Σωστό ταίριασμα ενισχυτή+ηχείων

belisk42

New member
16 April 2018
9
Καλησπέρα μετά από λίγο ψάξιμο για σετ ενισχυτή-ηχείων(κυρίως για ακρόαση μουσικής σε χώρο 25-30τ.μ.) έχω καταλήξει στα εξής :

ενισχυτές: marantz pm6006, yamaha a-s501,yamaha r-s202d
ηχεία δαπέδου : polk audio T-50, dali zenzor 5, q aqoustics 2050i, klipsch r-24f.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, κυρίως για να μη κάνω κάποιο λάθος ταίριασμα ενισχυτή-ηχείων.

Ευχαριστώ.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,136
Καλησπέρα μετά από λίγο ψάξιμο για σετ ενισχυτή-ηχείων(κυρίως για ακρόαση μουσικής σε χώρο 25-30τ.μ.) έχω καταλήξει στα εξής :

ενισχυτές: marantz pm6006, yamaha a-s501,yamaha r-s202d
ηχεία δαπέδου : polk audio T-50, dali zenzor 5, q aqoustics 2050i, klipsch r-24f.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, κυρίως για να μη κάνω κάποιο λάθος ταίριασμα ενισχυτή-ηχείων.

Ευχαριστώ.

Πάρε τα Q acoustics: Recommended Power: 25-150w, 6ohm Nominal Impedance (σύμφωνα με την εταιρεία)
Οπότε διάλεξε ενισχυτή με περίπου 100W 8Ω ...Ο marantz δεν κάνει με τίποτε (45W 8Ω!! πολύ λίγος). Ο καταλληλότερος από τους 3 είναι ο yamaha a-s501, αλλά καλύτερα θα ήταν ο A-S701....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,502
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα μετά από λίγο ψάξιμο για σετ ενισχυτή-ηχείων(κυρίως για ακρόαση μουσικής σε χώρο 25-30τ.μ.) έχω καταλήξει στα εξής :

ενισχυτές: marantz pm6006, yamaha a-s501,yamaha r-s202d
ηχεία δαπέδου : polk audio T-50, dali zenzor 5, q aqoustics 2050i, klipsch r-24f.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, κυρίως για να μη κάνω κάποιο λάθος ταίριασμα ενισχυτή-ηχείων.

Ευχαριστώ.

Δυστυχώς θα πρέπει να γίνουμε μονότονοι ,ότι δηλ θα πρέπει να ακούσεις τους συνδυασμούς με τη μουσική που θέλεις -αν είναι εφικτό στο χώρο σου.
Ο χώρος σου είναι σχετικά μεγάλος οπότε χρειάζεται προσοχή ,με δεδομένο ότι ο προυπολογισμός σου για ενισχυτή +ηχεία είναι κάτω από 1.000 ευρώ .
 
Last edited:

belisk42

New member
16 April 2018
9
Τα υπόλοιπα ηχεία δε θα προτείνατε? Αν δε κάνω λάθος έχουν παρόμοιες απαιτήσεις σε για να οδηγηθούν σωστά.
Παρόλα αυτά αν δεν ταιριάζουν με τους συγκεκριμένους ενισχυτές, τι θα προτείνατε?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Δεν έχω ακούσει κάποιο από αυτά για
να προτείνω ...ωστόσο εάν η απόσταση ακρόασης είναι έως τα 2 άντε 2 μιση μετρα από τα ηχεία για μένα ένα σετ ενεργών ηχείων είναι μονόδρομος.

Θα κοιτούσα πολύ σοβαρά είτε τα jbl lsr 305 με το sub τους είτε τα 308 με το οχταρι γουφερ.

Εάν δεν θέλεις να συνδέσεις κάποια άλλη πηγή, όπως cd ή πικαπ, με μια κάρτα όπως η focusrite ή ένα dac ιδανικά με προενισχυση, θα πάρεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Αυτή θα ήταν η επιλογή μου εάν και εγώ έφτιαχνα ένα σύστημα από το μηδέν