Προδιαγραφές ενισχυτή home theater

Lyko81

New member
29 April 2018
3
Καλημέρα,
Ως φρέσκος στο φόρουμ, αυτό είναι το πρώτο μου ποστ. Οπότε συγχωρέστε μου τυχών παραλήψεις.
Έχω λοιπόν το εξής θέμα και θέλω τη βοήθεια σας. Χρειάζομαι για το σπίτι μου ένα σύστημα 5.1 να πλαισιώσει μια τηλεόραση που έχω στο σαλόνι με ανάλυση 4κ. Ψάχνοντας λοιπόν είτε για ραδιοενισχυτη είτε για compact σύστημα all in one, είδα πως κάποια είναι ικανά να αναπαράγουν 4κ και κάποια άλλα περιοριζονται σε full HD. Όσων αφορά τα all in one το καταλαβαίνω γιατί το blu-ray μπορεί να μην "σηκώνει" 4κ ανάλυση, αλλά τι σχέση έχει κάτι τέτοιο με τον ραδιοενισχυτη? Έχει να κάνει με τον τρόπο σύνδεσης της πηγής με τον ενισχυτή και την τηλεόραση? Εγώ επειδή προς το παρόν η μόνη πηγή 4κ που έχω, και βλέπω τελικά 2κ λόγω bandwidth, είναι το netflix, που φιλοξενείται στο Android λειτουργικό της τηλεόρασης, θα μπορώ να αναπαράγω 4κ και να ακούω από το home theater?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Φίλιππος
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
Πίσω από αυτό υπάρχει μια μπερδεμένη βαριά τεχνολογική εξήγηση που Προσωπικά δεν είμαι σε θέση να δώσω.
Εσύ βλέπεις ένα βύσμα το οποίο εμφανισιακα είναι ίδιο. Αλλά η πλακέτα στην οποία καταλήγουν οι επαφές των βυσματων είναι διαφορετικη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση. Το 4Κ στους ενισχυτές AV αφορά τη δυνατότητα να περνάει το σήμα μέσω HDMI από αυτούς. Ο ήχος από την TV (που δείχνει 4Κ ή FHD) προς τον ενισχυτή είναι κάτι άλλο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου απαντάω ναι κι έχει σχέση με τον επεξεργαστή του εκάστοτε ενισχυτή και τη δυνατότητά του να διαχειρίζεται σήματα 4Κ, αν ο ενισχυτής που θες δεν αναγράφει το συγκεκριμένο λογότυπο αυτό σημαίνει ότι δεν περνάει το σήμα αυτό απ την πηγή μέσω του ενισχυτή στην τηλεόραση οπότε θα έχεις μαύρη εικόνα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Πάντως για να μην ανησυχεί ο φίλος, όλοι οι καινούργιοι ενισχυτές AV είναι συμβατοί με 4Κ, εκτός πολύ σπάνιων περιπτώσεων πια.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για να μην σε μπερδευει το θεμα και για να εισαι σιγουρος οτι για 4+ χρόνια θα είσαι ενταξει πρέπει ολες οι συσκευές σου να έχουν input και outputs HDMI 2.1 και όλα σου τα καλώδια να γράφουν ULTRA HIGH SPEED
https://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_1/

Αν όλη η αλυσίδα έχει αυτό τότε ρίξε του ότι θες και δεν θα μασήσει πουθενά.....θες 4κ θες 8κ θες hdr θες πολλά hz μπλα μπλα μπλα....

Τωρα αν θες απλα να βλεπεις 4κ απο νετφλιξ μονο τοτε παρε μια vdsl απο 30 και πάνω και μια high end tv του 2018 και εισαι μια χαρα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
Μάλλον εγώ το μπέρδεψα. Βασικά έδωσα μισή απάντηση.
Η συνήθης συνδεσμολογία είναι από κάποιο 4k media player και 4k blue ray player pc κλπ να αναπαράγονται τα διάφορα αρχεία.
Αν σκοπεύεις να έχεις την τηλεόραση σα media player, δεν έχεις θέμα με το HDMI πρωτόκολλο για την εικόνα αλλά θα έχεις θέμα με τον ήχο.
Οι δυνατότητες σύνδεσης της τηλεόρασης με τον ενισχυτή είναι τρεις. Η δικαναλη αναλογική που είναι η πλέον ξεπερασμένη και η σύνδεση μέσω οπτικής ή μέσω της λειτουργίας arc που περνάει τον ήχο μέσα από το καλώδιο hdmi με το οποίο συνδέεται η είσοδος της τηλεόρασης με την έξοδο του ενισχυτή για τη μεταφορά εικόνας από τις συνδεδεμένες στις εισόδους του ενισχυτη. Σε περίπτωση χρήσης του media player της tv οι δύο τελευταίες είναι ισοδύναμες και ναι μεν επιτρέπουν την μεταφορά πολυκαναλου dts ήχου Αλλά δεν αφήνουν τα hd formats όπως το dts ma να περάσουν ατόφια. Περνούν μόνο το dts core. Σε περίπτωση που και η τηλεόραση και ο ενισχυτης υποστηρίζουν earc αντί για το απλό arc θα παίζουν τα πάντα όλα αλλά το earc θα διαδοθει ως standard στο HDMI 2.1... Σε δουλειά να βρισκόμαστε...
Παντως, αν το πρώτο σου μέλημα είναι τα streaming services δε θα σε απασχολήσει η οποια έλλειψη καθώς σε αυτά ο ηχος είναι dd+ και περνά μέσω arc κανονικά. Αν όμως σκοπεύεις να βλέπεις και αρχεία υψηλής ανάλυσης θα έχεις θέμα στην αναπαραγωγή 4κ υλικου. Μέσω της τηλεόρασης δε θα έχεις πλήρη ήχο και μέσω media player δε θα μπορείς να περάσεις 4κ σημα στην τηλεόραση καθώς θα σκαλώσει στον avr. Κάποιες πατέντες με εξειδικευμένα HDMI splitters υπάρχουν στην αγορά αλλα επουδενι δεν αφορούν υποψήφιους αγοραστές πάρα ιδιοκτήτες ποιοτικών παλαιότερης γενιας avr και το κόστος τους δεν είναι μικρό (γύρω στα 150 ευρω).
Λαβέ υπόψη σου ότι τα media players των τηλεοράσεων έχουν συνήθως εκνευριστικους περιορισμούς και όσοι θέλουν το κάτι παραπάνω και περισσότερη ελευθερία σε υποστηριζόμενα formats καταλήγουν σε media players.

Κοινώς, πάρε avr με υποστήριξη 4κ. Θα σου χρειαστει. Αλλιώς πάρε τουλάχιστον κάποιο μτχ να αξίζει ο μπελάς αφού θα γλυτώσεις δυσανάλογα πολλά λεφτά σε σχέση με την ποιότητα ήχου που θα πάρεις.
 

Lyko81

New member
29 April 2018
3
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Θα κάνω λίγο πιο απλά τα ερωτήματα γιατί μάλλον σας μπέρδεψα.
Αν αγοράσω κάποιον ενισχυτή για home theater που δεν υποστηρίζει 4κ
1)Στην περίπτωση που η πηγή που αναπαράγει το βίντεο είναι η ίδια η tv (έχω μια Sony bravia 4k Android tv) μέσω της εφαρμογής netflix, επηρεαζει η απουσία 4κ του avr το τελικό αποτέλεσμα?
Αν ναι σε ποια περίπτωση? Σε οπτική σύνδεση ή σε hdmi ή και στις δύο.
2)Στην περίπτωση που η πηγή είναι ένα blu-ray 4k ή ενα ps4 pro με avr χωρίς 4κ, υπάρχει κάποια συνδεσμολογια που να λύνει το πρόβλημα (πχ οπτική)?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Εννοείς κάποιον μεταχειρισμένο ή παλιό ενισχυτή;

Τεσπα, αν δεν υποστηρίζει 4K θέλεις player με δεύτερη έξοδο HDMI για τον ήχο μόνο και η πρώτη κατ' ευθείαν στην TV. Αν η πηγή είναι η TV τότε θέλεις κάποιον ενισχυτή που να υποστηρίζει HDMI ARC, αν και μπορείς να κάνεις το ίδιο και με μια οπτική έξοδο της TV.

Μην αγχώνεσαι και για να μην μπλέκεσαι πάρε έναν καινούργιο που τα υποστηρίζει όλα. Από 300 ευρώ ξεκινάνε.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
1) όχι δεν το επηρεάζει Αλλά εγγενώς θα υπάρχει αδυναμία αναπαραγωγής hdma. Για hdma χρειάζεσαι media player. Και αν το βάλεις το media player μετά θα επηρεάζει η έλλειψη 4κ στον ενισχυτή.
2) ότι σου είπε ο pleo. Θες πηγή με δύο HDMI. Ένα εκ των οποίων να βγάζει μόνο το audio. Μέσω οπτικής γινεται συνδέοντας την εικόνα στην τηλεόραση μέσω HDMI από το player και με την οπτική τον ήχο στον ενισχυτή αλλα μάντεψε... χάνεις το dts ma