Η Wind στην δική μου σύνδεση δαγκώνει άγρια.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Το έχω ξαναγράψει,και είμαι απολύτως υπεύθυνος των λεγόμενων μου ,έχω κρατήσει και στοιχεία βέβαια.
Κάποιοι όχι απλώς υποτιμάν την νοημοσύνη σου,αλλά ξεπερνάνε και τα όρια..
Πολύ δάγκωμα...μιλάμε για ωμή κλοπή.
Ίσως επειδή το πελατολόγιο τους είναι περισσότεροι ξένοι,πιστεύουν ότι έχουμε μικρή σχέση με 'αριθμητικά νούμερα',και να παραπονεθείς σε βγάζουν λάθος,ποτέ δεν παραδέχονται ότι υπήρξε λάθος απ την δική τους πλευρά....
ενώ είναι απούσα κάποια αρχή.
Μιλάμε για προκλητικό δάγκωμα,ειδικά από τότε που χάθηκε το roaming.Είναι δύσκολο να κατανοήσουν ότι κάποιοι άνθρωποι ασχολούνται με νούμερα εφόρου ζωής!!!!
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Η Wind διαγράφηκε από την ζωή μου ως αναξιόπιστη εταιρία. Γιατί δεν το ψάχνεις για εναλλακτική.
 

hackertom

Established Member
11 November 2012
288
Συμφωνώ! Περιμένω να ανεβάσουν τιμές να σηκωθώ να φύγω από το χαλί της Wind μια για πάντα! Δυστυχώς έχω συμβόλαιο ακόμα... :(
Μακριά!!!
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Για τι "δαγκωμα " μιλαμε; Με νουμερα.

Εχω φυγει απο συμβολαιο (και των τριων) εδω και 4 χρονια πανω κατω για τα δαγκωματα και το γυρισα σε καρτα.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Έχω φύγει πριν λίγο διάστημα από συμβόλαια,είμαι καρτοκινητό και εγώ...
Δεν είμαι γενικά υπέρ της 'ακατάσχετης τηλεφωνίας',μπορεί απ το 1998 που μπήκα στην κινητή,να εξάντλησα τον χρόνο που είχα ελάχιστες φορές και πάντα για κάποιο λόγο..
Προτιμώ το σταθερό,αλλά η ζωή μας έχει επιβάλει άλλες συνήθειες ,που παλιότερα θα προκαλούσαν απορίες.
Τσεκάρω κάθε μέρα το υπόλοιπο,βλέπω όλες τις ειδοποιήσεις,όλες τις ημερομηνίες αγοράς που κάνω πάντα μέσω paypal,έχω όλα τα μηνύματα στην μνήμη και λόγω εργασίας,αλλά και επειδή υπάρχουν κάποια στοιχεία που τα χρησιμοποιώ και θέλω την πρόσβαση.
Μία απ τις φορές που εκνευρίστηκα ήταν σήμερα που μετά από μία κλήση 1 λεπτού,και ενώ είχα μέσα 5,52 ευρώ,μου έρχεται μνμ που λέει ότι έχω υπόλοιπο κάτω των 0,5 ευρώ.
Το ξανα-έγραψα,ότι υπάρχουν άνθρωποι που μια ζωή ασχολούνται με νούμερα λόγω εργασίας..
Του Αγ.Γεωργίου ένα άλλο παράδειγμα είχα κάπου 17 μνμ και έστειλα σε 4 φίλους και αυτόματα ...τελείωσαν...κάτι τέτοια σε τρελαίνουν..(όχι τριπλά,ή τετραπλά σε χαρακτήρες,και φυσικά προσμετρήσιμα).
Στα gb και δεδομένα,πάντα φταίει το τηλέφωνο για τις 'ασυμμετρίες' σύνδεσης-κατανάλωσης.
και φυσικά πριν κάποια χρόνια το απέδειξα στα κεντρικά της Cosmote (υπήρχαν τότε γραφεία),με τον αναλυτικό και καρα-ξεφτυλίζοντάς τους...
Επίσης να ρωτήσω γιατί αν προσπαθώντας να ανανεώσω online ευρισκόμενος π.χ.σε Νοσοκομείο για λόγους υγείας και πληκτρολογήσω 100 ευρώ,γιατί αφού πάρω ένα πρόγραμμα των 10,τα ρέστα να μην μου επιστρέφονται,(σ αυτές τις περιπτώσεις να δεις 'κατασπάραγμα' ύαινας)....
Να γράψω εδώ κάτι που μου είπαν αρκετοί Πακ,ότι και τους Ξένους τους 'καρα-τρώνε τα ύπατα'.
Πιστεύω ότι τα σύγχρονα έξυπνα κινητά αποδεικνύουν πολλά,απλά 'είμαστε σε λήθη'.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Ολοι τα ιδια κανουν. 108 χρεωση στη vodafone για ομιλια εκτος προγραματος 50 λεπτων. 15 τα 10 λεπτα σε κληση προς σταθερο. Χρεωση 5 για data πακετο αυτοματης ενεργοποιησης που καταναλωθηκαν πριν σου στειλουν το μηνυμα του 80% της χρησης του προγραμματος συμβολαιου κ.α.

Wind f2g 20 εξανεμιστηκαν σε κληση 3 λεπτων και αλλα τραγικα.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Η Wind στην δική μου σύνδεση δαγκώνει άγρια.

Ολοι τα ιδια κανουν. 108 χρεωση στη vodafone για ομιλια εκτος προγραματος 50 λεπτων. 15 τα 10 λεπτα σε κληση προς σταθερο. Χρεωση 5 για data πακετο αυτοματης ενεργοποιησης που καταναλωθηκαν πριν σου στειλουν το μηνυμα του 80% της χρησης του προγραμματος συμβολαιου κ.α.

Wind f2g 20 εξανεμιστηκαν σε κληση 3 λεπτων και αλλα τραγικα.

Δεν υπάρχει κάποια αρχή να επέμβει?Μιλάμε για υπερκέρδη,για 'λοταρία'...με διάφορα τρικ και βάσεις δεδομένων απύθμενες,αλλά όχι αλάνθαστες στήνεται πλιάτσικο.
Εμένα γνωστή μου ,που πήγαινε στα σεμινάρια ,δεχόταν bullying με ρήτρες κ,λ,π.
Αλλά αν βάλω στο ισοζύγιο την περίπτωση υποκλοπής με την γνωστή αυτοκτονία ,θα πεισθώ για το που ζω.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Η Wind στην δική μου σύνδεση δαγκώνει άγρια.

Συμφωνώ! Περιμένω να ανεβάσουν τιμές να σηκωθώ να φύγω από το χαλί της Wind μια για πάντα! Δυστυχώς έχω συμβόλαιο ακόμα... :(
Μακριά!!!

και εγω ειχα συμβολαιο και εφυγα
μ επαιρναν 3 τηλεφωνα την ημερα για να μην φυγω
θα πρεπει να σου πληρωσουν και ενα μηνα μπροστα που εχεις και το πεναλτυ θα σου φανει εκλαχιστο φυγε τωρα
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Καταγγελία είναι η μόνη λύση.. Εγώ έτσι έβγαλα άκρη. Με όσους μίλησα ήταν:θα το δούμε... Δεν βλέπουμε κάτι λάθος.... Οι χρεώσεις είναι κανονικές και άλλες φιφες... Καταγγελία και μετά τα αναγνώρισαν όλα τα στραβά που είχαν κάνει

Same Sh1t... Different Day
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Αφού τους έστειλα ένα μνμ χθες και ενώ μου είχαν μηδενίσει το υπόλοιπο και εξαφανίσει το ποσό που είχα στο σύρμα διαθέσιμο,ήρθε το απόγευμα μνμ ότι δεν έχω άλλα λεπτά απ το πακέτο μου ,μάλιστα μισή ώρα αφού αγόρασα άλλο πακέτο.
Μιλάμε για απατεώνες.Τα κρατάω όλα τα στοιχεία,αλλά αφού δεν υπάρχει ανάλυση λογαριασμού ενημερωμένη δεν μπορείς να βγάλεις άκρη..
Έχουν ξεφύγει τα άτομα.Έχω καταγράψει τις δικαιολογίες τους,έχω κρατήσει και μνμτα,αλλά που είναι η αρχή?
Απίστευτες καταστάσεις την ψηφιακή εποχή...Μόνο να σκεφτείς τι υπερκέρδη στοκάρουν από τόσες χιλιάδες περιπτώσεις...και μάλιστα έτσι ωμά,αλήτικα!!!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για ολες εχω ακούσει κατι κακό. Διάλεξα cosmote γιατί το μόνο κακό που εχω ακούσει για αυτούς είναι οτι έχουν τσιμπημένες τιμές. Άψογοι στο service και καλύτερες γραμμές σε σχέση με forthnet που είχα σε δυο σπίτια δοκιμασμένες και οι δυο.

Όσο για τα κολπάκια τους...κάνω αυτό που μου είπε ένας φίλος. Παρόλο που εχω double play ζήτησα στεγνό πακέτο adsl 24 χωρίς λεπτά δώρο προς οπουδήποτε. Δεν εχω καν συσκευή σταθερού στο σπιτι Έτσι ο λογαριασμός έρχεται πάντα το ιδιο ακόμα και στα cents.

Για τηλέφωνα εχω cosmote πάλι. Βάζω από 5 έως 10ε το μήνα και εχω από 200' έως 400' + προσφορές κάθε Σ/Κ και εορτές που είναι υπέρ-αρκετά και μάλιστα αυτό το κινητό είναι και της εργασίας. Δεν στέλνω καθόλου μηνύματα. Επικοινωνίες όλα μαζί τηλέφωνα σε κιν και σταθερά + intermet Max 28e/μήνα
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Είχα ένα συμβόλαιο παλιότερα με 50 sms..πρώτος μήνας με το που στέλνω 4-5 μηνύματα ,δέχομαι απ το ρομπότ(έτσι το λένε έξω) τους ειδοποίηση ότι έχω κάνει χρήση του 80% των μηνυμάτων.
Τον δεύτερο τα ίδια κάπου στα 12,τον τρίτο άρχισα την αποθήκευση και καταμέτρηση κάθε 'στοιχείου' ..η δικαιολογία ήταν ότι ήταν διπλά,αλλά εγώ σε επιστολή στην Ένωση Καταναλωτών τα έβαλα τριπλά με τα 'κενά'...και τελικά μου απαντήθηκε έμμεσα η αδυναμία ελέγχου τους με κάποια αόριστα και γενικόλογα επιχειρήματα.
Το θέμα είναι ότι τους πήραν και οι 'Ξένοι´χαμπάρι...αυτοί που πριν 2 χρόνια ο 'Μπούφος',συκοφαντούσε κάποιους Ακρίτες ότι τους χρεώνουν 5 ευρώ την 'φόρτιση'.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν θέλω να υπερασπιστώ τις εταιρίες φυσικά, έχω αναφερθεί και εγώ παλιότερα σε καταχρηστικές πρακτικές τους. Αλλά να θυμίσω κάποιες πρακτικές τιμολόγησης, απλά για αποφεύγουμε τις πιθανές παγίδες.
Η χρέωση στην καρτοκινητή της WIND, και στις υπόλοιπες εταιρίες πιθανότατα αλλά ως χρήστης καρτοκινητής WIND το γνωρίζω, είναι ανά τρίλεπτο για τα τρία πρώτα λεπτά. Δηλαδή ακόμα και τηλεφώνημα 10 δευτερολέπτων θα χρεωθεί για τρία λεπτά. Στους μετρητές του κινητού θα μετρηθούν 10 δευτερόλεπτα χρήσης, αλλά στην εταιρία θα μετρηθούν τρία λεπτά.
Πολλά σύγχρονα κινητά χρησιμοποιούν την γραμματοσειρά Unicode για αποστολή μηνυμάτων. Ο παραλήπτης του μηνύματος θα διαβάσει το μήνυμα μας με μικρά γράμματα. Οταν εμείς γράψουμε το μήνυμα αυτό φαίνεται συνήθως στα σύγχρονα κινητά να γράφεται με μικρά γράμματα. Οταν ο παραλήπτης το λαμβάνει πηγαίνει και σε αυτόν με μικρά γράμματα. Με αυτήν την γραμματοσειρά όμως το μήνυμα κόβεται στους 70 χαρακτήρες. Οι σύγχρονες εφαρμογές μηνυμάτων στα κινητά μετράνε τους χαρακτήρες των μηνυμάτων, και όταν ξεπεράσεις τους 160 χαρακτήρες σου δείχνουν ότι συνεχίζεις με δεύτερο μήνυμα. Αν όμως ο παραλήπτης μπορεί να το διαβάσει με μικρά γράμματα σημαίνει ότι κόβεται ανά 70 χαρακτήρες, δηλαδή στην ουσία έχεις στείλει τρία μηνύματα. 70+70+20=160. Στους μετρητές μηνυμάτων του κινητού μπορεί πχ να φαίνονται τρία μηνύματα, αλλά στην ουσία μπορεί να έχουμε στείλει εννιά μηνύματα.
Αυτός είναι και ο λόγος που διάφοροι ραδιοφωνικοί σταθμοί που διαβάζουν μηνύματα ακροατών, διαβάζουν μία σειρά και λένε ότι κόπηκε το μήνυμα. Εκεί στέλνεται πάντα μόνο ένα μήνυμα, ακόμα και αν εμείς έχουμε γράψει ολόκληρη έκθεση. Το πρώτο μήνυμα. Αν είναι με αυτήν την γραμματοσειρά το πρώτο μήνυμα θα είναι μόνο 70 χαρακτήρες, και μόνο αυτά θα πάνε στον σταθμό.
Η λύση εδώ είναι η αλλαγή της γραμματοσειράς από τις ρυθμίσεις του κινητού. Υπάρχουν δύο - τρεις ονομασίες για την άλλη γραμματοσειρά, ανάλογα με το πως την λέει κάθε κινητό. Με αυτή την γραμματοσειρά εμείς φαίνεται να γράφουμε με μικρά γράμματα, αλλά με την αποστολή του μηνύματος μετατρέπεται και ο παραλήπτης το διαβάζει με κεφαλαία γράμματα. Ολα τα γράμματα μετατρέπονται σε κεφαλαία. Αυτό όμως σημαίνει ότι κάθε μήνυμα έχει πια 160 χαρακτήρες, όπως θα έπρεπε δηλαδή να είναι.
Και φυσικά να θυμίσω ότι κλήσεις και μηνύματα σε τετραψήφιους και πενταψήφιους αριθμούς εξαιρούνται από τον ενσωματωμένο χρόνο κλήσης και μηνυμάτων, και πληρώνονται έξτρα. Εκτός και αν πρόκειται για υπηρεσίες της εταιρίας κινητής, που εκεί μπορεί να είναι και δωρεάν, μπορεί και όχι. Επίσης μπορεί να γίνεται αυτό και σε κλήσεις και μηνύματα στο εξωτερικό, αλλά εδώ δεν είμαι σίγουρος, η Ευρώπη πιέζει για αλλαγές στις χρεώσεις roaming, και δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.
 
Last edited:

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Η Wind στην δική μου σύνδεση δαγκώνει άγρια.

Δεν θέλω να υπερασπιστώ τις εταιρίες φυσικά, έχω αναφερθεί και εγώ παλιότερα σε καταχρηστικές πρακτικές τους. Αλλά να θυμίσω κάποιες πρακτικές τιμολόγησης, απλά για αποφεύγουμε τις πιθανές παγίδες.
Η χρέωση στην καρτοκινητή της WIND, και στις υπόλοιπες εταιρίες πιθανότατα αλλά ως χρήστης καρτοκινητής WIND το γνωρίζω, είναι ανά τρίλεπτο για τα τρία πρώτα λεπτά. Δηλαδή ακόμα και τηλεφώνημα 10 δευτερολέπτων θα χρεωθεί για τρία λεπτά. Στους μετρητές του κινητού θα μετρηθούν 10 δευτερόλεπτα χρήσης, αλλά στην εταιρία θα μετρηθούν τρία λεπτά.
Πολλά σύγχρονα κινητά χρησιμοποιούν την γραμματοσειρά Unicode για αποστολή μηνυμάτων. Ο παραλήπτης του μηνύματος θα διαβάσει το μήνυμα μας με μικρά γράμματα. Οταν εμείς γράψουμε το μήνυμα αυτό φαίνεται συνήθως στα σύγχρονα κινητά να γράφεται με μικρά γράμματα. Οταν ο παραλήπτης το λαμβάνει πηγαίνει και σε αυτόν με μικρά γράμματα. Με αυτήν την γραμματοσειρά όμως το μήνυμα κόβεται στους 70 χαρακτήρες. Οι σύγχρονες εφαρμογές μηνυμάτων στα κινητά μετράνε τους χαρακτήρες των μηνυμάτων, και όταν ξεπεράσεις τους 160 χαρακτήρες σου δείχνουν ότι συνεχίζεις με δεύτερο μήνυμα. Αν όμως ο παραλήπτης μπορεί να το διαβάσει με μικρά γράμματα σημαίνει ότι κόβεται ανά 70 χαρακτήρες, δηλαδή στην ουσία έχεις στείλει τρία μηνύματα. 70+70+20=160. Στους μετρητές μηνυμάτων του κινητού μπορεί πχ να φαίνονται τρία μηνύματα, αλλά στην ουσία μπορεί να έχουμε στείλει εννιά μηνύματα.
Αυτός είναι και ο λόγος που διάφοροι ραδιοφωνικοί σταθμοί που διαβάζουν μηνύματα ακροατών, διαβάζουν μία σειρά και λένε ότι κόπηκε το μήνυμα. Εκεί στέλνεται πάντα μόνο ένα μήνυμα, ακόμα και αν εμείς έχουμε γράψει ολόκληρη έκθεση. Το πρώτο μήνυμα. Αν είναι με αυτήν την γραμματοσειρά το πρώτο μήνυμα θα είναι μόνο 70 χαρακτήρες, και μόνο αυτά θα πάνε στον σταθμό.
Η λύση εδώ είναι η αλλαγή της γραμματοσειράς από τις ρυθμίσεις του κινητού. Υπάρχουν δύο - τρεις ονομασίες για την άλλη γραμματοσειρά, ανάλογα με το πως την λέει κάθε κινητό. Με αυτή την γραμματοσειρά εμείς φαίνεται να γράφουμε με μικρά γράμματα, αλλά με την αποστολή του μηνύματος μετατρέπεται και ο παραλήπτης το διαβάζει με κεφαλαία γράμματα. Ολα τα γράμματα μετατρέπονται σε κεφαλαία. Αυτό όμως σημαίνει ότι κάθε μήνυμα έχει πια 160 χαρακτήρες, όπως θα έπρεπε δηλαδή να είναι.
Και φυσικά να θυμίσω ότι κλήσεις και μηνύματα σε τετραψήφιους και πενταψήφιους αριθμούς εξαιρούνται από τον ενσωματωμένο χρόνο κλήσης και μηνυμάτων, και πληρώνονται έξτρα. Εκτός και αν πρόκειται για υπηρεσίες της εταιρίας κινητής, που εκεί μπορεί να είναι και δωρεάν, μπορεί και όχι. Επίσης μπορεί να γίνεται αυτό και σε κλήσεις και μηνύματα στο εξωτερικό, αλλά εδώ δεν είμαι σίγουρος, η Ευρώπη πιέζει για αλλαγές στις χρεώσεις roaming, και δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.

Καμία μα καμία σχέση φίλε μου όμως με την καταγγελία μου.
Εγώ είχα μονάδες και μηνύματα αρκετά ,για χρήση φανατικού χρήστη και επιπλέον είχα 5,62 περίπου στο...σύρμα.
Η διάρκεια χρήσης του αγορασθέντος προγράμματος καταχράστηκε,ενώ είναι για 25 ημέρες,έληξε στις ...μισές περίπου...και έκανα 2 κλήσεις και το υπογραμμίζω λιγότερο από 2 λεπτά εκάστη.
Και φυσικά τις 'φόρτωσαν' σαν εκτός προγράμματος,επειδή είχε ετσιθελικά λήξει γι αυτούς ένα πρόγραμμα που ...σύμφωνα με τα alerts τους είχε διάρκεια 25 ημερών (όλα κρατημένα),αυτό λέγεται απάτη και δεν έγινε μία φορά,έχω επισημάνει δε ότι κυρίως αργίες και σαβ/κα γίνεται.
Φυσικά και ένσταση και αίτηση αναλυτικού να γίνει ..δεν βρίσκω άκρη.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Βέβαια με τίποτα δεν θέλω να πιστέψω ότι το σύστημα και η βάση δεδομένων τους είναι ...αλάνθαστη.
Στην καρτοκινητή ξέρω ότι και στο Εξωτερικό γίνεται δάγκωνα,αλλά όχι τόσο.
Έχω γνωστό Ξεναγό και μου λέει ότι και στην Πατρίδα του που είναι η Ολλανδία,δαγκώνουν ,αλλά όχι σε βαθμό Τριτοκοσμικής χώρας!!!
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Wind στην δική μου σύνδεση δαγκώνει άγρια.

Καμία μα καμία σχέση φίλε μου όμως με την καταγγελία μου.
Εγώ είχα μονάδες και μηνύματα αρκετά ,για χρήση φανατικού χρήστη και επιπλέον είχα 5,62 περίπου στο...σύρμα.
Η διάρκεια χρήσης του αγορασθέντος προγράμματος καταχράστηκε,ενώ είναι για 25 ημέρες,έληξε στις ...μισές περίπου...και έκανα 2 κλήσεις και το υπογραμμίζω λιγότερο από 2 λεπτά εκάστη.
Και φυσικά τις 'φόρτωσαν' σαν εκτός προγράμματος,επειδή είχε ετσιθελικά λήξει γι αυτούς ένα πρόγραμμα που ...σύμφωνα με τα alerts τους είχε διάρκεια 25 ημερών (όλα κρατημένα),αυτό λέγεται απάτη και δεν έγινε μία φορά,έχω επισημάνει δε ότι κυρίως αργίες και σαβ/κα γίνεται.
Φυσικά και ένσταση και αίτηση αναλυτικού να γίνει ..δεν βρίσκω άκρη.
Μα δεν απαντούσα σε εσένα φίλε μου. Με ευκαιρία την κουβέντα που άνοιξες βρήκα την ευκαιρία να επισημάνω κάποιες παγίδες που πολύς κόσμος δεν τις ξέρει, ειδικά αυτό με τα μηνύματα, την πατάει και χρεώνεται άδικα ενώ έτσι μπορεί τα προσέξει και να προστατευθεί. Το δικό σου θέμα με τις τρελές χρεώσεις είναι πιο ειδικό, δεν ξέρω που οφείλεται, γιαυτό και δεν σου απάντησα προσωπικά. Γενικότερα μιλούσα, για κάποιες συγκεκριμένες ειδικές χρεώσεις, που ίσως κάποιοι δεν τις ξέρουν. Για παράδειγμα στα σχόλια στο Google Play πολύς κόσμος αναφέρει ότι η εφαρμογή myF2G της WIND για να παρακολουθείς το υπόλοιπο του καρτοκινητού, τους τρώει 1 ευρώ όταν μπαίνουν, και όταν το διάβασα αμέσως σκέφτηκα ότι δεν έχουν αγοράσει πακέτο δεδομένων, και όταν μπαίνουν στην εφαρμογή μέσω 3g ή 4g, όχι μέσω WiFi δηλαδή, αμέσως ενεργοποιείται ημερήσιο πακέτο daily pass που κοστίζει 1 ευρώ και κρατάει μία μέρα. Η μάλλον ήταν έτσι γιατί διάβασα ότι άλλαξε και αυτό, και άλλαξε και χρέωση. Και όντως εμένα που έχω πακέτο δεδομένων κάθε μήνα δεν μου έχει φάει ποτέ ευρώ η εφαρμογή. Πολύς κόσμος δηλαδή δεν έχει γνώση των χρεώσεων που ισχύουν, και αυτούς ήθελα να βοηθήσω. Δεν εννοούσα εσένα με τις αναφορές αυτές που έγραψα.
 
Last edited:

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Wind στην δική μου σύνδεση δαγκώνει άγρια.

Μα δεν απαντούσα σε εσένα φίλε μου. Με ευκαιρία την κουβέντα που άνοιξες βρήκα την ευκαιρία να επισημάνω κάποιες παγίδες που πολύς κόσμος δεν τις ξέρει, ειδικά αυτό με τα μηνύματα, την πατάει και χρεώνεται άδικα ενώ έτσι μπορεί τα προσέξει και να προστατευθεί. Το δικό σου θέμα με τις τρελές χρεώσεις είναι πιο ειδικό, δεν ξέρω που οφείλεται, γιαυτό και δεν σου απάντησα προσωπικά. Γενικότερα μιλούσα, για κάποιες συγκεκριμένες ειδικές χρεώσεις, που ίσως κάποιοι δεν τις ξέρουν. Για παράδειγμα στα σχόλια στο Google Play πολύς κόσμος αναφέρει ότι η εφαρμογή myF2G της WIND για να παρακολουθείς το υπόλοιπο του καρτοκινητού, τους τρώει 1 ευρώ όταν μπαίνουν, και όταν το διάβασα αμέσως σκέφτηκα ότι δεν έχουν αγοράσει πακέτο δεδομένων, και όταν μπαίνουν στην εφαρμογή μέσω 3g ή 4g, όχι μέσω WiFi δηλαδή, αμέσως ενεργοποιείται ημερήσιο πακέτο daily pass που κοστίζει 1 ευρώ και κρατάει μία μέρα. Η μάλλον ήταν έτσι γιατί διάβασα ότι άλλαξε και αυτό, και άλλαξε και χρέωση. Και όντως εμένα που έχω πακέτο δεδομένων κάθε μήνα δεν μου έχει φάει ποτέ ευρώ η εφαρμογή. Πολύς κόσμος δηλαδή δεν έχει γνώση των χρεώσεων που ισχύουν, και αυτούς ήθελα να βοηθήσω. Δεν εννοούσα εσένα με τις αναφορές αυτές που έγραψα.

Να σαι καλά ,αλλά δεν είχα σκοπό να μειώσω την σημασία των όσων γράφεις.
Απλά σκοπό έχω την καταγγελία περιπτώσεων ,που έχουν σχέση με ωμή ,κατάφωρη, προκλητική και ληστρική συμπεριφορά σε πελάτης απ την συγκεκριμένη εταιρεία ...
Μάλιστα να σημειώσω ότι είμαι απ τους 2-3 που την έφεραν στο μέρος διαμονής πριν 20 τόσα χρόνια και κάτι ξέρω παραπάνω..
Να πω όμως και ένα ακόμα παράδειγμα.
Ακριβώς έξω απ τον σπίτι και σε ακτίνα κάποιων μέτρων ενεργοποιώ τα δεδομένα για να στείλω ένα μνμ στο Wats'Up και μπαίνοντας σπίτι το απενεργοποιώ ΑΜΕΣΩΣ.
Μετά από κάποια ώρα έκανε φτερά το υπόλοιπο των δεδομένων ,ενώ είχα μνμ κιόλας να ενεργοποιήσω την σύνδεση Wifi.πράγμα που έκανα ΑΜΕΣΩΣ!!!
Δηλαδή δεν είχα πλέον ενεργοποιημένα τα δεδομένα,και η ενεργοποίηση τους ήταν δευτερόλεπτα...
Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες..δεν είναι θέμα κάποιας ιδιοτροπίας άρρωστου σπαγκοραμμένου,επειδή όπως ξανά-έγραψα,ένα αρκετά μεγάλο ποσό εβδομαδιαίως απ το 'υστέρημά' μου το αφιερώνω για τροφή αδέσποτων..
Όπως και αγοράς ειδικού περιοδικού τύπου,όμως η προκλητική υποτίμηση της νοημοσύνης μου,αλλά και η καταχρηστική αφαίρεση έστω μικρο-ποσών από πάρα πολλούς σε τέτοιες εποχές..σε προβληματίζει για την ασυδοσία κάποιων.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σήμερα έβαλα 10 ευρώ στη f2g κάρτα και στις πληροφορίες μου λέει η διάρκεια της κάρτας ισχύει μέχρι 14 Ιουλίου δηλαδή 2 μήνες. Θυμάμαι ήταν 6 μήνες, πήγε 3 πριν κάποιο καιρό, πότε πήγε 2. Ισχύει και σε εσάς το ίδιο;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Σήμερα έβαλα 10 ευρώ στη f2g κάρτα και στις πληροφορίες μου λέει η διάρκεια της κάρτας ισχύει μέχρι 14 Ιουλίου δηλαδή 2 μήνες. Θυμάμαι ήταν 6 μήνες, πήγε 3 πριν κάποιο καιρό, πότε πήγε 2. Ισχύει και σε εσάς το ίδιο;

Ναι, έτσι είναι στη wind, έχει αλλάξει πριν μερικούς μήνες. Αν δεν κάνω λάθος πρόσφατα ακολούθησε και η Vodafone, οπότε περιμένουμε και την Cosmote