Denon AVR-1612 αγορά ηχείων

alexnik

New member
19 July 2011
29
Καλησπέρα σας,
έχω πάρει εδώ και κάποιο καιρό τον ενισχυτή του τίτλου και θέλω να αγοράσω κάποια ηχεία για ένα σύστημα 5.1 τον έχω κυρίως για ταινίες και όχι για μουσική. Αυτή τη στιγμή έχω κάποια Samsung χωρίς subwoofer γιατί αυτά που αγόρα μεταχειρισμένα δεν ήταν με active sub woofer και εγώ πριν τα πάρω δεν είχα ιδέα τι χρειάζομαι ούτε βέβαια και τώρα ξέρω οπότε αφήνομαι στα χέρια σας να με βοηθήσετε.
Τo budget είναι περιορισμένο θα προτιμούσα να μην ξεπεράσω τα 200 ευρώ αλλά αν υπάρξει κάποια προσφορά σε κάτι μεγαλύτερο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
με 200 ευρώ φίλε μου δεν μπορείς να κάνεις πολλα πράγματα δυστυχώς.Τί μέγεθος έιναι ο χώρος σου;
 

alexnik

New member
19 July 2011
29
Ναι το κατάλαβα και από την έλειψη απαντήσεων στο θέμα.
Για το σαλόνι το θέλω ειναι 30 τετραγωνικά περίπου. Η αλήθεια είναι οτι δεν ψάχνω να κάνω κάτι εξαιρετικό, ένα απλό σύστημα 5.1.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
https://www.skroutz.gr/s/10865846/Koda-AV-707-MKII.html
https://www.skroutz.gr/s/2511645/Yamaha-NS-PA120.html
https://www.skroutz.gr/s/9240750/Akai-SS014A-265.html
https://www.skroutz.gr/s/418347/Yamaha-NS-P20.html
https://www.skroutz.gr/s/2751000/Yamaha-NS-P40.html


αυτα ειναι στο μπατζετ σου.
δεν εχω ακουσει κανενα αλλα θα επερνα ή τα Koda ή τα ΑΚΑΙ και καποια στιγμη θα προσθετα και ενα sub.
αλλιως εαν θελεις απλα να ακους και να τα εχεις ολα σε ενα και σε κομπακτ μεγεθος,ενα απο τα 2 πακετα της yamaha.
εννοειται οτι το απολυτο θα ηταν να τα βρεις καπου και να τα ακουσεις.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ειναι 3 ωμ και πρεπει ιδεατα να βρεις ηχεια στα 8 ωμ για τον ενισχυτη.
Λογω των τετραγωνικων σου, θα σου ελεγα απο τα παραπανω που προταθηκαν, να προτιμησεις αυτα οπου θα ειναι στα 8 ωμ και θα εχουν την μεγαλυτερη ευαισθησια (για να εχεις και δυνατες σταθμες)

Αν παρ'ολα αυτα κανενα απο τα παραπανω ηχεια δεν πληρουν αυτες τις 2 παραμετρους (θα πρεπει να βρεις τα specs τους σε καποιο pdf) θα σου ελεγα ειτε να στραφεις σε μεταχειρισμενα, ειτε να προσθεσεις καποιο επιπλεον ποσο και αργοτερα να στραφεις σε καποιο καλυτερο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα ηχεία θα απλωθούν σ όλο το χώρο του σαλονιού ή ο χώρος ακρόασης θα είναι μικρότερος; Τι απόσταση θα είσαι απ τα κυρίως ηχεία; Σε ρωτάω γιατί αν ο χώρος ακρόασης είναι ένα μικρότερο τετράγωνο απ αυτό των 30 τ.μ. κι είσαι μέχρι 2 μέτρα απ τα ηχεία τότε χρειάζεσαι μόνο ένα sub, μιλώντας πάντα βέβαια για το συγκεκριμένο μπάτζετ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Προσωπικα δεν θα εβαζα τα ηχεια που εχει στα 3 ωμ να παιξουν στον denon.
Ενδεχεται οταν θα ανεβασει τις σταθμες, ο ενισχυτης να βγαλει ενδειξη overload και να κλεινει λογω προστασιας.
 

alexnik

New member
19 July 2011
29
Ναι φυσικά, ο χώρος των ηχείων θα είναι 15 τετραγωνικα περίπου και η απόσταση από τα ηχεία/τηλεόραση θα είναι ~4 μέτρα.
 

alexnik

New member
19 July 2011
29
Re: Απάντηση: Denon AVR-1612 αγορά ηχείων

Ειναι 3 ωμ και πρεπει ιδεατα να βρεις ηχεια στα 8 ωμ για τον ενισχυτη.
Λογω των τετραγωνικων σου, θα σου ελεγα απο τα παραπανω που προταθηκαν, να προτιμησεις αυτα οπου θα ειναι στα 8 ωμ και θα εχουν την μεγαλυτερη ευαισθησια (για να εχεις και δυνατες σταθμες)

Αν παρ'ολα αυτα κανενα απο τα παραπανω ηχεια δεν πληρουν αυτες τις 2 παραμετρους (θα πρεπει να βρεις τα specs τους σε καποιο pdf) θα σου ελεγα ειτε να στραφεις σε μεταχειρισμενα, ειτε να προσθεσεις καποιο επιπλεον ποσο και αργοτερα να στραφεις σε καποιο καλυτερο.

Τα μόνα με 8ωμ είναι τα KODA τα υπόλοιπα είναι στα 6
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ναι φυσικά, ο χώρος των ηχείων θα είναι 15 τετραγωνικα περίπου και η απόσταση από τα ηχεία/τηλεόραση θα είναι ~4 μέτρα.

Πολύ μεγάλη απόσταση, θες μεγαλύτερο μπάτζετ για μεγαλύτερα ηχεία τα οποία με τη σειρά τους θα ζητήσουν μεγαλύτερο ενισχυτή. Αν δεν μπορείς να αλλάξεις διαρύθμιση να φέρεις τα ηχεία πιο κοντά ή να μεγαλώσεις το μπάτζετ τότε βολέψου μ αυτά, δώσε τα λεφτά για υπογούφερ κι απλά θα υποχρεωθείς να παίζεις σε χαμηλές εντάσεις για να μην πάρεις τίποτα στο χέρι. Αν μπορείς βάλε μία πρόχειρη κάτοψη με τη θέση ακρόασης και των ηχείων.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κοιταξε αν το μπατζετ δεν γινεται να ανεβει αλλο ουτε μελλοντικα, αναγκαστικα θα στραφεις σε τυπου koda κλπ.
Αν ομως ζητας κατι καλυτερο (και για μουσικη) βαλε κατι ακομα, αγορασε τα και κομματι κομματι εν αναγκη και στρεψου σε κατι πιο αξιολογο αλλα ταυτοχρονα vfm οπως π.χ. wharfedale, magnat.
Αν εχεις προθεση ΚΑΙ για subwoofer, τοτε θα μπορουσαν και τα μπροστινα L/R να ειναι και αυτα βασης αντι για δαπεδου, αν ετσι στο τελικο setup θα σου ερθουν φθηνοτερα.

Eγω στη θεση σου θα εκανα την υπερβαση και απο koda θα πηγαινα στα παρακατω:

https://www.skroutz.gr/s/396127/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-802.html#specs
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Γιάννη είναι τεράστιο φορτίο τα συγκεκριμένα δαπέδου για τον ενισχυτή του, θα τον γονατίσουν και χωρίς υπογούφερ ακόμα χειρότερα. Σίγουρα για την απόσταση ακρόασης θέλει δαπέδου αλλά αυτά θα ζητήσουν και τον ανάλογο ενισχυτή. Ωπωσδήποτε με το συγκεκριμένο σετ ένα υπογούφερ και τα κροσόβερ ψηλά. Θα μπορούσε να πάει και σ αυτά αλλά πάλι θέλει υπέρβαση μπάτζετ για υπογούφερ.
 
Last edited:

alexnik

New member
19 July 2011
29
αυτός είναι ο χώρος (πίσω από την τηλεόραση δεν είναι τοίχος είναι ο υπόλοιπος χώρος) τα τετραγωνάκια είναι οι θέσεις των ηχείων.

Capture.JPG
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ωραίος και γρήγορος μ αρέσει αυτό, λοιπόν η απόσταση δηλαδή απ τον καναπέ έως και την τηλεόραση είναι 4 μέτρα; Το δεξί ηχείο και την tv θα μπορούσες να τα μετακινήσεις πιο δεξιά ν ανοίξει το ηχητικό πεδίο και να αποκτήσεις καλύτερη στερεοφωνία; Ιδανικά η τηλεόραση να πάει στο κέντρο του καναπέ και το δεξί ηχείο ει δυνατόν στην ευθεία με το πίσω δεξί; Επίσης δυνατότητα μετακίνησης του καναπέ και των πίσω ηχείων ένα μέτρο μπροστά υπάρχει;
 

alexnik

New member
19 July 2011
29
Μέχρι το πίσω μέρος του καναπέ είναι κάτι λιγότερο από 4 μέτρα όσο για τις μετακινήσεις δυστυχώς όχι τίποτα, είναι έτσι ο χώρος που δεν κουνιέται τίποτα.
Προσπάθησα να πάω την τηλεόραση στο δεξιό τοίχο για να είναι πιο τετραγωνισμένος ο χώρος αλλά στον αριστερό τοίχο υπάρχει μπαλκονόπορτα και δεν βλέπεις τίποτα στην τηλεόραση σε εκείνο το σημείο από την αντανάκλαση.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Tα eltax δεν διαφερουν και πολυ απο τα koda akai κλπ
Το θεμα ειναι να αποφασισει εαν θελει απλα καλυτερες σταθμες σαν (sound pressure) στο χωρο, καθως και λιγο καλυτερο γεμισμα στις μεσοχαμηλες, ή θελει και λιγο καλυτερο ηχο ωστε και εκει να υπαρξει μια καποια αναβαθμιση.

Σαφως με τα διαθεσιμα χρηματα και στησιμο 5.1 η κουβεντα τελειωνει πριν καν αρχισει.

Η μια επιλογη ειναι να στραφει σε αυτα που προαναφερθηκαν μεσα στο μπατζετ και η αλλη ειναι να αυξηθει το μπατζετ και ισως να σκεφτει την αγορα κομματι κομματι, ωστε να μεταθεσει στο μελλον το εξτρα κοστος.

Κατι αλλο πολυ κοντα στο Budget του δεν μπορω να σκεφτω εκρος απο magnat-wharfedale που ανεφερα. Και με κατι τις παραπανω και απο αυτα, να παει σε Polk.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ δεν είπα να τον πας στον δεξιό τοίχο, αν είναι σωστή η κλίμακα του σχεδίου μιλάω για κανά μέτρο λίγο πιο δεξιά. Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι έχεις αρκετή απόσταση απ το εμπρός ηχητικό πεδίο οπότε τα ηχεία που έχεις δεν σε καλύπτουν παρά μόνο σε χαμηλές εντάσεις, αν μπορείς να συμβιβαστείς μ αυτό τότε με το μπάτζετ σου προχώρα σ ένα ενεργό υπογούφερ κι είσαι οκ. Ολα αυτά προσωπική άποψη, υπομονή και γι άλλες προτάσεις και περίμενε και τον Pleo που είναι πιο ειδικός από μένα κι έχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Kωστα επαναλαμβανω, τα δορυφορικα που ειχει ειναι 3ωμα.
Δεν νομιζω οτι πρεπει να τα βαλει να παιξουν στον denon, συμπληρωνοντας μονο ενα sub.