Κάψιμο HDMI

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,400
Northwest
Γεια σας.

Η τηλεόρασή μου είναι η PANASONIC TX-55AS640Ε.
Μετά τις χθεσινές καταιγίδες οι οποίες συνοδεύτηκαν με αστραπές, βροντές και στιγμιαίες διακοπές ρεύματος, όλες οι HDMI είσοδοι βγήκαν off. Επειδή το έχω ξαναπάθει και άλλαξα όλη την πλακέτα των HDMI, έχετε να προτείνετε κάποια λύση που να με προστατεύει από τέτοιες αναποδιές;

Σας ευχαριστώ.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,585
Όσον αφορα την TV γενικά ενα καλό ups (πχ APC smart) ή ακόμα κι ένα power continioner είναι λύση

Το ίδιο ισχύει και για πηγές τύπου media player, Blu-ray κλπ

Αν όμως μιλάμε για ενισχυτή (που είναι συνδεδεμένος με την TV), τότε μόνο η 2η λύση ή ένα φίλτρο ρεύματος (δεν μιλάμε για πρίζες προστασίας από υπερτασεις που σπάνια κάνουν δουλειά για τέτοιες περιπτώσεις) παίζει

Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Εισαι σιγουρος οτι καηκαν απο το ρευμα και οχι απο τυχον δορυφορικο πιατο λογω καποιου κεραυνου? Ξερω οτι ακουγεται λιγο περιεργο και ισως και να ειναι και ηλιθια η σκεψη μου αλλα να σου πω γιατι το λεω.
Πριν λιγο καιρο ειχαν και στη δικη μου Samsung ολες οι εισοδοι hdmi της TV καθως και του popcorn A210 που εχω αμεσως μετα απο εναν κεραυνο που εσκασε μαλλον παρα πολυ κοντα γιατι κοντεψε να πεσει το σπιτι απο το μπαμ. Παραλληλα παρατηρησα οτι ειχε καει και το ενα feeder απο τα 2 στα 2 πιατα που εχω πανω (ΟΤΕ & ΝΟVA) . Το popcorn παρ'οτι πλεον δε βγαζει εικονα συνεχιζει και παιζει κανονικα. Αλλαξα την MB της TV και παιζουν ολες οι hdmi κανονικα. Ηταν λες και περασε μεσω του feeder στο δορυφορικο καλωδιο στο κουτι του ΟΤΕ (και αυτο ειχε καει) και μεσω της HDMI στην TV και απο κει στο μοναδικο αλλο που ηταν ανοιχτο, το popcorn ενω εκαψε και το hdmi splitter πανω στο οποιο ηταν το Popcorn & το hime cinema. Τα Media box , το Nova & το Home Cinema δεν επαθαν τπτ παρ'οτι ηταν συνδεδεμενα.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Την βρηκα μεταχειρισμενη (απο Ελλαδα παρακαλω) στα 40 euros τη στιγμη που την εβρισκα (παντα μεταχειρισμενη αλλα οχι ακριβως τον ιδιο κωδικο) τουλαχιστον 70-80 απο ebay. Απο οποιοδηποτε Service ρωτησα για καινουρια ηθελαν απο 200 και πανω.
Την ειχα βρει στον Χαλοφτη μετα απο πολυ ψαξιμο. Δες και ebay μηπως την βρεις.
Πχ, μηπως ειναι αυτη:
https://www.ebay.com/itm/Panasonic-...776668&hash=item36307fa17e:g:vR0AAOSwNlla20SA
Υπ'οψην απο τοτε απλα φροντιζω να ειναι ολα σβηστα οταν φευγω γιατι μονο οτι ηταν αναμενω μου καηκε. Βεβαια την TV δε θα την γλυτωνα κατα πασα πιθανοτητα αλλα ισως αν ηταν κλειστο του cosmote tv να την ειχε γλυτωσει και η TV.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Δες για προϊόντα της raycap. Χρειαζεται να εγκατασταθούν στον πίνακα απο αδειουχο ηλεκτρολόγο εγκαταστατη.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Αφού έγινε και δεύτερη φορά σημαίνει ότι είσαι σε σημείο που πέφτουν πιο εύκολα κεραυνοί. Γνωστός μου που έμενε κοντά σε ψηλό κτίριο με μεγάλες κεραίες είχε συνέχεια το ίδιο πρόβλημα σε σημείο να του καίγονται σχεδόν κάθε χρόνο συσκευές. Μόλις αρχίζει καταιγίδα αποσυνδέει κεραίες tv, ρούτερ, μερικές φορές κλείνει και τον γενικό. Eίχα τύχει σε καταιγίδα και πραγματικά ο κεραυνός έπεσε ταυτόχρονα με την λάμψη ούτε 200-300 μέτρα από το σπίτι με ήχο σαν έκρηξη μέχρι και μυρωδιά όζοντος υπήρχε στο μπαλκόνι.
 

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,400
Northwest
Απάντηση: Re: Κάψιμο HDMI

Την βρηκα μεταχειρισμενη (απο Ελλαδα παρακαλω) στα 40 euros τη στιγμη που την εβρισκα (παντα μεταχειρισμενη αλλα οχι ακριβως τον ιδιο κωδικο) τουλαχιστον 70-80 απο ebay. Απο οποιοδηποτε Service ρωτησα για καινουρια ηθελαν απο 200 και πανω.
Την ειχα βρει στον Χαλοφτη μετα απο πολυ ψαξιμο. Δες και ebay μηπως την βρεις.
Πχ, μηπως ειναι αυτη:
https://www.ebay.com/itm/Panasonic-...776668&hash=item36307fa17e:g:vR0AAOSwNlla20SA
Υπ'οψην απο τοτε απλα φροντιζω να ειναι ολα σβηστα οταν φευγω γιατι μονο οτι ηταν αναμενω μου καηκε. Βεβαια την TV δε θα την γλυτωνα κατα πασα πιθανοτητα αλλα ισως αν ηταν κλειστο του cosmote tv να την ειχε γλυτωσει και η TV.

Αυτή μάλλον είναι.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Αφού έγινε και δεύτερη φορά σημαίνει ότι είσαι σε σημείο που πέφτουν πιο εύκολα κεραυνοί. Γνωστός μου που έμενε κοντά σε ψηλό κτίριο με μεγάλες κεραίες είχε συνέχεια το ίδιο πρόβλημα σε σημείο να του καίγονται σχεδόν κάθε χρόνο συσκευές. Μόλις αρχίζει καταιγίδα αποσυνδέει κεραίες tv, ρούτερ, μερικές φορές κλείνει και τον γενικό. Eίχα τύχει σε καταιγίδα και πραγματικά ο κεραυνός έπεσε ταυτόχρονα με την λάμψη ούτε 200-300 μέτρα από το σπίτι με ήχο σαν έκρηξη μέχρι και μυρωδιά όζοντος υπήρχε στο μπαλκόνι.

Κι εμενα ετσι εγινε. Σειστηκε ολο το σπιτι.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Re: Κάψιμο HDMI

Αυτή μάλλον είναι.

Θα σου προτεινα να ανοιξεις πρωτα την πλατη για να το επιβεβαιωσεις οτι ειναι αυτη. Ή ακομα καλυτερα αν εχεις την παλια να την ελεγξεις. Btw εγω την αλλαξα μονος μου την MB. Ειναι πραγματικα πολυ ευκολο.
 

stefanos patra

New member
31 January 2012
97
Eπαθα ακριβως το ιδιο σε μια Panasonic ET 5 47αρα.
Μπορειτε να βοηθησετε που θα βρω πλακετα?
Δεν δουλευουν τα HDMI και ολα τα άλλα δουλευουν κανονικα!!

Δεν το επαθα ομως μετα απο κεραυνο.
Το επαθα μετα απο διακοπη ρευματος καλοκαιρι.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Eπαθα ακριβως το ιδιο σε μια Panasonic ET 5 47αρα.
Μπορειτε να βοηθησετε που θα βρω πλακετα?
Δεν δουλευουν τα HDMI και ολα τα άλλα δουλευουν κανονικα!!

Δεν το επαθα ομως μετα απο κεραυνο.
Το επαθα μετα απο διακοπη ρευματος καλοκαιρι.

Πρεπει να βρεις τον ακριβες κωδικο της MB και να ψαξεις google και ebay
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Δεν το επαθα ομως μετα απο κεραυνο.
Το επαθα μετα απο διακοπη ρευματος καλοκαιρι.

Με την ευκαιρια η δικη μου συμβουλη ειναι οταν γινεται διακοπη ρευματος
να κατεβαζουμε τους ασφαλειοδιακοπτες μεχρι να επανερθει το ρευμα.

Και αυτο γιατι οταν επανερχεται το ρευμα γινονται ζημιες
απο στιγμιαιες υψηλες τασεις.
 

stefanos patra

New member
31 January 2012
97
To μοντελο ειναι της panasonic
LX-L47ET5E
Θα βαλω στο search το μοντελο και ψαχνω την main?

Μπορει να βοηθησει καποιος στο ψαξιμο?
Εκτος απο ebay παιζει και αλλου?
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
To μοντελο ειναι της panasonic
LX-L47ET5E
Θα βαλω στο search το μοντελο και ψαχνω την main?

Μπορει να βοηθησει καποιος στο ψαξιμο?
Εκτος απο ebay παιζει και αλλου?
Δες λιγο εδω
Οπως γραφει ομως και ο τυπος στο listing αν δεις παρακατω στις περιγραφες δεν αρκει ο κωδικος της tv αλλα χρειαζεται ο κωδικος του MB για να σιγουρευτεις οτι δε θα πληρωσεις για λαθος ανταλλακτικο.
Θα πρεπει δλδ να βγαλεις την πλατη της tv και να δεις τον κωδικο της MB και μετα να ψαξεις στο ebay με αυτον τον κωδικο.
 

stefanos patra

New member
31 January 2012
97
Ευχαριστω.
Θα το κανω

Αυτη παντως δεν ειναι ιδια.
Η δικη μου ειναι ΤΧ και οχι ΤC
Την εχω δει και η δικη μου εχει και μια μαυρη θυρα που παιρνει καρτα.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Eιναι σαν αυτη https://www.ebay.com/itm/MAIN-BOARD...h=item3b1f71f3cd:g:U70AAOSw-pNbwLMU:rk:5:pf:0
Μονον που αυτη ειναι για την 42 και οχι για την 47
Μπορει ομως να κανει
Αν δεν εχει τον ιδιο κωδικο δε θα κανει. Γι'αυτο πρεπει να ανοιξεις πλατη και να βγαλεις μερικες φωτος την MB ωστε να φαινονται ολοι οι κωδικοι και να μπορεις να την ξαναελεγξεις ανα πασα στιγμη σε σχεση με αυτες που βρισκεις σε αγγελιες.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Πάρτο απόφαση. Δεν το γλυτώνεις. Πρέπει να την ανοίξεις δύο φορές. Μια για να δεις τους κωδικούς και μια όταν έχει έρθει το ανταλλακτικό για να το βάλεις.