Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 6 απο 6 ΠρώτοΠρώτο ... 23456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 58 από 58
    Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Re: Edision proton T265

Βρηκα μερικα λογισμικα και τα εδωσα στο MOD οταν μπορει να τα ανεβασει (να τα εχουμε ολα μαζι) γιατι το δικο μου link που ανεβαζω δεν πιανει καλα...

Περασα το 1.0.96 και παει σφαιρα σε ληψη ... η αλλαγη καναλιων ειναι πραγματι 1 δευτερολεπτο, χαιρεσαι να κανεις zapping ... τωρα κανει ληψη και με 5%, 6% αλλα απο 7-8% και κατω εχει σπασιμο η εικονα καποιες φορες, πιστευω καλυτερα που μπορουσε να πιασει και με 5% ... με το 1.1.12 αν το σημα επεφτε κατω απο 7% εχανε τον σταθμο και με 7% δεν εκανε σπασιμο η εικονα, ακομα εδειχνε, ποιο σταθερο
    Θα αφησω αυτο λιγες μερες, παει σφαιρα και νομιζω ειναι και λιγο πιο γρηγορο και στα menu ... ενα προβλημα που εντοπισα, ειναι οτι αν ο σταθμος ειναι πολυ αδυνατος σε σημα (ειμαι σε περιοχη που δεν περνανε καλα τα καναλια, δηλαδη χανονται σε καποια στιγμη) ... καποιες φορες (πολυ σπανια) αργει να ερθει ο ηχος, αλλα εικονα ειναι πραγματι σφαιρα

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

καλο το 1.0.96 σαν δεκτης, αλλα επειδη ειμαι σε περιοχη που χανει σημα, τα καναλια λιγο πριν χαθουν εκανε σφυριγματα ο ηχος και σπασιματα η εικονα (πολυ λιγοτερα απο τους αλλους 2 δεκτες που εχω ... φυσικο φαινομενο, ολα καλα γιατι το κανουν και αλλοι δεκτες, τιποτα λαθος με τον edision) ...
    ξανα εβαλα το 1.1.12 που με αυτο (οπως ειπωθηκε) δεν ειχε σπασιματα και σφυριγματα (γιατι ειναι καλυτερα σε εμενα που χανω σημα) ... και προσεξα το εξης ...

Ο ηχος αργουσε καποιες φορες παλι να ερθει, οπως στο 1.0.96 ... περναω ξανα, αλλα αυτη τη φορα 2 φορες απανωτα το ιδιο λογισμικο 1112 (οταν ξανα ανοιξε και εβαλα την γλωσσα, πηγα ξανα και εκανα αναβαθμηση) και τη δευτερη φορα, μετα εκανα και εργοστασιακες ρυθμισεις (αν και ειχαν γυρισει ολα εργοστασιακα με το περασμα λογισμικου αν επιλεξουμε το "ALL" ) ... μετα το σεταρα οπως ηθελα... guess what > καμπανα τωρα ... πριν ειχα πει με αυτο το λογισμικο σε εμενα με το μη LED, πηδαγαν τα καναλια ανα 2-3 και το ιδιο και στο μενου ... ε λοιπον εφτιαξε ... συμπερασμα, ισως περασμα το λογισμικο 2-3 φορες απανωτα βοηθαει ... δεν προσεξα μεχρι τωρα να αργει ο ηχος ... ευχαριστημενος με το 1.1.12

(και τωρα που το σκεφτομαι, νομιζω παλι ειχα περασει 2 φορες το 1107 που ειχα πει δεν εχω θεμα με το πηδημα μενου / καναλιων)

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2011

Απάντηση: Edision proton T265

Τελικά υπάρχει πρόβλημα με το λογισμικό 1.1.12. Όπως έκανε με τον babis3g που όταν χρησιμοποιούσε timeshift δεν μπορούσε να δει όλες τις εγγραφές του, εμένα είδα ότι όταν υπάρχουν πάνω από μία εγγραφές, κάποιες από τις εγγραφές του δεν μπορεί να τις αναπαράγει. Δηλαδή γράφει κανονικά όλες τις εγγραφές που του αναθέτεις, τις βλέπεις κανονικά στην διαχείριση δίσκου, αλλά όταν πας να κάνεις αναπαραγωγή κολλάει και κάνει επανεκκίνηση, όπως αναφέρει και o babis3g για το timeshift. Η εγγραφή υπάρχει κανονικά, φαίνεται και στην διαχείριση δίσκου, φαίνεται και στον υπολογιστή και αναπαράγεται κανονικά. Αν έχεις το κατάλληλο πρόγραμμα βέβαια. Γιατί το αρχείο .tsv είναι πολύ δύσκολο, δεν το αναπαράγουν οι άλλοι δέκτες μου, και χρειάστηκα ειδικό πρόγραμμα στον υπολογιστή μου.
    Κάτι με την διαχείριση του φακέλου πιθανότατα είναι, μπορεί να διαχειριστεί σωστά μόνο την πρώτη εγγραφή, από την δεύτερη και κάτω δεν ξέρεις που θα κολλήσει. Έχω δοκιμάσει με δύο στικ διαφορετικά, με 2 ή 3 εγγραφές, με διαφορετική σειρά εγγραφών, δηλαδή από διάφορα κανάλια κτλ. Δεν φαίνεται να έχει κάτι σχέση από αυτά, απλά δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά πάνω από μία εγγραφές. Μέχρι 3 εγγραφές που δοκίμασα, αναπαράγει κανονικά τις δύο, κολλάει στην δεύτερη ή στην τρίτη.
    Εγώ κρατάω το λογισμικό αφού έχω και άλλους συνδεδεμένους δέκτες για εγγραφές, και προτιμάω το 1.1.12 για παρακολούθηση καναλιών, αλλά για συνολική χρήση μάλλον πρέπει να πάει κάποιος σε παλιότερο λογισμικό. Κρίμα, γιατί το 1.1.12 διόρθωσε σε μεγάλο βαθμό κάποια θεματάκια που είχε το 1.1.7 που ήταν το προηγούμενο λογισμικό που είχα. Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω καθόλου το 1.1.11 που ήταν το ενδιάμεσο λογισμικό από τα δύο.

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

To θεμα ειναι οτι το ανεφερα απο τοτε και μου ειπαν ΑΝ βρουν προβλημα με το αρμοδιο τμημα, θα ανεβασουν καινουριο λογισμικο ... αφου περασε καιρος μαλλον δεν θα εντοπισαν το προβλημα γιατι λογισμικο δεν ανεβηκε ακομα (υποψην το 1.1.11 & 1.1.12 τα εβαλαν με διαφορα λιγες μερες ... τωρα ακομα τιποτα) ... το 1.1.11 το δοκιμασα την επομενη μερα που βγηκε ... το ιδιο προβλημα ... δηλαδη αυτο ειχε πρωτο το προβλημα και περασε και στο 1.1.12

EDIT

εγω πιστευω το θεμα ειναι στο timeshift που μιλαει με τον pvr folder γιατι οταν κλεισουμε και ανοιξουμε τον δεκτη, μετα που θα ξανα νοιξει αν αμεσως πατησουμε το timeshift βγαζει παραθυρακι που λεει δεν υπαρχει εξοδος και να το κανονισουμε στις ρυθμισεις του pvr (αλλα εκει δεν υπαρχει κατι τετοιο να ρυθμισουμε για εξοδο ... κατι κρυφο ειναι)

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2011

Το timeshift είναι μάλλον υποκατηγορία του προβλήματος. Εγώ ας πούμε δεν χρησιμοποιώ timeshift, αλλά έχω πρόβλημα. Αν "στραβώσει" μία εγγραφή δεν μπορώ να την δω. Ούτε μου βγάζει κανένα μήνυμα, ούτε βοηθάει καμία επανεκκίνηση. Και επειδή είναι και δύσκολο το αρχείο εγγραφής δεν μπορώ να το δω και σε άλλον δέκτη μου ως αρχείο βίντεο. Μόνο στον υπολογιστή μπορώ να το δω.
    Πιστεύω λοιπόν ότι γενικά κάποιο πρόβλημα υπάρχει στον φάκελο PVR που φτιάχνει, μάλλον στο αρχείο TEMPTEST.SPD που φτιάχνει μέσα στον φάκελο PVR, ή το αρχείο PLAYLIST.PLT που φτιάχνει μέσα στον υποφάκελο κάθε μίας εγγραφής μέσα στον φάκελο PVR, τα οποίο είναι τα αρχείο συστήματος που φτιάχνει και διαβάζει ο δέκτης για να διαχειρίζεται τις εγγραφές. Τα αρχεία βίντεο που φτιάχνει δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα, στον υπολογιστή αναπαράγονται κανονικά. Στα συνοδευτικά αρχεία συστήματος μάλλον κάτι στραβώνει.

EDIT: Στο λογισμικό 1.1.7 δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο πρόβλημα. Το 1.1.11 δεν το δοκίμασα καθόλου, τώρα στο 1.1.12 το είδα.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Μήπως να το γράψετε σε βίντεο και οι δύο και να τους τα στείλετε για να τα δούνε και να καταλάβουν ότι δεν είναι μεμονωμένο συμβάν;
    Προβλήματα WiFi και Ethernet

Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.
    Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

τους εξηγησα τα συμπτωματα μου μηπως βοηθησει, αλλα καλο ειναι να γραψουν και αλλοι, μηπως το κοιταξουν πιο γρηγορα αν δουν οτι ειναι πολλοι (που πρεπει να ειναι γιατι και το Γερμανικο 1.1.12 που δοκιμασα εχει ιδιο θεμα και σιγουρα στη Γερμανια εχουν πιο πολλοι αυτον το δεκτη) ... παντως αν καποιος θελει το media player ... το 1.1.07 που ηταν στο Eλληνικο site & 1.1.03 στο Γερμανικο (πριν το 1.1.12) ειναι αρκετα καλα με τον player (ολα παιζουν οπως πριν) τουλαχιστον για το μη led που εχω

edit
    Ισως να ξανα γραψω στο ιδιο email αν απαντησουν, μηπως ξεχασαν να ανεβασουν τιποτα καινουριο

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

τα τ265 hevc τα ειχε μεχρι χτες (που κοιταξα) black friday το κιτρινο μαγαζι, στα 25 & 30 καινουρια

Σελίδα 6 απο 6 ΠρώτοΠρώτο ... 23456

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης