Ταινίες/Ντοκυμαντέρ και συζήτηση για τη φωτογραφία

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Ανοίγω αυτό το νήμα με στόχο να συλλέξουμε ενδιαφέροντα ντοκυμαντέρ και ταινίες που αφορούν στη φωτογραφία. Καλό θα ήταν, αν θέλετε να προσθέσετε το οτιδήποτε να ακολουθήσετε ένα φορμά όμοιο με το παρακάτω, ώστε να έχουμε 2-3 βασικές πληροφορίες.

Ξεκινάω με ένα εκπληκτικό ντοκυμαντέρ που αφορά στη φωτογραφία δρόμoυ:


Τίτλος: Everybody Street

Έτος:
2013

Σκηνοθέσία:
Cheryl Dunn

ΙMDB Link: https://www.imdb.com/title/tt2784462/

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=2vqCd2K1-KY


Εδώ έχουμε μια σπουδή πάνω στους φωτογράφους δρόμου της Νέας Υόρκης. Παρελαύνουν "μεγαθήρια" και νομίζω ότι είναι "must" για τους λάτρεις αυτού του είδους φωτογραφίας και όχι μόνο..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Ακολουθεί ένα ντοκυμαντέρ για μια σπουδαία φωτογράφο, την Vivian Maier.

Τίτλος: Finding Vivian Maier

Έτος:
2013

Σκηνοθεσία:
John Maloof, Charlie Siskel

ΙMDB Link: https://www.imdb.com/title/tt2714900/

Trailer:


https://www.youtube.com/watch?v=er8-Vq__cRE


Το ντοκυμαντέρ αυτό πραγματεύεται την απίστευτη ιστορία μιας παντελώς άγνωστης όσο ήταν σε ζωή ερασιτέχνη φωτογράφου. Η Maier εργάστηκε για 10ετίες σε διάφορες πόλεις των ΗΠΑ ως νταντά, έχοντας πάντοτε μαζί της μια φωτογραφική μηχανή, ενώ σχεδόν κανείς απ' όσους τη γνώριζαν δεν είδε ποτέ του φωτογραφία της. Λίγο πριν πεθάνει και αδυνατώντας να πληρώσει τα κόστη για την αποθήκη που διατηρούσε, τα υπάρχοντά της δημοπρατήθηκαν και έτσι εμφανισμένα και ανεμφάνιστα φιλμ ήρθαν στην κατοχή του ενός εκ των δύο σκηνοθετών, ο οποίος (δικαιολογημένα) έπαθε σοκ από την καλλιτεχνική αξία του υλικού αυτου...


Υ.γ. Πέρα από όποιο hype συνοδεύει την Vivian Maier, θεωρώ ότι κάθε ένας από όσους ασχολούνται με τη φωτογραφία πρέπει να ξοδέψει έστω λίγα λεπτά στο website που έχει φτιαχτεί γι αυτήν και να ρίξει μια ματιά στις φωτογραφίες της..
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Αφού ανοίχτηκε και ειδικό νήμα μεταφέρω εδώ την πρόταση μου, δείτε την ταινία Kodachrome (παραγωγή :2017 - κυκλοφορία 2018) με ένα απίθανο Εd Harris, λίγο βαριά, την είδα εχθές πρώτη μέρα της Άνοιξης και νομίζω οτι αξίζει να τη δει κάθε λάτρης της φωτογραφίας (και ιδιαίτερα της αναλογικής).

 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

..

The Big Fat List of Documentaries About Photography


τα περισσότερα δεν τα έχω δει, αλλα ενα πολύ καλό ξεκίνημα ειναι τα Contacts και φυσικά το ways of seeing του εκπληκτικού John Berger

1972, Ways of Seeing (Art Appreciation)
1988, Contacts, Vol. 1 The Great Tradition of Photojournalism
1992, Contacts, Vol. 2 The Renewal of Contemporary Photography
2001, Contacts, Vol. 3 Conceptual Photography
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Εξαιρετικές οι προτάσεις σας, θα τις ψάξω με την πρώτη ευκαιρία.

Συνεχίζω με ακόμη ένα αριστουργηματικό ντοκυμαντέρ:

Τίτλος: The Salt Of The Earth

Έτος: 2014

Σκηνοθεσία:
Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders

ΙMDB Link: https://www.imdb.com/title/tt3674140/

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=OivMlWXtWpY


Επί της ουσίας πρόκειται για την ιστορία της ζωής (εστιάζοντας στη φωτογραφική δουλειά του) ενός εκ των μεγαλύτερων εν ζωή (και όχι μόνο) φωτογράφων, του Sebastiao Salgado, όπως την αφηγείται ο ίδιος και την καταγράφει ο γιός του μαζί με τον Wim Wenders.
 
Last edited:

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,907
Θεσσαλονίκη
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Το Kodachrome μου φάνηκε μια εντελώς επιφανειακή... μπούρδα με δόσεις συναισθηματισμού με το ζόρι, κοινώς μια άοσμη αμερικανιά που τελικά ένοιωσα πως έχασα την ώρα μου...

Την οποία ώρα δεν ένοιωσα χαμένη βλέποντας το "Camera Buff" (1979) του Κισλόφσκι.
amator-1.jpg
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Το Kodachrome μου φάνηκε μια εντελώς επιφανειακή... μπούρδα με δόσεις συναισθηματισμού με το ζόρι, κοινώς μια άοσμη αμερικανιά που τελικά ένοιωσα πως έχασα την ώρα μου...

Την οποία ώρα δεν ένοιωσα χαμένη βλέποντας το "Camera Buff" (1979) του Κισλόφσκι.
View attachment 153291

νομιζα ο τι θα σου αρεσε η αμερικανια:flipout:
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

μια λιστα που τα μισα και, δεν μου καναν ....κλικ, αλλα ισως καποιους να τους αρεσουν

1.- Secret Life of Walter Mitty
2.- Finding the Afghan Girl
3.- Finding Vivian Maier
4.- The Bang Bang Club
5.- Monk with a Camera
6.- Blow Up (Michelangelo Antonioni)
7.- Salvador (1986)
8.- Harry Benson: Shoot First (2016)
9.- War Photographer (2001)
10.- Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006)
11.- City of god
12.- The Salt of the Earth (2014)
13.- Smoke 1995
14.- Under fire 1983
15.- Time Zero: The Last Year of Polaroid Film (2012)
16.- Serbian film
17.- The Mexican Suitcase 2011
18.- The bridges of Madison county
19.- The Impossible Project, Documentary Tells the Story of Polaroid’s Rebirth
20.- Proof 1991
21.- O τυφλός φωτογράφος.
22.- O φωτογράφος των Tρικάλων.
23.- Hight art
24.- LIFE (2015)
25.- Αποστολη στην Νικαραγουα
26.- Η ζωή του Σεμπαστιάο Σαλγκάδο
27.- Πολυτεχνίτης κι ερημοσπίτης, με τον Βέγκο
28.- Finding Vivian Maier
29.- Memento (Nolan)
30.- Hugo
31.Rear Window (1954)
32.Everlasting Moments (2008)
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,907
Θεσσαλονίκη
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Και εγώ νόμιζα πως δεν θα σου άρεσε του Κισλόφσκι... (ή μήπως όντως δεν σου άρεσε?)
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

ουτε κρυο ουτε ζεστη, δεν το εχω καν στην λιστα....ο Κιρλοφσκι και οι ταινιες του μου θυμιζουν του πολωνους που μετα την "πτωση" του τοιχους περναν Γερμανικα διαβατηρια 10.000 μαρκα ,θεσεις εργασιας και κατηγορουσαν τους δυτικους για βερμπαλισμο
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Κώστα ό Κισλόφκι απέδειξε μέ τήν ζωή καί μέρους τοϋ έργου του τό πανανθρώπινο όραμα του πού ξεφεύγει από τίς επιταγές τού "συστήματος" καί τών διάφορων ορθολογιστικών λύσεων πού πρεσβεύει...τά τελευταία χρόνια είχε αποσυρθεί στή φύση ψάχνοντας μέσω τής Χριστιανικής θεώρησης τόν δρόμο γιά τήν "λύτρωση" τών ανθρώπων καί τής δική του στό μύνημα τής αγάπης καί τής αλληλοπεριχώρησης τού ευαγγελίου πού φαίνεται στήν περίφημη τριλογία του(μπλέ, λευκή,κόκκινη ταινία)απαρνούμενος τό χρήμα καί τίς δελεαστικές προτάσεις τού Χόλλυγουντ καί όχι μόνο εστιάζοντας στό "όραμα" του ζώντας το καί όχι απλά θεωρητικολογώντας.Νάσαι καλά σέ ότι κάνεις.Πάντως ή ενασχόληση σου μέ τό θέατρο καί τήν Τέχνη μάς βοηθάει πολύ καί ειναι πολύ σημαντικές οί θέσεις σου.
 
Last edited:

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Σωστα! Ο Κισλοφσκι ειναι ο Λεχ Βαλεσα του κινηματογραφου. Ο μυστικισμος και προσωπικη εξελιωση ειναι ο καλυτερος τροπος να “χτυπησεις” τον ορθολογισμο. Τον ορθολογισμο που οι αρχαιοι Ελληνες αγαπησαν μεγαλωσαν και διδαξαν στον υπολοιπο κοσμο την Ελληνικη κουλτουρα , φιλοσοφια και την τεχνη του ουμανισμου...

.. και να μην ειμαστε κ οφ τοπικ , η ταινια του νομιζω οτι δεν εχει και τοσο σχεση με την φωτογραφια......
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Το Φωτογραφικό chat

Αν δεν το εχετε δει στο netflix, αξίζει!

https://www.imdb.com/title/tt5350276/

MV5BZjU1NzM3NzMtNmYxYS00ZmE5LTg2YTYtNGZjNThkYjk3YWFiXkEyXkFqcGdeQXVyNTc3ODgxOTk@._V1_SY1000_CR0,0,667,1000_AL_.jpg
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Το Φωτογραφικό chat

δε χρειάζεσαι υπότιτλους, οι εικόνες τα λένε όλα...
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Re: Το Φωτογραφικό chat

Συμπαθητικό είναι το Tales of Light, βλέπεται ευχάριστα (25λεπτα επεισόδια). Αν και περιλαμβάνει μερικά αν μη τι άλλο εντυπωσιακά πλάνα, όπως όλες οι ομοειδείς παραγωγές, θα έλεγα όμως ότι καταλήγει να είναι περισσότερο φυσιολατρικού ενδιαφέροντος παρά φωτογραφικού.

Τυχαία ανακάλυψα και το κανάλι youtube του Morten Hilmer, ενός Δανού wildlife photographer με video τα οποία έχουν πιο "φωτογραφοκεντρική" προσέγγιση στο αντικείμενο, με πιο παραδοσιακό behind the scenes χαρακτήρα.

Ένα δείγμα...

 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Το Φωτογραφικό chat

Για τον φωτογράφο δρόμου 1.5 ώρα περίπου βουτιά στο στοιχείο του :

 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Ταινίες/Ντοκυμαντέρ για τη φωτογραφία

Κάπου στην μέση μερικες φωτό με άγγιξαν υπερβολικά θαλεγα και αναγκάστηκα να πατήσω pause ...

Ήταν με χρέωση στο Vimeo και είδα την ανακοίνωση στο Pttl οτι το έβγαλαν ελεύθερο στο YouTube