Canon EOS 70D κυρίως για βίντεο: Ερωτήσεις και αμφιβολίες

18 June 2006
523
Καλησπέρα σας.

Πρόκειται (?) σε 2/3 ημέρες να αποκτήσω την πρώτη μου DSLR την Canon EOS 70D (εκθεσιακό μοντέλο με επίσημη εγγύηση 1 έτους).

Αναζητώντας πληροφορίες σχετικά στο διαδύκκτιο, έχω κάποιες αμφιβολίες σχετικές κυρίως με την αξιοπιστία της.
Συγκεκριμένα υπάρχουν πολλές αναφορές γιά κάψιμο του motherboard λόγο υπερθέρμανσης (κατασκευαστικό λάθος λένε) όταν χρησιμοποιείται γιά video. Συγκεκριμένα "Error 80" και πάπαλα.
Κόστος αντικατάστασης γύρω στα 400$ (ή 300 ευρώ από ότι διάβασα από κάποιον κάτοχο που υποτίθεται ότι είχε το ίδιο θέμα).

Επίσης γιά θέματα στο AF όταν γίνεται χρήση μεγάλου aperture.

Αλλού όμως ακούγονται διθυραμβικά σχόλια και από ξένα reviews και από κατόχους με > 2 χρόνια χρήσης. Εκεί δεν αναφέρονται προβλήματα.

Μερικές λεπτομέρειες;

1) Είμαι 100% νέος στον χώρο
2) Θα χρησιμοποιηθεί γιά 70% - 80% video (filmmaking)
3) θα σκεφτόμουν Mirrorless αλλά το πολύ μικρό τους μέγεθος με εκνευρίζει (τι στο καλό στα αυτία θα τις κρεμάσουν) και δεν με βολεύει.
4) Θα πήγαινα σε nikon D5300 αλλά τα εργαλεία/λειτουργίες της Canon γιά video δεν στα δίνει η Nikon (?) (πχ Tap focus άριστο) και κάποιες ελείψεις στο firmware είναι ενοχλητικές
(δεν αλλάζει aperture σε video mode, έχει περιορισμένο exposure simulation στο live view κτλ)
6) Θα μου κοστίσει μαζί με τον 55 is stm φακό 600 ευρώ όπότε max σε αυτά τα λεφτά κινούμαι.

Γιά τον λόγο ότι δεν θα ήθελα να χάσω αυτή την κάμερα λόγο "urban legends" του διαδικτύου ούτε όμως και να την πατήσω (600 ευρώ είναι πολλά σήμερα) ,
έχει κανείς φίλος άποψη γιά την 70D και πιθανά προβλήματα αξιοπιστίας? Γενικά τι "ψάρια πιάνει"?


Ευχαριστώ
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,338
Αθήνα
Re: Canon EOS 70D : Ερωτήσεις και αμφιβολίες

Αργύρη αν αναφέρεσαι σε αυτήν https://avclub.gr/forum/showthread.php/109121-New-Canon-EOS-70D?highlight=canon%2B70d θα πρέπει να έμεινε πολύ καιρό στην έκθεση μια και μιλάμε για μοντέλο του 2013. Δεν είναι ότι πρέπει να ακολουθούμε την... μόδα κατά πόδας, αλλά μήπως να κοίταγες κάτι πιο σύγχρονο?

Για τα υπόλοιπα δες στο σχετικό νήμα που σου έβαλα...
 
18 June 2006
523
Απάντηση: Re: Canon EOS 70D : Ερωτήσεις και αμφιβολίες

Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ. Ναι το γνωρίζω είναι 5 ετίας. Έχεις άποψη γιά την 750D (+40 ευρώ παραπάνω)? Αλλά στα σώματα πρέπει η 70D να είναι πολύ μπορστά (η 750D έχει το σώμα των EOS Rebel).
Έχω προβληματιστεί κυρίως γιά τα θέματα αξιοπιστίας που έχω διαβάσει σε πολλά forums στο εξωτερικό. Όλοι λάθος να κάνουν?
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,338
Αθήνα
Re: Canon EOS 70D : Ερωτήσεις και αμφιβολίες

Επειδή λες ότι θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για βίντεο, σε μεταφέρω στην σχετική υποκατηγορία. Μάλλον θα σε βοηθήσουν καλύτερα εκεί...
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Last edited:

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Aγαπητέ,

την είχα, πολύ καλό AF, εύχρηστη, αρκετά καλή ποιότητα εικόνας (θα έλεγα ελαφρώς καλύτερη από 6d), αλλά πράγματι κι εμένα μου κάηκε η μητρική.......
 
18 June 2006
523
Σας ευχαριστώ όλους γιά τις πληροφορίες.

Το πιθανότερο είναι να πάω σε 800D και focus puller γιά manual focus (και στρώνομαι να μάθω να κάνω manual focus). Ούτως ή άλλως γιά video (short-film) μάλλον ξεχνάω το auto-focus έτσι δεν είναι?
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Γιάννη δεν είναι απαραίτητο να είναι stm οι φακοί με το dual pixel af. Οποιοσδήποτε σύγχρονος Canon (και όχι μόνο) λειτουργεί άψογα. Παράδειγμα, ο 24-70 f4 L λειτουργεί ταχύτερα και πιο αθόρυβα από τον "παλιό" 40mm stm. Οι stm φακοί είναι απαραίτητοι μόνο με την hybrid εστίαση των λίγο παλιότερων σωμάτων όπως 650D, 700D κλπ.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Ήδη σου ανέφερα 1ναν. Και στη φωτό και στο βίντεο. Οι νεότεροι stm επίσης είναι πολύ αθόρυβοι, πχ ο κιτ 18-55. Οι σταθεροί τελευταίας γενιάς έχω ακούσεις επίσεις ότι είναι καλοί, αλλά δεν έχω δοκιμάσει.

Το "λειτουργεί άψογα" πάντως δεν πήγαινε στον θόρυβο τόσο. Πχ ένας sigma 18-50 που είχα άκολουθούσε άψογα, έκανε λίγο θόρυβο αλλά όχι τόσο ενοχλητικό, κάποια κλικ κλικ κοφτά που αν είχες το μικρόφωνο λίγο ψηλά με hotshoe adapter με ball και κάποια ανάρτηση (πχ το rod videomic go), πρακτικά μόνο σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας ακουγόταν.

Άλλον που θυμάμαι να είχα δοκιμάσει είναι ο 15-85 USM (φακός πολυεργαλείο, από τους παρεξηγημένους του συστήματος). Ήμουν βέβαια σε εξωτερικό περιβάλλον.
 
Last edited:
18 June 2006
523
Απάντηση: Re: Canon EOS 70D κυρίως για βίντεο: Ερωτήσεις και αμφιβολίες

Καλησπέρα καλό μήνα.

Οι περισσότερες απόψεις που έχω διαβάσει (και από επαγγελματίες κινηματογραγιστές) σχετικά, όλες συγκλίνουν στην χρήση αυστηρώς και μόνο MF και όχι AF. Η προτροπή γιά κάποιον νέο στον χώρο είναι να μάθει να χειρίζεται το MF (γιά film-making).
Βέβαια το dual-pixel AF της Canon (όσα demo έχω δει) πάει σε άλλο επίπεδο το AF...
Η γνώμη σας σχετικά?
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Εξαρτάται από το τι θες να τραβας....

Αν θες να τραβήξεις κάτι με έντονη κίνηση, τότε το manual focus θέλει πολύ εξάσκηση.
Πες μας τι σ ενδιαφέρει, να σου πούμε.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk