Αγορά 65άρας (MU, Qled ή Oled)

darth_kospo

Established Member
4 March 2009
224
Καλημέρα,

Μετά από 10 χρόνια με την αξιοπρεπέστατη 50G10 (Panasonic), κοιτάω πλέον για αγορά τηλεόρασης και νομίζω η αναβάθμιση στις 65 ίντσες είναι αυτό που θα κάνει τη διαφορά.

Η απόσταση είναι γύρω στα 3 μέτρα. (τώρα έχω φέρει τον καναπέ στα 2 για να μπορώ να βλέπω σαν άνθρωπος στην 50άρα)
Το budget δεν είναι σταθερό, απλά κοιτάω να αγοράσω κάτι το οποίο θα αξίζει τα χρήματά του.
Στη αρχή ήταν για μένα μονόδρομος η OLED, αλλά βλέποντας το ακριβό κόστος δεν ξέρω αν θα είναι value for money. Την Panasonic την είχα αγοράσει 1500 Ε (και ήταν απ’ τις πολύ καλές).

Οι επιλογές που έχω καταλήξει είναι:
  • Samsung UE65MU9000 --> 1600 E
  • Samsung QE65Q7C --> 2200 E
  • LG 65 B75V --> 2800 E
1[SUP]η[/SUP] ερώτηση είναι ποια θεωρείτε καλύτερη για τα χρήματα της ( η διαφορά φτάνει > 1000 Ε) και
2[SUP]ον [/SUP] αξίζει να περιμένω μέχρι το mundial (όπως διάβασα σε άλλα post), γιατί τα κομμάτια του 17 θα έχουν ψιλοεξαντληθεί τον Ιούνιο-Ιούλιο και του 18’ θα είναι πολύ ακριβά.

Να ενημερώσω ότι η τηλεόραση θα χρησιμοποιηθεί καθαρά για Netflix και Gaming
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Προσωπικά συμβιβάστηκα με 55' OLED και από τότε δεν χορταίνω χρώματα, εικόνα και...ήχο.
Για τις απλές LED δεν έχω γνώμη, φυσικά θα προτιμούσα 65' αλλά τελικά όπως αναφέρουν και άλλοι πιο έμπειροι φίλοι του forum ζυγίζεις τι προτιμάς περισσότερο.
Φαντάζομαι οι 65' OLED θα έχουν πιο λογικές τιμές στο μέλλον όπως έγινε με τις 55'.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Το μεγάλο ερώτημα είναι ποσο μπορείς να περιμένεις? Εγώ βλέπω τις 65αρες OLED μέχρι το τέλος του χρόνου 2000 ίσως και πιο κάτω.
 

darth_kospo

Established Member
4 March 2009
224
Το μεγάλο ερώτημα είναι ποσο μπορείς να περιμένεις? Εγώ βλέπω τις 65αρες OLED μέχρι το τέλος του χρόνου 2000 ίσως και πιο κάτω.

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!

Κοιτάω τις Oled από την B6V και μετά. Θα μπορούσα να περιμένω λίγο ακόμα, αλλά πιστεύω ότι για ≈ 2000E 65άρα Oled στην καλύτερη θα έχουμε σε 1 χρόνο από τώρα.
Όσο για τις ίντσες, είναι ο νούμερο 1 παράγοντας για την επιλογή μου, οπότε οι 65 είναι μονόδρομος.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!

Κοιτάω τις Oled από την B6V και μετά. Θα μπορούσα να περιμένω λίγο ακόμα, αλλά πιστεύω ότι για β‰ˆ 2000E 65άρα Oled στην καλύτερη θα έχουμε σε 1 χρόνο από τώρα.
Όσο για τις ίντσες, είναι ο νούμερο 1 παράγοντας για την επιλογή μου, οπότε οι 65 είναι μονόδρομος.

Για το μέγεθος δεν υπάρχει θέμα. Εγώ έχω την 65B7(Την πήρα 2099) και κάθομαι στα 2 μετρα, σίγουρα πας για 65+.
Τώρα για τις τιμές οι 65C8 έχει αρχική τιμή 3499 και η 65B8 θα έχει ακόμα πιο χαμηλή τιμή ίσως κάτω από 3000. Εγώ δεν αποκλείω Νοέμβριο στο Black Friday να την έχουν στις 2000.
Ακόμα δεν αποκλείω στο παγκόσμιο να βρείς την 65B7 σε αυτή την τιμή αν μείνουν φυσικά.

PS Επίσης να συμπληρώσω ότι φέτος φαίνεται ότι οι OLED έχουν ανταγωνισμό, οι νέες QLED είναι πολύ βελτιωμένες σε πολύ πιο προσιτές τιμές από ότι ήταν πέρσι. Εγώ πάντως στη θέση σου θα περίμενα.
 
Last edited:

darth_kospo

Established Member
4 March 2009
224
Δεν γνώριζα ότι οι αρχικές των OLED είναι τόσο χαμηλά σε σχέση με πέρσι. Είδα στο skroutz τις καινούριες 65NU τις Samsung με αρχική >2700Ε και αποθαρρύνθηκα. Αλλά με αυτά τα δεδομένα ίσως η επόμενη Black Friday να αξίζει.
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Δεν γνώριζα ότι οι αρχικές των OLED είναι τόσο χαμηλά σε σχέση με πέρσι. Είδα στο skroutz τις καινούριες 65NU τις Samsung με αρχική >2700Ε και αποθαρρύνθηκα. Αλλά με αυτά τα δεδομένα ίσως η επόμενη Black Friday να αξίζει.
Είδαμε και πέρυσι το 2017 το black friday. Μια κοροϊδία. Κάποια λίγα μοντέλα σε καλες τιμες και αυτό ηταν.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Δεν γνώριζα ότι οι αρχικές των OLED είναι τόσο χαμηλά σε σχέση με πέρσι. Είδα στο skroutz τις καινούριες 65NU τις Samsung με αρχική >2700Ε και αποθαρρύνθηκα. Αλλά με αυτά τα δεδομένα ίσως η επόμενη Black Friday να αξίζει.

Οι φετινές OLED είναι 1800 ευρώ κάτω από πέρσι.
Επειδή παρακολουθώ τις τιμές. Για παράδειγμα η 65C7 είχε αρχική τιμή 5299 και στο Black Friday την είδαμε στα 2699, μιση τιμή. Αν συμβεί κάτι αντίστοιχο και φέτος η 65C8 που είναι 3499 θα είναι κοντά στις 2000 και η 65B8 σίγουρα πιο κάτω!!
 

Attachments

  • Screenshot-2018-4-26 LG OLED65C7V.png
    Screenshot-2018-4-26 LG OLED65C7V.png
    28.3 KB · Views: 244

darth_kospo

Established Member
4 March 2009
224
Οι φετινές OLED είναι 1800 ευρώ κάτω από πέρσι.
Επειδή παρακολουθώ τις τιμές. Για παράδειγμα η 65C7 είχε αρχική τιμή 5299 και στο Black Friday την είδαμε στα 2699, μιση τιμή. Αν συμβεί κάτι αντίστοιχο και φέτος η 65C8 που είναι 3499 θα είναι κοντά στις 2000 και η 65B8 σίγουρα πιο κάτω!!

:eek: Wow!! ναι τη θυμάμαι την C7V στα 2700. Σίγουρα οπότε αξίζει η αναμονή. (10 χρόνια περίμενα λίγο ακόμα αξίζει για κάτι καλό). Thanks και πάλι πολύ!

Ελπίζωντας για τώρα μόνο αν σκάσει καμιά πολύ καλή προσφορά στο mundial
 

mberg

Established Member
9 November 2015
124
Απάντηση: Re: Αγορά 65άρας (MU, Qled ή Oled)

Για να μην ανοίγω νέο θέμα γράφω και γω εδώ. Πάνω κάτω έχω το ίδιο δίλλημα με τον darth kospo. Τώρα έχω μια 55αρα panasonic cxm710 με απόσταση θέασης γύρω στα 3μ. Πολύ καλή και με αρκετά καλό μαύρο για τα δεδομένα των LCD αλλά θεωρώ πλέον ότι είναι μικρή για απόσταση 3 μέτρων οπότε κοιτάω κάτι σε 65. Μπήκα στον πειρασμό να τσιμπήσω την 55αρα oled που είχε πρόσφατα προσφορά το public αλλά έκανα πίσω τελικά λόγω ιντσών. Δεδομένου ότι οι 65αρες oled κρατάνε ακόμα τιμή, τι θα προτείνατε με budget γύρω στα 1500? Διστάζω να πάω σε 65αρα LED γιατί δεν είμαι βέβαιος ότι θα είναι καλύτερη σε απόδοση από την panasonic που έχω τώρα και από την άλλη οι oled (κρυφός πόθος) είναι ακόμα τσιμπημένες. Θα άξιζε λέτε να πάω σε 55αρα oled, αν πνίξω τον καημό μου με τις ίντσες?
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Αν θέλεις ποιότητα πάνελ/απόδοση χρωμάτων παίρνεις την 55' oled b7. Αν θέλεις μέγεθος παίρνεις την Sony 8596/9005 ή τη Samsung mu8000.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Σίγουρα η OLED είναι καλύτερη τηλεόραση απο αυτή που έχεις, αλλά με την απόσταση θέασης που έχεις πρέπει να πάς σε 65" Η panasonic σου είναι αξιοπρεπέστατη σε εικόνα οπότε θα σου πρότεινα να περιμενεις να βρείς μια 65 oled στο budget σου..
 

mberg

Established Member
9 November 2015
124
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι σκέφτομαι να περιμένω λίγο λόγο μουντιάλ μήπως παίξει κάποια προσφορά σε 65αρα ολεδ.. Διαφορετικά αν οι τιμές είναι απαγορευτικες ποια άλλη 65αρα πέρα από oled θα προτείνατε;
Μόλις είδα τα μοντέλα που πρότεινες chrizla θα τα τσεκάρω σ ευχαριστω
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν βλέπεις μέχρι full hd περιεχόμενο τότε όλες οι lcd τηλεοράσεις με va panel πάνω κάτω ίδιες είναι. Τα παραπάνω λεφτά πάνε στο 4Κ στο κομμάτι που λέγεται hdr.
Η xe90 και η xe85 σαν βασική διαφορά έχουν το local dimming και έτσι η 90 θα δώσει τα 1000nits φωτεινότητα τοπικά στην εικόνα που θα χρειαστεί σε ορισμένα σημεία στις hdr ταινίες.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Όπως τα λέει ο φίλος είναι. Αν βλέπεις πολύ 4k περιεχόμενο αξίζει να πας σε ακριβές σειρές πχ Sony 9005 λόγω local dimming. Εγώ που βλέπω συνήθως μέχρι 1080p περιεχόμενο πήρα την 65' Sony 8596 στα 1300 στη blackfriday και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει και στοιχειώδες hdr το οποίο λειτουργεί και σε σειρές Netflix.
 

mberg

Established Member
9 November 2015
124
Η χρήση της είναι για Netflix 4k συνήθως περιεχόμενο και σειρές/ταινίες με εξωτερικό σκληρό συνήθως στα 1080 αφού δύσκολα βρίσκεις 4k περιεχόμενο σε torrent. Επίσης ΟΤΕ τβ κυρίως αθλητικά. Για digea ούτε λόγος, η γυναίκα μόνο. Άρα με αυτές τις προϋποθέσεις να προτιμήσω την 9005; αν κ έχουν κ 400ε διαφορά.. Αρκετά ικανό ποσο
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Από ένα σημείο και μετά δίνεις πολλά λεφτά για μικρές διάφορες. Αυτό συμβαίνει και σε τηλεοράσεις, σε ενισχυτές, ηχεία κλπ.
 

mberg

Established Member
9 November 2015
124
Από ένα σημείο και μετά δίνεις πολλά λεφτά για μικρές διάφορες. Αυτό συμβαίνει και σε τηλεοράσεις, σε ενισχυτές, ηχεία κλπ.
Μάλιστα κατάλαβα. Άρα περιμένω να παίξει κάποια προσφορά για την 8596 η καμία ολεδ αν κάνω την υπέρβαση. Για την 8000 Σάμσου γκ που πρότεινε ο φίλος παραπανω έχεις άποψη; σε σχέση με την 8596 πάντα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.