αγορά home cinema

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
καλημέρα σε όλους . Επανέρχομαι στο θέμα που με ταλανίζει εδώ και μέρες, στην αγορά ή μη ολοκληρωμένου συστήματος home cinema ή μεμονωμένων κομματιών με ενισχυτή ώστε να έχω καλύτερη απόδοση και surround εμπειρία.Από τα λεγόμενα όσων γνωρίζουν ,γιατί η αλήθεια είναι είμαι άσχετος , πρέπει να ακολουθήσω την δεύτερη επιλογή που όμως είναι και πιο δαπανηρή(τουλάχιστον τα διπλάσια της πρώτης ),επειδή όμως σέβομαι τις γνώσεις όσων γράφουν στο φορουμ σκέφτομαι να ακολουθήσω εν μέρει τις συμβουλές σας.Λέω εν μέρει γιατί ως μη γνώστης των τεχνολογιών του ήχου δεν ξέρω αν τα εκάστοτε μέρη που βρίσκω στο διαδίκτυο μπορούν να ταιριάξουν μεταξύ τους(ίσως να είναι και ένα θέμα με εμας τους άσχετους που θέλουμε να μάθουμε λίγα πράγματα για τον ήχο ).Έτσι προσανατολίζομαι σε αυτή την έτοιμη σύνθεση https://www.skroutz.gr/s/9304078/Onkyo-HT-S3800.html?from=favorites_popup .Τι λέτε αξίζει η αγορά ή επειδή πλησιάζω το 500ικο υπάρχουν πιο αξιόλογες λύσεις ;Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές νήμα .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Μείνε μακριά από αυτό. Παθητικό sub και ο ενισχυτής χωρίς έξοδο sub pre out. Σαν όλα σε ένα είναι.

Ψάξε για εισαγωγικό ενισχυτή AV και κάποιο σύστημα μικρών ηχείων+ενεργό subwoofer.
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά . Αναγράφεται κάπου ότι ένας ενισχυτής είναι εισαγωγικός .Τι εννοείς με τα μικρά ηχεία ;Ένα σύστημα ηχείων 5.1 αξίζει σε συνδυασμό με τον ενισχυτή ή πρέπει να αγοράσω χωριστά το woofer από τα υπόλοιπα ηχεία ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Δες π.χ. RX-V383 από Yamaha, AVR-X540BT από Denon. Κατόπιν όσο πιο ξεχωριστά είναι τα κομμάτια που θα πάρεις στα ηχεία, τόσο καλύτερα (αλλά και ακριβότερα). Συνεπώς και με δεδομένο το budget σου, εγώ ίσως κοιτούσα κάποιο σετ 5.1 με ηχεία δορυφόρους και subwoofer.
Εκτός κι αν μπορείς να ανέβεις λίγο ακόμα οπότε κοιτάς λίγο καλύτερα ηχεία.

Πάντως θέλεις ενεργό subwoofer και ενισχυτή που να έχει έξοδο για subwoofer.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Ούτε και αυτό προτείνεται καθώς ο ενισχυτής του σετ δεν υποστηρίζει τις τελευταίες εξελίξεις στο 4Κ, όπως HDR και Dolby Vision. Μπορεί να είναι δυνατός και το σετ των ηχείων όπως πρέπει, αλλά είναι αρκετά παλιός πλέον και η Harman δεν ασχολείται πια με τους ενισχυτές AV.
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Τελικά πάω για αγορά κομματιών .Τα all in one, από 2-3 που άκουσα από κοντά ,δεν έχουν σε καμία περίπτωση αυτά που ζητάω όπως πολύ σωστά έχει αναφερθεί από πιο ειδήμονες . Ακούω λοιπόν τη συμβουλή σας και ψάχνοντας λίγο στο γερμανικό amazon βρήκα αυτό https://www.amazon.de/gp/product/B071VCKPYR/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1 που είναι μια από τις προτάσεις που μου έχετε κάνει .Αφού τα χρήματα που έχω να διαθέσω αυτή τη στιγμή (>200 )δεν φτάνουν για να ολοκληρώσω το πρότζεκτ μου θα ήθελα να σας κάνω ακόμα 2 ερωτήσεις .1)τι συνδυασμό από ηχεία να κάνω ώστε να μπορώ από τώρα να έχω ήχο (π.χ. κεντρικό και μπροστινά,μπροστινά και κεντρικό,κεντρικό και sub ) και 2)τι να προσέξω στην αγορά τους.Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που θα πρέπει οπωσδήποτε να έχουν .Θυμίζω ότι ο χώρος είναι μικρός (10 τμ) και δεν θέλω να ξεσηκώνω τους γείτονες από την ένταση των ηχείων .
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ειδικά τα Yamaha τα έχω καιρό τώρα σταμπάρει αλλά μετά από προτροπές έλεγα να πάρω χωριστά το sub έτσι ώστε να το διαλέξω προσεκτικά και κυρίως να είμαι σίγουρος πως είναι ενεργό .Καλύπτει το σετ αυτό αυτή την προδιαγραφή ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Εγώ πάντως θα κοιτούσα τα μικροσκοπικά ηχειάκια να έχουν και tweeter.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Re: Απάντηση: αγορά home cinema

Ειδικά τα Yamaha τα έχω καιρό τώρα σταμπάρει αλλά μετά από προτροπές έλεγα να πάρω χωριστά το sub έτσι ώστε να το διαλέξω προσεκτικά και κυρίως να είμαι σίγουρος πως είναι ενεργό .Καλύπτει το σετ αυτό αυτή την προδιαγραφή ;

Ολα τα sub απο αυτα τα 5 ειναι ενεργα. Εγω ας πουμε εχω το set της Harman Kardon (οι δορυφοροι εχουν και tweeter!!!!) και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Και το Denon λενε ειναι πολυ καλο αν και ειναι λιγο ακριβοτερο...
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Το σετ της Harman η αλήθεια είναι λίγο ακριβότερο απ´ότι υπολόγιζα να διαθέσω αυτή τη στιγμή εκτός και αν βρω μαγαζί να το δίνει με δόσεις .Για την τιμη του ενισχυτή τι έχετε να πείτε μιας και εδώ στην Ελλάδα το βρίσκω τουλάχιστον 90 ακριβότερο.Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθειά σας
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ενδιαφέρον μήπως όμως είναι απαγορευτικό το ότι είναι εκθεσιακό κομμάτι όπως ισχύει με τις τηλεοράσεις που έχουν παίξει άπειρες ώρες και δεν συμφέρει η αγορά τους
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Δεν ισχύει το ίδιο πράγμα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ήταν κάπου απλά στατικό δείγμα. Αν όντως έχουν παίξει και πάλι δεν πειράζει αλλά φυσικά ποτέ δε μπορείς να ξέρεις κατά πόσο ήταν απρόσεκτος ο οποιοσδήποτε υπάλληλος με εντάσεις κλπ. Από μαγαζί εξειδικευμένο στον ήχο θα έλεγα προχώρα άνετα αν και το DoA θα σε καλύπτει όπως και να έχει. Μήπως βολεύει και να τα ακούσεις κάπως; Ή εν πάει περιπτώσει να εξασφαλίσεις δικαίωμα επιστροφής;
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι μένω επαρχία και δεν έχω τέτοια δυνατότητα .Μάλλον πρέπει να το ρισκάρω απ´τη στιγμή που ο ήχος όπως λες δεν είναι τόσο επίφοβος για βλάβες όπως οι τηλεοράσεις .Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον ,έχω εντυπωσιαστεί πραγματικά με την διάθεση όλων να με βοηθήσουν .Νεότερα όταν θα έχω στήσει το σύστημα και θα χρειάζομαι ,φυσικά ,βοήθεια για να το ρυθμίσω
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: αγορά home cinema

ενδιαφέρον μήπως όμως είναι απαγορευτικό το ότι είναι εκθεσιακό κομμάτι όπως ισχύει με τις τηλεοράσεις που έχουν παίξει άπειρες ώρες και δεν συμφέρει η αγορά τους

Συνήθως στο media markt εκθεσιακά είναι τα προιόντα που απλά τα επιδεικνύουν για το μάτι και σπάνια παίζουν. Αλλά όπως σου είπε κι ο Θανάσης τα ηχεία κι οι ενισχυτές δεν έχουν πρόβλημα, έχω ενισχυτή 15 χρόνων και τον πήρα μεταχειρισμένο όπως και τα ηχεία μου και δεν καταλαβαίνουν τίποτα, οι τηλεοράσεις όμως είναι άλλη υπόθεση.
Το συγκεκριμένο σετ είναι μια καλή αρχή για να μπεις στον χώρο του πολυκάναλου ήχου, αργότερα όταν θα χεις διαθέσιμο μεγαλύτερο μπάτζετ θα αναβαθμιστείς και θα χεις πλέον και εσύ ένα μέτρο σύγκρισης και την εμπειρία για την τελική επιλογή, όπως και να χεις καλές ακροάσεις να χεις.