mini προβολακι LED 720P

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Καλησπερα σας.
Θελω έναν μικρο προβολέα για που να εχει λαμπα LED για πολλες ωρες διαρκειας ζωης , για να τον εχω σαν δευτερο σε μπαλκονι η σε διακοπες. Δεν ζηταω φυσικά τρελα πράγματα , να είναι τουλάχιστον 720P και να εχει μια σχετικα ικανοποιητική φωτεινότητα ώστε να μπορεί να δειξει σε 50-70 ιντσες σε ελαφρος φωτισμένο χωρο.

εχω βρει 2 μοντέλα και θα ηθελα μια παραπάνω γνώμη αν ξερει καποιος κατι για αυτά η καποιο άλλο σε αυτην την κατηγορία τιμης.

το ένα είναι το LG PH150G https://www.skroutz.gr/s/10243970/LG-PH150G.html στα 260 ευρω

και το άλλο είναι το Conceptum RD-806 https://www.skroutz.gr/s/10573712/Conceptum-RD-806.html στα 210 ευρω

σας ευχαριστω πολυ
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η μικρή μου εμπειρία με δύο παρόμοια μηχανάκια έδειξε ότι τέτοιου είδους προβολείς είναι πολύ σκοτεινοί για τη χρήση που θες και μη σε ξεγελάνε τα νούμερα, πάνω από 500 lumen πραγματικά δεν είναι για να μην πω και πιο κάτω, επίσης χρωματικά είναι ό,τι να ναι, φτωχή χρωματική παλέτα και για κάποιο λόγο (μάλλον λόγω της φωτεινής πηγής οι πιο γνώστες θα στο απαντήσουν) έχουν πολύ ψυχρό λευκό. Για τα συγκεκριμένα για να μαι ειλικρινής δεν έχω άποψη κατά 99% όμως θα κυμαίνονται στα ίδια χαρακτηριστικά, γνώμη μου να πας σε υψηλής ευκρίνειας μηχάνημα γνωστής εταιρίας ψάχνοντας στα μεταχειρισμένα κι όσο για τη λάμπα πλέον κρατάνε πάνω κάτω 5000 ώρες οπότε θα σε βγάλει για αρκετά χρόνια αφού θα είναι μόνο για καλοκαιρινή χρήση απ ό,τι κατάλαβα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,672
Αθήνα
Για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές σε υπερφορητό προβολέα LED, σχεδόν τσέπης, θα πρέπει να δώσεις τόσα όσα κάνει ένας κανονικός προβολέας, που θα είναι και ακόμα πιο φωτεινός. Εγώ δεν θα ασχολιόμουν με τους υπερσούπερ φορητούς εκτός αν ήθελα να τους μεταφέρω εύκολα σε ένα χαρτοφύλακα.
Γιατί αν πρόκειται για χρήση π.χ. όπως την περιγράφει ο Κώστας πιο πριν, τότε δεν είναι πρόβλημα το μέγεθος και συμφέρει να πάρεις έναν κανονικό προβολέα από όλες τις απόψεις.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές σε υπερφορητό προβολέα LED, σχεδόν τσέπης, θα πρέπει να δώσεις τόσα όσα κάνει ένας κανονικός προβολέας, που θα είναι και ακόμα πιο φωτεινός. Εγώ δεν θα ασχολιόμουν με τους υπερσούπερ φορητούς εκτός αν ήθελα να τους μεταφέρω εύκολα σε ένα χαρτοφύλακα.
Γιατί αν πρόκειται για χρήση π.χ. όπως την περιγράφει ο Κώστας πιο πριν, τότε δεν είναι πρόβλημα το μέγεθος και συμφέρει να πάρεις έναν κανονικό προβολέα από όλες τις απόψεις.



Eχαριστώ για τις απαντήσεις. Πολυ καλά όσα λέτε αν και πιστεύω ότι δεν μπορώ να βρω κανονικό προβολέα με μέχρι 200 ευρώ.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Κανονικό προβολέα μπορείς να βρεις, αλλά μεταχειρισμένο. Αν είσαι στο νησί, εγώ πουλάω έναν Panasonic PT-AX100E τον οποίο μπορείς να δεις από κοντά όποτε θέλεις. Αλλά και στις αγγελίες υπάρχει επίσης άλλη μια καλή περίπτωση, ένας Optoma 720p.