Περί Astra 28.2E, απορίες αρχαρίου

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Καλησπέρα σας. Αρχάριος εδώ (όσον αφορά τα δορυφορικά).
Έχω μια LG B7V τηλεόραση που έχει και DVBs2 δέκτη. Αλλά ποτέ δεν μπήκα στο τριπάκι να ασχοληθώ με το θέμα "δορυφορικά".
Βρήκα όμως στα σκουπίδια (κυριολεκτικά) ένα 80άρι πιάτο Nova, σε πολύ καλή κατάσταση, με το LNB του κτλ, και λέω "Δεν δοκιμάζω?"
Ψάχτηκα λίγο σε τι δορυφόρο να επιλέξω και επειδή η μόνη ξένη γλώσσα που ξέρω είναι τα αγγλικά, βρήκα ότι ο Astra 28.2E είναι "αυτό που θέλω"
Αλλά παντού λένε ότι είναι δύσκολο να τον πιάσεις στην Ελλάδα, ιδίως με πιάτο τέτοιου μεγέθους.
Να μην τα πολυλογώ, έστεισα το πιάτο, πήρα και ένα πεδιόμετρο των 10euro, έστρεψα το πιάτο σε αζιμούθιογύρω στο 168 μοίρες και το πεδιόμετρο άρχισε να βαράει. Διάλεξα στο μενού της TV τον "Astra 28.2E" και με μικρές κινήσεις, λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, κατάφερα να μου δείχνει η τηλεόραση "Σήμα 100%" σταθερό και "Ποιότητα σήματος 80%" minimum και έπαιζε μέχρι 100%.

Χάρηκα να πω την αλήθεια, ο γκάβακας... :2thumb22sup:

Έκανα auto-tune στην τηλέοραση και μου γράφει ότι βγήκε 190 κανάλια και 13 ραδιόφωνο.
Ουάου,είπα μέσα μου...
Όταν όμως πήγα να δω, ήταν στο 70% Γερμανικά, κάποια Ισπανικά, κανα 2 μόνο σε Αγγλικά και πολλά, που όταν πήγαινα μου έλεγε "Δεν υπάρχει σήμα".
Είχα διαβάσει ό ο Astra 19 είχε ώς επι τω πλείστω Γερμανικά

Απορία 1) Τι στο διάλο δορυφόρο τελικά έπιασα;
Απορία 2) Πόσο σημασία έχει το LNB Skew?

Υ.Γ. Είμαι Θεσσαλονίκη (Βόρεια Ελλάδα). Το λέω γιατί διάβασα ότι μόνο βόρεια υπάρχει πιθανότητα σήματος για τον 28.2
 

gdaskal

AVClub Enthusiast
20 June 2006
1,099
Μήπως είναι ο 23e; Πες συχνότητα και κανάλια που ανοίγουν και θα βγει άκρη...
το site lyngsat είναι επίσης καλός μπούσουλας
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Μάλλον 19 έπιασες, το satfinder που έχεις δεν μπορεί να ξέρει ποιον δορυφόρο έπιασες, απλά ότι βρήκε σήμα.
Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με ποδόσφαιρο αλλά το trt 4k θα δείξει το mundial σε 4k ελεύθερα, οπότε αφού έχεις 4κ tv θα είναι κρίμα να μην το δεις σε 4κ. Τον turksat στις 42 θα τον πιάσεις εύκολα
Στις 28 δεν έχει τίποτα ενδιαφέρον που να είναι ελεύθερο
 

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Στην τηλεόραση "διάλεξα" 28.2Ε. Αν ήταν ο 23, θα μου έδειχνε τις μπάρες σήματος στο 100%?
Δεν είμαι μπροστά στην τηλεόραση και δεν ξέρω να σου πω συχνότητες.
 

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Ο 19 είναι στις 180 μοίρες. Είμαι σίγουρος ότι δεν έφτασα τόσο μακρυά, γιατί δεν τοπήγα στηντύχη, έκανα και χρήση πυξίδας.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Από τι στιγμή που κατέβασε γερμανικά και ισπανικά είναι ο άστρα στις 19, δεν έχει σημασία τι επέλεξες στην τηλεόραση, κάποιες συχνότητες είναι ίδιες σε πολλούς δορυφόρους φυσικά με διαφορετικά κανάλια
 

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση με τέτοιο "εξοπλισμό" να τον πιάσω τον 28 ή τζάμπα παιδεύομαι;

Υπάρχει εναλλακτική λύση δορυφόρου με αγγλικά προγράμματα;
Και, όχι, το μουντιάλ (και γενικότερα το ποδόσφαιρο)δεν με ενδιαφέρουν... (ευτυχώς για την γυναίκα μου :p )
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Δεν ξέρω τι γίνεται σε βόρεια Ελλάδα αλλά το 80αρι είναι μικρό νομίζω για αυτή τη θέση
Δες εδώ κανάλια και αν είναι ελεύθερα https://gr.kingofsat.net/satellites.php
9, 13,19, 23, 39, 42 μοίρες είναι εύκολες με αυτό το πιάτο
 
18 June 2006
2,225
Θεσσαλονίκη
Κατά 99.9% είσαι στον αστρα 19,2Ε.
Αν σε ενδιαφέρουν τα ελεύθερα καναλια με αγγλικό ήχο μ 80αρι πιάτο θα βρεις μερικά ειδησεογραφικα κ μουσικα sd κανάλια στις αγγλικό δορυφόρο κ με καλή στόχευση θα τα πιασεις.
Οπως κοιτάς από απο πισω το πιατο γυρνα το λιγο προς τα δεξιά κ ενα κλικ πιο χαμηλα σε ανύψωση αλλιώς ο κλασικός τρόπος τιβι κ ενας απλός δέκτης στην ταράτσα :eek:perator:!
 

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Πεδιόμετρο έχω. Έπαιξα λίγο πάλι σήμερα στρίβοντας λίγο πιο δεξιά το πιάτο. Τώρα εχω πιάσει σίγουρα άλλο δορυφόρο γιατί δεν έχει ούτε ένα γερμανικό. Έπιασα περί τα 244 κανάλια.... αλλά τα πιο πολλά... Αραβικά. Πλάκα έχει...

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

aXer

Established Member
20 January 2009
175
Το γύρισα λίγο ακόμα. Τώρα έπιασα καμία 92, τα περισσότερα Τούρκικα. TurkSat να υποθέσω?


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Το γύρισα λίγο ακόμα. Τώρα έπιασα καμία 92, τα περισσότερα Τούρκικα. TurkSat να υποθέσω?


Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Αν το γύρισες δεξιά και έπιασες τουρκικά τότε είσαι 7 ανατολικά
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Εγω θα αραζα στις 26e,αν ειναι ακομη οπως τα θυμαμαι τα πραματα οι αραβες ειχαν ερωτα με την αμερικανικη τηλεοραση,καναλια κανονικα οχι διαφημιστικα και θρησκευτικα που θα βρεις στις 28!
Καναλια στα αγγλικα ειδικα αφιερωμενα στις σειρες και στις ταινιες,ελευθερα με μονο μειονεκτημα τους αραβικους υποτιτλους.
Απο οτι θυμαμαι MBC 1,2,3,4 και το ΟΝΕ ηταν απο τα κορυφαια τοτε.
Ασχετο αλλα τα βρισκαμε και στις 7w ,lol.
Λεω τοτε γιατι με ενα app Πλεον εχεις ολους τους δορυφορους στο κινητο σου (η στο κουτι σου).