Ήχος για 65άρα OLED?

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Φτιάχνω τον δικό μου προσωπικό χώρο και θα ήθελα την βοήθεια σας. Πήρα επιτέλους πριν μερικές εβδομάδες μια 65άρα OLED και η εικόνα είναι φανταστική ενώ ο ήχος κάτω του μετριου μπορώ να πω.
Το ερώτημα είναι Soundbar η Home Cinema? Το δωμάτιο είναι μικρό 4x3 μετρα και η διαρρύθμιση όπως την βλέπετε στην φωτογραφία. Ακούω πολλά και για το Dolby Atmos δεν ξέρω αν αξίζει.
Τώρα ποσα διαθέτω? Δεν ξέρω, εξαρτάται, όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο. :tongue:
 

Attachments

  • gameroom.jpg
    gameroom.jpg
    144.5 KB · Views: 246

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Soundbar<5.1<atmos.
Ως προς το κόστος, money talks and bs walks.
Από την άλλη, δε βλέπω και πολύ χώρο για ηχεία εκεί μέσα. Ιδίως για κεντρικό.
Τίποτα focal sib με το sub τους παίζει να τα στριμωξεις καπως; Με κανένα denon 2400;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Η θέση ακρόασης ως προς την 65άρα θα είναι μόνο η πολυθρόνα που βλέπουμε ή παίζει να κάθεσαι και πιο πίσω καμιά φορά στο χαλαρό βλέποντας;
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Soundbar<5.1<atmos.
Ως προς το κόστος, money talks and bs walks.
Από την άλλη, δε βλέπω και πολύ χώρο για ηχεία εκεί μέσα. Ιδίως για κεντρικό.
Τίποτα focal sib με το sub τους παίζει να τα στριμωξεις καπως; Με κανένα denon 2400;

Αυτά τι λένε?
https://www.amazon.de/gp/product/B0...e-9bc7-490b-bbe1-2caf7e752c98&pf_rd_i=desktop

Η θέση ακρόασης ως προς την 65άρα θα είναι μόνο η πολυθρόνα που βλέπουμε ή παίζει να κάθεσαι και πιο πίσω καμιά φορά στο χαλαρό βλέποντας;

Κατά 90% θα κάθομαι εκεί. Σπανια θα αράζω πιο πίσω πιο χαλαρά. :smile:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Κατά πως το βλέπω οι επιλογές είναι δύο. Κάποια gaming ηχομπάρα για το 90% όπως είπες. Είναι φτιαγμένες για να παίζουν σωστά από πολύ κοντά και κάνουν και λίγο μπούγιο σε (λίγο) πιο μακρινή απόσταση. Αλλιώς 5.1 με τα ηχεία τοποθετημένα ψηλά και με κλίση προς τα κάτω που πιάνουν όλο το χώρο, για τελείως immersive experience (που λένε οι ειδικοί).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μπορείς να παίξεις και με κανένα ζευγάρι near field monitors, Γιώργο...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Γενικα ο γιαννης μιλαει για δικαναλο σετ απ. Σε σχεση με την ηχομπαρα, αν η πηγη ειναι υπολογιστης κι εγω τα προτιμω πολυ περισσοτερο. Αλλα μιλαμε για δικαναλο παντα.

Μια καλή λύση τύπου all in one, με ενσωματωμένο dac και έλεγχο έντασης πέραν των ενσωματωμένων ενισχυτων είναι αυτο
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Μπορεί να ανέβει τόσο σε χρήματα; Και την Polk Magnifi Max SR επίσης που έχει και WiFi.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Όπα τι είναι αυτά Γιάννη? Δώσε λεπτομέρειες?

Από τη στιγμή που η θέση θέασης ακρόασης/θέασης είναι η δεδομένη, νομίζω ότι θα απολαύσεις καλύτερο ήχο από ένα δικάναλο σετ near field monitors (σκέτα ή σε συνδυασμό με το sub τους), παρά με ένα φτηνιάρικο 5.1 ή ηχομπάρα που θα τσιρίζουν...

https://www.skroutz.gr/c/571/mousika-hxeia.html?from=autocomplete&keyphrase=αυτοενισχυομενα+ηχεια