Samsung UE55KS8000 πρόβλημα πάνελ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μία Samsung UE55KS8000 περίπου 2 χρόνια τώρα και πριν από μερικές μέρες παρατήρησα κάτι περίεργο στο πάνελ. Μετά από λίγο ψάξιμο και δοκιμές ανακάλυψα αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Καμιά ιδέα?

Όταν βλέπω ταινίες τις περισσότερες φορές δεν φαίνεται τίποτα παρά μόνο σε σκοτεινές σκηνές και όταν το χρώμα είναι παρόμοιο με αυτό της φωτογραφίας.
 

Attachments

  • 20180427_223531.jpg
    20180427_223531.jpg
    35.3 KB · Views: 119

anthpao

New member
26 January 2008
27
Θεσσαλονίκη
Ο χώρος που έχεις την τηλεόραση είναι καθαρός. Καπνίζουν άτομα κοντά στην τηλεόραση; Την ξεσκονίζεις συχνά; Αυτό είναι ένα φαινόμενο που το πάθαινε των γονειών μου (48Η6400) και άλλαξα πάνελ 3 φορές εντός εγγύησης. Το τελευταίο πάνελ που βάλανε, από ότι μου είπε ο τεχνικός της Samsung, ήταν revision 2 και δεν έχει αυτό το πρόβλημα. Πράγματι τα τελευταία δύο χρόνια δεν το παρουσίασε ξανά. Έκανε η Samsung το ίδιο λάθος και στα καινούρια πάνελ; Κάτι ακόμα: το παρουσίασε ξαφνικά ή σταδιακά;
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Την κρατάω πάντα καθαρή φίλε μου και στο σπίτι δεν καπνίζει κανένας. Δεν ξέρω αν έγινε ξαφνικά διότι από διάφορα τεστ που έκανα με διάφορα χρώματα μόνο στο γκρι το παρουσιάζει αυτό και δεν είναι κάτι που είναι άμεσα εμφανές όταν παρακολουθείς μία ταινία. Στο ίντερνετ βρήκα ότι αυτό το πρόβλημα ονομάζεται DSE (Dirty Screen Effect) και είναι ένα πρόβλημα κατά το οποίο το πάνελ παρουσιάζει αδυναμία ομοιόμορφης απεικόνησης κάποιου χρώματος το οποίο συνήθως είναι γκρι απόχρωσης. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό δεν βρήκα πολλές πληροφορίες. Ευτυχώς ήταν εντός εγγύησης και τώρα περιμένω το service της samsung για ενημέρωση.