Edision proton T265

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Edision Proton T265.

Ο δέκτης είναι F.T.A. DVB-Τ2/C ψηφιακός επίγειος - καλωδιακός δέκτης Full HD - H.265 HEVC.

Με επεξεργαστή Sunplus, αλλά αν δεν μου έχει ξεφύγει κάτι, δεν ξέρουμε ποιον Sunplus ακριβώς. Αλλά ιδού μερικές φωτογραφίες, και ειδικά της πλακέτας, οπότε ο πλακετολόγος talos_2002 θα μας πει.

Edision-proton-t265-Γβ‚¬ΓΒΓΕ’ΓΖ’ΓŽΒΏΓΛ†ΓŽΒ·.jpg

Edision-proton-t265-Γβ‚¬ΓŽΒ―ΓΖ’Γβ€°-Γβ‚¬ΓŽΒ¬ΓŽΒ½ΓŽΒ΅ΓŽΒ».jpg

Edision-proton-t265-Γβ€žΓŽΒ·ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒΊΓŽΒΏΓŽΒ½Γβ€žΓΒΓΕ’ΓŽΒ».jpg

Edision-proton-t265-ir-ΓŽΒ΅Γβ‚¬ΓŽΒ­ΓŽΒΊΓβ€žΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ·.jpg

Edision-proton-t265-led-display-mini.jpg

Edision-proton-t265-hardware.jpg

Το site της ελληνικής αντιπροσωπείας. Εκεί υπάρχει και η τελευταία αναβάθμιση λογισμικού, και τυχόν μελλοντικές. Και δύο ελληνικά manual. Μίνι και πιο πλήρες, αν και σε αυτές τις συσκευές δεν υπάρχει πλήρες manual, αλλά από το τίποτα...

https://www.edision.gr/el/detail/proton-t265

Η φωτογραφία της πλακέτας είναι από αυτό το site. Ελπίζω να μην έχει κάνει λάθος. Έχει και άλλες ενδιαφέρουσες φωτογραφίες και πληροφορίες. Εγώ πάντως δεν ανοίγω τον δέκτη γιατί έχει αυτοκόλλητο ασφαλείας, και αν τον ανοίξεις χαλάει το αυτοκόλλητο και χάνεται η εγγύηση.
https://www.lupa.cz/clanky/edision-...itlivy-a-pohodovy-prijimac-pro-dvb-t2-c-hevc/

Και ένα ελληνικό βίντεο που δίνει μία καλή δόση πληροφοριών για το μενού του και τις λειτουργίες του.
https://www.youtube.com/watch?v=EtS3d2yet7k

Ο δέκτης έχει 5 χρόνια εγγύηση. Μαζί με το τροφοδοτικό.
Το τροφοδοτικό του είναι εξωτερικό, και στο κουτί που πήρα εγώ ήταν διαφορετικό από αυτό που δείχνει το ξένο site και το ελληνικό mini manual.
Επίσης ήταν σκισμένο ένα αυτοκόλλητο ασφαλείας που υπάρχει στην συσκευασία. Δηλαδή το κουτί δεν ήταν σφραγισμένο. Αλλά ο δέκτης φαινόταν αχρησιμοποίητος. Μου έχει τύχει και άλλες εταιρίες να ανοίγουν τις συσκευασίες για βελτιωτικές επεμβάσεις σε δέκτη. Για παράδειγμα πέρασμα του τελευταίου λογισμικού. Αυτό και το διαφορετικό τροφοδοτικό με έκαναν να πάρω τηλέφωνο στην ελληνική αντιπροσωπεία. Που με σύνδεσαν με το τοπικό εξουσιοδοτημένο υποκατάστημα πωλήσεων της Edision. Εκεί μία ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη υπάλληλος μου είπε ότι συχνά συμβαίνει να σκίζεται το αυτοκόλλητο ακόμα και όταν τους βγάζουν από τις κούτες που τους εισάγουν, γιατί το αυτοκόλλητο είναι πολύ λεπτό. Επίσης μου είπε ότι όντως το τροφοδοτικό είναι διαφορετικό, αλλά είναι και αυτό της Edision, και όλοι οι τελευταίοι δέκτες της εταιρίας έρχονται με αυτό το τροφοδοτικό, γιατί είναι καλύτερης ποιότητας από το παλιό, που είχε βγάλει μερικές ζημιές. Και δεν υπάρχει πρόβλημα μου είπε ότι το παλιό είναι 5V/1,5A και το καινούριο είναι 5V/1A. Και πραγματικά τόσες μέρες που δουλεύει ο δέκτης δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στον δέκτη.
Όλα αυτά μαζί σημαίνουν ότι μπορεί να άνοιξαν οι ίδιοι την συσκευασία για να αλλάξουν το τροφοδοτικό με καλύτερο. Αν και φυσικά δεν μου είπε κάτι τέτοιο όταν την ρώτησα. Το λέω όλο αυτό για να δείξω ότι αν δείτε κάτι τέτοιο δεν υπάρχει πρόβλημα, και ίσως το έκαναν οι ίδιοι για βελτίωση.
Το τροφοδοτικό είναι αυτό. Υπάρχει και στο site, και πωλείται σε αρκετά μαγαζιά και μόνο του.
Edision-proton-t265-Γβ€ ΓŽΒΏΓΒΓβ€žΓŽΒΉΓΖ’Γβ€žΓŽΒ?Γβ€š-5V-1A-2pin-EU-ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒΉΓŽ...jpg
Το παλιό είναι αυτό.
Edision-proton-t265-Γβ€ ΓŽΒΏΓΒΓβ€žΓŽΒΉΓΖ’Γβ€žΓŽΒ?Γβ€š-5V-1,5A-2pin-EU.jpg


Μία γρήγορη άποψη για τους βιαστικούς, είναι ένας εξαιρετικός δέκτης για τα πρότυπα της κατηγορίας. Άψογος και με πολλές πληροφορίες στην θέαση καναλιών, πολύ καλός στις εγγραφές με μόνο μία δύο ασήμαντες μικροελλείψεις που απλά εγώ είχα συνηθίσει από τους δέκτες με επεξεργαστή ALI, και άψογος media player με περισσότερες δυνατότητες πχ από τον θρυλικό Ferguson Ariva T650i με μόνο πρόβλημα ίσως με κάποιες ασυμβατότητες με μερικές κωδικοποιήσεις εξωτερικών υποτίτλων srt που λύνεται με αλλαγή της κωδικοποίησης των υποτίτλων. Διαδικασία δευτερολέπτων με οποιονδήποτε text editor όπως το Σημειωματάριο των Windows ή ακόμα και εφαρμογές text editor σε android κινητό ή τάμπλετ.


Αναλυτικά.
Το πρώτο που είδα όταν άνοιξα τον δέκτη ήταν το πόσο μικρός είναι. Ο μισός από τον παλιότερο Lifeview A2 μου, που ήταν ο προηγούμενος μικρότερος μου. Και το 1/3 από τον αρχαίο κιμπάρικο F&U 2205 μου. Πλαστικός, με ανοίγματα εξαερισμού χαμηλά μπροστά και πίσω, και στο κάτω μέρος. Αρχικά στο κάτω μέρος είναι πλακέ. Δεν έχει ποδαράκια να τον ανυψώνουν λίγο. Οπότε οι κάτω τρύπες εξαερισμού εφάπτονται με το δάπεδο, και δεν υπάρχει σωστός εξαερισμός! Αυτό γίνεται γιατί ο δέκτης μπορεί να τοποθετηθεί σε διάφορες θέσεις. Πχ κρεμαστός στον τοίχο, γιαυτό και έχει δύο εσοχές στο κάτω μέρος για να εφαρμόζονται κεφαλές καρφιών, και να κρεμιέται και στον τοίχο! Ή να τον κολλάτε στο πίσω μέρος της τηλεόρασης.
Είτε κολλητός στο πίσω μέρος, είτε αν θέλετε απλά να τον τοποθετήσετε δίπλα στην τηλεόραση, έχει 4 κομμάτια από χοντρή ταινία διπλής όψεως (2 στρόγγυλα και 2 οβάλ) που τα βάζετε στις 4 βίδες στο κάτω μέρος του δέκτη. Έτσι μπορείτε να τον κολλήσετε όπου θέλετε, και επειδή αυτά τα κομμάτια είναι πολύ χοντρά ανυψώνεται κατά 1-2 εκατοστά και ξεκολλάει από το δάπεδο για να γίνεται και ο σωστός εξαερισμός από τις τρύπες στο κάτω μέρος.
Αμέσως έκανα αναβάθμιση λογισμικού από το αρχικό 1.1.04 που είχε, στο 1.1.07 που είναι το τελευταίο που δίνει το site αυτή την στιγμή.
Μαζί με το αρχείο αναβάθμισης υπάρχει και ένα αρχείο txt που λέει ότι το λογισμικό αυτό είναι για τον Τ265 και τον Τ265 Led. Άρα λειτουργικά οι δύο δέκτες είναι ίδιοι. Εμφανισιακά, από φωτογραφίες ο Led έχει οθόνη στο μπροστινό μέρος, αλλά επειδή είναι και αυτός μικρός έχει την θύρα USB στο πλάι. Δεν ξέρω πόσο βολεύει.
Το αρχείο αναβάθμισης είναι .bin όπως και το αρχείο backup των ρυθμίσεων που φτιάχνει ο δέκτης, και το οποίο θα εξηγήσω αργότερα.
Επειδή ο δέκτης είναι πολύ μικρός, ή γιατί τα θεώρησαν άχρηστα, λείπουν μερικές έξοδοι. Κυριότερη, δεν υπάρχει θύρα Scart! Άρα ο δέκτης δεν μπορεί να μπει σε CRT παλιές τηλεοράσεις.
Επίσης λείπει η έξοδος Loop Antenna, αφού αυτή υπήρχε για να δίνεις σήμα και στην αναλογική τηλεόραση σου, αλλά τώρα πια δεν υπάρχει αναλογική τηλεόραση. Αλλά εγώ έτσι έδινα σήμα σε άλλον ψηφιακό δέκτη, και τώρα δεν γίνεται.
Επίσης λείπει η έξοδος S/PDIF για να δίνεις ήχο σε ηχοσύστημα ή ενισχυτή.
Υπάρχει όμως έξοδος ακουστικών ή ηχείων υπολογιστή jack 3,5 mm. Και μία θύρα που μοιάζει με micro ή mini USB, που την λέει θύρα IR, όπου μπαίνει μία προέκταση για να βγαίνει ματάκι IR για να πιάνει το σήμα του τηλεκοντρόλ. Υπάρχει στην συσκευασία. Γιατί όπως είπα, ο δέκτης μπορεί να μπει και σε άλλα μέρη, όπως πχ πίσω από την τηλεόραση. Αλλά υπάρχει (στα μαγαζιά, όχι στην συσκευασία) και άλλο εξάρτημα που συνδυάζει οθόνη λειτουργιών και ματάκι τηλεκοντρόλ μαζί. Φωτογραφίες και των δύο υπάρχουν στην αρχή του post.
Το τηλεκοντρόλ είναι αρχαίο. Είναι ίδιο με το τηλεκοντρόλ που είχε ο πρώτος MPEG4 δέκτης που πήρα, ο XORO 7600 το 2011. Και ο τελευταίος δέκτης που πήρα (και χρησιμοποιώ ακόμα) που είχε αυτό το τηλεκοντρόλ είναι ο DiGiView DV-913. Γιαυτό και δυστυχώς έχουν και μερικά κοινά κουμπιά και συγκρούσεις οι δύο δέκτες. Ευτυχώς όχι όταν ο ένας από τους δύο είναι κλειστός.
Πάντως οι τελευταίοι δέκτες είχαν προχωρήσει και είχαν καλύτερα τηλεκοντρόλ. Ακόμα και της Edision. Είναι λίγο πισωγύρισμα αυτό.
Αυτό σημαίνει ότι το τηλεκοντρόλ είναι μικρό, με κακή γωνία λήψης, και με όχι τόσο καλή εμβέλεια.
Εμένα δεν με πειράζει, γιατί πάντα αντιγράφω τα τηλεκοντρόλ σε προγραμματιζόμενα. Είχα πάρει δέκτες στο παρελθόν, όπως ο XORO που προανέφερα, που ο εισαγωγέας είχε απλά εισάγει μία παρτίδα, και δεν υπήρχε ανταλλακτικό τηλεκοντρόλ. Αν χάλαγε ο δέκτης έβγαινε άχρηστος. Βέβαια στην Edision δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Αλλά έτσι πάντα χρησιμοποιούσα προγραμματιζόμενο, και το original το κράταγα στο συρτάρι χωρίς μπαταρίες, για να προγραμματίζω το επόμενο προγραμματιζόμενο όταν χάλαγε το προηγούμενο. Και τα προγραμματιζόμενα έχουν και καλύτερη απόκριση και γωνία λήψης από πολλά original. Αλλά αν θες να χρησιμοποιήσεις το original, δεν είναι από τα καλύτερα.
Με την προέκταση που υπάρχει στην συσκευασία μπορεί να βελτιωθεί πολύ η λήψη οποιουδήποτε τηλεκοντρόλ. Αλλά είναι πολύ φωτεινό και στο σκοτάδι βγάζει έντονο φως. Έντονο είναι και το λαμπάκι του ίδιου του δέκτη.
Και περνάμε στην λειτουργία του δέκτη.
Σε κανάλια είναι πολύ καλός. Δεν έχω την δυνατότητα να δω τι λήψη έχει σε περιοχές με κακό σήμα, εμένα όλα τα κανάλια μου τα βγάζει 100% σήμα και ποιότητα, σύμφωνα με τις ενδείξεις του.
Τα παράθυρα είναι καλαίσθητα. Μαύρο φόντο με μπλε πλαίσιο παραθύρων (όπου υπάρχει), και άσπρα γράμματα.
Η μπάρα πληροφοριών έχει όνομα και αριθμό καναλιού, τίτλος τρέχουσας εκπομπής και τίτλο επόμενης εκπομπής. Μαζί ώρες που αρχίζουν και τελειώνουν τα δύο προγράμματα, και μία μπάρα προόδου προβολής εκπομπής ανάμεσα στα δύο προγράμματα. Δείχνει σε ποιο σημείο βρίσκεται η εκπομπή. Στην αρχή της, ή στο τέλος της. Όπως ο Ferguson T650 μου, αλλά εδώ τουλάχιστον η μπάρα είναι ευδιάκριτη. Οι υπόλοιποι δέκτες μου, όλοι με επεξεργαστή ALI δεν έχουν τόση πληροφόρηση.
Δίπλα υπάρχουν ενδείξεις σήματος καναλιού (πόσο καλό είναι το σήμα), και αν υπάρχουν άλλες δυνατότητες, πχ υπότιτλοι ή Teletext.
Τα γράμματα είναι μικρά. Πιο μικρά από τους ALI μου. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω πρόβλημα να τους δω, αλλά σε μικρές οθόνες ή μεγάλη απόσταση ίσως να υπάρχει πρόβλημα να τους διακρίνει κάποιος. Αλλά επειδή είναι μικρά τα γράμματα μπορούν να προβληθούν και μεγάλοι τίτλοι εκπομπών, που πχ στους ALI μου δεν χωράνε και κόβονται.
Με ένα πάτημα του INFO βγαίνει αυτή η μπάρα που είπα. Με δεύτερο πάτημα βγαίνει παράθυρο με πληροφορίες, περίληψη δηλαδή, του προγράμματος που βλέπουμε. Με το δεξί βελάκι δείχνει πληροφορίες για το επόμενο πρόγραμμα. Αριστερό γυρνάει πάλι στο τρέχον. Όπως κάνει και ο Ferguson T650 μου δηλαδή, ενώ οι υπόλοιποι δέκτες μου (ALI όλοι) δείχνουν πληροφορίες μόνο για το τρέχον πρόγραμμα έτσι.
Με το ΟΚ βγαίνει λίστα καναλιών. Που μπορεί να ρυθμιστεί να δείχνει μονή λίστα 10 καναλιών, διπλή λίστα δίπλα δίπλα 20 καναλιών, ή τριπλή λίστα 30 καναλιών. Με τα βελάκια μετακινείσαι ανάμεσα στα κανάλια ή παρακάτω.
Όταν έχω πάει σε ένα κανάλι αυτής της λίστας, πατάς το ΟΚ και αλλάζει κανάλι ο δέκτης στο κανάλι που πάτησες. Χωρίς ΟΚ απλά μετακινείσαι ανάμεσα στην λίστα καναλιών χωρίς να αλλάζει κανάλι. Αλλά στο επισημασμένο κανάλι που έχεις πάει έτσι, με το κίτρινο πλήκτρο βγαίνει το παράθυρο περίληψης του προγράμματος. Και πάλι με βελάκι πας σε τρέχον και επόμενο πρόγραμμα. Στον Ferguson μου σε κάθε κανάλι βγαίνει απλά το όνομα της τρέχουσας και της επόμενη εκπομπής. Στους υπόλοιπους ALI μου υπάρχει μόνο η λίστα καναλιών, χωρίς καμία άλλη πληροφορία. Η σύγκριση με τους άλλους δέκτες μου γίνεται για να δείξω τις διαφορές και που υπερέχει ο Edision.
Με το πλήκτρο EDV πας σε αυτό που ξέρουμε ως EPG. Η Edision το λέει αλλιώς όμως. Έχει 4 διαφορετικές μορφές EPG! Κάθετη λίστα καναλιών όπου δίπλα φαίνεται το όνομα του προγράμματος που δείχνει τώρα κάθε κανάλι. Κάθετη λίστα καναλιών με το επόμενο πρόγραμμα δίπλα από κάθε κανάλι. Κάθετη λίστα καναλιών όπου δίπλα φαίνονται όλα τα προγράμματα του καναλιού, κάτι σαν το EPG των δεκτών με επεξεργαστή M-Star για όσους γνωρίζουν. Και τελευταία μορφή, η κλασσική οριζόντια μορφή EPG των ALI. Τα συνδύασε όλα!
Το zapping είναι περίπου γρήγορο όσο οι τελευταίοι ALI που έχουμε δείγμα. Τους ALI 3801. Ίσως ελάχιστα πιο γρήγορο στον Edision, αλλά με παγωμένη εικόνα για λίγο όταν συντονίζεται το κανάλι. Και στο παρελθόν πολλοί δέκτες διάλεγαν αυτή την λύση αντί της μαύρης εικόνας μέχρι να ξεκινήσει η κίνηση. Αλλά ακόμα και με το πάγωμα, το zapping είναι περίπου το ίδιο γρήγορο. Ίσως ελάχιστα πιο γρήγορος ο Edision. Οι ALI παλιότερα ήταν οι πιο γρήγοροι στο zapping, αλλά οι τελευταίοι ALI είχαν γίνει πιο αργοί. Οι δέκτες με M-Star ήταν παλιότερα οι πιο αργοί, αλλά οι τελευταίοι είχαν γίνει πιο γρήγοροι. O Edision με Sunplus είναι περίπου το ίδιο, ALI με M-Star στο τέλος είχαν σχεδόν πλησιάσει... μου φαίνεται ότι όλοι πια οι δέκτες έχουν περίπου τον ίδιο χρόνο zapping, αλλά έχω μόνο τους παλιούς πια ALI 3801, δεν έχω κανέναν πια M-Star, οπότε μόνο υπόθεση κάνω, δεν μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση.
Η εικόνα είναι πολύ υποκειμενική υπόθεση. Όπως είπα εδώ και πολύ καιρό είχα δέκτες μόνο με ALI 3801. Και οι ALI είναι γνωστό ότι έχουν πολύ έντονη αρχική εικόνα. Δεν είναι περίεργο έτσι ότι είχα συνηθίσει στην εικόνα των ALI, και η εικόνα του Edision στην αρχή μου φάνηκε πολύ ξεπλυμένη. Αλλά μπροστά στους ALI ξεπλυμένη εικόνα μου φαινόταν ότι είχε και ο παλιός F&U 2205 μου, και ο M-Star XORO 7600 που προανέφερα. Ήταν ο λόγος που για καιρό είχα μόνο ALI. Μάλλον η εικόνα των ALI είναι περίεργη, και των άλλων πιο φυσιολογική.
Ευτυχώς ο Edision έχει ρυθμιστικά εικόνας, και με αυτά, και με την βοήθεια κάποιων ρυθμιστικών βίντεο εικόνας που έχω, είδα τι ρυθμίσεις χρειάζεται ο Edision για να πλησιάσει την εικόνα των ALI. Και η αλήθεια είναι ότι τώρα δείχνει πια το ίδιο, αλλά οι ρυθμίσεις που χρειάστηκε ο δέκτης είναι ακραίες. Δηλαδή και έτσι όπως είναι να τον αφήσετε είναι μία χαρά. Αν θέλετε κάτι άλλο, με τα ρυθμιστικά μπορείτε να τον κάνετε να δείχνει όπως θέλετε.
Έχει ρυθμιστικά φωτεινότητας, αντίθεσης, και χρωμάτων. Αν είχε και οξύτητας θα ήταν πλήρες το πακέτο.
Επίσης ρυθμίζεται η αρχική μπάρα πληροφοριών. Σε χρόνο που παραμένει, και διαφάνεια της. Όπως σε όλους τους ALI δηλαδή.
Γλίτωσα και το πρόβλημα που έχουν όλοι οι ALI στο διάστημα 12 μεσάνυχτα με 3 το πρωί. Το λιγότερο να χάνονται συνεχώς οι πληροφορίες προγράμματος στην μπάρα πληροφοριών και να χρειάζεται επανεκκίνηση για να επιστρέψει. Και το χειρότερο, αυτό που είχε ο Lifeview A1 μου, να μην κάνει προγραμματισμένη εγγραφή από τις 12 μέχρι τις 3. Ο Edision, και όλοι οι δέκτες με άλλον επεξεργαστή, δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα, και επιτέλους δεν χρειάζεται να κάνω επανεκκίνηση κάθε τόσο, ή να χάνω εγγραφή αυτές τις ώρες.
Αφού είμαι ακόμα στα κανάλια, να πω ότι όταν πας να αλλάξεις την σειρά των καναλιών της τηλεόρασης πρέπει να είσαι στην λειτουργία τηλεόρασης. Αν θες όμως να αλλάξεις την σειρά των καναλιών του ραδιοφώνου πρέπει να είσαι στο ραδιόφωνο. Όταν είσαι σε λειτουργία τηλεόρασης δεν φαίνονται τα ραδιόφωνα, και αντίστροφα. Μόνο εδώ το έχω δει αυτό.
Και το χειρότερο, όταν κάνεις αναζήτηση καναλιών σε μία συχνότητα χάνεται η σειρά των καναλιών, και γυρνάει στην αρχική σειρά! Οι παλιοί M-Star το έκαναν αυτό, και είχα βολευτεί με τους ALI που δεν είχαν τέτοιο θέμα.
Αλλά ευτυχώς μπορείς να κάνεις backup όλων των ρυθμίσεων του δέκτη. Στο μενού αναβάθμισης λογισμικού, όπου όταν μπεις μέσα σε αυτό σε ρωτάει αν θες αναβάθμιση λογισμικού ή αποθήκευση σε USB. Αποθήκευση σημαίνει backup, και όπως είπα στην αρχή γίνεται ένα αρχείο .bin όπως και το αρχείο αναβάθμισης. Προσοχή λοιπόν όταν έχουμε και τα δύο αρχεία μαζί, όταν θέλουμε να κάνουμε αναβάθμιση θα βγάλει στην λίστα επιλογών και το αρχείο backup.
Δεν ξέρω τι αποθηκεύει στο αρχείο backup, πιθανόν να αποθηκεύει και την σειρά των καναλιών.
Και πάμε στις εγγραφές.
Άμεση εγγραφή με το πλήκτρο rec. Προγραμματιζόμενη εγγραφή είτε από το EPG-EDV, είτε από το άσπρο κουμπί με το ρολόι. Είτε μέσα από την αντίστοιχη επιλογή στο μενού. 27 θέσεις εγγραφής. Μία φορά, ημερήσια, εβδομαδιαία, μηνιαία. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει πολλές εγγραφές, και δεν έχει χάσει καμία. Με άμεση εγγραφή δεν κλείνει ο δέκτης όταν τελειώσει η εγγραφή. Πολλοί δέκτες το κάνουν αυτό. Έχω έναν ALI που κλείνει μετά την εγγραφή, και άλλον ALI που δεν κλείνει. Είναι δηλαδή ανάλογα την εταιρία που φτιάχνει τον δέκτη. Με προγραμματιζόμενη φυσικά κλείνει.
Κατά την προβολή μίας εγγραφής έχει δύο τρόπους μετακίνησης μέσα στην εγγραφή. Δηλαδή να πάω μπροστά ή πίσω από το σημείο που βλέπω. Με το πλήκτρο page+ ή β€“ βγαίνει παράθυρο με μία μπάρα προόδου. Μετακινείσαι πάνω στην μπάρα με τα βελάκια, με το ΟΚ πας στο σημείο που έχεις διαλέξει. Όπως στους ALI δηλαδή. Αλλά όταν έχει βγει αυτό το παράθυρο, με το πάνω βελάκι πας σε ένα ρολόι ας πούμε. Όπου μπορείς με τα αριθμητικά πλήκτρα να γράψεις τον χρόνο ακριβώς που θες να πας. 1 ώρα και 15 λεπτά πχ. Όπως στους M-Star δηλαδή, και ένα από τα χαρακτηριστικά των M-Star που μου έλειπαν στους ALI. Εδώ υπάρχουν και τα δύο. Και φυσικά υπάρχει και μετακίνηση και με τα πλήκτρα ff και fb. Με ταχύτητες 2,4,8,16,32, και μέχρι και την ταχύτητα 4 η κίνηση είναι πολύ ευκρινής. Μπορείς δηλαδή να δεις τι δείχνει η εικόνα κατά την μετακίνηση. Κάτι που υπήρχε στους πρώτους ALI, αλλά με τον καιρό χάθηκε και κατά την μετακίνηση η εικόνα είναι παγωμένη και δεν ξέρεις σε ποιο σημείο έχεις μετακινηθεί.
Δηλαδή σε όλα μέχρι εδώ ο δέκτης είναι καλύτερος από τους ALI μου. Εκεί που χάνει είναι σε δύο σημεία, ίσως ασήμαντα για πολλούς. Τα ανέφερα και στην αρχή. Δεν έχει την λειτουργία μεταπήδησης των ALI, δηλαδή με ένα πλήκτρο να πηγαίνεις άμεσα 30 δευτερόλεπτα μπροστά ή πίσω. Αυτό εμένα τουλάχιστον με βόλευε. Και δεν έχει και την λειτουργία βήμα. Δηλαδή να παγώνει η εικόνα, και με ένα πάτημα να πηγαίνει μόνο ένα καρέ μπρος ή πίσω. Χρήσιμο για να δεις πχ ακριβώς την στιγμή που γίνεται η πάσα, και αν εκείνη την στιγμή υπάρχει οφσάιντ. Και δύο ακόμα μικρότερα. Με το πλήκτρο exit ή το πλήκτρο recall φεύγεις από την προβολή της εγγραφής. Και γυρνάς στην λίστα εγγραφών. Θέλει να προσέχεις μην πατηθούν κατά λάθος. Στους ALI δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στις εγγραφές.
Επίσης όταν σταματήσεις την προβολή εγγραφής δεν κρατάει το σημείο, και ξεκινάει από την αρχή. Κάτι που γίνεται και στους ALI, μόνο ένας δέκτης μου κρατάει το σημείο σε προβολή εγγραφής.
Δηλαδή οι ελάχιστες ελλείψεις του δέκτη υπάρχουν στις εγγραφές, γιαυτό κάνω και την συνεχή αναφορά στους ALI. Αλλά και αυτές οι ελλείψεις για πολλούς σίγουρα θα είναι σήμαντες.
Όταν ο δέκτης γράφει, με πάτημα του rec (ενώ γράφει ήδη), βγαίνει παράθυρο-ρολόι, όπου μπορείς να ορίσεις ακριβώς τον χρόνο εγγραφής που θέλεις. Γιατί μέσα από το μενού μπορείς να ορίσεις τον αρχικό χρόνο σε άμεση εγγραφή, πχ 2,3 ή 4 ώρες. Αν θέλεις η εγγραφή να διαρκέσει διαφορετικό χρόνο, γίνεται με τον τρόπο που είπα. Αυτό ισχύει και στους ALI.
Η λίστα εγγραφών βγαίνει από το κουμπί Αρχεία, μόνο οι εγγραφές όμως, όχι τα βίντεο. Και από την καρτέλα Media του μενού. Στο παράθυρο με την λίστα εγγραφών υπάρχει κύλιση των γραμμάτων, για μεγάλα ονόματα εγγραφών. Στο όνομα της εγγραφής υπάρχει το κανάλι, το όνομα της εκπομπής που γράφηκε, ημερομηνία, και ώρες εγγραφής. Ώρα έναρξης και ώρα λήξης. Διαγραφή εγγραφής γίνεται μόνο από το μενού, στην διαχείριση δίσκου. Μόνο εδώ το έχω δει αυτό, στους άλλους επεξεργαστές η διαγραφή γίνεται από το παράθυρο με την λίστα εγγραφών. Αλλά αυτή η διαχείριση δίσκου δείχνει όλα τα αρχεία που έχει ο δίσκος ή το usb στικ, μαζί με τα αρχεία συστήματος, ή άλλα αρχεία που δεν φαίνονται στις εγγραφές ή στα βίντεο. Για παράδειγμα αρχεία βίντεο που δεν γνωρίζει και δεν αναπαράγει οι δέκτης. Αλλά στην διαχείριση φαίνονται, και διαγράφονται.
Κατά την εγγραφή μπορείς να δεις τα άλλα κανάλια της συχνότητας, όχι όλα τα κανάλια. Και με το κουμπί Αρχεία μπορείς να δεις άλλες εγγραφές που υπάρχουν στην λίστα εγγραφών. Αλλά όπως είπα αυτό το παράθυρο δείχνει μόνο εγγραφές, δεν μπορείς να δεις πχ αρχεία βίντεο όταν γράφει. Ομολογώ ότι δεν ξέρω τι ισχύει εδώ σε άλλους δέκτες, αλλά στους ALI πχ όλα τα αρχεία, βίντεο εγγραφές, μουσική βγαίνουν πάντα όλα σε ένα παράθυρο. Πιθανόν και κατά την εγγραφή.
Δεν υπάρχει ένδειξη εγγραφής κατά την εγγραφή, μην ξεχαστείς όταν γράφεις και θέλεις να τον βάλεις να γράψει κάτι άλλο. Με το Info κατά την εγγραφή υπάρχει μπάρα προόδου της εγγραφής, και ελεύθερος χώρος στον δίσκο, αν και το νούμερο για κάποιο λόγο κόβεται, δεν φαίνεται ολόκληρο. Μάλλον δεν χωράνε πολλοί χαρακτήρες εκεί, αλλά αν το ελεύθερο νούμερο γίνει πολύ μικρό, τότε χωράει και φαίνεται ότι δεν έχεις άλλον χώρο. Περίπου όπως στους ALI, που εκεί υπάρχει μπάρα και ποσοστό ελεύθερου χώρου. Όχι ακριβές νούμερο όπως στον Edision.
Αν θέλεις να αναπαράγεις την εγγραφή που κάνεις εκείνη την στιγμή, η διαδικασία είναι διαφορετική από άλλους δέκτες, και με παίδεψε να το βρω. Απλά πατάς το πλήκτρο Play! Και αρχίζει να προβάλλει από το σημείο που βρίσκεται. Μπαίνεις σε κάτι σαν λειτουργία timeshift, παρότι έχω απενεργοποιήσει το timeshift από το μενού. Και μετακίνηση γίνεται μόνο με τα πλήκτρα ff και fb. Με stop ή Exit σε ρωτάει αν θες να βγεις από το timeshift, αν ναι ξαναγυρνάει στην εγγραφή.
Ο δέκτης γράφει σε αρχείο .tsv. Πολύ δύσκολο τελικά αρχείο. Τα Windows 7 μου δεν τα παίζουν απευθείας. Θέλει codecs pack λέει κτλ. Ούτε ο VLC τα παίζει. Τελικά αναγκάστηκα να εγκαταστήσω τον SM Player που τα αναπαράγει κανονικά, αν και αρχικά έπρεπε να κάνω μία αρχική επιλογή στον ήχο. Αλλά το Format Factory που χρησιμοποιώ δεν τα επεξεργάζεται διάβασα, οπότε πρέπει να βρω και εδώ άλλο πρόγραμμα.
Κάνει ενιαία αρχεία εγγραφής μέχρι τα 4 GB περίπου. Μετά τα κόβει.
Και πάμε και στον Media Player.
Εκεί πας μόνο με την ειδική καρτέλα στο μενού. Χωρίζεται σε εγγραφές, ταινίες, μουσική και εικόνες. Κάθε τομέας δείχνει μόνο τα αντίστοιχα αρχεία. Δεν μπορείς να δεις φωτογραφίες στον τομέα βίντεο. Όλα τα αρχεία μαζί φαίνονται μόνο στην διαχείριση, μπορείς να τα διαχειριστείς από εκεί, πχ ταξινόμηση ή διαγραφή, αλλά δεν μπορείς να τα ανοίξεις από εκεί.
Έπαιξε ότι αρχείο του έβαλα. Avi, mp4, divx, mkv, vob, και ένα βαρύ mkv που κόλλαγε σε παλιότερους δέκτες μου (όχι τους τελευταίους) και στον παλιό μου υπολογιστή, αρχεία ts από εγγραφές από ALI, ακόμα και ένα αρχείο mts που δεν θυμάμαι πια που βρήκα, και κανένας δέκτης μου δεν είχε παίξει, και ούτε ο αρχαίος υπολογιστής μου μπορούσε. Μόνο εδώ έπαιξε, και το είδα πρώτη φορά τι είχε μέσα. Μία εγγραφή από ιταλικό HD κανάλι! Ούτε που θυμάμαι που το βρήκα.
Όλα τα έπαιξε κανονικά και χωρίς ζόρι. Και η μετακίνηση σε όλες τις λίστες γίνεται χωρίς κόμπιασμα όπως πχ γίνεται στους ALI σε μεγάλες λίστες ή πολλές ταινίες. Και φάκελο με πολλές οικογενειακές φωτογραφίες που έχω, που όλοι οι ALI μου θέλουν λίγα δευτερόλεπτα να ανοίξουν, εδώ ανοίγει άμεσα και μετακινείσαι στα αρχεία χωρίς κόμπιασμα. Και slideshow εικόνων, δυστυχώς με εκνευριστικό μοτίβο εναλλαγής φωτογραφιών όπως σε πολλά προγράμματα για υπολογιστή ή android, όχι άμεσα χωρίς κόλπα όπως στους ALI μου.
Έπαιξε βίντεο με Dolby, με Dolby Plus, αλλά φυσικά δεν έπαιξε ήχο DTS αφού λόγω δικαιωμάτων κανένας δέκτης της κατηγορίας δεν παίζει. Έπαιξε μουσική mp3, flac16 και flac24, μόνο δύο αρχεία βίντεο δεν έπαιξε που κανένας δέκτης μου δεν παίζει με μήνυμα μη υποστηριζόμενης ανάλυσης.
Αν διακόψεις προβολή βίντεο κρατάει το σημείο που σταμάτησες, χωρίς να αφήνει αρχεία στον δίσκο. Όπως πχ ο Ferguson T650 μου που για κάθε βίντεο φτιάχνει και ένα αρχείο bin για να κρατάει το σημείο που σταμάτησε, και γεμίζει έτσι σαβούρα τον δίσκο.
Και στα ονόματα αρχείων πολυμέσων, βίντεο, φωτό κτλ, έχει κυλιόμενα γράμματα για να φαίνεται όλο το όνομα του αρχείου. Από τους ALI μου μόνο ο Ferguson T650 το έχει αυτό.
Όταν προβάλλεις αρχείο βίντεο υπάρχουν οι ίδιοι τρόποι μετακίνησης σε ένα αρχείο (πιο μπροστά ή πιο πίσω από το σημείο που βλέπω) όπως και στις εγγραφές. Με την μπάρα, τον απευθείας ορισμό του χρόνου που θέλω, με τα ff και fb.
Και πάμε στους υπότιτλους. 1-2 αρχεία υποτίτλων srt τα έπαιξε με αλαμπουρνέζικα αντί ελληνικών. Αυτούς τους υπότιτλους τους παίζουν κανονικά όλοι οι ALI μου. Αντίθετα έπαιξε κανονικά υπότιτλους που τους εμφανίζουν αλαμπουρνέζικα όλοι οι ALI μου. Κάποια διαφορά στην συμβατότητα της κωδικοποίησης των υποτίτλων. Που λύνεται αν αλλάξεις την κωδικοποίηση. Ανοίγεις το αρχείο υποτίτλων με το Notepad των Windows, και το αποθηκεύεις ως αρχείο με άλλη κωδικοποίηση. Εμένα έπαιξε κανονικά του προβληματικούς υπότιτλους όταν άλλαξα την κωδικοποίηση σε Unicode. Φαντάζομαι θα παίζει και με άλλες κωδικοποιήσεις. Είναι υπόθεση δευτερολέπτων.
Και το καλύτερο. Δεν έχει ρυθμίσεις στους υπότιτλους. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα τρόπο να επέμβεις. Αλλά δεν χρειάζεται!
Οι υπότιτλοι είναι άψογοι. Μεγάλοι, μόνο άσπρο χρώμα είδα ότι τους είχε όλους, αλλά με μαύρο πλαίσιο ξεχωριστά σε κάθε γράμμα για να μην υπάρχει πρόβλημα ότι χρώμα και να έχει η εικόνα από πίσω. Όπως είναι οι υπότιτλοι στην τηλεόραση! Άψογοι.
Να θυμίσω ότι στην αρχή οι υπότιτλοι ήταν άσπροι σκέτοι, και σε άσπρο φόντο δεν φαινόταν τίποτα. Μετά βρέθηκε σαν λύση να υπάρχει μία φάσα σαν background όταν βγαίνει υπότιτλος, χάνοντας όμως έτσι και μέρος της εικόνας. Οι ALI μου εκεί είχαν μείνει, δεν ξέρω τι γίνεται στους τελευταίους ALI.
Και από μέγεθος, μόνο ένα μέγεθος έχει ο Edision, όλοι μεγάλοι όπως της τηλεόρασης. Και για τους εξωτερικούς srt που δοκίμασα, και για τους εσωτερικούς. Να θυμίσω ότι στους ALI μου οι εσωτερικοί υπότιτλοι είναι πολύ μικροί.
Επίσης με το πλήκτρο Ch+ ή Ch- οι υπότιτλοι αλλάζουν θέση, από ψηλά στην οθόνη μέχρι στο κάτω μέρος όπως στα κανάλια. Είναι η μόνη επέμβαση που βρήκα να γίνεται στους υπότιτλους.
Με το πλήκτρο 0 γίνεται μεγέθυνση της εικόνας, και στα βίντεο, και στις εγγραφές. Αυτό αν θυμάμαι καλά υπήρχε και σε κάποιους ALI.
Αποσύνδεση του δίσκου ή στικ γίνεται από το κουμπί με την θύρα USB του τηλεκοντρόλ ή μέσα από το μενού.
Αυτά. Συμπέρασμα όπως είπα, ένας πάρα πολύ καλός δέκτης, στα περισσότερα σημεία καλύτερος από τους ALI μου όπως ο Ferguson T650i, που μέχρι τώρα θεωρούνταν από τους καλύτερους δέκτες.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Edision Proton T265.

"Με το πλήκτρο page+ ή β βγαίνει παράθυρο με μία μπάρα προόδου."

Πλήκτρο page + ή - εννοούσα φυσικά.


"Και δεν έχει και την λειτουργία βήμα. Δηλαδή να παγώνει η εικόνα, και με ένα πάτημα να πηγαίνει μόνο ένα καρέ μπρος ή πίσω."

Λάθος. Με το βήμα μόνο ένα καρέ μπροστά πας.
 

kostas1979

New member
2 May 2018
10
Απάντηση: Edision Proton T265.

Καλησπέρα στην παρεα και από εμενα.
Αν και ζητησα γνωμες για μια επιλογή ενος δεκτη στο άλλο νημα δεν πηρα απαντηση οποτε κατεληξα και εγω σε αυτόν τον edision μιας και η επιλογες σε κατι επωνυμο και να υπαρχει υποστηριξη (οση μπορει να υπαρχει και σε αυτην την εταιρια)είναι ανυπαρκτες. Και για να πω την αληθεια δεν το ηθελα αλλα τι να κανω που δεν ειχα τηλεοραση.....
Στο θεμα μας......
Θα συμφωνησω σε οσα ειπε ο tolias για τον αποδικωποιητη. Αν και για μενα το μετρο σύγκρισης ηταν ενας opticum t90.
Τον εχω δυο μερες και ακομα τον παιζω!! Προσπαθω να καταλαβω καποιες λειτουργιες που θα σας ρωτησω σε άλλο ποστ να τα μαζεψω λιγο.
Δυο προβληματάκια να αναφερω μονο πριν σας πω την πληρες γνωμη μου.
Καταρχήν Η εντισιον εχει ένα γιουνιβερσαλ τηλεκοντρόλ λιγο μεγαλο σε μέγεθος αλλα αξιζει τα λεφτα του γιατι κανει ολες της λειτουργιες και ρυθμίζεις και καποια πληκτρα της τηλεοράσης οποτε γλυτωσες και από εκει. Είναι μεγαλο αλλα είναι ΚΑΛΟ! Ποιανει από μακρια και παντα ποιανει. Εχει καλα πατηματα στα πληκτρα. ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τηλεκοντρόλ το μανισιο που ουτε να το σχολιασω δεν θελω!! Ειμουν ετοιμος να δωσω 70 ευρω για να παρω τον PICCOLLINO S2+T2/C μονο και μονο για το τηλεκοντρόλ. Αλλα το εσωσε το γιουνιβερσαλ.
Στα προβληματάκια μας.
1)Όταν εχω ανοιχτα τηλεοραση+δεκτη, κλεινω τηλεοραση (χωρις να κλεισω δεκτη) και όταν την ξανα ανοιξω δεν βλεπω εικονα(λες και δεν ερχετε σημα)!! Πρεπει να ανοιξω-κλεισω και τον δεκτη!!
2) Όταν εχω και τα δυο κλειστα και, ανοιγω τηλεοραση και μετα τον δεκτη(με καποια χρονικη διαφορα) Παλι υπαρχει περιπτωση να μην εχω εικονα(σαν να μην ερχετε σημα στην τηλεοραση).
Μου φενετε παραξενο που χρειαζετε να κλεισω-ανοιξω τον δεκτη για να ερθει σημα στην τηλεοραση.
Ευτυχως που δεν με εχει κανει ακομα κανα reboot ξαφνικα μονο του γιατι το ειχα ξεπατωσει εχθες!!
3) Σε καποιες εγγραφες που εχω κανει στο pvr από hd καναλια όταν τα ειδα εχει καποια κολληματα η εγγραφη.(λες και εχανε το σημα)
Βεβαια δεν ξερω αν είναι θεμα αναβαθμισης μιας και από ότι ειδα στο σαιτ υπαεχει μια νεοτερη.(μακαρι να είναι μηπως και λυθει)

Τωρα πριν γραψω το review να σας πω τις τι εψαχνα σε έναν δεκτη.
Σταθερο,ομορφο,ευκολο και γρηγορο μενου χωρις κοληματα. Καλο και με πολλες επιλογες στο pvr του. Γρηγορες εναλαγες στα καναλια. Εψαχνα και με διπλο δεκτη όπως τον xoro hrt8770 ΑΛΛΑ ρε παιδια ουτε ενας δεν τον πηρε να διαβαζαμε καποια πραγματα!!?? Δεν βρηκα πουθενα πληροφοριες!! ΚΑΙ φυσικα οσα καταστήματα τον ειχαν εδώ ελλαδα ουτε ξεραν αν ειχε ελληνικο μενου! Οσο για τους επεξεργαστες και τα hardwear να σας πω δεν με νοιαζουν γιατι δεν τα γνωρίζω αυτά!!

Στο review μας.....
Ναι εχει σταθερο μενου, δεν κολλαει και είναι γρηγορο. Λιγα θεματακια με την εμφανιση του μενου οπως εγραψε και ο tolias για το μέγεθος μερικων χαρακτιρων των επιλογων που είναι μικροι. Στην 32αρα Toshiba που εχω ευτυχως δεν εχω θεμα!!
Το pvr του είναι καλο με πληθος επιλογων και το μονο θεμα που βρηκα μεχρι τωρα είναι ότι δεν μπορω να διαγραψω αρχεια απευθειας από την θεαση των βιντεο που εχω γραψει. Για να κανω διαγραφη πρεπει να μπω στο μενου και στις επιλογες της καρτας μνημης για να το κανω αυτό. Μικρο το κακο!! Σε γενικες γραμμες είναι ευχρηστο και σου δινει καλες επιλογες για να κανεις πολλα!!
Τα καναλια αλλαζουν σχετικα γρηγορα(θα εξηγησω γιατι σχετικα) και οι μπαρες θεασης προγραματος στις αλλαγες είναι γρηγορες επισης.

Είναι ωραιος δεκτης ΑΛΛΑ δεν ξετρελαθηκα κιολας και να εξηγησω το γιατι!!! Παντα με τις δικες μου απαιτησεις!!
Αν σκεφτεις ότι ο opticum t90 που τον αγορασα πριν 4-5 χρονια (ουτε θυμαμαι)απο τοτε που βγηκε το σημα τις digea, εκανε τα ιδια πραγματα με λιγες λιγοτερες επιλογες..............
Η ταχυτητα εγραψα ότι είναι σχετικα καλη γιατι είναι σχεδόν ιδια με τον opticum(περιμενα κατι γρηγοροτερο)
Τωρα δεν ξερω αν είμαι απαιτητικος στο θεμα αυτό αλλα μετα από τοσα χρονια περιμενα να είναι ποιο ΜΠΑΜ η αλλαγη στα καναλια.
Αυτό που παρατηρησα στο θεμα εικονα εδώ βελτιωθηκαν τα πραγματα!! Η αληθεια είναι ότι εχω καλυτερη,ποιο φωτινη εικονα!! Εχει διαφορα με τον παλιο!!
Και έναν τελευταιο δεν μπορεσα να βαλω την σειρα που θελω εγω στα καναλια. Τα βαζω και αυτό από μονο του τα ξαναφερνει με την σειρα που τα βρηκε στην αρχικη αναζητηση.

Παιδια αυτά καλο βραδυ.......
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Edision Proton T265.

Πρώτον, το θέμα με το αν έρχεται η εικόνα στην τηλεόραση με το άνοιξε κλείσε, νομίζω ότι έχει σχέση με την τηλεόραση. Υπάρχει ένα πρότυπο στις τηλεοράσεις που ορίζει αν θα γυρνάει αμέσως στην θύρα που δίνει εικόνα και αν θα λαμβάνει αμέσως την εικόνα. Κάτι μπορεί να μην συνεργάζεται καλά. Με την προϋπόθεσή βέβαια να έχεις βάλει το τελευταίο λογισμικό. Στην δική μου τηλεόραση πχ δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Για το τηλεκοντρόλ συμφωνώ. Και εγώ είμαι υπέρ προγραμματιζόμενων, και όχι μόνο της Edision. Υπάρχει και ειδικό νήμα στην κατηγορία του forum. Για το πρόβλημα με την HD εγγραφή θέλει παρακολούθηση. Γιατί εκτός από ότι και τα HD κανάλια πολλές φορές έχουν διακοπές (πχ γράφω το champions league στον έναν δέκτη μόνο τον αγώνα από το ΕΡΤHD, και στον άλλον δέκτη τον αγώνα μαζί με τις εκπομπές πριν και μετά από την ΕΡΤ1, και στο HD πάντα κάνει κάποιες διακοπές που δεν υπάρχουν στον ίδιο αγώνα στο SD της ΕΡΤ. Σε μια συχνότητα πάνε να βάλουν πολλά κανάλια και η ΕΡΤ και η Digea, και δεν φτάνει πάντα το bandwidth), και εκτός ότι σημασία έχει και η ταχύτητα του αποθηκευτικού μέσου, ή μάλλον αν ο δέκτης κρίνει αρκετή την ταχύτητα του, πχ έχω στικ που ο ένας μου δέκτης αρνείται να γράψει σε HD με μήνυμα "low speed" ενώ άλλος μου δέκτης δεν έχει πρόβλημα, εκτός από όλα αυτά λοιπόν, πάντα με την χρήση βγαίνουν τα όποια πιθανά προβλήματα, και αν όντως υπάρχει πρόβλημα ζητάμε και λύσεις από τις εταιρίες. Αν ακούνε. Να το δούμε λοιπόν.
Για τον t90 που λες, είχε και αυτός επεξεργαστή ALI. Και όπως είπα όλοι οι ALI είχαν το πιο γρήγορο zapping. Και όσο παλιότερος ALI τόσο πιο γρήγορο το zapping. Οι νεότεροι μου Ferguson T650 ή ο Lifeview Α2 μου πχ έχουν αργότερο zapping. Και οι ακόμα παλιότεροι ALI με τον παλιό ALI 3601 είχαν πολύ γρηγορότερο zapping. Όσο για τους άλλους επεξεργαστές, είχαν ακόμα αργότερο zapping. Στον συγκεκριμένο τομέα, δεν βλέπω να επιστρέφουμε σε αυτές τις ταχύτητες. Όσο για την εικόνα, είπαμε, έχεις ALI. Οτιδήποτε άλλο είναι πιο φωτεινό. Ευτυχώς όλοι οι δέκτες πια έχουν ρυθμιστικά εικόνας.
 

kostas1979

New member
2 May 2018
10
Απάντηση: Edision Proton T265.

Καλημέρα.
Ετσι ειναι talos. Οσο για την καρτα μνημης εχω παρει μια καινουργια 64 sundisk οποτε απο θεμα ταχύτητας δεν νομιζω να εχω θεμα.
Θα τα πουμε φίλος μιας και θελω να μαθω καποιες πληροφορίες με το θεμα. Και να με πεις κανα καλο τηλεκοντρόλ προγραμματιζομενο να δοκιμασω.
Εγω εχω παει και στην edision στο καταστημα τους στο κεντρο Θεσσαλονίκης. Κατι με δειξαν εκει απο τηλεκοντρολ για να εχω δευτερο και μου είπαν οτι τα προγρμματιζουν κιολας.
 

kostas1979

New member
2 May 2018
10
Απάντηση: Edision Proton T265.

Καλησπέρα στην παρεα.
Μια ερωτηση ρε tolia.......
Στο μενου->ρυθμίσεις ->διάφορες ρυθμίσεις -> εχει μια επιλογη :deep standby με ενεργο/ανενεργό επιλογες.
Τι ειναι αυτο??
Αυριο λεω να παω τον δεκτη στην edision στο κεντρο να δω το θεμα με το ανοιξε/κλεισε της τηλεόρασης.
Δεν μπορω να κλείνω την τηλεοραση με τον δεκτη ανοιχτό και οταν ξανα ανοίγω την τηλεοραση να μην βλεπω τιποτα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Edision Proton T265.

Μου αρέσει που η Sunplus υιοθέτησε στο νέο μενού της χαρακτηριστικά από τις άλλες 2 εταιρίες.

Επίσης μου άρεσε ότι έχει δέκτη σήματος από το τηλεχειριστήριο και στην συσκευή και στο επιπλέον καλώδιο. Έτσι, ο δέκτης μπορεί να βρίσκεται κρυμμένος για λόγους αισθητικής ή απλώς να τοποθετηθεί το καλώδιο σε κατάλληλο σημείο για καλύτερη λήψη του σήματος του τηλεχειριστηρίου.

kostas1979, αναβάθμισε και το firmware της τηλεόρασής σου. Πιθανώς να είναι εκεί το πρόβλημα.
Επίσης, παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις ανάλυσης και fps εικόνας του δέκτη.
Το deep standby ίσως είναι το αντίθετο της λειτουργίας eco των Ferguson Τ650i και T750i. Δηλαδή ελέγχεις αν θα απενεργοποιείται πλήρως/κανονικά ή απλώς θα κλείνει τις εξόδους και θα έχει απλώς κάπως πιο περιορισμένη κατανάλωση. Έλεγξέ το κι αυτό για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

tolias, τα tsv πρέπει να αντιγράφονται ταχύτατα σε mkv με το πρόγραμμα mkvtoolnix. Έτσι, δεν θα πρέπει να υπάρχουν προβλήματα με προγράμματα η/υ.

Η αδυναμία διαγραφής εγγραφών από το μενού είναι σοβαρό φάουλ κατά της ευχρηστίας.
Το εφέ στο slideshow είναι ένα θέμα. Δεν το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος, άσε που το κάνουν και οι TV που δεν παίζουν βιντεάκια, αλλά είναι ενοχλητικό και ουσιαστικώς ακυρώνει αυτή την δυνατότητά του δίχως λόγο.
Καλό που συνεχίζει την αναπαραγωγή των αρχείων βίντεο και θα ήταν θετικό αν το έβαζαν και στις εγγραφές.
Ίσως τα λάβουν υπόψιν τους αν στείλετε ένα μήνυμα feedback στην Edision. Σύντομο και περιεκτικό παιδιά, δεν κάθονται να διαβάσουν μεγάλα μηνύματα, ούτε ασαφή μηνύματα και αν προσπαθούν να καταλάβουν τι ήθελε να πει ο συντάκτης. :smile:

Να προσθέσω ότι οι ALi 3601 και 3105 εμφάνιζαν τους υπότιτλους και με εφέ σαν ξετύλιγμα/ανάπτυξη του κειμένου από την αριστερή μεριά προς την δεξιά. :D
Επίσης είχαν καλή ταχύτητα αλλαγής καναλιών αλλά το upscale ήταν για κλάματα, κυρίως (αν θυμάμαι καλά) όταν συνδυαζόταν με deinterlacing (επιλογή ανάλυσης i αντί p).
 
Last edited:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Edision Proton T265.

Στα υπόψιν λοιπόν το mkvtoolnix. Δεν χρειάστηκε να το δοκιμάσω μέχρι τώρα, αλλά το έχεις προτείνει και παλιότερα για μετατροπή περιέργων ή προβληματικών αρχείων σε mkv. Πρέπει να είναι καλό εργαλείο.
Συνεχίζει όντως την προβολή αρχείου από το σημείο που την διέκοψες, ακόμα και αν κλείσει ο δέκτης. Στην αρχή είπα ότι δεν αφήνει αρχεία που κρατάνε το σημείο διακοπής, μετά είδα στον υπολογιστή ότι στον φάκελο που είναι τα βίντεο φτιάχνει έναν φάκελο με όνομα video_resume_play με αρχεία .SPD με το όνομα του κάθε βίντεο που έχω προβάλλει. Καλύτερο από τον Ferguson Τ650 που προανέφερα που δίπλα από κάθε βίντεο έφτιαχνε ένα αρχείο .bin με το όνομα του βίντεο. Εδώ όλα τα αρχεία "συνέχειας" είναι μαζεμένα όλα μαζί, και αν χρειαστεί να καθαρίσεις τον δίσκο σβήνεις όλον τον φάκελο. Φαίνεται ο φάκελος και στην διαχείριση δίσκου.
Για τους υπότιτλους, ξέχασα να πω ότι είναι κεντραρισμένοι. Αν ο κάτω πχ είναι μικρότερος από τον πάνω, πάει στο κέντρο με κενό χώρο δεξιά και αριστερά. Και εμφανίζονται αμέσως, δεν ξετυλίγονται δηλαδή. Όπως θα έπρεπε να είναι. Και κυρίως, με το μαύρο πλαίσιο σε κάθε γράμμα για να φαίνονται σε κάθε φόντο. Πολύ καλοί.
Για τους ALI σωστά το επισημαίνεις, κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα και ξεχνάμε να τα πούμε. Ότι πχ οι 3601 είχαν το γρηγορότερο zapping, αλλά και την χειρότερη εικόνα, με την κίνηση να γίνεται με σκαλοπατάκια σε ανάλυση πάνω από SD. Η μπάλα πχ πήγαινε σαν να είχε λόξυγκα. Και οι 3801 είχαν διορθώσει το πρόβλημα, είχαν μεν έντονη αρχική εικόνα, αλλά και με το μεγαλύτερο βάθος, ένα είδος ψευδο3D. Απλά ήθελε να ρυθμίσεις λίγο φωτεινότητα, αντίθεση κτλ.
Μήπως μπορείς να βρεις και ποιος Sunplus είναι ο συγκεκριμένος, για μελλοντικές συγκρίσεις;

kostas1979, δεν χάνεις τίποτα να πας στο service για το θέμα με το άνοιξε κλείσε. Αλλά δεν ξέρω αν θα βρουν κάτι. Στην δική τους τηλεόραση μάλλον δεν θα το κάνει, και θα πουν ότι δεν βρίσκουν κάτι. Ίσως για καλή θέληση να αντικαταστήσουν και τον δέκτη, αλλά αν το θέμα είναι στην τηλεόραση σου θα το ξανακάνει. Υπάρχει και τηλεφωνική γραμμή τεχνικής βοήθειας, φαίνεται στο site, αλλά έχει χρέωση ροζ γραμμής! Εντάξει... άστο...
Επίσης, λες για κάρτα μνήμης, όχι για στικ ή δίσκο. Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιείς card reader. Οπότε η ταχύτητα του σύνολου είναι πια η ταχύτητα του card reader, που δεν είναι στάνταρ για όλα, και συνήθως δεν αναγράφεται κιόλας. Η χρήση του card reader θεωρείται περιστασιακή και δεν θεωρείται τόσο κρίσιμη για την απόδοση. Η ταχύτητα της κάρτας μετριέται στην πηγή, πχ μέσα στο κινητό ή την κάμερα, οπότε κρίνεται κρίσιμη. Μπορεί λοιπόν να κόβει την ταχύτητα εδώ, ή να υπάρχει ασυμβατότητα.
Τηλεκοντρόλ δεν ξέρω, υπάρχει νήμα για τα τηλεκοντρόλ. Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ δεν υπάρχει πια. Το θρυλικό TELE USB-300. Όταν είδα ότι εξαντλείται έκανα απόθεμα, και μου έχουν μείνει κάνα δύο ακόμα. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω τι καλό παίζει.
Επίσης το deep standby δεν ξέρω τι είναι. Όπως λέει και ο talos_2002 ίσως να είναι κάτι σχετικό με την μερική απενεργοποίηση του δέκτη, όπως έχουν και οι Ferguson. Οπότε πρέπει να έχει σχέση και με την οθόνη που με εξάρτημα έχει ο δέκτης, και έχει στάνταρ ο T265 Led που έχει το ίδιο λογισμικό. Οπότε το αφήνω στο deep standby.
Επίσης δεν ξέρω τι είναι η επιλογή Ισχύς Tuner(5V) που έχει κατά την αναζήτηση καναλιών. Το αφήνω και αυτό στο ON, όπως είναι αρχικά.
 

kostas1979

New member
2 May 2018
10
Απάντηση: Edision Proton T265.

Καλημέρα σας.
Τελικα πηγα εχθές στην εντισιον και εγινε αυτο που περίμενα. Βγηκα μακακας μιας και στην δικια του τηλεόραση έπαιξε κανονικά.
Ανοιγε εκλεινε την τηλεοραση του και εικονα μια χαρα. Ειναι θεμα της τηλεόρασης μου.
Μια βοήθεια ρε τολια γιατι εκει δεν μπορουσαμε να το δουμε.
Εσυ που εκανες την αναβαθμιση μπορείς να διαγραψεις γραμενα αρχεία κατευθείαν απο την θεαση?? Η πρεπει και εσυ να το κανει μεσα απο το μενου.
Το κακο ειναι οτι στο μενου εχουν λιγο διαφορετικη απεικόνιση και σε μπερδεύει και τωρα που εχω πανω απο 8 εγγραφές ψαχνομουν ποιο ηθελα να διαγραψω. Ασε που απο το μενου δεν μπορείς να το τρέξεις το αρχείο για να δεις τι θα διαγραψεις οποτε εισαι μπες βγες.
Εσυ έκανες την αναβάθμιση οποτε μπορει να το αλλάξανε
 

kostas1979

New member
2 May 2018
10
Απάντηση: Edision Proton T265.

Επίσης σκέφτομαι να παρω για τηλεχειριστήριο το one for all urc6430.
Τι λες?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Edision Proton T265.

Το Ισχύς Tuner(5V) το έχουν και οι άλλοι ως antenna power ή κάτι παρόμοιο. Τροφοδοτεί με ρεύμα τις κεραίες που λειτουργούν έτσι, κάποιες εσωτερικές νομίζω.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Edision Proton T265.

Ποτέ δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αυτό το πράγμα. Νόμιζα ότι λειτουργεί σαν ενισχυτής για το σήμα του loop antenna, αφού έχανε το σήμα από το πέρασμα μέσα από τον δέκτη. Αλλά εδώ δεν υπάρχει loop antenna. Τέλος πάντων.

kostas1979, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Είναι προσωπικό θέμα της τηλεόρασης σου. Και εδώ δεν ξέρουμε τόσες λεπτομέρειες για όλα τα μοντέλα τηλεόρασης. Ίσως να ξέρουν περισσότερα τα παιδιά στο αρμόδιο τμήμα του φόρουμ.
Επίσης δεν ξέρω το τηλεκοντρόλ αυτό. Πάλι ίσως να ξέρουν όσοι ασχολούνται περισσότερο στο αρμόδιο νήμα, εδώ στην αρχική σελίδα των επίγειων δεκτών.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Edision Proton T265.

Ξέχασα να απαντήσω στην ερώτηση του kostas1979 για τις εγγραφές. Κάθε εγγραφή έχει το όνομα του καναλιού, το όνομα της εκπομπής, και τις ώρες που άρχισε και ξεκίνησε η εγγραφή. Όλες οι πληροφορίες που χρειάζονται δηλαδή. Από τις καλύτερες ονομασίες εγγραφών που δίνουν οι δέκτες για τις εγγραφές τους. Είναι εύκολο να τις ξεχωρίσεις. Αυτό βλέπω με το τελευταίο λογισμικό. Με το αρχικό λογισμικό είναι άραγε διαφορετικά; Γενικά προτείνω την εγκατάσταση του τελευταίου λογισμικού. Ίσως να έχει σχέση ακόμα και με το πως συνεργάζεται με την τηλεόραση για το πρόβλημα με το άνοιξε κλείσε της τηλεόρασης.
 

kostas1979

New member
2 May 2018
10
Απάντηση: Edision Proton T265.

Καλησπέρα.
Ναι και εμενα μου αρεσει ο τρόπος που βλέπεις τις εγγραφές σου.
Το θέμα ειναι όμως αν μπορείς να τις διαγραψεις απο την θεαση.
Δηλαδή κατευθείαν απο εκει που μπορείς να τρέξεις και το βιντεο που εχεις γραψει. Και οχι απο το να μπεις στο μενου στις επιλογές μνήμης. Στις επιλογές μεσα στο μενου Δεν μπορεις να δεις το βιντεο για να το διαγραψεις κιόλας. Οποτε εγω εχθές διαγραψα κατα λάθος ενα βιντεο που το ηθελα......
Καλα τέλος παντον μικρο το κακο....

Εχω ενα καλο και ενα κακο......
Ας που με το κακο πρώτα..... Οταν αλλαζω τα καναλια δεν μου εμφανιζει ΠΑΝΤΑ την μπαρα πληροφοριων.
Κανω ζαπινγ και ξαφνικα δεν βλεπω μπαρα. Την μπάρα που βλέπεις πρόγραμμα. Εσενα τολια σου το κανει αυτο???

Το καλο βεβαια μου φάνηκε τοσο παραξενο που δεν το πιστευα!!!!
Εκει που γραφω ενα καναλι μπορω να δω κατι απο τις εγγραφές μου.
Δεν ξερω αν το έγραψες αυτο τολια αλλα ειναι σούπερ ουααααου!!
Ξεχασα να σε γραψω οτι εχω ενα μεμορυ στικ της sandisk 64gb καινούργιο και πραγματικα δεν ξερω αν παιζει ρολο.
Μόλις τωρα το ανακάλυψα.....
Εκει που έγραφα τον βυθο στο νικελοντεον ο μικρός μου ήθελε να δουμε ζακ και κουακ οποτε πατω το pvr στο γιουνιβερσαλ τηλεκοντρόλ που πηρα και ΤΣΑΑΑΑΑΠ......
Μπενω στην λιστα και βλεπω βιντεο που ειχα γραμμένο.
Στην οθονη εχει ένδειξη οτι κανει εγγραφή με το κόκκινο rec και απο διπλα το βελακι οτι βλέπεις πρόγραμμα απο την λιστα.

Παιδια επαθα πλακα....

Εχω σκοπο να κανω αμεσα την αναβαθμιση μιας και μου την εσπασε οτι δεν βγαζει παντα την μπαρα πληροφοριων στο ζαπινγ.
Ασε που σήμερα ανοιξα και έκλεισα πανω απο 4 φορές μεχρι να μου ερθει εικόνα στην οθονη μου. Παλι το ιδιο πρόβλημα με το ανοιξε κλείσε!!!
Το θεμα ειναι να μην χασω αυτην την σουπερ ντουπερ επιλογη που μόλις ανακάλυψα..........
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Edision Proton T265.

Χα, χα. Μου αρέσει ο ενθουσιασμός σου, αλλά δεν ανακάλυψες κάτι καινούριο. Όλοι οι δέκτες το κάνουν πια αυτό, το έχω αναφέρει μάλιστα και εγώ στο πρώτο μήνυμα.
"Κατά την εγγραφή μπορείς να δεις τα άλλα κανάλια της συχνότητας, όχι όλα τα κανάλια. Και με το κουμπί Αρχεία μπορείς να δεις άλλες εγγραφές που υπάρχουν στην λίστα εγγραφών. Αλλά όπως είπα αυτό το παράθυρο δείχνει μόνο εγγραφές, δεν μπορείς να δεις πχ αρχεία βίντεο όταν γράφει. Ομολογώ ότι δεν ξέρω τι ισχύει εδώ σε άλλους δέκτες, αλλά στους ALI πχ όλα τα αρχεία, βίντεο εγγραφές, μουσική βγαίνουν πάντα όλα σε ένα παράθυρο. Πιθανόν και κατά την εγγραφή."
Δηλαδή κατά την εγγραφή μπορείς να αναπαράγεις άλλες εγγραφές, μόνο εγγραφές όμως. Σε άλλους δέκτες όμως μπορείς να αναπαράγεις και ότι άλλο αρχείο θέλεις. Εδώ μόνο εγγραφές βρήκα ότι μπορείς να αναπαράγεις. Δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα λοιπόν, κάνε την αναβάθμιση. Και επειδή εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την μπάρα πληροφοριών η οποία εμφανίζεται πάντα κανονικά, μαζί με κάτι άλλα που έχεις πει, νομίζω ότι το αρχικό λογισμικό έχει αρκετά θέματα, οπότε προτείνω οπωσδήποτε την αναβάθμιση λογισμικού.
Και τέλος, διαγραφή γίνεται μόνο από την διαχείριση δίσκου, και όχι από την καρτέλα με την λίστα εγγραφών. Το είπα και στην αρχή, και σχολίασε και ο talos_2002 ότι είναι έλλειψη του δέκτη. Αλλά οι εγγραφές έχουν στο όνομα τους όλα τα στοιχεία, και με λίγη προσοχή δεν τις μπερδεύεις.
 

kostas1979

New member
2 May 2018
10
Απάντηση: Edision Proton T265.

Μια χαρα Σούπερ!!
Τωρα αντε να δουμε πως κανουμε αναβάθμιση.
Να επαναφερω εργοστασιακες ρυθμίσεις πριν την κανω??
Αν θυμαμαι σωστά εχει το αρχειο στο σαιτ της εντισιον??
Το βάζεις στο στικακι και μετα το φορτώνει ο δέκτης ??
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Edision Proton T265.

Το λογισμικό υπάρχει στο site, στην σελίδα του δέκτη, κάτω από τις φωτογραφίες και τις αρχικές πληροφορίες, εκεί που είναι οι 4 καρτέλες, εμείς πάμε εκεί που λέει Software. Κατεβαίνει φάκελος. Εχει το λογισμικό και αρχείο txt με πληροφορίες για την αναβάθμιση.
https://www.edision.gr/el/detail/proton-t265
Οι πληροφορίες, το ελληνικό μέρος τους, λένε:
"--GR--

Προσοχή το λογισμικό ταιριάζει στους παρακάτω δέκτες:

Proton T265 & Proton T265 LED

Το αρχείο θα πρέπει να αποσυμπιεστή και να τοποθετηθή στο root (όχι σε κάποιο φάκελο) ενός USB Stick.
Από το Menu --> Conditional --> Αναβάθμιση Λογισμικού --> Αναβάθμιση Μέσω USB,

επιλέξτε:

Αρχείο Αναβάθμισης: ---> π.χ. EDISION_Proton_T265_v.1107.bin
Επιλογή Αναβάθμισης: --> Όλα

μετά επιλέγετε Έναρξη ! ! !

Ο δέκτης θα κάνει επανεκκίνηση και είναι έτοιμος."
Η εμπειρία από προηγούμενους δέκτες λέει ότι καλού κακού πρέπει να είναι στικ και όχι σκληρός δίσκος, με φορμάτ FAT32, πριν την εγκατάσταση λογισμικού κάνουμε εργοστασιακή επαναφορά γιατί στο παρελθόν έχουν υπάρξει φαινόμενα μνήμης όπου υπόλοιπα προσωπικών ρυθμίσεων δεν αφήνουν να "πατήσει" σωστά το λογισμικό. Μετά την επαναφορά θα ξεκινήσει να κατεβάζει πάλι τα κανάλια, εγώ προσωπικά το αφήνω, δεν κόβω την διαδικασία. Επίσης μετά την διαδικασία θα κάνει επανεκκίνηση, εγώ προσωπικά μετά τον κλείνω για μερικά λεπτά, τον ανοίγω, και κάνω τις προσωπικές ρυθμίσεις. Δεν ξέρω αν χρειάζονται πια όλα αυτά, αν έχεις περάσει από F&U 2205 με επεξεργαστή NEC, ένας επεξεργαστής που δεν υπάρχει πια σε κανέναν δέκτη, που κατά την αναβάθμιση λογισμικού είχε σημασία ακόμα και αν έβρεχε ή είχε λιακάδα, και σε κάθε δέκτη λειτουργούσε διαφορετικά και κάθε χρήστης είχε διαφορετικά προβλήματα, από τότε πια κάνω πια ευλαβικά αυτή την ιεροτελεστία, ακόμα και αν στους σύγχρονους δέκτες με τους σύγχρονους επεξεργαστές δεν χρειάζεται πια.
 

kostas1979

New member
2 May 2018
10
Απάντηση: Edision Proton T265.

Καλησπέρα.....
Tolia σε ευχαριστω φιλε πααααρα πολυ!!
Καναμε δουλειά!!
Έκανα την αναβάθμιση και μεχρι τωρα ολα καλα!!
Ελπίζω οτι λυσαμε και το θέμα με το ανοιξε κλεισε.
Μεχρι τωρα οσες φορές δοκιμασα να κλεισω και να ανοιξω τον δέκτη η εικονα ερχετε κανονικα στην οθόνη!
Παντα όμως με την τηλεοραση αναμενη πρώτα. Εαν ανοιξω πρωτα δεκτη και μετα τηλεόραση δεν βλεπω τίποτα. Δεν πειράζει και ετσι μια χαρα ειναι!! Ας ελπίσουμε να κρατήσει ετσι γιατι παιδια το πρωι σπασανε τα νεύρα μου. Προσπαθούσα πόση ωρα πριν φυγω για την δουλειά και δεν τα κατάφερα!
Εχω και την πεθερα μου(στα 60) σπιτι το πρωι που προσεχει τον μικρό και αντε να την δωσεις να καταλάβει πως ανοιγει το ριμαδι.....

Ολα καλα μεχρι τωρα........
Πάντως οσο τον δουλευω τοσο ποιο πολυ εκτιμώ την αγορα που εκανα!!