένα αφροκουβανέζικο οργανικό κομμάτι,γεγονός που αυξανει το μουσικο κυρος των Dead Prez.
Όχι ότι στιχουργικά υστερούν:''Δεν θέλω να γίνω movie star,δεν θέλω να οδηγώ ακριβό αμάξι,θέλω απλά να ζήσω ελεύθερα την ζωή μου'' ή ''Δεν πιστεύω ότι ο Bob Marley πέθανε από καρκίνο,31 χρόνια πριν θα ήμουν και εγώ ένας Πάνθηρας,σκότωσαν τον Huey (Newton) γιατί ήξεραν ότι είχε μια απάντηση και όλα αυτά που βλέπεις στα νέα είναι προπαγάνδα''...
Δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω το υπέροχο ένθετο με τα φοβερά σκίτσα: απόδραση από φυλακές,σχολεία να καίγονται μαζί με την σημαία των ΗΠΑ,ένστολους μπάτσους με κεφάλια γουρουνιού και το γκλοπ στο χέρι (αυτές οι εικόνες βλέπετε δεν λογοκρίθηκαν από τον διευθυντή της δισκογραφικής τους),αγώνες capoeira στο φυσικό τους χώρο και εικόνες αθωότητας από τις αλησμόνητες πατρίδες της motherland.
Στο οπισθόφυλλο βλέπουμε την μαστιγωμένη πλάτη ενός απτόητου σκλάβου,προφανώς αρχηγού,σ' ένα κελί να μιλά στην υπόλοιπη φυλή του στην εποχή του δουλεμπορίου στο Νέο Κόσμο.
Ας θυμόμαστε λοιπόν ότι Uhuru σημαίνει ελευθερία,με την ελπιδα οτι οι Dead Prez δεν θα εχουν την καταληξη των Public Enemy ή των NWA.

-Βαθμολογια:10/10.




Tip.

Στο ''Be Healthy'' προτρέπουν τους ακροατές να μείνουν μακριά από ναρκωτικά,να τρέφονται σωστά και να πίνουν αρκετό νερό.. !! Μάλλον ξέρουν ότι πιωμένος δεν πας πουθενά..Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για επανάσταση..Κάτι ανάλογο είχε ξεστομίσει και ο Ice-T στο Watch the Ice Break αρκετά χρόνια πριν:''...y'all drink forties, and I drink milk''...(Μην την πατήσουμε σαν τους χίπηδες. -bye- )

Assasination


Propaganda


Οι Dead Prez είχαν δώσει πριν αρκετά χρόνια μια συναυλία με τους Active Member εδώ στην Αθήνα..Δεν γνωρίζω αν επαναλήφθηκε στο εξωτερικό..
Η εισαγωγή με τον Ρένο Αποστολίδη,μου θυμίζει αρκετά την τεχνοτροπία των Dead Prez και το Signifying rap που αναφέρει ο Loyal T στο παραπάνω κείμενο.
Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε κάποια στιγμή ο Εισβολέας με αποσπάσματα από την φωνή του Χρόνη Μίσσιου.
Τα παραθέτω και τα δυο,έτσι για να υπάρχουν.



Ιδού και το τεύχος του Πoπ & Ροκ για κάποιον που επιθυμεί να ανατρέξει στο αρχείο του.

Φιλούμπες. :)

View attachment 151461
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,301
Αθήνα
Σπύρος, δύναμη. :worshippy:
Τα μπράβο και οι ευχαριστίες επιβεβλημένα!
 
17 June 2009
3,594
Dead Prez-Let's Get Free (2000/Loud rec.)

[...........],που επισημαίνει ότι οι περισσότεροι μαύροι σήμερα μοιάζουν ναρκωμένοι και δεν συνέρχονται ούτε με μια ζωντανή,πόσο μάλλον τηλεοπτική,επανάσταση,καταλήγοντας στην πικρή αλήθεια ότι ''niggers ain't ready for revolution''. (Ας μην αρχίσω τους παραλληλισμούς).

Σπύρο ευχαριστούμε! Έπρεπε να ειπωθούν και να καταγραφούν κι αυτά :)
Οι παραλληλισμοί δεν είναι παρά η πικρή αλήθεια, όπως είπε εξαρχής ο Umar Bin Hassan: Niggers are scared of revolution
Με τους Last Poets έκαναν κι ένα εξαιρετικο 12ιντσο, το έχω ακούσει αλλά δεν το έχω - αν βρίσκεται κι αυτό στη δισκοθήκη σου, μια κόπια θα την ήθελα :ernaehrung004:

https://www.youtube.com/watch?v=PqPh5pHP1uw
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Σπύρο ευχαριστούμε! Έπρεπε να ειπωθούν και να καταγραφούν κι αυτά :)
Οι παραλληλισμοί δεν είναι παρά η πικρή αλήθεια, όπως είπε εξαρχής ο Umar Bin Hassan: Niggers are scared of revolution
Με τους Last Poets έκαναν κι ένα εξαιρετικο 12ιντσο, το έχω ακούσει αλλά δεν το έχω - αν βρίσκεται κι αυτό στη δισκοθήκη σου, μια κόπια θα την ήθελα :ernaehrung004:

https://www.youtube.com/watch?v=PqPh5pHP1uw

Θα το βρούμε...Το πρώτο δεν είναι άλμπουμ με την κλασσική έννοια ..Περισσότερο με κατηχητικό μοιάζει..:)
Επίσης πρέπει να σου γράψω τα παραπάνω του Common..Θα χορτάσεις groove και όχι μονο ...Μιας και τον έβαλες στην κουβέντα..

View attachment 152282
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Ο τελευταίος του λόγος.

Την επόμενη μέρα τον έβγαλαν από την μέση... Αυτά τα μάτια σπινθήριζαν ειλικρίνεια.

I've Been To The Mountaintop

 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Ανταπόκριση από τον δρόμο.

.
Σπυρο μηπως διαταρασσεις την κανονικοτητα ?

Για την "κανονικότητα" τα είχε πει μια χαρά ο Ρίτσος... Παραδόξως,υπάρχει και αυτό μέσα στον δίσκο..Στα πλαίσια του signifying rap που αναφέραμε πιο πάνω...Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο...
Υπομονή μέχρι την Τρίτη..


"Άνθρωποι, δήθεν ανιδιοτελείς, ζητούσαν να τον προστατεύσουν
(προστατευμένοι οι ίδιοι απ τ όνομά του).
Μην κάνεις ετούτο ή τ´ άλλο- του λέγαν˙
μη δίνεις στόχο, μη λύνεις τα κορδόνια σου ή τη ζώνη σου μπροστά τους,
μη γίνεσαι θύμα κάθε τόσο της ειλικρίνειάς σου.
Εκείνος τους χαμογέλαγε συγκατανευτικά
κι έπαιρνε με τα δυό του δάχτυλα μόνον
ένα ένα τα «μη» τους και τα πέταγε μες το δοχείο απορριμάτων
μαζί με τα ρούχα του.
Κι έτσι γυμνός, ωραίος, επαναστάτης,
φορώντας μονάχα τα τρύπια του (απ τις πολλές ορειβασίες) παπούτσια,
πέρασε κάτω απ' τις ζητωκραυγές και τις κατάρες
και χάθηκε γαλήνιος μέσα στην αθανασία."