Ερωτησεις για εγκατασταση sat

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Εχω 2 πιατα τα οποια δεν εχουν ακομη lnb και κινητο συστημα(δεν εγκατασταθηκαν ακομη) , λοιπον, θέλω μεχρι το μουντιαλ να τα εγκαταστησω (λογω 4κ μεταδοσης απο ελευθερα τουρκικα) ωστε να το δω σε 4κ tv.
Η ερωτηση ειναι για το κινητο πιατο, θελω καποιο ιδιαιτερο δεκτη? (εκτος απο 4κ) μπορουν ολοι να διαχειριζονται κινητα κατοπτρα? επισης linux or android? κάποια προταση?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Κατά αρχήν τι τύπου μοτέρ έχεις; τύπου diseqc ; η actuator;

Το πρωτο το κινουν οι πλειονοτητα των δεκτων και το δευτερο εχει δικο του positioner άρα δεν θα έχεις πρόβλημα.
Το θέμα του δέκτη είναι σχετικό για τον κάθε ένα ανάλογα με της ανάγκες του.

Αν η ανάγκες σου είναι απλά να βλέπεις ένα παιχνίδι μια στο τόσο σε 4K πάρε ένα απλά δέκτη 4Κ. Αν ζητάς και άλλα πράγματα από ένα δέκτη τότε πας σε ένα 4Κ Linux η android.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Diseqc ειναι, κυριως για αγωνες, η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να ασχοληθω ιδιαιτερα , ενα απλο και future proof δεκτη θελω, επίσης παιρνουν κάρτες nova/ote ?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Όχι οι δέκτες του εμπορίου δεν έχουν την δυνατότητα να αποκωδικοποιήσουν προς το παρόν το σήμα απο τις κάρτες της Nova και του OTE. Τα πακέτα αυτά χρησιμοποιούν δικούς τους δέκτες.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Οπότε αν θελω να βαλω nova/ote θα εχω αλλο ενα δεκτη...οκ, τωρα για δεκτη 4k τι θα προτεινατε? Vu + ZERO 4K DVB-S2X ?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αν τελικά θες να πάρεις Linux δέκτη ο zero 4K επειδή έχει και S2X tuner είναι πολύ καλή επιλογή.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Ναι για το s2x σκεφτηκα το vu, αλλα εχει αρκετα διαφορετικα μοντελα (διπλο tuner: σε τι βοηθαει αυτο?, θα βολευε(διαχειρηση) το διπλο στα 2 πιατα που εχω?-1 με 1-2lnb και το άλλο κινητο)
Εκτος απο linux , τι άλλο, android? θα ειναι πιο απλο αλλα εχει τις λειτουργιες των linux?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
linux με κλειστά μάτια, με το διπλό tuner του vu θα μπορείς άνετα να διαχειρίζεσαι τα 2 πιάτα !!!
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Επειδη το διπλο tuner εχει ενα 100ρικο παραπάνω, μπορω να πάρω με το μονό για το κινητό και το άλλο πιατο να πάει στην s2 της tv που εχει δορυφ. εισοδο?