AKG K240 Studio ή κάτι άλλο;

v_peri

New member
14 September 2011
77
Θεσσαλονίκη
Επειδή τον τελευταίο καιρό, όλο και περισσότερο, ακούω μουσική μόνο από τα ακουστικά αποφάσισα να αγοράσω ένα λίγο καλύτερο ζευγάρι.

Budget: 70 έως βαριά 100 .
Over ear σίγουρα
Μάλλον ημιανοιχτού τύπου. Οι περισσότερες ακροάσεις γίνονται το βράδυ και στα 2 μέτρα υπάρχει άνθρωπος που κοιμάται. Γι' αυτό και φοβάμαι τα ανοιχτού τύπου.
Συνοδευτικά: προς το παρόν μόνο αυτό https://www.ebay.com/itm/PCM5102-Mi...281780?hash=item3d5e035534:g:NNMAAOSwN-la8BQR , αλλά έχω σκοπό να αγοράσω και έναν αποκλειστικά ενισχυτή ακουστικών σύντομα.
Μουσικές προτιμήσεις: Jazz, Folk Rock, Britpop, Indie, λίγο κλασσική, έντεχνο (π.χ. Norah Jones, Waterboys, Madeleine Peyroux)
Απαιτήσεις ήχου: Κάτι ξεκούραστο που μπορώ να ακούω για ώρες χωρίς να θέλω να πετάξω τα ακουστικά από πάνω μου. Έμφαση στις μεσαίες και στις φωνές, το μπάσο δεν με πειράζει να είναι λίγο, αρκει να είναι σφιχτό και στιβαρό. Και να μην τσιρίζουν! Ας χάνει λίγο σε απόλυτη λεπτομέρεια στα ψηλά, αρκεί να μην είναι τραχύ. Προτιμώ τον ουδέτερο ήχο γενικά. Ίσως και λίγο προς το ζεστό.
Χρήση: 90% μουσική, 10% βίντεο.
Ναι σε αγορά από εξωτερικό.
Ιστορικό: Superlux 681 Evo (δεν υπάρχουν πια), Aerial7 Chopper2

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να ακούσω κάτι. Η πρώτη μου σκέψη είναι τα AKG K240. Πόση διαφορά θα έχουν κάποια ανοιχτού τύπου ακουστικά, όπως τα Sennheiser HD579 ή τα AKG K612; Και σε ηχητική αναπαραγωγή αλλά, κυρίως, σε παραγόμενο θόρυβο προς το εξωτερικό περιβάλλον.

Όσον αφορά κάποιο νέο ενισχυτή ακουστικών, η πρώτη προφανής επιλογή είναι το DAC/Amp Fiio E10k. Αλλά έτσι αχρηστεύω το υπάρχον dac (υπάρχει και ένα mambo 2 dac που κάθεται ουσιαστικά αχρησιμοποίητο στο σαλόνι). Γι' αυτό θα ήθελα κάποια πρόταση αντίστοιχου κόστους για έναν αποκλειστικά ενισχυτή ακουστικών.
Αυτή τη στιγμή παίζει στο Massdrop ο Objective 2 Amp Desktop Edition στα 100$ με τα μεταφορικά. Τι παίζει με τελωνείο από εκεί;

Ευχαριστώ πολύ,
Περικλής
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα AKG K240 παραμένουν μία από τις άριστες επιλογές.
Ωστόσο έχω την εντύπωση, ότι οι απαιτήσεις τους σε ενισχυτικά είναι αυξημένες, αν θέλουμε να μας δίνουν αυτό που πραγματικά μπορούν.

Ισχύει για όλα τα ακουστικά η παραπάνω παρατήρηση, πολύ περισσότερο για τα AKG.

Προσπάθησε να δοκιμάσεις όσα περισσότερα μπορείς, αν υπάρχει η δυνατότητα, πριν προβείς σε οριστική αγορά.
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Τα AKG K240 έχουν ένα peak που προσωπικά με ενοχλούσε στα πρίμα.
Για ξεκούραστο άκουσμα ωρών, έχω βολευτεί τα Sennheiser HD598.

Επίσης τα ημιανοιχτού τύπου ακούγονται σε απόσταση δύο μέτρων σε μέτριες εντάσεις. Θα σου πρότεινα να πας σε κλειστού τύπου (Senn HD569 αν μπορείς να κάνεις την χρηματική υπέρβαση: https://www.amazon.de/Sennheiser-569-ohrumschlie%C3%9Fendes-geschlossenes-matt-schwarz-Schwarz-Matt/dp/B01L1IIF1A/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1525703808&sr=8-1&keywords=sennheiser+hd569)
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
@Sonus τα νέα 240 mkii της akg δεν θεωρώ ότι στερούνται απόλαυσης και από την απλή οδήγηση και από ένα κινητό...δεν θεωρώ ότι είναι τόσο απαιτητικά, χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν αρέσκονται και σε έναν καλό ενισχυτή.

Επίσης έχουν το απίστευτο πλεονέκτημα του semi open που στην πράξη ισχύει, καθως δεν είναι κλειστοφοβικα, αλλά και έχουν ελάχιστη διαρροή, σε υψηλές εντάσεις και σε απόλυτα ήσυχο περιβάλλον.

Έχουν τον αέρα στις υψηλές χωρίς να κουράζουν, έχουν σφιχτό μπάσο αλλά και εξαιρετικές μεσαίες.

Εγώ κατέφυγα σε αυτά έχοντας ήδη αλλά 2 αξιολογα ζεύγη ακουστικών, τα philips fidelio x2 και τα akg k701.

Το λοιπόν δεν έχω ακούσει τα 612, αλλά τα 701 έχουν απίστευτη σκηνή, θέλουν καλό ενισχυτή και γλυκοηχο για να γεμίσει με σώμα τις χαμηλές και μεσοχαμηλες, έτσι ώστε να γίνει απολαυστική η ακρόαση τους...διαφορετικά θα ξενίζουν με αποκαλυπτικές υψηλές τους και θα επιφέρουν γρήγορη κόπωση.
Επίσης έχουν απίστευτη διαρροή προς τους τρίτους οπότε μάλλον δε σου ταιριάζουν.

Επεμως για μένα, λαμβανοντας υπόψη ότι είμαι akg fun, θεωρώ τα 240 μονόδρομο, υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχεις πολύ μεγάλα αυτιά σαν εμένα, καθώς ο χώρος τους είναι για φυσιολογικούς ανθρώπους

Σε εμένα ακουμπούν ελάχιστα, με αποτέλεσμα μετά από κανένα δίωρο να υπάρχει μια.μικρη κόπωση

Πέραν τούτου τα συστήνω ανεπιφύλακτα, ειδικά σε αυτό το budget

Καλη επιλογή σου εύχομαι
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν έχω εμπειρία από τα νέα AKG K240 MKII, μόνο τις κλασσικές εκδόσεις γνωρίζω, οπότε...

Και βεβαίως δεν τα απορρίπτω. Άλλωστε κι' εγώ εκτιμώ ιδιαίτερα την AKG.

Απλά τονίζω την ανάγκη να δοκιμάσει κανείς όσα περισσότερα, αν μπορεί...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
τα σύγχρονα Κ240 είναι 55 Ω και δεν έχουν θέμα ενίσχυσης.
Με κλειστά μάτια.
 

v_peri

New member
14 September 2011
77
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Οπότε, μάλλον κατέληξα!
Αν και αυτό με τα... μεγάλα αυτιά με προβλημάτισε λίγο!
Θα φροντίσω να πάω να τα δω από κοντά τις επόμενες ημέρες, ώστε να αποφύγω τυχόν περίπτωση που δεν κάθονται καλά στο κεφάλι και στα αυτιά.
Ενισχυτή έχω σκοπό να αγοράσω σύντομα. Προτίμησα να πάρω πρώτα τα ακουστικά, να τα δοκιμάσω με το υπάρχον setup και μετά να διαλέξω ενισχυτή.
Με τρώει πολύ να δοκιμάσω ένα από τους Schiit Magni 3 ή Objective 2 Amp αλλά φοβάμαι τι παίζει με τα τελωνεία και πόσο θα φτάσουν στο τέλος.
 

firestone

New member
16 February 2012
6
πήρα τα 240ΜΚΙΙ πριν ένα μήνα. Ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Πάντως παρατήρησα διαφορά αντιληπτή όταν τα οδηγώ απο το Marantz 63 Cd player σε σχέση με την οδήγηση απο τον ενισχυτή, οταν ακουω ροκ σε μέτριες προς υψηλές εντάσεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Ρίξε και μια ματιά εδώ αν και αν δεν ακούσεις δεν θα καταλάβεις.
https://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/akg-k-240-mk2.php

Το ακουστικό όπως έχω ξαναγράψει και από τις εντυπώσεις μου από το παλιότερο μοντέλο , έχει αρκετό roll off στο μπάσο
και περίεργα peaks - deeps μετά τα 2khz συνεπώς μπορεί και να σε ενοχλήσει.
Εμένα δεν μου αρέσει.
Επίσης με μέση αντίσταση στα 80Ω τον θέλει τον ενισχυτή του.
Αν θέλεις κλειστό η πιο ασφαλής επιλογή είναι κάτι της sennheiser το HD 569 ή το HD 598cs από τα ακριβά
και το HD471 από τα φθηνά.
Και φυσικά από AKG το 550 σε κλειστού τύπου αλλά με πολύ ανοικτή σκηνή.
¨Όπως πάντα κατά την άποψη μου και η ασφαλέστερη επιλογή είναι μέσω ακρόασης.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Με τρώει πολύ να δοκιμάσω ένα από τους Schiit Magni 3 ή Objective 2 Amp αλλά φοβάμαι τι παίζει με τα τελωνεία και πόσο θα φτάσουν στο τέλος.

Τα προϊόντα της Schiit θα τα βρεις στους επίσημους μεταπωλητές της Ευρώπης δηλαδή
https://www.schiit-europe.com - σε ευρώ
https://schiit.eu.com - σε λίρα Αγγλίας
Και τα δύο χωρίς επιπλέον τελωνείο.

Από πηγή τι έχεις?
 

v_peri

New member
14 September 2011
77
Θεσσαλονίκη
Στο γραφείο έχω αυτό https://m.ebay.com/itm/PCM5102-Mini...er-384K-32bit/263570281780?_mwBanner=1&_rdt=1.

Αλλά πιθανόν να μετακομίσω ενα Mambo 2 dac που στέκεται σχεδόν αχρησιμοποίητο στο σαλόνι

Απλά το γραφείο είναι πλέον μέσα στο υπνοδωμάτιο και γι' αυτό με ανησυχεί η 'φασαρία' ενός ανοιχτού ακουστικού.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Ένα ανοικτό ακουστικό - ειδικά στην βραδινή ησυχία - ακούγεται σαν
μικρό ηχείο , εκτός αν ακούς σε πολύ χαμηλή ένταση.
Το ίδιο ισχύει και για τα semi - open ακουστικά απλά λίγο καλύτερα.
Νομίζω ότι αν δεν θέλεις να ενοχλείς θα πρέπει να συμβιβαστείς με κάτι κλειστού τύπου.

Από πηγή είσαι καλυμμένος και με ένα magni 3 στα 120 οδηγείς το 99% των ακουστικών της αγοράς!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
τα Κ240 είναι μια χαρά για οποιαδήποτε αυτιά, εκτός του mr Spock...
 

v_peri

New member
14 September 2011
77
Θεσσαλονίκη
Όχι, εντάξει. Ο mr Spock με περνάει!
Υπάρχει κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που μπορώ να ακούσω κάποια ακουστικά;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
ψιλοδύσκολο, αλλά αν βρεθούμε κανα Σάββατο μπορείς να ακούσεις τόσα μαζεμένα που να ζαλιστείς εντελώς...
 

v_peri

New member
14 September 2011
77
Θεσσαλονίκη
Επειδη με προβλημάτισε η ιδέα ενός ακουστικού κλειστού τύπου, έχει κάποιος άποψη για το Audio Technica m40; Από ότι διαβάζω θεωρείται πιο ουδέτερο από τα εμφανώς v-shaped m30 και m50.

Υ.Γ. Αυτό με τη συνάντηση, είναι πρόταση ή ...απειλή; 😂😂
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Πρόταση ειναι.
Μονο πες ποια θες να ακουσεις μη μαζευτουν πανω απο 10 ζευγη και χαθει η μπαλα
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Επειδη με προβλημάτισε η ιδέα ενός ακουστικού κλειστού τύπου, έχει κάποιος άποψη για το Audio Technica m40; Από ότι διαβάζω θεωρείται πιο ουδέτερο από τα εμφανώς v-shaped m30 και m50.

Υ.Γ. Αυτό με τη συνάντηση, είναι πρόταση ή ...απειλή; 😂😂

Δεν το έχω ακούσει (έχω ακούσει το 50 και όντως είναι φουσκωμένο στα άκρα - δεν μου άρεσε) αλλά
διαβάζω και εγώ ότι αποτελεί πολύ ασφαλή επιλογή με σωστή τονική ισορροπία και σε καλή τιμή.
 

v_peri

New member
14 September 2011
77
Θεσσαλονίκη
Πρόταση ειναι.
Μονο πες ποια θες να ακουσεις μη μαζευτουν πανω απο 10 ζευγη και χαθει η μπαλα

Υπερευχαριστώ για την πρόταση. Φυσικά και κάτι τέτοιο θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτο.
Σε αυτή την περίπτωση θα με ενδιέφεραν το Senhheiser HD579, το AKG K240 (προφανώς) και το Audio Technica M40 ως τα θεωρούμενα επικρατέστερα ανοιχτού, ημιανοιχτού και κλειστού τύπου αντίστοιχα.
Επίσης, θα ήθελα να ακούσω κάποιο από τα reference ανοικτού τύπου της AKG, π.χ. Κ702/Κ612, όπως και το αντίστοιχο κλειστό της, K550, ώστε να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
Τέλος, ίσως κάποιο κλειστού τύπου ακόμη θα ήταν καλοδεχούμενο. 5-6 ζευγάρια είναι υπεραρκετά. Ούτως ή άλλως με περισσότερα δεν θα είμαι σε θέση πλέον να τα διαχωρίσω.