B&O H6 2nd gen το κύκνειο άσμα

Akira

New member
2 November 2016
29
Η Β&Ο πάει σε ακουστικά με Bluetooth και έμφαση σε άλλα χαρακτηριστικά
το καλύτερο ακουστικό από πλευράς ήχου, το Η6, το καταργεί και μπορεί να το βρει κανείς εύκολα και κάτω από 200 ευρώ
https://www.amazon.de/Bang-Olufsen-...id=1525527758&sr=8-1&keywords=h6+bang+olufsen
είναι πανεύκολο να οδηγηθεί είναι καλόηχο (και πανέμορφο ) το έχω 3-4 εβδομάδες -super happy!!!
το μοναδικό 'πρόβλημα ´ είναι ότι δεν βελτιώνεται και τόσο με DAC/AMP - δηλαδή παίρνεις κοντά στο 100% με την έξοδο του iphone 6S+
τέλος καλό είναι να βάλεις ένα καλό καλώδιο αντί του iOS

Νομίζω ότι είναι μια τρομερή value for money επιλογή

Αυτά - Έχει κανείς άλλος γνώμη για το H6??
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Να το χαίρεσαι!

Εχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα εδώ και αρκετό .
Νομίζω ότι ξεχωρίζoυν ανάμεσα στις "consumer" επιλογές για κάποιον που θέλει κάτι ευπαρουσίαστο και σχετικά φορητό.


Ο ήχος τους προσπαθεί να σου δώσει την αίσθηση ότι είναι διασκεδαστικός αλλά και καθαρός ταυτόχρονα. Αυτό το καταφέρνει με ένα έξυπνα επιλεγμένο (για το κοινό που προορίζεται) W Shaped ηχόχρωμα. Δηλαδή με απλά λόγια έχουν ανεβασμένες τις πολύ χαμηλές συχνότητες ενώ αντίθετα το ανώτερο μπάσο βαίνει μειούμενο προς τις μεσαίες. Οπότε σου δίνει την αίσθηση (όπως είπε κάποιος που τα άκουσε) οτι " το μπάσο σκοτώνει" με αρκετά σεισμικό χαρακτήρα, αλλά ταυτόχρονα δεν εισχωρεί και στις μεσαίες. Οχι απαραίτητα επειδή είναι τέτοια η ποιότητα και η ταχύτητα του αλλά επειδή παρουσιάζει βύθιση όσο ανεβαίνεις προς τις ανώτερες χαμηλές-χαμηλές μεσαίες. (Νοιώθεις ότι το μπάσο είναι ελαφρώς αποκομμένο από τις υπόλοιπες συχνότητες). Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στις μεσαίες-πρίμα με μια μικρή προβολή στις μεσαίες που στη συνέχεια βυθίζει στις ανώτερες μεσαίες/κατώτερα πρίμα και επανέρχεται με ένα peak γύρω στα 10khz.

Γενικά το ευρύ κοινό θα πει ουάου σουπερ καθαρό, σούπερ μπάσο, σούπερ λεπτομέρεια (και αρκετά καλή σκηνή για κλειστό παρεμπιπτόντως) αλλά κάποιος έμπειρος θα καταλάβει αυτά τα πάνω κάτω στην τονικότητα και την έλλειψη σώματος ζεστασιάς και συνάφειας. Οπως και να χει συμφωνώ όμως ότι για κάτω από 200 ευρώ είναι πάρα πολύ καλή επιλογή (π.χ σε σχέση με τα Master & Dynamic MH40 προσωπικά προτιμώ τα B&O H6). Είναι ένα ακουστικό που μπορεις να το χρησιμοποιήσεις μέσα στο σπίτι, έξω από το σπίτι και με κομψή μάλιστα εμφάνιση, με κινητό, για gaming (ΑΝΕΤΑ και είναι και πολύ καλό μάλιστα) γενικά μπορεί να τα κάνει όλα. Δεν έχει αυτό το μπουκωμένο voicing που έχουν τα περισσότερα consumer ακουστικά. Αν το ταιριάξετε με ένα ζεστό/γεμάτο και smooth dap νομίζω ότι θα το χαρείτε πολύ.

Σαν κατασκευή και design είναι όμορφο, ελαφρύ και μαζεμένο ενώ οι κάψες στρέφονται κατά 90 μοίρες για να κάθονται επίπεδα στο τραπέζι ή στο λαιμό.
Αυτά που δεν μαρέσουν: To καλώδιο είναι για τα πανηγύρια. Είναι κοντό, ερχεται υποχρεωτικά με μικρόφωνο και controls (4 pole) κάτι που σημαίνει ότι για να το συνδέσεις με ενισχυτή ακουστικών πρέπει να χρησιμοποιήσεις ανταπτοράκι, ενώ μου παρουσίασε και ανισσοροπίες τελευταία οπότε έστειλα τα ακουστικά στην B&O για service (ευτυχώς το aftersales τους είναι πολύ καλό). Η αγορά ενός δεύτερου καλωδίου είναι επιβεβλημένη. Επίσης προσοχή στις ασημένιες πλάτες των ακουστικών γιατί γρατζουνίζονται εύκολα. Αν είναι για ταξίδι οπωσδήποτε μέσα σε προστατευτική θηκούλα.

Αυτά και από μένα.
Αν θέλετε σύγκριση με Master & Dynamic MH40 αυτή μπορεί να γίνει.
 
Last edited: