Τι γνώμη έχετε για τα “vinyl rips”?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Έχω δει να Κυκλοφορούν στο internet πολλά ψηφιακά αρχεία τα οποία όπως φαίνεται έχουν ηχογραφηθεί μέσω εξοπλισμού από βινύλιο σε ψηφιακή μορφή flac 96/24 η 192/24.

Τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα, έχουν καμία σχέση με τον ήχο του βινυλίου; Εάν ήθελα να πάρω μία γεύση από τον ήχο του βινυλίου αυτά τα αρχεία θα με βοηθούσαν;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
προφανώς και όχι, αν και οι γνώμες διίστανται.
Υπάρχουν πολύ καλά ριπ εκεί έξω, αλλά και πολύ σκουπίδι...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν αυτό που ψάχνεις είναι τα clicks και τα pops έχεις σοβαρές ελπίδες να τα βρεις.
Το να πάρεις γεύση από πικάπ με αυτά δεν παίζει. Αλλά ανάλογα και από τον εξοπλισμό που χρησιμοποιήθηκε θα πάρεις διαφορετική επιγευση. Πράγμα όχι κακό.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Αν η "αλυσίδα" είναι προσεγμένη και το ADC σοβαρό, τότε το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.

Αν και το dac που ακούς μετά είναι επίσης καλό, τοτε το όλον είναι πολύ κοντά στο να ακούς με πικάπ.

Pops clicks κλπ σε προσεγμένα rips δεν υπάρχουν.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Γεια σας και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Άρα δεν υπάρχει λόγος να γεμίσω το σκληρό μου δίσκο με τεράστια αρχεία από τέτοια rips. Παίζουν πάρα πολλά τέτοια αρχεία στην πιάτσα σε πολλά από αυτά αναφέρονται και τα μηχανήματα που χρησιμοποιήθηκαν για την ηχογράφηση του rip.

Θα ήθελα μια γεύση από Βινύλιο Αλλά όπως φαίνεται για κάτι τέτοιο θα πρέπει να ακολουθήσω μακρύ δρόμο (buy it)
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Αν η "αλυσίδα" είναι προσεγμένη και το ADC σοβαρό, τότε το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.

Αν και το dac που ακούς μετά είναι επίσης καλό, τοτε το όλον είναι πολύ κοντά στο να ακούς με πικάπ.

Pops clicks κλπ σε προσεγμένα rips δεν υπάρχουν.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Άρα υπάρχει ελπίδα! Entry level εξοπλισμό έχω σε dac. Είναι πολύ δελεαστικά όμως τα rips των acdc 🤘
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Γεια σας και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Άρα δεν υπάρχει λόγος να γεμίσω το σκληρό μου δίσκο με τεράστια αρχεία από τέτοια rips. Παίζουν πάρα πολλά τέτοια αρχεία στην πιάτσα σε πολλά από αυτά αναφέρονται και τα μηχανήματα που χρησιμοποιήθηκαν για την ηχογράφηση του rip.

Θα ήθελα μια γεύση από Βινύλιο Αλλά όπως φαίνεται για κάτι τέτοιο θα πρέπει να ακολουθήσω μακρύ δρόμο (buy it)

Γεμισε τον με τα αντιστοιχα flac rips.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μια που έγραψα χτες με τρόπο που φαίνεται ότι είμαι φαν των vinyl rips, θα ήθελα να αναδιατυπώσω.

Σε καμία περίπτωση δεν έχει νόημα μια ψηφιακή δισκοθήκη να απαρτίζεται κυρίως από ριπαρίσματα ενός αναλογικού μέσου.

Παρόλα αυτά, υπό πολύ αυστηρές προυποθέσεις (γκούχου..pbthal...γκούχου...γκούχου), υπάρχουν κάποιες παραγωγές, κυρίως της 10ετίας 70 που ίσως να έχει νόημα να τις έχεις ΚΑΙ σε vinyl rip.

Αυτό που σε κάθε περίπτωση ισχυει είναι ότι η πλειοψηφία των rips που θα βρεις είναι για τον κάλαθο των αχρήστων. Ο λόγος είναι απλος: σε αντίθεση με το ριπαρισμα ενός cd πχ, η αντίστοιχη διαδικασία για βινύλιο εκτός του οτι απαιτεί σοβαρά μηχανήματα (καλό πικάπ/κεφαλή/phono αλλά και ADC) απαιτεί και γνώση καθώς και εφαρμογή της πάνω σε συγκεκριμένα software.

Καλές αναζητήσεις!
 
Last edited:

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Όλη αυτή η αναζήτηση, προέκυψε από την ιδέα μου καρφώθηκε να ασχοληθώ με το βινύλιο. Βέβαια δεν έχω ούτε την οικονομική δυνατότητα αλλά ούτε και τον χρόνο για κάτι τέτοιο.

Οπότε αν μπορούσα να έχω έστω μία γεύση από το τι θα πει ήχος βινυλίου θα ήταν μια ωραία αλλαγή.

Εννοείται ότι όλη Η μουσική μου βρίσκεται σε ψηφιακή μορφή σε flac και mp3. Αλλά όπως καταλαβαίνω από αυτά που λετε δεν έχει νόημα να έχω τέτοια ρ Αλλά όπως καταλαβαίνω από αυτά που λετε δεν έχει νόημα να έχω τέτοια rips Από την άποψη ότι δεν θα υπερέχουν των αντίστοιχων rips από cd.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Φίλε maxpain θα σου πω εγώ τι γινότανε όταν "ριπαριζα" τα lp μου σε cd.
Πως το έκανα αυτό?
Έχω ένα thorents με sme και ortofon σαν πηγή.
Αυτό ήταν συνδεδεμένο σε προ της rotel και μετα αντιγραφοταν απο ένα επαγγελματικό marantz cdr σε cd.
Φυσικά το cdr μου μπορούσε να κάψει σε cd οποιαδήποτε πηγή του συνεδεες μέσω του προ.
Είχε όμως και είσοδο toslink όπου του συνεδεες πάνω κατευθείαν ψηφιακή πηγή.

Πάντα το αντίγραφο από την ψηφιακή είσοδο ( του ίδιου φυσικά δίσκου σε lp ή cd) ήταν ΑΚΡΙΒΏΣ ιδιο.
Ουδέποτε είχε συμβεί αυτό από τις αναλογικες εισόδους.
Και μιλάμε για αρκετά καλά μηχανήματα και δουλειά που την έκανα μόνος μου.

Άρα ότι και να κατεβάσεις, θα είναι μια περιγραφή του αναλογική ήχου που ουδέποτε θα έχει σχέση με την πραγματικότητα.
Άσε δε που πολλάκις, τα δισκάκια cd έχουν καλύτερο ηχο από το αντίστοιχο lp ......οποτε??

Είναι μάταιο να ψάξεις το αναλογικό ήχο μέσα από ψηφιακή αναπαραγωγή.

Καντο μόνο και μόνο για την πλάκα σου.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: Τι γνώμη έχετε για τα “vinyl rips”?

Καλημέρα, ναι την πλάκα μου θέλω να κάνω και να πειραματιστώ με διάφορα και επειδή η πρόσβαση στα αναφερόμενα πιο πάνω vinyl rips είναι πολύ εύκολη γιαυτό άνοιξα το θρεντ. Άρα καταλήγω στο ότι τα αρχεία αυτά είναι απλά για να πάρεις μια μυρωδιά...σαν να μυρίζεις ένα καλό wiskey από σφραγισμένο μπουκάλι, από άλλο δωμάτιο..συναχωμένος :p
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Απάντηση: Τι γνώμη έχετε για τα “vinyl rips”?

....απλά για να πάρεις μια μυρωδιά...σαν να μυρίζεις ένα καλό wiskey από σφραγισμένο μπουκάλι, από άλλο δωμάτιο..συναχωμένος :p

Όχι δεν είναι όπως τα λες. Με τον τρόπο που το περιγράφεις είναι σαν να θεωρείς δεδομένο ότι το βινύλιο είναι το άγιο δισκοπότηρο..

Στην πράξη αν ξεκινήσεις και ακούς το ίδιο μουσικό έργο σε διάφορες εγγραφές/μάστερς κλπ, θα διαπιστώσεις το χάος που επικρατεί μεταξύ τους.

Δε θα ξεχάσω όταν με φώναξε ο μπαρμπας μου πριν χρόνια, κάτοχος πανάκριβου αναλογικού συστήματος και πολλών χιλιάδων δίσκων. Είχε αγοράσει ένα άλμπουμ των ZZ Top σε 3 κόπιες, πρώτη αμερικάνικη, 2η αγγλική (στην τύχη τα λέω αυτά...) και δε συμμαζεύεται και προσπαθούσε να αποφασίσει ποια απ όλες θα κρατήσει. Αν άκουγες τις διαφορές μεταξύ των διαφορετικών τυπώσεων θα απορούσες και δε θα πίστευες στ' αυτιά σου. Δε θα μπορούσες να εξηγήσεις γιατί η τάδε κόπια είχε υψηλές που ξύριζαν ότι έβρισκαν στο διάβα τους, ενώ η δείνα ήταν άψογη και ισορροπημένη..

Για να έρθω και στο θέμα μας, αν το vinyl rip που θα βρεις είναι της κόπιας με τα υψηλά που ξυρίζουν, όσο καλό εξοπλισμό και να είχε ο ripper, όχι σαν καλό ουίσκυ δεν θα είναι, αλλά ούτε σαν προπέρσινο ξυνισμένο κρασί από το άπλυτο βαρέλι του κυρ Μήτσου δε θα είναι :smash:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Δεν συμφωνώ. Αν έχει γίνει καλά η δουλειά είναι μια χαρά αντίγραφα. Έχω ένα σχετικό αρχείο με needle-drops από διαφορετικές εκτυπώσεις του ίδιου δίσκου και οι διαφορές ακούγονται ξεκάθαρα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Δε συμφωνεις μαζί μου;;

Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι το βινυλιακό ριπ εκτός ότι απαιτεί καλό εξοπλισμό, απαιτεί και σοβαρή εκτύπωση/μαστερ. Διότι αν η τελευταία είναι...σούπα άλλο τόσο σούπα θα είναι και το ριπ.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ναι ισχύει ότι αν δεν έχει γίνει καλή (για τα αυτιά) μας δουλειά στο studio δεν θα εισπράξουμε καλό αποτέλεσμα εκτός αν το πειράξουμε με eq ίσως. Εγώ δεν προσπαθώ να πω αν το βινύλιο είναι καλύτερο από τα ψηφιακά αρχεία. Ίσα ίσα που πιστεύω ότι όσο προχωρά η τεχνολογία έχουμε να δούμε πολλά.

Εγώ έθιξα το ότι ΑΝ κάποιος θέλει να ακούσει τον φημισμένο ήχο του βινυλίου ΑΛΛΑ δεν διαθέτει πικαπ, αν μπορεί να πάρει μια γεύση έστω από τα vinyl rips που υπάρχουν στο ιντερνετ.

Δηλαδή δεν εστιάζω στο κατά πόσο θα ακούσω αυτούσιο το πως ηχογραφήθηκε το αλμπουμ στον δίσκο αλλά κατά πόσο θα πάρω μια γεύση του αναλογικού ήχου μέσω αυτών των ψηφιακών αρχείων.

Πάντως ευχάριστη αναζήτηση είναι!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αυτό που ήθελα να σου πω φιλε μου είναι ότι ,αν πάρεις τα δικά μου αντίγραφα θα είναι ο ήχος του συστήματος που σου περιεγραψα.
ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ άλλο σύστημα (και ιδιαιτερα κεφαλη) θα σου δώσει άλλο ήχο.
Άρα τι και πως θα καταλάβεις τον ήχο του βινυλίου?
Το συγκεκριμένο ήχο του συστήματος θα ακους.

Πάντως δεν χανεις τίποτα αφενός και μπορεί να υπάρχουν εκεί έξω τίποτα ριπαρισματα απο μερακληδες που να τα ευχαριστηθεις αφετέρου!
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Έχω κατέβασει πολλά vinyl rips και πολλά έχω ψηφιοποιήσει ο ίδιος. Τα δικά μου είτε ακούω απευθείας από το πικάπ είτε ακούω το ψηφιακό αντίγραφο είναι σχεδόν ίδια. Λιγο καλύτερο ακούγεται το πικάπ αλλά δεν έχει και πολύ σημασία αν το ζητούμενο είναι η μουσική απόλαυση και όχι τα μηχανήματα. Η κάρτα ήχου που χρησιμοποιώ Tascan US-144MKIi κόστιζε το 2011 περίπου 180 . Σήμερα με τα ίδια χρήματα αγοράζεις καλύτερη κάρτα. Επομένως τα vinyl rips που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο θα σας δώσουν το ίδιο περίπου αποτέλεσμα που θα είχατε αν χρησιμοποιούσατε στο σπίτι το ίδιο πικάπ , την ίδια κεφαλή και την ίδια έκδοση βινυλίου. Έχω κατέβασει απίστευτες συλλογές βινυλίων ακόμα και σε DSD format. Ότι δεν μου αρέσει το διαγράφω από τον σκληρό. Τα terabytes σήμερα είναι τόσο φτηνά που δεν με απασχολεί τι κατεβάζω. Αξίζει να κατεβάσετε όλη τη δισκογραφία των America σε ανάλυση 24 bit , 192KHz . Εξαιρετική δουλειά και καλύτερη απόδοση από το CD.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πιθανόν το πικαπ να έχει έντονο χαρακτήρα και να καπελωνει.
Αλλά και πάλι. Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Αν επιτρέπεται το συστημα από τι αποτελειται;
Στο χώρο έχεις κάνει ποτέ μετρησεις;