VU+ Uno 4K SE 1x DVB-S2 FBC Twin Tuner

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το παρήγγειλα και τον περινένω τον δέκτη .
Ασχολήθηκα λίγο με linux , πιο/πια image θεωρείται καλύτερο για τον δέκτη ;
Λίγο δεν κατάλαβα τι παίζει με το Tuner, είναι ένα διπλό DVB-S2 FBC Tuner(βρήκα στο net τι είναι η ταχνολογία FBC) ,αυτό σημαίνει 1x DVB-S2 FBC Twin Tuner;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
asset.php


Ήρθε χτες ο δέκτης ,δοκίμασα 3-4 image μέχρι τώρα .
Οι πρώτες εντυπώσεις .
Καλή ποιότητα εικόνας ,κατευθείαν πήγα στο TRT 4K να δω τι ποιότητα έχει .Αλλά και σε HD κανάλια είδα καλή ποιότητα εικόνας .
Η πίσω μεριά του δέκτη είναι αρκετά πλήρης , όπως φαίνεται και στην εικόνα .
Περίμενα όμως να έχει κάτι και μπροστά , μια θύρα usb νομίζω έπρεπε να έχει και μπροστά .Ας είχε μια μπροστά μια πίσω, παρά να είναι και οι δυο πίσω .
Μάλιστα τις θύρες usb τις έχει κάτω από την υποδοχή για το ethernet , αντί να είναι από πάνω , και να βάζεις και να βγάζεις το στικάκι πιο εύκολα .
Ωραία και μεγάλη η οθονίτσα μπροστά , από τα θετικά του δέκτη αυτό .
 

Attachments

  • vu+.jpg
    vu+.jpg
    194.3 KB · Views: 277

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
270 χωρίς μεταφορικά το έχει το Amazon.de
294 με ελληνικό ΦΠΑ και μεταφορικά
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Και κάπου στα 300 εχει πέσει και ο solo. Τώρα άραγε τι αξίζει πραγματικά σε αυτά τα λεφτά ο solo η ο uno?
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Αφού δοκίμασα 5-6 image κατέληξα στο open ATV για τον VU+ Uno 4K SE.
Έχει καλή ποιότητα εικόνας και ρυθμίσεις για την εικόνα που δεν βρήκα στα άλλα image.
Έβαλα oscam και δολεύει μια χαρά .
Και αρκετά γρήγορο στην αλλαγή καναλιών .
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: Απάντηση: Re: VU+ Uno 4K SE 1x DVB-S2 FBC Twin Tuner

Του δεκτη, ισως (με) ενοχλει σε σκοτεινο περιβαλλον.
Τον παρηγγειλα χθες τελικα, σε καμμια εβδομαδα θα τον εχω στα χερια μου νομιζω.

Aπο τα Images που δοκιμασες ηταν και το πιο γρηγορο το OpenATV ή εκανες παραχωρησεις για τις ρυθμισεις εικονας;

Διαβαζω σε καποια forum για εντονο sharpness στην εικονα αλλα μαλλον λογω ρυθμισεων θα ειναι.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Eπειδή εμένα μου αρέσει στο σκοτάδι που φαίνεται πιο κανάλι δείχνει ο δέκτης ,δεν το έψαξα αν απενεργοποιείται .
Δοκίμασα τα BlackHole,Open BlackHole ,(μου έκανε επανεκκινήσεις) ,Satdreamgr 5(μου φάνηκε πιο αργό στις αλλαγές καναλιών ),openpli 6.1 και OpenATV.
Τα δυο τελευταία μου φάνηκαν τα καλύτερα .
Το OpenATV το δούλεψα περισσότερο , ίσως και στο openpli 6.1 αν το έψαχνα περισσότερο να είναι στο επίπεδο με το OpenATV. Δηλαδή πολύ καλή εικόνα και γρήγορο στις αλλαγές καναλιών .
Το OpenATV έχει κλίμακα για το sharpness από το 0-256 , ήταν στην εργοστασιακή τιμή στο μηδέν(0) και το πήγα στο 128 .Αν το βάλεις στο μηδέν(0) δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το sharpness , αν δεν σου αρέσει να έχει οξύτητα η εικόνα.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Μέχρι τώρα πιο ευαίσθητο tuner (από τους δέκτες έχω ή πέρασαν από τα χέρια μου) είχα του Dr.HD F15.
Έψαξα κάποιο οριακό κανάλι για να δω τις διαφορές , ο VU+ Uno 4K SE μου έδινε εικόνα χωρίς καθόλου σπασίματα ,ενώ ο Dr.HD F15 δεν είχε καν ένδειξη σήματος .
Αν δεν έχω κάτι λάθος (το τσέκαρα πολλές φορές) ίσως μιλάμε κοντά στο 1db πιο ευαίσθητο tuner του VU+ Uno 4K SE .
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Και κάπου στα 300 εχει πέσει και ο solo. Τώρα άραγε τι αξίζει πραγματικά σε αυτά τα λεφτά ο solo η ο uno?

ο SOLO 4k δεν θα υποστηριζει το DVB S2X tuner οποτε ειτε ultimo ειτε στους καινουργιους!
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Μέχρι τώρα πιο ευαίσθητο tuner (από τους δέκτες έχω ή πέρασαν από τα χέρια μου) είχα του Dr.HD F15.
Έψαξα κάποιο οριακό κανάλι για να δω τις διαφορές , ο VU+ Uno 4K SE μου έδινε εικόνα χωρίς καθόλου σπασίματα ,ενώ ο Dr.HD F15 δεν είχε καν ένδειξη σήματος .
Αν δεν έχω κάτι λάθος (το τσέκαρα πολλές φορές) ίσως μιλάμε κοντά στο 1db πιο ευαίσθητο tuner του VU+ Uno 4K SE .
Tζάμπα το πένεψα το tuner του VU+ Uno 4K SE σε σχέση με αυτό του Dr.HD F15, τελικά έχουν την ίδια ευαισθησία .
Δοκίμασα πριν από λίγο σε πολλές οριακές συχνότητες και είχαν τα ίδια αποτελέσματα οι δυο δέκτες .
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Re: Απάντηση: VU+ Uno 4K SE 1x DVB-S2 FBC Twin Tuner

Tζάμπα το πένεψα το tuner του VU+ Uno 4K SE σε σχέση με αυτό του Dr.HD F15, τελικά έχουν την ίδια ευαισθησία .
Δοκίμασα πριν από λίγο σε πολλές οριακές συχνότητες και είχαν τα ίδια αποτελέσματα οι δυο δέκτες .

εχεις δοκιμασει να κατεβασεις τις συχνοτητες στον Eutelsat 33E που εχει ελευθερα τα τρια γαλλικα καναλια?

https://www.flysat.com/e33e-hd.php
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Προσπάθησα να πιάσω στις 33,1Ε δυο συχνότητες που είναι σε S2X και είδα ότι έχουν fec 25/36 , δεν βρίσκω στο δέκτη κάποια τέτοια ρύθμιση .
To DVB-S2X tuner από ότι βλέπω το έχουν όλοι VU+ Uno 4K SE, πως πιάνουμε αυτά τα κανάλια ;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Επειδή στο image που έχω (openatv) δεν έχει fec = Auto δεν ήξερα τι να βάλω για το 25/36.
Λοιπόν δοκίμασα στην 12621 SR 10058 FEC: 25/36 όλα τα fec και δεν μου έδωσε σήμα .
Πριν από λίγο δοκίμασα στην 12597 SR 10058 FEC: 25/36 όλα τα fec και μου έδωσε σήμα στα 1/2 , 4/5 και 7/8 και κατέβασα τη συχνότητα .
Η 12621 SR 10058 FEC: 25/36 λοιπόν δεν ισχύει .
 
Last edited: