iphone 6 64 gold προβλημα μεγαλο με κλειδωμα apple id !!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Γεια σας φίλοι μου , λοιπόν γραφω εδω γιατι δεν ξερω τι να κάνω με υπόθεση ενος iphone 6 64 gold , ειναι αγορασμένο απο καταστημα το οποιο υπαρχει ακομα εδω στην πόλη που βρίσκομαι , το πρόβλημα ξεκίνησε απο μια αναβάθμιση που εγινε και ειχε χαλασμένη μπαταρια , στη συνεχεία αλλάξαμε την μπαταρία και απο και πέρα το χαος ,
ο φιλος μου που ειχε το Iphone ( ασχετος με appleid και τετοια ) το εδωσε στο κατάστημα σε εναν άσχετο υπάλληλο εδω και 3 μηνες με αποτέλεσμα να κλειδώσουνε το appleid και τώρα να ζητάει το αρχικό apple id αλλα αυτο που έχω εγώ στα χέρια μου δεν ειναι !

οποτε περνουμε τηλ την apple support που ειναι τηλ σε σταθερό θα το γνωρίζετε δλδ και μου λεει να στείλουμε την απόδειξη τιμολόγιο και να μας το ξεκλειδώσει και ολα καλα , ελα που δεν !!

στελνω την απόδειξη εκει που μου είπανε και μου απαντάνε οτι δεν αναγνωρίζουν το κατάστημα αυτο γιαυτο το ιphone και γιαυτο το imei
μας λενε βρείτε απο αυτό το κατάστημα ποιος του το πούλησε ,πάμε εκει με χίλια ζόρια βρίσκει το κατάστημα απο που το πήρε και στέλνουμε την απόδειξη και απο εκει , αλλα παλι τα ιδια , τωρα μας λενε ουτε αυτον τον βλέπουνε παλι σαν επίσημο πωλητή η μεταπωλητή και μάλλον το τηλ φαίνεται ν ααγοραστηκε απο αμερικη απο τη μας ειπανε , δεν ξερουμε τι να κανουμε , αυτοσ απο τη υποστήριξη μου ειπε το μονο που μένει ειναι να βρούμε το πρώτο σωστό apple id μονο ετσι θα γινει ..
τι γνωμη εχετε για ολα αυτα ? υπαρχει λυση παιδια ? το τηλ το ειχε αγοράσει 869 ευρω έχω εδω μπροστά μου το τιμολόγιο μαζι με το imei !
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Από τη στιγμή που έχεις απόδειξη με imei δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να σε ταλαιπωρεί η Apple με επισήμους μεταπωλητές κλπ.

Anyway...

Δεν ξέρω την διαδικασία για reset του Appleid αλλά θα υπέθετα ότι μπορεί να γίνεται και απλούστερα / αυτόματα (μέσω του email με το οποίο είναι συνδεδεμένο)

Αν το τηλ είναι από Αμερική πάντως, δοκίμασες να κανεις την διαδικασία που σου λένε με το support της Αμερικής;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Αν δεν γνωρίζεις τα στοιχεια του apple ID με το οποιο σεταριστηκε το iphone, δεν πρόκειται να ξεκλειδώσει το iphone, ούτε καν η apple δεν μπορεί να το κάνει reset.
Βεβαια, υπάρχουν δικλίδες ασφαλειας (3 ερωτήσεις ασφαλειας ή two factor authentication) που όμως λογικά γνωρίζει αυτός που το σεταρε με το apple id.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Re: iphone 6 64 gold προβλημα μεγαλο με κλειδωμα apple id !!!!

Από τη στιγμή που έχεις απόδειξη με imei δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να σε ταλαιπωρεί η Apple με επισήμους μεταπωλητές κλπ.

Anyway...

Δεν ξέρω την διαδικασία για reset του Appleid αλλά θα υπέθετα ότι μπορεί να γίνεται και απλούστερα / αυτόματα (μέσω του email με το οποίο είναι συνδεδεμένο)

Αν το τηλ είναι από Αμερική πάντως, δοκίμασες να κανεις την διαδικασία που σου λένε με το support της Αμερικής;

οχι δεν δοκιμασα αλλα μου φαινετε ματαιο το να λεω ψεματα οτι μένω Αμερική και τέτοια .. δεν το γνωρίζω κιόλας να σας πω την αλήθεια ..
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Αν δεν γνωρίζεις τα στοιχεια του apple ID με το οποιο σεταριστηκε το iphone, δεν πρόκειται να ξεκλειδώσει το iphone, ούτε καν η apple δεν μπορεί να το κάνει reset.
Βεβαια, υπάρχουν δικλίδες ασφαλειας (3 ερωτήσεις ασφαλειας ή two factor authentication) που όμως λογικά γνωρίζει αυτός που το σεταρε με το apple id.

το θεμα ξερεις ποιο ειναι ,οτι οταν μου ζηταει να βαλω το σωστο Apple ID μου ξεκιναει ενα ονομα mail απο κατω π.χ [email protected] και το μαιλ το δικομας ειναι το [email protected] δεν θυμαται αλλο να εχει βαλει ο ανθρωπος σαυτην την συσκευη ,αλλα αυτο το βαζουμε και δεν το δεχεται ,σαν Apple Id , ομως υπαρχει αυτο το mail που ειπα παραπανω και εννοω σαν λογαριασμος Apple Id .. βέβαια με την Apple που μιλησα μου ειπανε οτι αυτο το μαιλ δεν ειναι γιαυτην την συσκευη δεν ειναι αυτο το σωστο .. ΔΗΛΑΔΗ αυτοί το γνωρίζουνε το σωστο απλα δεν μας το λενε ?
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
(3 ερωτήσεις ασφαλειας ή two factor authentication) που όμως λογικά γνωρίζει αυτός που το σεταρε με το apple id.

εδω εννοεις και χωρις να ξερουμε το σωστο Αpple ID (δλδ email) μπορούν να γίνουν αυτα τα 2 ?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
το θεμα ξερεις ποιο ειναι ,οτι οταν μου ζηταει να βαλω το σωστο Apple ID μου ξεκιναει ενα ονομα mail απο κατω π.χ [email protected] και το μαιλ το δικομας ειναι το [email protected] δεν θυμαται αλλο να εχει βαλει ο ανθρωπος σαυτην την συσκευη ,αλλα αυτο το βαζουμε και δεν το δεχεται ,σαν Apple Id , ομως υπαρχει αυτο το mail που ειπα παραπανω και εννοω σαν λογαριασμος Apple Id .. βέβαια με την Apple που μιλησα μου ειπανε οτι αυτο το μαιλ δεν ειναι γιαυτην την συσκευη δεν ειναι αυτο το σωστο .. ΔΗΛΑΔΗ αυτοί το γνωρίζουνε το σωστο απλα δεν μας το λενε ?

Δοκίμασε να μπεις στο www.icloud.com μέσω υπολογιστή χρησιμοποιώντας τα credentials σου. Αν μπεις πάει να πει πως το user/password είναι σωστά. Εκεί τσέκαρε ποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες με τον λογαριασμό. Αν δεν δεις το συγκεκριμένο iPhone, είναι «δεμένο» με άλλο Apple account.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Δοκίμασε να μπεις στο www.icloud.com μέσω υπολογιστή χρησιμοποιώντας τα credentials σου. Αν μπεις πάει να πει πως το user/password είναι σωστά. Εκεί τσέκαρε ποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες με τον λογαριασμό. Αν δεν δεις το συγκεκριμένο iPhone, είναι «δεμένο» με άλλο Apple account.

δεν ειναι το συγκεκριμένο iPhone , ενα μόνο φαίνεται αυτο που έχει τώρα ενα 5s .Δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός απο το τιμολόγιο πιστεύω , αλλα εκει υπάρχουνε αλλα θέματα όπως ειπα και παραπάνω .
ξερεις κατι ομως , καπου μας ειχε βγαλει εναι μήνυμα οτι το συγκεκριμενο ID εχει ζητήσει την εύρεση του Iphone αυτου , και γιαυτο μαλλον νεκρώθηκε το ID αυτο
ετσι πιστευω πως κλείδωσε
 
Last edited:

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
αν ειναι ετσι , πως να το δει το 6 Gold αφου δεν μου περνει το μαιλ αυτό ? με λιγα λόγια στην κατάσταση που ειναι τώρα που το εχω συνδεμένο στο ιντερνετ εχει ήδη ID μέσα ?
απλα δεν ειναι μ αυτο το μαιλ που εχω εγω ?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
αν ειναι ετσι , πως να το δει το 6 Gold αφου δεν μου περνει το μαιλ αυτό ? με λιγα λόγια στην κατάσταση που ειναι τώρα που το εχω συνδεμένο στο ιντερνετ εχει ήδη ID μέσα ?
απλα δεν ειναι μ αυτο το μαιλ που εχω εγω ?

Πρεπει να βάλεις τα σωστά credentials (apple id και password με τα οποια σεταριστηκε τελευταία φορα). Προφανως μιλάμε για άλλο apple ID από αυτό του 5s.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
δεν υπαρχει αλλο apple id, αυτο που εχουμε ξερει μονον , ας πρόσεχε περισσότερο και αυτος που έδινε να του φτιάχνουν το Iphone , μονο με apple live chat υπάρχει μια τελευταία πιθανότητα απο τι μου λένε ολοι , θέλει και καλα αγγλικα ,θα το δω ..
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Την πιθανότητα να σας επέστρεψαν λάθος iPhone μετά την αλλαγή μπαταρίας ; Υπάρχει τρόπος να δείτε το imei της συσκευής αν είναι ίδιο με της απόδειξης; για να έχει κλειδωθεί και μέσω icloud θεωρώ ότι είναι άλλο τηλέφωνο όχι απλά άλλο apple id.. δεν λέω κλεμμένο, απλά λέω λάθος στην παράδοση μετά την επισκευή.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
δεν ξερω αν μπορουμε να δουμε το Imei σαυτην την κατασταση αλλα ειναι σιγουρα το ιδιο το κινητο ,ειμαστε επαρχια και ο συγκεκριμενος δεν ειχε αλλο εκει μολις το εφτιαχνε , ειναι και γνωστος μας ,ασε που το γνωριζει και ο φιλος μου σαν συσκευή ειναι αυτο σιγουρα !
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Τελικά βρέθηκε λύση παιδιά !
Ξαναπήρε τηλ ο φιλος μου παρακάλεσε να του πούνε το Apple ID το μαιλ δλδ , αν και βλέπανε και αυτοί ότι ξεκινούσε από το ιδιο όνομα και μετά του κάνανε τις 3 ερωτήσεις ασφαλείας τις οποίες απάντησε σωστά γιατί θυμόταν, με μια διαδικασία που έγινε μετά μέςου τηλεφώνου το Iphone είναι οκ και πάλι. Βέβαια μέτρησε και η καλή διάθεση που έδειξε και η κοπέλα στο τηλ κέντρο να βοηθήσει είχαμε και πολλά στοιχεία γενικά , αυτά , ευχαριστω .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: iphone 6 64 gold προβλημα μεγαλο με κλειδωμα apple id !!!!

Τελικά βρέθηκε λύση παιδιά !
Ξαναπήρε τηλ ο φιλος μου παρακάλεσε να του πούνε το Apple ID το μαιλ δλδ , αν και βλέπανε και αυτοί ότι ξεκινούσε από το ιδιο όνομα και μετά του κάνανε τις 3 ερωτήσεις ασφαλείας τις οποίες απάντησε σωστά γιατί θυμόταν, με μια διαδικασία που έγινε μετά μέςου τηλεφώνου το Iphone είναι οκ και πάλι. Βέβαια μέτρησε και η καλή διάθεση που έδειξε και η κοπέλα στο τηλ κέντρο να βοηθήσει είχαμε και πολλά στοιχεία γενικά , αυτά , ευχαριστω .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελικά τι ηταν λάθος ομως?
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Κυρίως το mail ειχε ξεχάσει, έδωσε οι κοπέλα το σωστο mail ( apple id ) του έκανε τις 3 ερωτήσεις ασφαλείας ,της απάντησε σωστά και μετα το επανέφεραν .. πραγμα το οποιο δεν εκανε ο προηγούμενος που μιλάγαμε δεν ηθελε να μας το πει και ουτε να του απαντήσουμε της ερωτήσεις ασφαλείας ,γενικά εχω ακούσει και απο αλλους οτι άμα το πας ευγενικά και στο παρακαλητο και εχεις καποια στοιχεία που αποδεικνύουν οτι ειναι δικο σου ,το κανουν , εδω είχαμε τα πάντα απο την αρχη ,τιμολόγιο τηλεφώνου με Imei π.χ
και της 3 ερωτήσεις ασφαλείας ..