Μέτρηση ηχείου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kimon

Established Member
Μετά από αρκετό χρόνο ψαξίματος ολοκλήρωσα μια μετατροπή κροσόβερ σε ένα ηχείο.Αν και οι ακουστικές εντυπώσεις με ικανοποιούν,θα ήθελα και μια μέτρηση της νέας απόκρισης συχνότητας για επαλήθευση.Αν υπάρχει κάποιος φίλος που θα μπορούσε να κάνει την μέτρηση,θα του ήμουν ευγνώμων.

Θανάσης
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Βάλε μια εξωτερική φωτό από το ηχείο.. και του κρος.. επίσης τι διαστάσεις έχουμε?

επίσης define "μετατροπή κροσόβερ"
 

kimon

Established Member
279163d1335391424-jamo-d830-concert-8-crossover-img_1827-jpg


Ελπίζω να βγει καλά η εικόνα του σχεδίου του αρχικού κροσσόβερ.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
To νεο κρος πώς προέκυψε, το βρήκες έτοιμο?


η R3 είναι 1.1Ohm? (γιατι αν είναι 11 μου φαίνεται τεράστια για το συγκεκριμένο φίλτρο)

επίσης ο SCR είναι 3.9μF ? δεν φαίνεται καλά και 3.9 δεν βλέπω στο σχέδιο
 
Last edited:

kimon

Established Member
Η R3 είναι 12 Ω /10 Βαττ(Περιέργως πως,υψηλές υπάρχουν-ίσως όμως 10Ω να είναι πιο ταιριαστή τιμή.Δύσκολο να πεις χωρίς μετρήσεις).Πάνω στον πυκνωτή 3,9 έχει μπει παράλληλα ένας 2,2 ,απλώς η φωτό τραβήχτηκε πριν.Ο κλάδος υψηλών είναι του Jeff Bagby,για τις χαμηλές πρόσθεσα το δικτύωμα L3 R2 C3 και αύξησα την τιμή του C1.
 
Last edited:

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Δυστυχώς δεν μπορείς να ταιριάξεις τους δυο κλάδους με υποθέσεις ή calculators σε καμία περίπτωση. Όσο καλή γνώση ηλεκτρονικών και ηλεκτρακουστικής και να έχει κανείς, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν εχει ελπίδες να βελτιωσει ενα κρος αν δεν ακολουθήσει τις μεθόδους που αναγκαστικά χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες σχεδιαστές. Χωρίς προσεκτικές μετρήσεις ακριβείας και εξομοίωση με πολλή προσοχή σε κάθε λεπτομέρεια, δεν μπορεις να φτιάξεις σωστό κροσόβερ. Αν δεν υπάρχει ένα έτοιμο, πλήρως τεκμηριωμένο σχέδιο για το cross, θα σου πρότεινα να γυρίσεις στο μαμά σχέδιο (μια safe πρακτική ειναι να κρατάς το μαμά crossover άθικτο και να φτιάχνεις ξεχωριστά το δικό σου) αλλάζοντας τους πυκνωτές με άλλους ίδιας τιμής και ανώτερης ποιότητας. Επίσης δεν συνδέεις ΤΙΠΟΤΑ με custom crossover στον ενισχυτή σου πριν μετρήσεις σύνθετη αντίσταση. Ενα κακό design ή λάθος στο μοντάρισμα μπορεί να φέρει τον ενισχυτή σου να επιχειρεί να οδηγήσει μια εξαιρετικά χαμηλή σε συγκεκριμένες συχνότητες εμπέδηση, ή ένα κανονικότατο βραχυκύλωμα.
 

kimon

Established Member
Δυστυχώς δεν μπορείς να ταιριάξεις τους δυο κλάδους με υποθέσεις ή calculators σε καμία περίπτωση. Όσο καλή γνώση ηλεκτρονικών και ηλεκτρακουστικής και να έχει κανείς, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν εχει ελπίδες να βελτιωσει ενα κρος αν δεν ακολουθήσει τις μεθόδους που αναγκαστικά χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες σχεδιαστές. Χωρίς προσεκτικές μετρήσεις ακριβείας και εξομοίωση με πολλή προσοχή σε κάθε λεπτομέρεια, δεν μπορεις να φτιάξεις σωστό κροσόβερ. Αν δεν υπάρχει ένα έτοιμο, πλήρως τεκμηριωμένο σχέδιο για το cross, θα σου πρότεινα να γυρίσεις στο μαμά σχέδιο (μια safe πρακτική ειναι να κρατάς το μαμά crossover άθικτο και να φτιάχνεις ξεχωριστά το δικό σου) αλλάζοντας τους πυκνωτές με άλλους ίδιας τιμής και ανώτερης ποιότητας. Επίσης δεν συνδέεις ΤΙΠΟΤΑ με custom crossover στον ενισχυτή σου πριν μετρήσεις σύνθετη αντίσταση. Ενα κακό design ή λάθος στο μοντάρισμα μπορεί να φέρει τον ενισχυτή σου να επιχειρεί να οδηγήσει μια εξαιρετικά χαμηλή σε συγκεκριμένες συχνότητες εμπέδηση, ή ένα κανονικότατο βραχυκύλωμα.

Αυτά φίλε μου τα θεωρητικά τα γνωρίζω ,καθώς η έρευνα και ο πειραματισμός κράτησαν κοντά στον χρόνο.Έχω ένα σι-ντι με συχνότητες δοκιμών,πολύ χρήσιμο για να διακριβώσω την σωστή λειτουργία των κλάδων υψηλών και χαμηλών(μικρόφωνο τα αυτιά μου).Τα θέματα εμπέδησης και φάσης προσπάθησα να τα "λύσω" κλέβοντας ιδέες από παρόμοια κρος εγκρίτων σχεδιαστών.Αν θες να βοηθήσεις, μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου για το κρος του γούφερ.Προσομοίωση δεν ξέρω αν γίνεται ,καθότι δεν έχω βρεί πουθενά την καμπύλη εμπέδησης του w17e της Seas για την Jamo (4Ω αντί του οκτάωμου του εμπορίου).Για μπούσουλα χρησιμοποίησα αυτές τις μετρήσεις:
 

Attachments

  • Jamo D830 Original OEM Crossover.jpg
    Jamo D830 Original OEM Crossover.jpg
    133.5 KB · Views: 116

kimon

Established Member
Ο στόχος μου είναι να κατέβει 2-3 db η περιοχή 700-1200 Χερτζ και να αυξηθεί η κλίση της καμπύλης του γούφερ από 1,3 έως 4 χιλιόκυκλους.Γιαυτό πρόσθεσα τα στοιχεία L3-R2-C3 και αύξησα κατά 10 μF την τιμή του C1.Κάθε εποικοδομητική κριτική δεκτή!
 
Last edited:

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Αυτά φίλε μου τα θεωρητικά τα γνωρίζω ,καθώς η έρευνα και ο πειραματισμός κράτησαν κοντά στον χρόνο.Έχω ένα σι-ντι με συχνότητες δοκιμών,πολύ χρήσιμο για να διακριβώσω την σωστή λειτουργία των κλάδων υψηλών και χαμηλών(μικρόφωνο τα αυτιά μου).

Καταλαβαίνω ότι ακούγεται παράδοξο, αλλά όταν λέω πως αυτό που επιχειρείς χωρίς την σωστή μεθοδολογία δεν γίνεται, σε βοηθάω. Ουσιαστικά σου λέω ότι τρως χρόνο έχοντας τραβήξει λάθος κατεύθυνση γιατι σου λείπει πληροφορία. Ο ένας χρόνος δεν αρκεί, είναι πολύ θετικό ότι αφιέρωσες τόσο (και μπράβο γιατι οι περισσότεροι τα παρατάνε ή απλά βαφτίζουν αυτό που έφτιαξαν όπως όπως οκ), προσωπικά με γύρισες 25 χρόνια πίσω και πίστεψέ με καταλαβαίνω πολύ καλά την φάση που βρίσκεσαι. Αν ο στόχος σου ειναι να βελτιώσεις κάπως το υπάρχον ηχείο, ενισχυσε την καμπίνα, βελτίωσε τις μονώσεις και αντικατέστησε τους πυκνωτές με ποιοτικότερους στο μαμά κρός. Αν ο στόχος σου ειναι η γνώση με αφορμή το πρότζεκτ αυτό, τότε είναι η ώρα να αρχίσεις να αφιερώνεις χρόνο στο να προσεγγίσεις το θέμα πιο "επαγγελματικά". Σκέψου μόνο ότι με το cd με τους τόνους και μικρόφωνο τα αυτιά σου, κάνεις troubleshooting στο ηχείο ενώ ακούς και τον χώρο.

Τα θέματα εμπέδησης και φάσης προσπάθησα να τα "λύσω" κλέβοντας ιδέες από παρόμοια κρος εγκρίτων σχεδιαστών.Αν θες να βοηθήσεις, μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου για το κρος του γούφερ.Προσομοίωση δεν ξέρω αν γίνεται ,καθότι δεν έχω βρεί πουθενά την καμπύλη εμπέδησης του w17e της Seas για την Jamo (4Ω αντί του οκτάωμου του εμπορίου).Για μπούσουλα χρησιμοποίησα αυτές τις μετρήσεις:

ακόμα και την μέτρηση του ίδιου μεγαφώνου να έβρισκες, θα είχες πληροφορία μόνο για το πλάτος της απόκρισης. Η πληροφορία της φάσης θα ήταν άχρηστη αφού αυτή είναι η κρίσιμη για να δέσεις σωστά (δηλαδή όχι μόνο στο πλάτος αλλά και στην φάση) τις δυο αποκρίσεις των δυο κλάδων. Υπάρχει πολύ συγκεκριμένη μεθοδολογία να να αποκτήσεις μετρήσεις των μονάδων με εκμεταλλεύσιμη φασική πληροφορία, χωρις την οποία δεν έχει νόημα καμιά εξομοιωση. Ολα τα άλλα μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ειναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Αν εχεις την διάθεση να αφιερώσεις άλλο τοσο χρόνο ψάχνοντας το κομμάτι αυτό, θα ανταμοιφθείς στο έπακρο. Καταλαβαίνω ότι σε ξενερώνω όμως πίστεψέ με i 've been there..

Αν θες να βοηθήσεις, μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου για το κρος του γούφερ

Δεν μου αρέσει η απάντηση αλλά δεν θα παίξει σωστά για τους λόγους που προανέφερα. Γιατι δεν εχει υπολογιστεί για το συγκεκριμένο μεγάφωνο και γιατι δεν μπορεις να αντιμετωπίζεις τον κάθε κλάδο μεμονωμένα. Μαζί θα παιξουν και γι αυτό θα πρέπει να ταιριάξουν και στο πλάτος και στην φάση.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Στο cad που έβαλες η R1 (αν όντως είναι η εσωτερική αντίσταση του πηνίου) είναι πολύ μεγάλη για woofer (αν δεν ειναι, κακώς βρίσκεται εκεί) . Πρέπει να παίζεις το πολύ μέχρι 0.4Ω
 

kimon

Established Member
Λοιπόον...Ας αρχίσουμε από το τέλος:δεν ήθελα να σε θίξω,μόνο να (μας) γλυτώσω από χάσιμο χρόνου,όπως "εκεί":https://www.avsite.gr/forum/threads/Βελτίωση-ηχείου.145138/ (Ποστ 15 και εξής).Βελτίωση καμπίνας ΔΕΝ γίνεται (είναι τούμπανο),όπου "σωστή"λειτουργία,διάβαζε "ασφαλής"(μη κάψουμε κάν'α τουήτερ).Το ηχείο,ως καμπίνα και μεγάφωνα,είναι στην προσιτή χάι-εντ κατηγορία,με τονισμένες όμως υψηλές ΚΑΙ ανεπαρκές BSC (φαίνεται στις μετρήσεις).Δες και αυτό:http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/46401-jamo-d830-concert-8-crossover-4.html (ποστ 29 κ.ε.).Την R1 την μετράω περιπου 1Ω,και πρέπει να είναι στοιχείο της σχεδίασης ,καθώς θα επηρεάζει το Qts του γούφερ.Την αντίσταση R1 στο σχέδιό μου μπορώ να την αφαιρέσω;Εικάζω ότι έτσι θα αυξηθεί η αποκοπή του γούφερ.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
(πού με έθιξες? δεν εχουμε να χωρίσουμε τίποτα, το ίδιο χόμπυ μοιραζόμαστε)

btw το post 16 πολύ γέλιο
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
"Sadly, there isn't ready-made solution"

συνεπώς, MAKE ONE. Από ότι καταλαβαίνω από τα posts σου, το έχεις πάρει σοβαρά. Χαζομάρα ειναι να μην πας στο επόμενο step και απλά να αναζητάς μια λύση από άλλους που πέρασαν στο επόμενο στάδιο αλλά.. δεν εχουν τα ηχεία σου στα χέρια τους!!! Εχεις ρίξει αρκετό διάβασμα για να κατανοήσεις τα βασικά φαινόμενα που λαμβάνουν χώρα και αντιλαμβάνεσαι πλέον τι πρέπει να γίνει για να παρεις το αποτέλεσμα που στοχεύεις. Ο τρόπος σου λείπει και πλεον ειναι ευκολο να τον προσεγγίσεις. Αν το πάρεις πραγματικά απόφαση, μπορώ να σου δώσω κάποια guidelines. Θα δεις οτι η ευχαριστηση που θα πάρεις δεν θα ειναι τόσο από τα βελτιωμένα σου ηχεία, αλλά από ότι το κατάφερες εντελώς μόνος σου.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Στάθμη κόβει, η αποκοπή δεν αλλάζει, είναι πριν το φίλτρο. Πχ στο δικό μου 4ωμο ηχείο που μόλις την πρόσθεσα (στην εξομοίωση εννοείται...), έκοψε 4 db και χάλασε λίγο και το ταίριασμα των φάσεων. Και επηρεάζει και τον damping factor.
 

kimon

Established Member
"Sadly, there isn't ready-made solution"

συνεπώς, MAKE ONE. Από ότι καταλαβαίνω από τα posts σου, το έχεις πάρει σοβαρά. Χαζομάρα ειναι να μην πας στο επόμενο step και απλά να αναζητάς μια λύση από άλλους που πέρασαν στο επόμενο στάδιο αλλά.. δεν εχουν τα ηχεία σου στα χέρια τους!!! Εχεις ρίξει αρκετό διάβασμα για να κατανοήσεις τα βασικά φαινόμενα που λαμβάνουν χώρα και αντιλαμβάνεσαι πλέον τι πρέπει να γίνει για να παρεις το αποτέλεσμα που στοχεύεις. Ο τρόπος σου λείπει και πλεον ειναι ευκολο να τον προσεγγίσεις. Αν το πάρεις πραγματικά απόφαση, μπορώ να σου δώσω κάποια guidelines. Θα δεις οτι η ευχαριστηση που θα πάρεις δεν θα ειναι τόσο από τα βελτιωμένα σου ηχεία, αλλά από ότι το κατάφερες εντελώς μόνος σου.

Το έναυσμα μου το έδωσαν οι οδηγίες(tutorial) του AllenB στο Diyaudio/Loudspeakers/Multiway/Sticky Threads για σχεδίαση κροσόβερ χωρίς μετρήσεις,μόνο με τα στοιχεία των μεγαφώνων.Δεν έχω εργαστήριο άλλο από το τραπέζι της κουζίνας,και αυτό με δυσκολεύει πολύ.Τις οδηγίες του Αλλεν τις δοκίμασα ταιριάζοντας ένα ΚΕΦ Β110 με ένα ΣΕΑΣ 19ΤΦΦ και δούλεψαν πολύ καλά,οπότε πήρα θάρρος και για το τρέχον πρότζεκτ...Υποθέτω ότι δεν είναι δύσκολο να μάθω κάποιο δωρεάν πρόγραμμα όπως το Boxsim π.χ. ,αλλα δεν έχω σκοπό να εμβαθύνω τόσο στο θέμα "ηχείο".Είναι το οικονομικό,βλέπεις,αλλά και το χωροταξικό(έχω 6 ζευγάρια).
Σχετικά με το τουήτερ,σκέφτομαι να μειώσω την αντισταση σειράς από 12 σε 9 Ω,για να πάρω 2-3 db παραπάνω.Θα δουλέψει;