Διακοπη Νοβα και μεταβαση στη cosmote tv

Parisv

Senior Member
30 May 2010
329
Εχω ενα χρονο ακομα συμβολαιο. Με παιρνουν τηλεφωνο απο κατι 5ψηφιους κωδικους και υποσχονται οτι θα πληρωσουν αυτοι το penalty ή θα μου αφαιρεσουν τα παγια.
Το εχει κανει κανεις; Μπορω να παω cosmote tv χωρις να χασω ουτε ενα ευρω;

επισης στην νοβα λενε οτι εχω υπογραψει 2 ετια και εγω θυμαμαι οτι απλα ανενωσαμε τηλεφωνικα αλλα οχι 2ετια.
 
  • Haha
Reactions: Simos.I

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
επειδη τους τελευταιους μηνες εχω προβλημα με την nova σκεφτομαι να παω σε cosmote.
πχ σε ενα streaming,η εικονα πιξελιαζει και θολωνει αρκετες φορες οταν υπαρχει απαιτηση απο το περιεχομενο σε bandwidth ή σε ενα Online παιχνιδι οταν παει γρηγορα και απαιτει καλη ροη.
συγκεκριμενα εχω 100αρα γραμμη με μετρηση 100mpbs download,10 upload,Unloaded latency 6 και & Loaded latency 44-48.
εκανα μια κινηση για να περασω απευθειας οπτικη,αλλα η διαδικασια ειναι λιγο περιπλοκη με κουτακια σε ολο το κτηριο.κατι που δεν μπορω να κανω αφου ειμαι απλος ενοικιαστης.
το υπολοιπο συβμολαιου μου με την nova ειναι 6μηνες-τι κυρωσεις εχω στην περιπτωση που αποχωρησω αμεσα?
 

petros_ksp

Senior Member
1 March 2021
544
εχω μονο ιντερνετ/τηλεφωνια οποτε προφανως θα ειναι αρκετα λιγοτερο.
θα τους ρωτησω-ευχαριστω
επειδη τους τελευταιους μηνες εχω προβλημα με την nova σκεφτομαι να παω σε cosmote.
πχ σε ενα streaming,η εικονα πιξελιαζει και θολωνει αρκετες φορες οταν υπαρχει απαιτηση απο το περιεχομενο σε bandwidth ή σε ενα Online παιχνιδι οταν παει γρηγορα και απαιτει καλη ροη.
συγκεκριμενα εχω 100αρα γραμμη με μετρηση 100mpbs download,10 upload,Unloaded latency 6 και & Loaded latency 44-48.
εκανα μια κινηση για να περασω απευθειας οπτικη,αλλα η διαδικασια ειναι λιγο περιπλοκη με κουτακια σε ολο το κτηριο.κατι που δεν μπορω να κανω αφου ειμαι απλος ενοικιαστης.
το υπολοιπο συβμολαιου μου με την nova ειναι 6μηνες-τι κυρωσεις εχω στην περιπτωση που αποχωρησω αμεσα?
Και στην κόσμοτε θα θολώνει σε αντίστοιχη περίπτωση θα σου κατεβάζει την ανάλυση. Είναι ξεκάθαρα θέμα ρουτερ και τι διαχείριση κάνει.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Είναι θέμα ρούτερ μάλλον αλλά και τρόπου σύνδεσης. Χθες έβλεπα Ολυμπιακό, μου έκανε διακοπές στη smart tv. Κάνω επανεκκίνηση και παίζει καμπάνα (παίρνει Ethernet από ρούτερ μέσω switch). Πάω στο υπνοδωμάτιο που είναι το eon box και παίρνει από powerline. Κόντεψα να σπάσω την τηλεόραση….
 

pirovola

Senior Member
αρα με ενα καλο router κανω δουλεια?
Σε εμένα η ΕΟΝ παίζει χωρίς κάποιο πρόβλημα χρόνια τώρα που έχω vdsl100, τι έχω κάνει έχω βάλει ένα καλύτερο ρούτερ ένα asus και το έχω κουμπώσει στην κεντρική πρίζα.Ομως έχω το αναλογικό σήμα δηλαδή τηλέφωνο στην πρίζα όχι τηλέφωνο από το router.
 
  • Like
Reactions: ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

mikess71

Established Member
1 July 2022
136
Βριλήσσια
Εγώ που έχω 100άρα fttc πιάνει τα 60 στην κεντρική πρίζα. Όταν ήμουν στην cosmote είχα 50αρα γραμμή και έπιανα ακριβώς 50!
Πήρα τηλέφωνο το 13700 για να δω γιατί γίνεται αυτό και μου είπαν μια εκδοχή ότι μπορεί να φταίει η τηλεφωνική συσκευή που είναι δίπλα στο ρούτερ γιατί βγάζει ραδιοκύματα και το επηρεάζεται..
 
  • Wow
Reactions: ΓΡΥΠΑΣ

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Πήρα τηλέφωνο το 13700 για να δω γιατί γίνεται αυτό και μου είπαν μια εκδοχή ότι μπορεί να φταίει η τηλεφωνική συσκευή που είναι δίπλα στο ρούτερ γιατί βγάζει ραδιοκύματα και το επηρεάζεται..
Δεν βάζουμε ποτε ασύρματο τηλ διπλα στο ρούτερ.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,480
Land of Dystopia
Εχω ενα χρονο ακομα συμβολαιο. Με παιρνουν τηλεφωνο απο κατι 5ψηφιους κωδικους και υποσχονται οτι θα πληρωσουν αυτοι το penalty ή θα μου αφαιρεσουν τα παγια.
Το εχει κανει κανεις; Μπορω να παω cosmote tv χωρις να χασω ουτε ενα ευρω;

επισης στην νοβα λενε οτι εχω υπογραψει 2 ετια και εγω θυμαμαι οτι απλα ανενωσαμε τηλεφωνικα αλλα οχι 2ετια.
Να ζητησεις να σου στείλουν γραπτώς, ότι αυτοί θα πληρωσουν, το penalty, :Dτα συμβόλαια σταθερής είναι 24μηνα, είτε σε καλέσανε τηλεφωνικά είτε πήγες σε κάποιο καταστημα
 
  • Like
Reactions: Hacker?pcs

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Μια χαρα εφικτό ειναι, ενα μακρύ καλωδιο τηλεφωνου όπως έχω κάνει εγώ και τελείωσες
 
  • Like
Reactions: Teo010

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,929
Εκεί ψηλά.....
οταν λεμε ασυρματο τηλεφωνο εννοουμε την βαση ή το ακουστικο ?

Γιατι εμενα πχ ειναι δυο κομματια οπου η βαση μπορει να παραμενει διπλα στις πριζες αλλα το ακουστικο με την βαση φορτισης του ναναι εντελως αλλου.
 
οταν λεμε ασυρματο τηλεφωνο εννοουμε την βαση ή το ακουστικο ?

Γιατι εμενα πχ ειναι δυο κομματια οπου η βαση μπορει να παραμενει διπλα στις πριζες αλλα το ακουστικο με την βαση φορτισης του ναναι εντελως αλλου.
Η βαση δεν ειναι μονο για φορτιση αλλα και πομποδεκτηϛ που οπωϛ πολυ σωστα γραφειϛ τοποθετειται διπλα στιϛ πριζεϛ αλλα και στο ρουτερ αφου πλεον συνδεεται με αυτον. Παντωϛ θεματα παρεμβολων σε φορητεϛ συσκευεϛ ή λαπτοπ δεν εχω αντιμετωπισει. Οι τηλεορασειϛ μου ομωϛ ειναι συνδεμενεϛ με καλωδιο δικτυου, οποτε για εκει δεν εχω αποψη.
 

mikess71

Established Member
1 July 2022
136
Βριλήσσια
Εχω ενα χρονο ακομα συμβολαιο. Με παιρνουν τηλεφωνο απο κατι 5ψηφιους κωδικους και υποσχονται οτι θα πληρωσουν αυτοι το penalty ή θα μου αφαιρεσουν τα παγια.
Το εχει κανει κανεις; Μπορω να παω cosmote tv χωρις να χασω ουτε ενα ευρω;

επισης στην νοβα λενε οτι εχω υπογραψει 2 ετια και εγω θυμαμαι οτι απλα ανενωσαμε τηλεφωνικα αλλα οχι 2ετια.
Και εμένα με πήραν από cosmote τηλέφωνο και μου έκαναν προσφορά δώρο κάποια πάγια σε συνδιασμό που έχω καρτοκινητό στην cosmote δωρεάν ομιλία για έναν χρόνο. Όταν τους είπα ότι έχω συμβόλαιο στην nova μου είπαν ότι δεν το πληρώνεται τώρα αλλά όταν κάποια στιγμή θέλετε να ξαναγυρίσετε εκεί θα κάνετε κάποιον διακονισμό. Το θέμα με το συμβόλαιό μου είναι ότι η αίτηση έγινε τηλεφωνικά και δεν υπέγραψα κάποιο χαρτί, ίσα ισα που τους το ζήτησα μετά από καιρό και μου το έστειλαν σε pdf (χωρίς υπογραφή). Θα υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα. Δεν ξέρω τι πραγματικά τι ισχύει και τι δεν ισχύει.