Επιλογή προβολέα-Νεος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο φόρουμ, αν και παρακολουθούσα αρκετό καιρό χωρίς να έχω κάνει λογαριασμό.
Ενδιαφέρομαι για αγορά προβολέα, χωρίς να έχω καμία εμπειρία επάνω στο θέμα, απλά λόγω φύσης και επαγγέλματος είμαι αρκετά παρατηρητικός.

Από αυτά που έχω διαβάσει και το μπάτζετ που έχω να διαθέσω είμαι ανάμεσα σε αυτους Еpson tw5660, viewsonic pro7827hd, benq w200 (αν και ο epson ειναι λιγο πιο ακριβος, αλλα αμα είναι ΤΟΣΟ καλυτερος απο τους αλλους το σκεφτομαι):

https://www.amazon.co.uk/Epson-EH-TW5650-2500-Lumens-Projector-White/dp/B075ZWQKJR
https://www.amazon.co.uk/ViewSonic-LightStream-Pro7827HD-Projector-Speakers/dp/B01C92FE70
https://www.amazon.co.uk/BenQ-Cinema-Projector-Rec-709-Lumens-Gold/dp/B015OEK8YY

Βάζω τα λινκ απο amazon uk καθώς μένω στην Αγγλία και απο εκεί θα παραγγείλω πιθανότατα, καθώς θα έχω παράδοση την επόμενη ημέρα.

Η προβολή σε πρώτη φάση θα γίνεται σε λευκό τοίχο, και ο προτζέκτορας θα ειναι σε κάποιο τραπεζάκι ή σταντ, ή βιβλιοθήκη. Δεν υπάρχει δυνατότητα να τον καρφώσω στο ταβάνι.
Η απόσταση θέασης είναι οριακά μικρότερη απο 3 μέτρα, οπως και η απόσταση του προτζέκτορα απο τον τοίχο.
Σύνδεση εικόνας με Hdmi από υπολογιστή (15-20μ) και Chromecast

Ποιος συμφέρει από αποψη ποιότητας, θορύβου, διάρκεια ζωής φακού;
Πώς θα συνδέσω τον ήχο (Σκοπεύω να διαθεσω μέχρι 300 λιρες για soundbar ή για ηχεία τα οποία θα τα χρησιμοποιώ και για την τηλεόραση)

Ευχαριστώ πολύ!
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Ξέχασα να αναφέρω πως ο χώρος δεν είναι πολύ σκοτεινός. Για την ακρίβεια είναι στο σαλόνι, αν και η προβολή ταινιών- σειρών θα γίνεται βράδυ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλώς όρισες στο φορουμ!
Εχω τον w1070 απο το 2013 στις 4800 ωρες με την μανισια λάμπα......κανενα παράπονο. Επισης εχω τον w2000....παλι κανενα παράπονο. Ειδα το νήμα που δειχνει οτι ο epson ειναι ελαφρώς καλύτερος οπότε και γω στην θεση σου θα το σκεφτόμουν... για την αξιοπιστία της epson ας μιλησει καποιος που εχει epson.
Αυτο που με ανησυχεί ειναι τα 20μ hdmi. Μπορεις καπως να μειώσεις την αποσταση εστω στα 10 περίπου?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για το φως μην ανησυχείς....κλείσε τις κουρτινες (σκούρες οχι λευκη γάζα) ή το παντζουρι και δεν θα χεις κανενα προβλημα.
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Αυτο που με απασχολεί με τον Epson - πέραν της τιμης- είναι πως δεν έχω δει αναφορές για το πόσο διαρκεί η καλή ποιότητα εικόνας, πιθανότατα επειδή είναι νέος;
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Απάντηση: Re: Επιλογή προβολέα-Νεος

Για το φως μην ανησυχείς....κλείσε τις κουρτινες (σκούρες οχι λευκη γάζα) ή το παντζουρι και δεν θα χεις κανενα προβλημα.

Δυστυχώς στην Αγγλία δεν έχουν παντζούρια τα σπίτια. Οι κουρτίνες είναι λευκές (χοντρές), αλλά το βράδυ ευτυχώςμια χαρά σκοτεινός είναι ο χώρος.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή προβολέα-Νεος

Δυστυχώς στην Αγγλία δεν έχουν παντζούρια τα σπίτια. Οι κουρτίνες είναι λευκές (χοντρές), αλλά το βράδυ ευτυχώςμια χαρά σκοτεινός είναι ο χώρος.

Στα ΙΚΕΑ έχει κουρτίνες γκρι και καφέ σε διάφορες διαστάσεις....δεν θα να σου πει τιποτα ο landlord. Κράτα την παλιά κουρτίνα και όταν φύγεις την ξαναβάζεις.

Στα λέω γιατί και εγώ εχω μόνο προβολέα και ελεγα οτι θα βλέπω μόνο το βράδυ αλλά πολλές φορές καταλήγεις να τον ανάβεις και όταν εχεις φως....ειδικά τα Σ/Κ.
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Οι lcd προβολείς έχουν μεγαλύτερη διάρκεια σε ποιότητα από τον τύπο του benq?
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Στα ΙΚΕΑ έχει κουρτίνες γκρι και καφέ σε διάφορες διαστάσεις....δεν θα να σου πει τιποτα ο landlord. Κράτα την παλιά κουρτίνα και όταν φύγεις την ξαναβάζεις.

Στα λέω γιατί και εγώ εχω μόνο προβολέα και ελεγα οτι θα βλέπω μόνο το βράδυ αλλά πολλές φορές καταλήγεις να τον ανάβεις και όταν εχεις φως....ειδικά τα Σ/Κ.

Ευχαριστώ πολύ, θα το έχω υπόψιν!
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Αν εννοείς αντοχή, όχι, το ανάποδο συμβαίνει. Οι DLP είναι πιο ανθεκτικοί.

Ευχαριστώ. Άρα ο w2000 υπερτερεί σε αυτό το κομμάτι από τον 5650.
Για χώρους που δεν είναι εντελως σκοτεινοι όπως στην περίπτωση μου, ποιος είναι προτιμότερος;
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Καλώς ήλθες. Μια φωτογραφία του χώρου θα βοηθούσε. Πάντως, για ~90 ίντσες σε βλέπω. Μια χαρά.

fHdpm7

https://ibb.co/fHdpm7


https://ibb.co/iTzJeS


https://ibb.co/h73pm7

Η εικόνα των φωτογραφιών δεν είναι και η καλύτερη, αλλά νομίζω μπορείς να καταλάβεις στο περιπου τι γινεται
 
19 June 2006
35,671
Ευχαριστώ. Άρα ο w2000 υπερτερεί σε αυτό το κομμάτι από τον 5650.
Για χώρους που δεν είναι εντελως σκοτεινοι όπως στην περίπτωση μου, ποιος είναι προτιμότερος;

Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό. Είτε σε σκοτεινούς χώρους, είτε σε όχι τόσο σκοτεινούς, κατάλληλος είναι αυτός που παίζει καλύτερα. Και οι δύο είναι αρκετά φωτεινοί, συνεπώς δεν θα έχεις θέμα σε αυτό. Η οθόνη θα κάτσει ανάμεσα σε καλοριφέρ και τηλεόραση?
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Ναι ακριβώς, εκεί θα κάτσει, ίσως και λίγο ψηλότερα αν γίνεται, προκειμένου να είναι μεγαλύτερη, βλέποντας και κάνοντας.
 
19 June 2006
35,671
Γύρω στους 70 πόντους από το πάτωμα είναι καλό να ξεκινάει η εικόνα σου. Όμως ο προβολέας σου, είπες, ότι θα πάει σε τραπεζάκι. Επομένως, πρέπει να καθίσει γύρω στους 5-10 κάτω από την οθόνη και θα σε εμποδίζει στην θέαση. Μάλλον, πάει πιο κάτω η οθόνη, γύρω στους 50 πόντους.
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Τραπεζάκι η κάποιο σταντ. Αν το σταντ είναι ψηλότερο υπάρχει πρόβλημα? Για να είναι 70 πόντοι το σημείο που ξεκινάει η εικόνα, στους πόσους πόντους πρέπει να είναι ο προτζέκτορας? Το ίδιο? 70?
 

thrylos8281

New member
1 May 2018
16
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Μάλλον προς τον benq κλίνω.
Κάτι ακόμα, οι 3d ταινίες ποια γυαλια χρειάζονται? Έχουν κάποιο τύπο-ονομασία φαντάζομαι.
Καθώς και πως λέγεται ο αντίστοιχος τύπος ταινιών?
Για να ενώσω τον προτζέκτορα με ηχεία θα χρειάζεται και κάποιος ενισχυτης? Τα συστήματα home cinema παίρνουν και στικακι για να παίζουν ταινίες?